Booster nebo zesilovač

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod fulda » ned 12 lis, 2017 3:43 pm

vperlik píše:Zkuste si např. v Google přeložit z angličtiny výraz "facebook".

Gůgl tomu nerozumí.
Facebook je jasně atlas hub.
Book = kniha/atlas
Face = obličej/xicht/huba
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod fulda » ned 12 lis, 2017 3:54 pm

HonzaM píše:
Jacek píše:
HonzaM píše:Nesnažme se za češtinu za každou cenu.

A nebo rovnou používejme angličtinu v každé větě, abychom byli in? Nedávno mi nějaký kolega napsal asi toto - nemáš soundy pro loco 753, decodér mám? To mohl rovnou napsat anglicky. A nebo můžu psát o sobě, že nejsem zvukař, ale sound designer. Některé pojmy jsou sice už zažité, ale nevidím důvod nemluvit česky...

Jistě, proto někteří i v této konferenci rádi používají “IMHO”. Ono to ale není nikdy jednoznačné, třeba “OK” už je zcela běžné a každému jasné.

Ano, oni to někteří udělali schválně, protože někteří si před nějakým časem stěžovali, že jiní používají moc často angličtinu, zatímco teď se stěžují na češtinu.
Ale byla to ta z plodnějších diskuzí, takže už je dávno smazaná.
Obávám se, že si prostě někdo stěžuje na všechno, asi se mu těžko připouští, že má někdo jiný názor.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod Jirka_US » ned 12 lis, 2017 3:55 pm

1) Booster, tedy konstrukce ktera se pouziva v DCC z podstaty veci nezesiluje signal a neni tam aktivni prvek, ktery by toto zesileni poskytoval. Amplituda na vstupu signalu je stejna jako na vystupu (ztraty nyni pro jednoduchost neuvazuji)
2) Booster DCC slouzi k tomu, aby dodal potrebny vykon, respektive proud (vztah mezi napetim na vystupu a vstupu je v tomto pripade konstantni viz bod 1). Proto tedy by spise bylo na miste slovo jako posilovac (viz prispevek vperlik) nebo opakovac. Nicmene jeden prikklad jak to nekdy s ceskym nazvem muze dopadnout. V zacatcich prodeje videorekorderu v CSSR byl oficialni nazev pro video "magnetoskop". nicmene historie ukazala jak tento nazev dopadl...
3) Booster nic nesychnronizuje, vezme vstupni signal a tento signal zopakuje na vystupu s urcitym transportnim zpozdenim. A prave toto transportni zpozdeni muze pusobit potize, zejmena u nekterych amaterskych konstrukci na bazi PICu, kde si autori s timto parametrem prilis hlavu nelamali a potize muzou nastat pokud se nekolik takovych konstrukci (kazda s jinym transportnim zpozdenim) pouzije na jednom kolejisti.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod BohousP » ned 12 lis, 2017 4:24 pm

Jirka_US píše:1) Booster, tedy kontrukce ktera se pouziva v DCC z podstaty veci nezesiluje zadny signal a neni tam zadny aktivni prvek, ktery by toto zesileni poskytoval.
Amplituda na vstupu signalu je stejna jako na vystupu.
2) Booster DCC slouzi k tomu , aby dodal potrebny vykon, respektive proud (napeti je v tomto pripade konstantni viz bod 1). Proto tedy by spise bylo na miste slovo
jako posilovac (viz pripsevek vperlik) nebo opakovac. Nicmene jeden prikklad jak to nekdy s ceskym nazvem muze dopadnout. V zacatcich prodeje videorekorderu v CSSR byl oficialni nazev pro video "magnetoskop" nicmene historie ukazala jak tento nazev dopadl...
3) Booster nic nesychnronizuje, vezme vstupni signal a tento signal zopakuje na vystupu s urcitym transportnim zpozdenim. A prave toto transportni zpozdeni muze pusobit potize, zejmena u nekterych amaterskych konstrukci na bazi PICu, kde si autori s timto parametrem prilis hlavu nelamali a potize muzou nastat pokud se nekolik takovych konstrukci (kazda s jinym transportnim zpozdenim) pouzije na jednom kolejisti.


Správně, ale zesílení nemusí být jen napěťové, ale i výkonové. Také si myslím, že dej nejlépe vystihuje sloveso posílit. Jen ten "posilovač" mi připadá spíš pro potetované existence s podprůměrným IQ. Ale to je věc názoru a zvyku.
O speciálních českých výrazech by se toho dalo popsat mnoho (svítivka pro LED a pod. ...)
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod BohousP » ned 12 lis, 2017 4:28 pm

fulda píše:
vperlik píše:Zkuste si např. v Google přeložit z angličtiny výraz "facebook".

Gůgl tomu nerozumí.
Facebook je jasně atlas hub.
Book = kniha/atlas
Face = obličej/xicht/huba

V jednom českém filmu (název se mi nechce hledat) byla LICÓ KNIGA.

Edit: https://www.tyden.cz/rubriky/kultura/film/do-filmu-probudim-se-vcera-vymyslel-madl-facebook-roku-1989_227902.html
Naposledy upravil BohousP dne pon 13 lis, 2017 6:51 am, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod komori » ned 12 lis, 2017 5:28 pm

HonzaM píše:
Nesnažme se za češtinu za každou cenu.
Nedávno tady vedl tento modelář diskuzi na téma:

Počítačová sběrnice a překlad jako Autobus,
přitom já vím, že tento výraz se používá minimálně 55. let.
TT, DCC, NanoX-Paco, YaMoRC, TC9 Gold a TP9
komori
 
Příspěvky: 96
Registrován: pát 03 srp, 2012 3:45 pm

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod vperlik » ned 12 lis, 2017 6:42 pm

fulda píše:
vperlik píše:Zkuste si např. v Google přeložit z angličtiny výraz "facebook".

Gůgl tomu nerozumí.
Facebook je jasně atlas hub.
Book = kniha/atlas
Face = obličej/xicht/huba

No zrovna toto "profláknuté" slovo (našly by se pochopitelně i jíné) mě náhodou napadlo - Google ho nepřekládá (ani když se to rozdělí na dvě slova - Google je zase spojí) - prostě "inteligentně" předpokládá, že nikdo nepřemýšlí, co ta slova vlastně znamenají (i když umí anglicky). A zkuste někomu říci, že mu to hodíte na "knihu ksichtů" :shock: . A přitom Google to přeloží .... :D

To mělo být jen tak pro odlehčení, ale v podobné analogii bych právě viděl slovo "booster" v terminologii DCC. Když se mi někdo zeptá, jestli budu mít na kolejišti booster(y), hned vím, na co se mi ptá. Dříve nebylo zvykem tolik používat angl. výrazy, ale to jsme také neměli digitální modelovou železnici, takže si zvykám a nevadí mi to. Ale je to jen můj názor, když chce někdo používat raději výraz "zesilovač", nechť tak činí, musí ale počítat s tím, že mu třeba nebude občas někdo rozumět, co má přesně na mysli.
Význam a způsob používání boosterů jako takových zde asi nemá cenu rozebírat, o tom téma primárně nebylo.
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod Jacek » ned 12 lis, 2017 11:21 pm

je to věc názoru, já jsem zas až podle označení DCC zesilovač zjistil co je to ten DCC booster. Samotné slovo booster bylo známé už daleko dříve, např. u nerealizovaných lokomotiv ř. 569.0 to byl hnací běhounový podvozek. Jednoslovný ekvivalent nebyl. Podobně v jiných oblastech.
Jestli DCC booster nebo DCC zesilovač je celkem jedno, hlavní je, že víme o co jde. nějak nechápu smysl tohoto vlákna. Můžeme centrále říkat centrála nebo radši komand stejšn? Nemáme doma kolejiště, ale lajouty. Jaký to má přínos pro téma DCC? Autor nějak chce zakázat nebo nařídit užívání daného výrazu?
Mě zas silně vadí dnešní móda zavlékání angličtiny tam, kde vyloženě není třeba. Např. to imho, neznamená to něco jako mimochodem? Zažitá zkratka mmch. není in, že. Je třeba být cool, vzít si outfit a všechno okomentovat uáááuuu :D Hláška o pravopisných chybách zaviněných učitelkou je taky užasná, nic osobního, už jsem se s tím setkal vícekrát, asi oblíbená věta těch, kteří skutečně v jedné větě nasekají deset chyb. Možná proto píšou radši anglicky :D

Kdesi tu bylo vlákno jazykový koutek, nechcete to tam celé hodit? Dvě strany plků o ničem... Pokud jde o zesilovače/boostry, zajímají mě úplně jiné věci, které jsem se tu bohužel nedočetl.
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod BohousP » pon 13 lis, 2017 6:48 am

100% souhlas s tím, že toto toto vlákno patří do plků, nebo smazat. V rubrice DCC v praxi nemá co dělat. :!: Stejně se brzy objeví jinde a s jiným názvem.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod Jirka_US » pon 13 lis, 2017 7:56 am

Jacek píše:Jestli DCC booster nebo DCC zesilovač je celkem jedno, hlavní je, že víme o co jde. nějak nechápu smysl tohoto vlákna. Můžeme centrále říkat centrála nebo radši komand stejšn? Nemáme doma kolejiště, ale lajouty. Jaký to má přínos pro téma DCC? Autor nějak chce zakázat nebo nařídit užívání daného výrazu?
Mě zas silně vadí dnešní móda zavlékání angličtiny tam, kde vyloženě není třeba. Např. to imho, neznamená to něco jako mimochodem? Zažitá zkratka mmch. není in, že. Je třeba být cool, vzít si outfit a všechno okomentovat uáááuuu :D Hláška o pravopisných chybách zaviněných učitelkou je taky užasná, nic osobního, už jsem se s tím setkal vícekrát, asi oblíbená věta těch, kteří skutečně v jedné větě nasekají deset chyb. Možná proto píšou radši anglicky :D

Domivam se, ze to jedno rozhodne neni, protoze DCC booster neni totez co DCC zesilovac, alespon ne po technicke strance. Pokud v tom mate nejasnosti, tak doporucuji si procist toto vlakno nekolikrat a pokud Vam to neobjasnil muj prispevek, tak se ptejte, od toho je zde DF. Myslim, ze je to mnohem uzitecnejsi nez kritizovat autora tohoto vlakna za podle me celkem legitimni snahu vyvolat odbornou diskuzi na tema vhodneho ceskeho vyrazu pro DCC booster.
Jacek píše:Pokud jde o zesilovače/boostry, zajímají mě úplně jiné věci, které jsem se tu bohužel nedočetl.

Muzete byt prosim vice konkretni, ktere veci vas zajimaji ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod BohousP » pon 13 lis, 2017 8:23 am

Jirka_US píše:... protoze DCC booster neni totez co DCC zesilovac, alespon ne po technicke strance. ...

Můžu se tedy zeptat, co to je DCC zesilovač, když to není (méně vhodné) pojmenování pro booster? Pokud s tím nesouhlasíš, nechápu, co je to podle tebe DCC zesilovač (teoreticky to tuším, ale myslím, že je to fikce). Už jsem psal, že souhlasím, že vzhledem k funkci by se mělo mluvit o posílení.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod HonzaM » pon 13 lis, 2017 9:23 am

V první řadě je podstatné že nejde o název, ale o funkci, je ovšem důležité aby bylo pokud možno každému jasné k čemu to zařízení slouží. Výraz zesilovač by mohl evokovat dojem že má vyrobit signál silnější než dodává centrála. V kolejišti o větší délce dochází v závislosti na vzdálenosti od centrály a zatížení odběrem lokomotiv a osvětlených vagonů, případně vagonů s dvojkolimi opatřenými odporovým lakem kvůli detekci obsazení k poklesu napětí vlivem odporu přivodů k poklesu napětí a název zesilovač by mohl evokovat dojem že ho mohu připojit kamkoli v kolejišti kde už je napětí příliš nízké a tam ho zesílit. Úkolem boosteru ale je vytvořit signál stejných vlastností jako je na výstupu centrály, tedy majícím stejné napětí, stejný kmotočet a stejný tvar signálu a dodat ho tam, kde už by vlivem zmíněných odporů neodpovídalo jeho napětí. Booster tedy signál jaký dodává centrála nezesiluje, pouze zvyšuje zatížitelnost. Proto se mi zdá výstižnější termín booster, je to ale věc názoru. Ideální je hlavně používat pokud možno pro zařízení mající stejný účel také stejný termín.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod Jacek » pon 13 lis, 2017 10:33 am

Jirka_US píše:Muzete byt prosim vice konkretni, ktere veci vas zajimaji ?

Spíš než slovíčkaření mě zajímá jestli nedělám chybu v základním zapojení. Kolejiště mám rozdělené na několik částí, každá obsahuje dekodéry obsazení kolejí a dekodéry příslušenství. Do dekodérů pro koleje je přiveden digitální signál J, K z centrály, v dalších částech logicky z těch zesilovačů (posilovačů/boostrů :roll: ). Když jsem měl stejně zapojené i vyhýbkové dekodéry, byl jsem upozorněn, že to je špatně. Že veškeré dekodéry příslušenství musí dostat signál J,K přímo z ústředny, nikoliv z boostru kvůli čistému signálu.
V některém vláknu se to řešilo, to už ale nenajdu.
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod BohousP » pon 13 lis, 2017 11:15 am

Jacek píše:
Jirka_US píše:Muzete byt prosim vice konkretni, ktere veci vas zajimaji ?

Spíš než slovíčkaření mě zajímá jestli nedělám chybu v základním zapojení. Kolejiště mám rozdělené na několik částí, každá obsahuje dekodéry obsazení kolejí a dekodéry příslušenství. Do dekodérů pro koleje je přiveden digitální signál J, K z centrály, v dalších částech logicky z těch zesilovačů (posilovačů/boostrů :roll: ). Když jsem měl stejně zapojené i vyhýbkové dekodéry, byl jsem upozorněn, že to je špatně. Že veškeré dekodéry příslušenství musí dostat signál J,K přímo z ústředny, nikoliv z boostru kvůli čistému signálu.
V některém vláknu se to řešilo, to už ale nenajdu.

Zrovna u dekodérů příslušenství by to žádný problém být neměl. Ten je připojený drátem na jeden z boosterů a nic jiného nedostane. Vůbec mu nevadí nějaké zpoždění signálu v řádu milisekund. Problém vzniká spíš, kdybys měl kolejiště napájené z různých zdrojů DCC (centrála, boostery s opožděným signálem) a přejížděl mezi úseky s odlišným napájením.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Booster nebo zesilovač

Příspěvekod Pavel-HP » pon 13 lis, 2017 11:18 am

A co takhle "SPAX".??
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: romino a 9 návštevníků