Filozofie modelářství, aneb proč to děláme?

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Filozofie modelářství, aneb proč to děláme?

Příspěvekod milan ferdián » úte 18 říj, 2016 6:06 pm

sidlo píše:Třeba k tomu někdy napíšu i text. :lol:
Obrázek


Už by jsi se měl konečně rozhoupat :P :wink: .Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Filozofie modelářství, aneb proč to děláme?

Příspěvekod hank61 » stř 19 říj, 2016 8:15 am

Kóty jsou nečitelné, takže rozměry: 4450x3650x600/1050. SN je zatím pouze ve WT - snad přes zimu :-)

Hankova segmentovka.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Filozofie modelářství, aneb proč to děláme?

Příspěvekod Trainmaniak » stř 19 říj, 2016 8:21 am

To moje je už asi profláknuté, ale když už... Není to úplně aktuální, to bych musel předělávat každé 3 měsíce. :-)

kolejiste_schema.jpg

kolejiste_fotomapa.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1460
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Filozofie modelářství, aneb proč to děláme?

Příspěvekod A2C » čtv 20 říj, 2016 10:34 pm

Pardon ešte som neodpovedal tak by ste to nemuseli uzavierať :)


1 .Proč modelaříme železnici?

Ono to má viacero dôvodov, od kúzelného nájdenia start setovej modrej TT lokomotívy v starom aute, cez tradíciu v našej rodine kde sa zbierala H0, ktorou si dedo pripomínal mladosť v Škoda Mladá Boleslav, cez modelovanie lietadiel ktoré ma prestali baviť keďže sú statické a nehýbu sa a ako všetci dobre vedia chlapcov zaujímajú veci čo sa hýbu... Naviac železnica má obrovskú variabilitu, kúzlo a romantiku.


2. Co se tím snažíme sobě nebo ostatním dokázat, ukázat, napodobit, zažít?

No keďže som vždy bol súťaživý typ, tak keď robím model, dokazujem si že som v tom čo robím dobrý
Inak zbieram lokomotívy z krajín kde som cestoval a páčia sa mi, ale hlavne modelujem obdobie mladosti môjho deda teda 50te roky ČSD, rád sa zamýšlam a fantazírujem nad tým ako to vtedy mohlo vyzerať a aké to bolo...


3. Děláme to kvůli stavbě samotné, nebo aby to jednou bylo hotovo a šmitec?
Robím to kvôli vnútornému pokoju, liečim si tým nervy, dnešný svet je príliš hektický a zasnívať sa o tej kúzelnej dobe 50tych rokov
Momentálne nemám na koľajisko priestor, ale stále dúfam že jedného dňa si premením odpočinkovú miestnosť na miestnosť s dráhou okolo stien, kde budem môcť relaxovať, vydýchnuť a snívať.

4. Snažíte se přiblížit realitě? A jak myslíte že se dá dosáhnout v modelařině?
Snažím sa priblížiť v rámci možností, teda už som uvažoval aj nad parou poháňanou lokomotívou v H0 ale ovládanie je značne nekomfortné :D
Ale inak nakupujem lokomotivy, vagóny, budovy, autá, dekorácie... prevažne z epochy ktorú hlavne robím,
Realita je dokonalá v svojej nedokonalosti takže som rád že sa niektorými vecami nemusím trápiť, ako som písal liečim si s tým nervy a hlavne sa hrám. Beriem to ako hračku


5. Jaké jste kupříkladu řešili kompromisy, dilema v rozhodování před stavbou? (měřítko, moduly kontra kolejiště)
Hlavne priestorové možnosti a potom cena, už sa mi ostatný z klubu smejú že som židák a podobne, ale ja nevidím najmenší dôvod investovať do modelov viac než je najnižšia cena :twisted: Aspoň si ich môžem kúpiť viac.
Kedysi som modeloval TT, avšak pri nákupe nových modelov som si rýchlo spočítal ktoré merítko budem ďalej rozvíjať (cena TT modelov je takmer na úrovni H0 a jednak je to väčší kus modelu a je tam aj viac detailov za miene vyššiu cenu), a vzhľadom k tomu že otec a dedo kedysi modelovali H0 mal som k tomu bližšie tak som rozpredal TT a investoval len do H0 aj keď jeden čas tieto dve merítka u mňa fungovali pospolu.


6. Co vás na tom nejvíce štve a stresuje?

Štve ma že nie je viac ČSD lokomotív a hlavne parných Československej alebo aspoň Rakúsko-Uhorskej školy (477.0, 498.1, 354.1, 331.0, 310.0)
Štve ma že Mikrometakit neprejde oblúk menší ako R950 ani pri ich malej pare 310.0
Štve ma Piko, že pri požiadavke výroby T679.0 žiadal odobratie 10tis kusov!!! Pričom už podvozky majú, stačí len málo.
Štve ma že na toto modelárstvo sa stále pozerá ako na detskú hračku a ľudia to majú za smiešne
Štve ma MTB
Štve ma že nikto sa nezameriava na krásne motoráky ako napr M240.0, M262.0, M260.0, M274.0, M290.0, malovýrobcov nepočítam
Štve ma že ak budem chcieť modely ako T334.0, T444.0, T679.0 a krásne pary tak si ich budem musieť vyrobiť sám, buď z leptu, alebo nie práve pekných odliatkov.

Stresuje ma že mi čas na modelárčenie uteká medzi prstami keď musím robiť banality bežného života, resp musím pomáhať ostatným v rodine, ale mne nikto s modelárčinou nepomôže.

7. Jaké kladné poznatky, hodnoty vám to přináší do života?
Liečim si nervy, uplatňujem svoju kreativitu, zlepšujem si svoju zručnosť a v konečnom dôsledku aj motoriku, naviac pestujem svoju trpezlivosť.

8. Co je podle vás maximum kterého lze v této modelařině dosáhnout?
No keďže sa modelárčinou momentálne živým, tak určite by som to nepovažoval za vrchol, vrchol považujem moment kedy dostaviam koľajisko, tak že už sa s ním budem môcť len hrať, keď kúpim poslednú lokomotívu zo zoznamu.

9. Co bude, až nebudeme?
No ešte som dosť mladý aby som prestal dúfať, že jedného dňa budem mať syna ktorý to s láskou prevezme.
Ale vzhľadom k tomu že som už videl a účastnil sa aj rozpredajov zbierok po nebohom tak som rodine pripravil zoznam a napísal orientačné ceny, aj s kontaktnými číslami na spolučlenov klubu. Tak aby sa zbierka mohla rozpredať s minimálnymi stratami.
Ono mi to v záhrobí bude totálne jedno čo sa s tým stane ale tak nech aspoň niečo z toho majú aj ľudia okolo mňa.
Přílohy
Bez názvu.jpg
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Filozofie modelářství, aneb proč to děláme?

Příspěvekod Radek » ned 23 říj, 2016 12:49 am

Zajímavá sonda do hlubin modelářovy duše

1. Proč modelaříme železnici?
Někteří kluci měli autodráhu, jiní váčky a navzájem si záviděli. Já jsem měl autodráhu a ta touha po váčcích tam asi někde celé roky dřímala. Nebýt internetu, dřímala by dodnes. Kreslil a lepil bych si svoje papírové stavby, netuše, že vláčky jsou pro každého…

2. Co se tím snažíme sobě nebo ostatním dokázat, ukázat, napodobit, zažít?
Zažít – dělám v lese a tohle je úžasný způsob, jak dobít baterky.
Ukázat – tím, že modelařím, nebo tím, že to tu vystavuju?
Modelařím pro sebe a vystavuju proto, že si rád prohlížím fotky toho, co dobrého druzí umodelařili. Ještě raději, když jsou s popiskem, jak toho dosáhli. Mnohdy se považuje za samozřejmost, že každý musí vědět jak se co dělá a co znamenají všecky ty nečesky znějící modelářské pojmy. Proto si moc vážím těch, co to umí a ještě si udělají čas na polopatyckou fotoreportáž.
Když se pak euforie, že se mi něco (podle mého vlastního hodnocení) spojí s ješitností, vystavuju a doufám, že to někoho potěší.
Dokázat – že se toho nikdo nemusí bát. Že i doma, sám s minimem zkušeností, bez super vybavení a ohromných investic si to člověk může užívat.

3. Děláme to kvůli stavbě samotné, nebo aby to jednou bylo hotovo a šmytec?
Jednoznačně kvůli stavbě.

4. Snažíte se přiblížit realitě? A jak myslíte, že se jí dá dosáhnout v modelařině?
Snažím, ale nezapomínám, že si pořád jenom hraju.
Když sem dělal z papíru dobové rekonstrukce hradů, bavilo mě domýšlet si díry v podkladech. Mantinelem byl jen selský rozum a povrchní znalosti dobových možností a zvyků… Když se do tohoto bodu dostanu tady, trochu se leknu, že se najde někdo, kdo ví, co do té díry patřilo, budu za trotla a mé ego dostane lekci pokory. Hned se ale zklidním. Je to přece můj relax a kdyby k tomu došlo, bylo by jen na mně, jak s tou informací naložím.
Jak říká Hank: Důležitý je dojem.

5. Jaké jste kupříkladu řešili kompromisy, dilema v rozhodování před stavbou? (měřítko, moduly kontra kolejiště)
Žádné, když sem si to s hlavou v oblacích začal osahávat, všechno se zdálo jasné a jednoduché… :D
Co příjde teď řeším za pochodu.

6. Co vás na tom nejvíce štve a stresuje?
V okamžiku, kdy by mě koníček začal stresovat, je něco špatně.

7. Jaké kladné poznatky, hodnoty vám to přináší do života?
Je to úžasné spojení spousty modelářských i nemodelářských disciplín. Se spoustou zajímavých věcí a informací bych se asi bez vláčků vůbec nepotkal.

8. Co je podle vás maximum, kterého lze v této modelařině dosáhnout?
Vyluxováno v hlavě, úsměv na rtech a pokud možno ne jen na svých.

9. Přidám ještě jednu otázku – co bude, až nebudeme?
Až tu nebudete?... Uvidíme... :D
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Filozofie modelářství, aneb proč to děláme?

Příspěvekod Rocky_MK » čtv 23 led, 2020 2:58 pm

Jsem teď objevil toto (bohužel) zapadnuté téma, tak bych ho trochu reinkarnoval :)

1. Proč modelaříme železnici?
K modelaření jsem tíhnul odmalička a první střet s ním se odehrál, když jsem si z taťkových modelů letadel 1/72, 1/48 a 1/100 na koberci za jeho nepřítomnosti udělal letiště (že se tam setkal čtvrtkový Camel se stovkovou IL-28 mě tehdy netankovalo :D). Pak to následovalo - plastiková letadla, volňásky (házedla a gumáčky) a když jsem pak u bratrance viděl staré H0 modely, s kterými jsme si stavěli vláčkodráhy, bylo rozhodnuto a následující Vánoce (to mi bylo tak 8...) jsem pod stromkem objevil Nohabku, několik vagonů, FZ1 a bednu s kolejema BTTB. U babičky pak ještě BR86 s třemi tříosými historickými osobáky. To bylo něco naprosto skvělého, dlouho mi vydrželo stavění vláčkodrah, pevné kolejiště jsem nechtěl (to musí být nuda, jezdit furt stejně :D).
V pubertě mě to přešlo, to jsem dělal jen plastiková a později RC letadla. Ale před šesti lety jsem po strýci podědil staré vláčky, nějak mě dohnala nostalgie, našel toto fórum, apod. A pak jsem zjistil, že staré modely a koleje nějak nenaplňují moje představy, tak jsem začal s minimalistickým kolejištěm, Multimausem a několika novějšími modely a nakonec si pořídil i moji v dětství nesplněnou 810 a M152, které jsem chtěl od doby, kdy se z Brna do Hodonína jezdilo s přestupem buď v Břeclavi nebo Zaječí. Jako dítě jsem se takhle jednou v hrozné zimě vracel s rodiči z Brna a přesedali jsme v Zaječí na 810+010 a celou cestu jsem byl vylepený úplně vzadu v přípojáku - venku sněžilo tak hustě, že za námi zapadaly koleje (dnes totální sci-fi :( :( ), okolo běhaly srny a zajíci...proto mám dodnes nejraději zimní lokálky a 810...

2. Co se tím snažíme sobě nebo ostatním dokázat, ukázat, napodobit, zažít?
Nikomu nic nedokazuji, dělám to s cílem zrelaxovat (stačí mi jenom se dívat na kolejiště tak jako někteří zírají do akvária) a připomenout si zážitek z předchozí otázky.

3. Děláme to kvůli stavbě samotné, nebo aby to jednou bylo hotovo a šmitec?
Tak půl na půl. I kdybych měl hotovo, pustím se do něčeho dalšího. Ale na kolejišti mě baví modelařit tak na podzim a v zimě (hlavně okolo Vánoc), zbytek roku se ve svém skromném volném čase věnuju spíš činnostem okolo aeroklubu apod.

4. Snažíte se přiblížit realitě?
Snažím se zakomponovat do kolejiště zákoutí, která se mi líbila v realitě nebo na cizím kolejišti, případně ta, co mi něco připomínají. Jde mi ale hlavně o to, abych na první pohled viděl ve svém kolejišti českou/moravskou lokálku. Taky se snažím, aby na kolejišti nebyly žádné velké nesmysly, které by mě iritovaly. Musí to zkrátka mít nějakou přirozenou logiku.

5. Jaké jste kupříkladu řešili kompromisy, dilema v rozhodování před stavbou? (měřítko, moduly kontra kolejiště)
Kde bude kolejiště umístěno, to snad řeší každý, kdo nebydlí na hradě. Taky jsem řešil hmotnost, protože jsem původně měl převážet kolejiště vlakem, ale jak se to tak vleče, tak už mám auto, do kterého se kolejišťko vejde v pohodě.
Měřítko bych raději N - lepší využití prostoru. Ale je to na mě moc miniaturní a dostupnost skoro čehokoli v N nemůže konkurovat TT...

6. Co vás na tom nejvíce štve ?
Moje lenost, nešikovnost...a trvá to hrozně dlouho. Jednak mám málo času, jednak malou produktivitu (chvilku něco dělám a pak se kochám) a stavím jen na podzim a v zimě, ale zas je fajn, že se ty náklady dobře rozloží :D. Jinak mě štvou ceny a nedostupnost různých věcí ve velikosti N...

7. Jaké kladné poznatky, hodnoty vám to přináší do života?
Vede mě to k poznání, člověk u toho přemýšlí o krajinné logice, příp. co se z čeho vyrábí (chci na kolejišti vlečku - jakou? co se tam bude navážet za suroviny? apod.). Dále relaxace.

8. Co je podle vás maximum, kterého lze v této modelařině dosáhnout?
Když člověk pochopí, že nemá smysl nikam spěchat a že cesta je cíl. Taky že méně je více, to mně trvalo...samozřejmě je třeba si i hrát, ale modelář modeluje, uživatel používá.

9. Přidám ještě jednu otázku – co bude, až nebudeme?
Na takové otázky mám snad dost času, je mi 26 a snad své budoucí děti modelařinou nakazím (aspoň to budu pokoušet).
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Předchozí

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků