Zajímavé fotky, odkazy, knihy, ...

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Zajímavé fotky, odkazy, knihy, ...

Příspěvekod MkTT » pon 15 dub, 2024 11:14 am

milan ferdián píše:Když už není v češtině, tak se jdu učit španělsky :D .
-m-

Ta kniha vypadá hezky, je od Model Scene?

Mirek
MkTT
 
Příspěvky: 567
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Zajímavé fotky, odkazy, knihy, ...

Příspěvekod fulda » pon 15 dub, 2024 12:31 pm

Už tu někdo zmínil IFP Publishing?

Například v sedmém díle Diorámata a vinět se celkem řeší koleje a silnice:
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zajímavé fotky, odkazy, knihy, ...

Příspěvekod hank » sob 20 dub, 2024 10:32 pm

... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6213
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Zajímavé fotky, odkazy, knihy, ...

Příspěvekod Zlámalík » úte 23 dub, 2024 8:57 pm

Kluk je se školou v Deutsches Muzeu v Mnichově a mají tam pěkné kolejiště!

Mnichov_kolejiště.jpg

csm_Ausstellung_Modellbahn_CD_L_7771_05_b79486c921_m.jpg

U toho druhého obrázku jsem si vzpomněl jsem na H0nzovo kolejiště Mokrá nad Svitavou: viewtopic.php?f=43&t=5351&hilit=kolejivo&start=270#p302693

Líbí se mi tohle:
Die abstrakte Gestaltung der Modellbahn rückt eine miniaturisierte Verkehrswelt in den Fokus. Gleisführung nach fahrdynamischen Grundsätzen, Darstellung der Eisenbahnphysik, -technik und -infrastruktur sowie ein plausibler Fahrbetrieb zeigen das technische System der Eisenbahn so realitätsnah wie im Modell möglich.
Prostě cílem není předvést hračičkování, ale to, co dělá železnici železnicí - tedy infrastrukturu a její zásady.
Více fotek a informace zde: https://www.deutsches-museum.de/museums ... modellbahn
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1938
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Zajímavé fotky, odkazy, knihy, ...

Příspěvekod hank » stř 24 dub, 2024 8:40 am

Vyloveno z internetu:
Velikost chyby není odvozena od modelového měřítka. Posunutí měřítka nahoru nebo dolů jenom zesiluje/zeslabuje efekt.
(Zdroj: https://paxton-road.blogspot.com/2023/0 ... first.html)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6213
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Zajímavé fotky, odkazy, knihy, ...

Příspěvekod hank » pát 26 dub, 2024 7:52 pm

Pravděpodobně nejstarším žijícím železničním modelářem na světě je Tom Drury z australské Canberry, narozený 14. listopadu 1922. Původním povoláním slévárenský technik odešel z Velké Británie do Austrálie až jako 50letý a za 15 let, které mu zbývaly do důchodu, ještě stihl založit a úspěšně provozovat živnost - výrobu a montáž kuchyní. Ještě dříve než železničnímu modelářství se věnoval RC modelům letadel; i v našem oboru se specializuje na elektroniku a členem klubu železničních modelářů se stal v 91 letech, když hledal radu a pomoc s nějakým elektronickým problémem. S tempem vývoje neustále drží krok - v poslední době se zabývá 3D-tiskem. Kromě členství v jednom z místních modelářských klubů se aktivně věnuje také golfu. :o :shock:

Facit: Nikdy není pozdě začít znova a i ve vysokém věku se dá naučit něco nového. Věk je koneckonců jenom číslo...
(Zdroj: Australian Model Railway 12/2022, str. 29.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6213
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Zajímavé fotky, odkazy, knihy, ...

Příspěvekod hank » ned 05 kvě, 2024 1:40 pm

:lol: :lol: :lol:

Tahle sbírka nanodiorámat
https://www.stummiforum.de/t36836f171-u ... -in-Z.html
je sice už 15 let stará, ale stále inspirující; představené možnosti s ohledem na dnešní poměry jistě znovu nabývají na aktuálnosti. Kromě toho bych ji rád připomněl i proto, abych podpořil současný trend rostoucí obliby (ať už z plezíru nebo z nutnosti... jak u koho :? ) všech mini-, mikro- a nanoprojektů.

(A já jdu hledat, ve které krabici mám tu už x let nepoužitou třetí ruku s osvětlením a lupou :mrgreen: )
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6213
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Zajímavé fotky, odkazy, knihy, ...

Příspěvekod milan ferdián » pon 06 kvě, 2024 5:09 pm

Vše jednou skončí :( :( :( . Vysoké Veselí / zdroj k-report
-m-
Přílohy
Vysoké Veselí.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11889
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Zajímavé fotky, odkazy, knihy, ...

Příspěvekod hank » sob 11 kvě, 2024 7:43 pm

Tohle
logging_redwoods.jpg

mi přišlo přes Pinterest.

Původně jsem pod to chtěl připsat nějakou srandičku, například něco jako "báječní muži na parních strojích", ale pak jsem zjistil, že to je z knihy Logging the Redwoods (Kácení sekvojových lesů) z r. 1975; a to už mi tak srandovní nepřipadá, protože než Američané zjistili, že si sekvoje a sekvojovce (ty druhé navíc svými vlastnostmi zcela nevhodné pro další dřevařské zpracování) zaslouží ochranu, podařilo se jim tisíce těchto stromových stařešinů v biblickém věku až 3000 let vykácet, mj. za pomoci až 25 lesních železnic, které v Kalifornii pracovaly. Národní park Sequoia National Park byl sice založen už v r. 1890 jako druhý v USA, ale více či méně se kácelo až do poloviny 20. století, takže dodnes přežila asi jenom pětina z původního počtu těch nejstarších stromů.

O té mašince jsem nic víc nezjistil; jenom se ještě uvádí, že měla rozchod 42½" = 1080 mm, který údajně vznikl tak, že ve fabrice neměli ocelovou kulatinu jiných délek pro výrobu náprav... :lol: Jak jsem koupil, tak prodávám. :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6213
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Zajímavé fotky, odkazy, knihy, ...

Příspěvekod StandaR » ned 02 čer, 2024 9:59 pm

V květnovém vydání časopisu MIBA mě zaujala fotka lokomotivy řady 57 a vtipně umístěné kolo někoho z posádky. Potencionálně zajímavý detail na model :D
Přílohy
Screenshot 2024-06-02 at 23.58.35.jpeg
StandaR
 
Příspěvky: 660
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Zajímavé fotky, odkazy, knihy, ...

Příspěvekod hank » úte 11 čer, 2024 2:51 pm

Vzpomínka na leteckou přepravu motorové lokomotivy řady 201 severoirských železnic z továrny General Motors Diesel v kanadském Ontariu do irského Dublinu v r. 1994. Lokomotivu o celkové hmotnosti cca 110 t dopravilo přes Atlantik ukrajinské letadlo An 124-100 Ruslan (v článku bohužel není uvedeno, kterému majiteli tehdy patřilo) a ve své době tato přeprava po určitý čas držela světový rekord v hmotnosti komerčního leteckého nákladu.

Edit: Ještě jsem k tomu našel toto video. Imatrikulační značka letadla začíná UR (= Ukrajina), takže tehdy pravděpodobně létalo ve službách letecké továrny Antonov.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6213
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Zajímavé fotky, odkazy, knihy, ...

Příspěvekod hank » pát 14 čer, 2024 2:21 pm

Objevil jsem další anglickojazyčné železniční periodikum, dvouměsíčník Locomotives International vydávaný ve Velké Británii. Takhle na první pohled mi to připadá jako lehce bulvární převážně obrázkový šotožurnál zásobovaný podklady od majetnějších příznivců železnic, kteří si mohou dovolit toulat se po celé zeměkouli a dodávat ze svých cest fotky s doprovodnými stručnými texty. Nicméně i v takovémto periodiku lze najít poučení i různé zajímavé kuriozity.

Například tohle:
MAN.jpg

(Zdroj: Locomotives International 149, 06-07/2024, str. 20, foto Michael Reilly)

Snímek pořízený 30. srpna 2023 pochází z lotyšské rašelinové úzkorozchodné dráhy Lielsalas. Samo-domo sbastlené vozidlo je náklaďák MAN posazený na podvozek ex-sovětského vozidla ESU2A, což původně nebylo nic jiného než samohybná elektrocentrála na kolejích schopná dodávat 50 kW 3fázového střídavého proudu a podle potřeby fungovat i jako hnací vozidlo. Osobní vůz vypadá jako některý z mnoha klonů vozu PV-40 nebo PV-51, na 750 mm úzkorozchodkách v postsovětském prostoru dodnes všudypřítomných. V 60. - 70. letech jich bylo ve vagónce Děmichov vyrobeno asi 5000 ks; podle jejich vzoru se ve vlastních dílnách lesních a rašelinových drah vyráběly podobné vozy na bázi pojezdů nákladních vagónů ještě i po rozpadu SSSR a některé z nich byly často taktéž vlastními silami uživatelských podniků a organizací upravovány i pro nejrůznější, často roztodivné účely, od obytných přes dopravu vězňů až po pojízdné kinosály.

Další informace o pobaltských úzkorozchodkách vizte např. zde, o rašelinové dráze Lielsalas tady.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6213
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Předchozí

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: BohousP a 5 návštevníků