Nádražní hlášení

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Nádražní hlášení

Příspěvekod HonzaM » pon 31 črc, 2017 8:48 pm

Zajímavý web: www.hlaseni.net
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Nádražní hlášení

Příspěvekod Martin70 » ned 29 říj, 2017 10:09 am

Můj příspěvek jsem odstranil. Nenašel jsem určitě vhodné vlákno a nebyla to zase tak důležitá zpráva. Admin toto mé info může taky klidně smazat.
Naposledy upravil Martin70 dne ned 29 říj, 2017 10:51 pm, celkově upraveno 3
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Nádražní hlášení

Příspěvekod Svratka » ned 29 říj, 2017 2:53 pm

S ničením obrazu naší železnice započal již Antonín Zápotocký. Jezdil za mlada do fachy na Kladno vlakem na černo, průvodčí ho vyhazovali a tak to pak po válce železničářům spočítal... Antonín Novotný taky neměl rád železnici, cíleně parní lokomotivy... Doba 70.-80.let je pro železniční příznivce symbolizována zastavováním provozu na vedlejších tratích a úpadkem v oblasti estetiky nátěrů lokomotiv.

Uběhl čas a po velké listopadové kapitalistické revoluci nastala příjemná doba, kdy se najednou i na dráze na chvíli projevil zdravý rozum. Vidina modernizace a zvyšování rychlostí, uvolněnost v možnostech nátěrů hnacích vozidel... Ovšem vláda ODS a Říman znamenaly další ohrožení budoucnosti železnice, další omezování provozu atd. Pak přišla naštěstí politická změna, levicově laděná politika znamenala vznik dlouhodobých smluv na zajištění dopravní obslužnosti a větší jistotu, příp. rozšíření dopravy atd. Ovšem na druhou stranu, postupující rozkrádání národní společnosti, liberalizace v dopravě a umělá tvorba konkurentů v dopravě, nejdříve v nákladní a poté i v osobní znamenaly počátek záhuby národního dopravce. Nejprve nesmyslně žádaná konkurence přivedla postupně ČD až na pokraj bankrotu, tedy zatím hlavně v oblasti nákladní dopravy. Různé rozkrádačky (zpětné leasingy apod.), nevýhodné smlouvy ve prospěch konkurentů a též neschopnost vedení vzniknuvší dceřiné společnosti až příliš odvržené svojí matkou udělaly v krátké době z ČDC chudáka, provozující zpravidla jen to, o co nemají jiní vyzobávači rozinek zájem... Toto období je bohužel neslavně poznamenáno vznikem tragického "firemního" nátěru vozidel, tzv. najbrtizací. Po téměř dvou desítkách let pěkných a vkusných nátěrů nastala doba studené nevkusné unavené modře, sice groteskně přesně ilustrující zoufalost té polovojenské tzv.modré armády - název od komunistů převzali strůjcové té modré katastrofy, ovšem naprosto tragicky tím zhoršili celkový obraz Českých drah... V čele jak ČD, tak ČDC se střídají odborníci nemající o dané problematice potuchy, takže i jména vlaků, vycházející z tradice a dlouhodobé jistoty tradičních spojení berou rok od roku za své... A tak se pořád něco mění, žádná trvalá jistota, spíš nejistota, do toho neustálé změny, tarifní a hlavně koncepční. Není jen to, pohodlí ve vlaku ubývá, dříve měkká sedadla v uzavřeném příjemném coupé střídají různými splácanými rekonstrukcemi a bohužel i novostavbami pořízená vozidla s nepohodlným velkoprostorovým uspořádáním. Vnutily se lidem Railjety s mrňavými tvrdými sedadly a zářivkami a tvrdilo se jim, že tohle je to pohodlí... Zoufalství...
Svratka
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte 08 dub, 2014 7:38 am

Re: Nádražní hlášení

Příspěvekod HonzaM » ned 29 říj, 2017 7:04 pm

Tenhle příspěvek nemá ani s tímto tématem ani s modely nic společného - neměl by jej admin odstranit? Co Ty na to, Milane?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Nádražní hlášení

Příspěvekod fulda » pon 30 říj, 2017 8:20 am

HonzaM píše:Tenhle příspěvek nemá ani s tímto tématem ani s modely nic společného - neměl by jej admin odstranit? Co Ty na to, Milane?
IMHO byl víc k tématu než tento lustrační protokol. Mne třeba zaujal.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Nádražní hlášení

Příspěvekod BohousP » pon 30 říj, 2017 9:43 am

IMHO, celé toto vlákno je zbytečné - viz vlákno Zvuková hlášení (http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=10400) od téhož diskutujícího. Ptal se na zdroj hlášení, odpověď dostal. Teď to sem jen přepsal ....
Nic to nemění na skutečnosti, že v mnohém má Svratka pravdu ...
Naposledy upravil BohousP dne pon 30 říj, 2017 9:49 am, celkově upraveno 2
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Nádražní hlášení

Příspěvekod Brejla » pon 30 říj, 2017 9:43 am

fulda píše:
HonzaM píše:Tenhle příspěvek nemá ani s tímto tématem ani s modely nic společného - neměl by jej admin odstranit? Co Ty na to, Milane?
IMHO byl víc k tématu než tento lustrační protokol. Mne třeba zaujal.


Možná měl autor toho lustračního protokolu jiný úmysl, ale docela nenásilně svým příspěvkem navázal na příspěvek předchozí. I o udávání to je a bylo.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Nádražní hlášení

Příspěvekod Jarda H. » pon 30 říj, 2017 12:17 pm

HonzaM píše:Tenhle příspěvek nemá ani s tímto tématem ani s modely nic společného - neměl by jej admin odstranit? Co Ty na to, Milane?


Jen na okraj :wink: jsme ve vlákně NEZAŘAZENO / OFF TOPIC, proč mazat ? To by se muselo promazat možná 20-30 % příspěvků !


BohousP píše:IMHO, celé toto vlákno je zbytečné - viz vlákno Zvuková hlášení (http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=10400) od téhož diskutujícího. Ptal se na zdroj hlášení, odpověď dostal. Teď to sem jen přepsal ....
Nic to nemění na skutečnosti, že v mnohém má Svratka pravdu ...


Souhlas, opakování některých vláken je taky nešvarem ...
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Nádražní hlášení

Příspěvekod HonzaM » pon 30 říj, 2017 1:00 pm

fulda píše:... byl víc k tématu než tento lustrační protokol. Mne třeba zaujal.

K tématu modelové železnice ovšem nebyl. Pokud jde o obsah svratkova příspěvku, je to věc osobního názoru. Korporátní nátěr Najbrt se mi velmi líbí a už v něm mám několik modelů, je rozhodně hezčí než uniformní zelená za komunistů nebo před najbrtem kombinace zelené se šedou nebo červené se šedou. Konkurence je rozhodně zdravá a určitě pomohla ke zvýšení kvality i udržení cenové hladiny. Vlakem jsem jel v poslední době relativně často a kvalita je velmi dobrá, vlaky jsou čisté a pokud není kalamita, jezdí většinou na čas. Zvýšila se rychlost a zkrátily jízdní doby. Velmi pohodlný je LeoExpress. Pokud bych něco vyčítal, pak to, že místo úprav stávajících tratí nebyly po revoluci prostředky využity na vybudování vysokorychlostních tratí. Pokud jde o názvy vlaků, pokud jezdí po stejné trati, že stejné výchozí a koncové stanice a se stejnými zastávkami, nevidím důvod pojmenování. Pokud někoho čekám nebo někam jedu, zajímám se o číslo vlaku a čas příjezdu a odjezdu a je mi úplně jedno jestli a jak se jmenuje.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Nádražní hlášení

Příspěvekod Svratka » pon 30 říj, 2017 9:49 pm

HonzaM:

Dovolím si přidat ještě jeden příspěvek, který opět nemá s tématem modelové železnice nic společného..., leč mě to nějak nutí reagovat.
Můj osobní názor obecně pramení jednak z úcty k historii železnice, jednak z pohledu na železnici po straně všeobecné estetiky a v neposlední řadě z pohledu člověka, zabývajícího se dopravním procesem jako takovým po několik desítek let.
Chápu, že i Vy máte svůj osobní názor, ovšem aniž bych se Vás chtěl snad dotknout, z toho, co uvádíte lze soudit, že se jedná o názor člověka, nepohybujícího se hlouběji v železničním prostředí. Možná i proto taková shoda s "odborníky" ve vedení ČD. Taktéž soudím, že jste zástupcem mladší generace. Ale to nic, učíme se celý život všichni.

Ona "uniformní zelená" jak jste ji nazval, byla tradiční barvou většiny železničních správ střední Evropy, odstínu zelené se dodnes užívá obchodního označení "zelená na vagony", zeptejte v prodejně Barvy-laky... S komunisty to nemá nic společného. Barva to byla velice dobře zvolená, za parního provozu a v tehdejších podmínkách vydržely vozy zelené jen chvíli, pak už byly spíše v různé tmavé zelenošedi až černi. Použilo by se snad cokoli jiného, špína a saze by mnohem více vynikly. To už si dneska málokdo uvědomuje... Vznik zeleno-šedé kombinace je datován cca do roku 1992, v uvolněné době chtěla Vagónka Studénka oslnit něčím novým, a tak nový osobní vůz řady Bte představili na MSV v Brně v těchto barvách, ovšem se světle šedým rámem a s barevným dělením i přes dveře, nevypadalo to špatně. To, že ve druhé pol.90.let začaly lakovat ŽOS i ostatní řady os.vozů do tohoto barevného schématu (s drobnými změnami) bylo jen tím, že ČD chtěly za každou cenu nějaký nový nátěr a nevěděly jak na to... K současnému nátěru typu vyblitá modř, který odborná veřejnost přijala se smutkem a s rozpaky je potřeba si uvědomit, že z psychologického pohledu lidský mozek příznivě vnímá teplé odstíny barev, studené způsobují spíš pocit tísně a nejistoty. Zeptejte se Jančury, proč vyrazil se žlutou, už to kdesi říkal... Proč v zemích, jako jsou Rakousko, Německo, Švýcarsko a dokonce i Slovensko používají příjemně teplou červenou? Je to prostě psychologie, nic víc. Bohužel, strůjcové najbrtovy tragédie o tomto nemají ani ponětí a navíc... Nátěr, aby byl atraktivní, musí obsahovat jednu barvu základní (v sytém provedení) a k tomu případně bílou, krémovou, slonovou kost, prostě barvu světlou, téměř neutrální. Kombinace dvou odstínů modré je vražedně studená, unavená, smutná, neatraktivní... Už kdyby vybrali jen tu tmavě modrou a k ní krémovou, nebyl by to kdovíjaký zázrak, ale určitě o třídu výš.

Konkurence na železnici, to je bohužel jedna z nejhorších věcí v současné době. Myslet si, že se tím nějak ovlivní kvalita je pošetilé. Vy vidíte jen to, že si Vás Jančura koupí kafém v kelímku za pár kaček a že Vám půjčí sluchátka a pustí Vám video... Nevidíte, co za tím vším je, co to dělá za problémy. Přetahování se o zákazníky do dopravy nepatří, celé to blbnutí konkurence zaplatíme všichni společně ve vzrůstajících nákladech na běžný provoz. Nemá smysl vysvětlovat, na jakém principu funguje úhrada dopravních služeb, je to nad rámec tohoto příspěvku. Možná nevíte taky třeba to, že aby "konkurenti" Českých drah na hlavních tazích "nebyli diskriminováni" (jak s oblibou žlutý dopravce vykřikuje), raději se jim ustupuje, vše ostatní stojí, jen aby ten ukřivděný jel pokud možno bez zastavení. Stačí jízda přes výstrahu a následuje telefonát, kde si ten dotyčný stěžuje, jak je mu ubližováno. O pohodlí vlaku "pohřebák", který jste zmínil mám důvodné pochybnosti. Nepochopím, jak může někoho nadchnout namísto klidného pohodlí v coupé jízda pod svítící zářivkou v pohodlí tramvaje... Nedovedu si představit, že bych tím měl cestovat třeba z Prahy do Košic 8,5 hodiny v kuse, potažmo přes noc. Jsem totiž zvyklý si ve vlaku odpočinout a nabrat nových sil, proto moje averze k velkoprostorovému uspořádání. Také jeden z důvodů, proč nechat auto doma a jet vlakem... Ovšem tendence obecně všude napříč dopravci v celé Evropě tento fenomén železniční dopravy úspěšně ženou do záhuby...

Ačkoli můj příspěvek je samozřejmě mimo úzce vyhraněné téma celého diskusního fóra, pokusil jsem se pro případné třeba začínající modeláře poodhalit pár souvislostí skutečné železnice...
Svratka
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte 08 dub, 2014 7:38 am

Re: Nádražní hlášení

Příspěvekod MiG » pon 30 říj, 2017 10:55 pm

Ježišimarjá, to je sračkobití.
Tomu chybí jen podpis "Dopravní Expert"

Ale nejlepší ftip je HonzaM jako zástupce mladší generace. :D :lol: :roll:
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Nádražní hlášení

Příspěvekod sidlo » úte 31 říj, 2017 6:14 am

Svratka píše:Ačkoli můj příspěvek je samozřejmě mimo úzce vyhraněné téma celého diskusního fóra, pokusil jsem se pro případné třeba začínající modeláře poodhalit pár souvislostí skutečné železnice...

Opravdu těžko se čtenářům mf dnes a divákům tv barandov vysvětluje, jak velmi neefektivní je pro tuto společnost tzv. konkurence na železnici. Prostě jdeme britskou cestou a stejně jako v británii časem i my zjistíme že naše železnice se stanou nespolehlivými, nenavazujícími a velmi drahými.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Nádražní hlášení

Příspěvekod HonzaM » úte 31 říj, 2017 7:32 am

Potěšilo (a pobavilo) mne, že mohu být v 73 letech považován za mladíka, kolikpak je tedy svratkovi? Ono je potřeba se smířit s tím, že se svět mění. Pokud jde o barvy vlaků, jel jsem v TGV kterě má podobné zbarvení, modrá se šedou, a nezdá se mi, že by to v někom vyvolávalo negativní pocity. Opravdu netoužím po tom aby mi někdo ve vlaku podával kávu nebo pouštěl video, ostatně vlakem pana Jančury jsem dosud nejel. Ale LEO expresem jsem jel do Olomouce a rozhodně jsem neměl pocit nepohodlí. Vlaky mne zajímají, jel jsem TGV, ICE, Thalysem a na nepohodlí si stěžovat rozhodně nemohu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Nádražní hlášení

Příspěvekod Edys » úte 31 říj, 2017 8:27 am

Kolega se asi chce zavírat v kupé a provozovat zábavu pro dospělé :D :D :D :D
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Nádražní hlášení

Příspěvekod BohousP » úte 31 říj, 2017 8:52 am

OFF TOPIC - HonzaM: Ono stačí v takovém Pendolinu (Leo Expressu nebo Railjetu) když vedle vás sedí ženská jedoucí z dovolené se dvěma lodními kufry a nechá si je v uličce. Staré zlaté vagony, ve kterých se kufry daly z kupé strčit i nad strop chodbičky ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Další

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Vážňas a 3 návštevníků