Booster nebo zesilovač

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod MiG » pon 13 lis, 2017 11:26 am

Co se SPAXem?
Máme svolat konsílium, abychom rozhodli, zda jde o zesilovač nebo booster?
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod Pavel-HP » pon 13 lis, 2017 11:33 am

To zrovna netvrdím, ale ...
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod fulda » pon 13 lis, 2017 7:47 pm

Jacek píše:
Jirka_US píše:Muzete byt prosim vice konkretni, ktere veci vas zajimaji ?

Spíš než slovíčkaření mě zajímá jestli nedělám chybu v základním zapojení. Kolejiště mám rozdělené na několik částí, každá obsahuje dekodéry obsazení kolejí a dekodéry příslušenství. Do dekodérů pro koleje je přiveden digitální signál J, K z centrály, v dalších částech logicky z těch zesilovačů (posilovačů/boostrů :roll: ). Když jsem měl stejně zapojené i vyhýbkové dekodéry, byl jsem upozorněn, že to je špatně. Že veškeré dekodéry příslušenství musí dostat signál J,K přímo z ústředny, nikoliv z boostru kvůli čistému signálu.
V některém vláknu se to řešilo, to už ale nenajdu.

Ono jde o to, jak moc se poničí signál, když se používá pro trakci a pro "napájení" dalších boosterů.
Výrobci, kteří se nad sebou alespoň minimalisticky zamysleli to nekombinují a mají separátní signál pro boostery a separátní pro trakci.
U Lenze je to například CDE pro boostery a JK pro trakci, u Roco je to Booster bus a tak dále.
Podstatné na těchto "sběrnicích" je také řešení přenášení chybového stavu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod HonzaM » pon 13 lis, 2017 11:02 pm

Jasně, centrála DR5000 proto používá pro sychronizaci boosterů sběrnici LocoNet B, která zároveň slouží pro zpětnou informaci o boosterech DR5033, zkrat na výstupu boosteru je předán do centrály a lze ho využít pro vypnutí vykonového výstupu centrály v případě zkratu na některém boosteru. Booster DR5033 ovšem má i vstupy pro připojení na výstup centrály Lenz (CDE) i na Roco (B-bus). Centrála může prostřednictvím konfiguračniho programu ovládat chování boosterů, konkrétně nastavovat proudovou pojistku nastavením proudu při němž reaguje a rychlost její redakce.
Naposledy upravil HonzaM dne úte 14 lis, 2017 6:05 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod HonzaM » úte 14 lis, 2017 6:00 am

fulda píše:Ono jde o to, jak moc se poničí signál, když se používá pro trakci a pro "napájení" dalších boosterů.
Výrobci, kteří se nad sebou alespoň minimalisticky zamysleli to nekombinují a mají separátní signál pro boostery a separátní pro trakci.
U Lenze je to například CDE pro boostery a JK pro trakci, u Roco je to Booster bus a tak dále.
Podstatné na těchto "sběrnicích" je také řešení přenášení chybového stavu.

Z toho píšeš vyplývá, že je užitečné používat termín, který jasně odděluje takovéto zařízení, jehož úkolem není jen prostě zesílit existující DCC signál, o němž by se někdo mohl domnívat, že je možně jednoduše kolejový výstup vytvořit pouhým zesílením DCC signálu z kolejového výstupu libovolné centrály. Z termínu zesilovač tohle zřejmé není.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod fulda » úte 14 lis, 2017 8:44 am

HonzaM píše:Jasně, centrála DR5000 ...
Konečně, už jsem si říkal, že to trvá dost dlouho než se sem dostane nějaká skvělá pochvala.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod zdeno » úte 14 lis, 2017 8:49 am

konecne to dostava nejaky smysl ;-)
zatim to bylo jen takove tlachani o nicem.
---
Zapojeni boostru by melo byt do hvezdy a ne rebrikove. Teda kazda vetev DCC (boostr) by mel mit svuj privod od centraly.
Neni zakazane to davat do serie, ale je to nebezpecne kvuli fazovemu zpozdeni.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod fulda » úte 14 lis, 2017 8:51 am

HonzaM píše:
fulda píše:Ono jde o to, jak moc se poničí signál, když se používá pro trakci a pro "napájení" dalších boosterů.
Výrobci, kteří se nad sebou alespoň minimalisticky zamysleli to nekombinují a mají separátní signál pro boostery a separátní pro trakci.
U Lenze je to například CDE pro boostery a JK pro trakci, u Roco je to Booster bus a tak dále.
Podstatné na těchto "sběrnicích" je také řešení přenášení chybového stavu.

Z toho píšeš vyplývá, že je užitečné používat termín, který jasně odděluje takovéto zařízení, jehož úkolem není jen prostě zesílit existující DCC signál, o němž by se někdo mohl domnívat, že je možně jednoduše kolejový výstup vytvořit pouhým zesílením DCC signálu z kolejového výstupu libovolné centrály. Z termínu zesilovač tohle zřejmé není.

Je to tak, všichni si mohou říkat booster nebo zesilovač podle libosti, jen při komunikaci s Honzou bude striktně říkat DR12345, protože to jasně vyjadřuje, že to má lokonet, dá se s tím experimentovat a navíc to působí dojmem, že je to jediné správné řešení.

Kdo si o sobě myslí, že není úplně hloupý, tak si klidně používá jiné zařízení. Například takové, které prošlo NMRA certifikací.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod Edys » úte 14 lis, 2017 9:04 am

fulda píše:
HonzaM píše:
fulda píše:Ono jde o to, jak moc se poničí signál, když se používá pro trakci a pro "napájení" dalších boosterů.
Výrobci, kteří se nad sebou alespoň minimalisticky zamysleli to nekombinují a mají separátní signál pro boostery a separátní pro trakci.
U Lenze je to například CDE pro boostery a JK pro trakci, u Roco je to Booster bus a tak dále.
Podstatné na těchto "sběrnicích" je také řešení přenášení chybového stavu.

Z toho píšeš vyplývá, že je užitečné používat termín, který jasně odděluje takovéto zařízení, jehož úkolem není jen prostě zesílit existující DCC signál, o němž by se někdo mohl domnívat, že je možně jednoduše kolejový výstup vytvořit pouhým zesílením DCC signálu z kolejového výstupu libovolné centrály. Z termínu zesilovač tohle zřejmé není.

Je to tak, všichni si mohou říkat booster nebo zesilovač podle libosti, jen při komunikaci s Honzou bude striktně říkat DR12345, protože to jasně vyjadřuje, že to má lokonet, dá se s tím experimentovat a navíc to působí dojmem, že je to jediné správné řešení.

Kdo si o sobě myslí, že není úplně hloupý, tak si klidně používá jiné zařízení. Například takové, které prošlo NMRA certifikací.


Ale to už přeháníš Fuldo.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod BohousP » úte 14 lis, 2017 9:04 am

HonzaM píše:...

Z toho píšeš vyplývá, že je užitečné používat termín, který jasně odděluje takovéto zařízení ... Z termínu zesilovač tohle zřejmé není.


Tak mne napadá taková kacířská otázka (pro ty, co mne budou chtít upálit, budu k dispozici na příští burze v Opletalově ul.):
Co je zřejmé z termínu CENTRÁLA ? Že se do toho připojují telefony s rotačním číselníkem?

Prostě, další žabomyší válka o něčem, co smrdí ...
Naposledy upravil BohousP dne úte 14 lis, 2017 9:05 am, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod Edys » úte 14 lis, 2017 9:04 am

fulda píše:
HonzaM píše:Jasně, centrála DR5000 ...
Konečně, už jsem si říkal, že to trvá dost dlouho než se sem dostane nějaká skvělá pochvala.


BUUUUUUUUU
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod Brejla » úte 14 lis, 2017 2:19 pm

fulda píše:
HonzaM píše:Jasně, centrála DR5000 ...
Konečně, už jsem si říkal, že to trvá dost dlouho než se sem dostane nějaká skvělá pochvala.


Toto je typický příklad, jak trapnou vlezlou reklamou odradit případné kupce od nákupu možná dobrého výrobku. Silně to začíná připomínat reklamy nejznámější české automobilky na nákup nejlepšího kombíku všech dob a podobně nepříjemného zeleného skřeta.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod amirinda » čtv 30 lis, 2017 8:34 am

chlapi, kdy a v jakém případě se používá booster, funkce je mi tak nějak jasná (posílit signál DCC), ale nevím třeba po dvou metrech od centrály, nebo jak...?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod BohousP » čtv 30 lis, 2017 8:38 am

amirinda píše:chlapi, kdy a v jakém případě se používá booster, funkce je mi tak nějak jasná (posílit signál DCC), ale nevím třeba po dvou metrech od centrály, nebo jak...?

Booster má smysl, pokud máš rozsáhlé kolejiště s mnoha lokomotivami, příp. dekodéry napájenými z DCC. (Nejčastěji se používají na setkáních modulářů pro větší layouty.) Proud z jedné centrály bývá tak 2,5 - 4 A, pokud to nepřekročíš, booster za normálních okolností nepotřebuješ.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod amirinda » čtv 30 lis, 2017 8:45 am

aha, takže pokud bych plánoval kolejiště řekněme o délce 3m s 10ti lokomotivama tak by nemusel být zapotřebí a pokud ano, tak by stačil třeba jen jeden? (bavím se pouze teoreticky)
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků