Baim k M296, aneb "..všeliké kvaltování...)

Také se vám někdy něco nepovedlo? Podělte se s ostatními a napište o tom.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Baim k M296, aneb "..všeliké kvaltování...)

Příspěvekod Sandy » ned 18 dub, 2010 7:59 am

Chtěl jsem se zapsat do Guinessovy knihy rekordů a pokusil jsem se nastříkat vůz od základovky po vrchní vrstvu za 24 hodin.... :roll:
http://sandyh0.rajce.idnes.cz/Baim
Jóóó, zkušenějším se má věřit!
:lol:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod JBr » ned 18 dub, 2010 8:17 am

Syntetika nebo akryl?
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 18 dub, 2010 8:20 am

Nic si z toho nedělej, sám tady mám už hezky dlouho m286 na nastříkání a tohle co tobě se mi stalo už 2x :wink:
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Sandy » ned 18 dub, 2010 9:01 am

JBr píše:Syntetika nebo akryl?

Barvy z autosprejů (MOTIP). Stříkané pistolí.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re:

Příspěvekod airwar » stř 19 led, 2011 8:55 pm

JBr píše:Syntetika nebo akryl?


No tak u Syntetiky by za 24 hodin nezaschla ani ta první vrstva, pokud by se použili kvalitní akrylové barvy tak bych si na to klidně trofnul v řádu několik hodin a ani to maskování by nebyl problém, když se barva takto sloupne je to dáno špatnou přípravou povrchu.
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

Re: Re:

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 20 led, 2011 10:46 am

airwar píše:
JBr píše:Syntetika nebo akryl?


No tak u Syntetiky by za 24 hodin nezaschla ani ta první vrstva, pokud by se použili kvalitní akrylové barvy tak bych si na to klidně trofnul v řádu několik hodin a ani to maskování by nebyl problém, když se barva takto sloupne je to dáno špatnou přípravou povrchu.



No problém je hlavně v tom, že na rezinu barvy prostě 100% nedrží, i když použiješ jakýkoliv stříkací tmel a odmaštování odlitku :D
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Re:

Příspěvekod airwar » čtv 20 led, 2011 11:18 am

Petr Zatrepalek píše:
No problém je hlavně v tom, že na rezinu barvy prostě 100% nedrží, i když použiješ jakýkoliv stříkací tmel a odmaštování odlitku :D


S tím bych tak úplně nesouhlasil, základem je aby povrch resinu nebo i leptu byl dobře přebroušený a odmaštěný. Pak existuje speciální stříkací tmeli na rezin, případně vodičky co se pod tmeli dávají. Nejvíc se mě ale osvědčila dvousložková základová barva (asi na bázi epoxi) kterou používají autolakýrníci. Udělá to vrstvu pár mikronů, nejlépe stříkat dvě vrstvy křížem přes sebe, no a po jemném přebroušení se na to dává barva. Problémem je že se to kupuje na kily, já to řeším u lakýrníka kterého mám přes ulici. Když jsem domlouval první stříkání, a on pak viděl co chci nastříkat, tak se málem válel po zemi. Každopádně se tenhle "sajrajt" z odlitku či leptu sloupnout nedá (do povrchu se to asi i lehce zažere) zkoušel jsem to odstranit a šlo to seškrabat - ale dost ztuha.
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

Re: Baim k M296, aneb "..všeliké kvaltování...)

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 20 led, 2011 2:24 pm

A můžeš mi napsat značku a číslo toho výrobku? Je to tzv stříkací plnič nebo kit pro následný přebrus? V autolakařině jsem před lety dělal a bohužel s ničím co na resinu (epoxy 1200 a polyuretanová pryskyřice Axon a Beresin) drží aby nebylo riziko servání lepící páskou jsem se doposud nesetkal - i ten tzv Resin primer nefunguje na 100%! Jinak přebroušení resinu je naprostá nutnost už jen vzhledem ke kvalitám odlitků čs. mašin :wink:
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Baim k M296, aneb "..všeliké kvaltování...)

Příspěvekod airwar » čtv 20 led, 2011 9:38 pm

Petr Zatrepalek píše:A můžeš mi napsat značku a číslo toho výrobku? Je to tzv stříkací plnič nebo kit pro následný přebrus? V autolakařině jsem před lety dělal a bohužel s ničím co na resinu (epoxy 1200 a polyuretanová pryskyřice Axon a Beresin) drží aby nebylo riziko servání lepící páskou jsem se doposud nesetkal - i ten tzv Resin primer nefunguje na 100%! Jinak přebroušení resinu je naprostá nutnost už jen vzhledem ke kvalitám odlitků čs. mašin :wink:


Zjistím co přesně používají, mám to kousek od domu, ta hloupost schne v řádu desítek minut, je to rychlovka.

Když jsem tento problém řešil narazil jsem na příspěvek v diskusi (pravděpodobně v diskusním fóru leteckých plastikových modelářů), tak tam se radilo hledat dvousložkové základové laky na kov, hliník a lamináty na bázi epoxidu či polymeru. Těch přípravků bude určitě víc, v hlavě mě vyskakují názvy jako Epolex, Epoxidový základ, Wash Primer, Uniprimer a podobně, ale nějak už nedokáži domaslet co přesně jsem pak sháněl.

Každopádně zjistím co používá ten lakýrník, kterého zneužívám, myslí mže mě říkal že to používají jako základ nejenom na auta, ale i na kovové mříže, garážová vrata a podobně.
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

Re: Re:

Příspěvekod Sandy » ned 06 úno, 2011 9:46 am

airwar píše:
JBr píše:Syntetika nebo akryl?


No tak u Syntetiky by za 24 hodin nezaschla ani ta první vrstva, pokud by se použili kvalitní akrylové barvy tak bych si na to klidně trofnul v řádu několik hodin a ani to maskování by nebyl problém, když se barva takto sloupne je to dáno špatnou přípravou povrchu.

Doplním pár podrobností :
1./ základem je nebarvený model vozu od fy Fuggerth
2./ skříň byla odmaštěna lihobenzínem a poté umyta vodou se saponátem a opláchnuta destilovanou vodou, doba schnutí asi tři měsíce :P
3./ následoval nástřik základem na plasty (autospray)
4./ poté šedá základovka (autospray)
5./ pak vlastní barvy (opět autospray)

Všechny vrstvy byly stříkány pistolí.

Mám za sebou pár resinových odlitků i polystyrenových stavebnic (VDV), ale nikdy se mi nic podobného nestalo.
P.S. Ani třetí pokus o nápravu se nepovedl, takže skříň poputuje do ředidla a vše začne znovu.... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Baim k M296, aneb "..všeliké kvaltování...)

Příspěvekod Zdeněk » čtv 31 bře, 2011 3:48 pm

No sem tam se mi to taky stává. U karoserii z polyuretanu ne, ale na mot. vozy mi lisují stavebnice a u těch občas. Slepenou stavebnici nastříkám odstraňovačem silikonu, potom od IVAT clear plastic primerem a na něho po asi 5minutách akryl barvu na auta PPG. Vše stříkáo pistolí. Většinou je vše v pořádku,ale někdy se mi maskovací páskou/Tamiya/podaří barvu strhout až na holý plast. Někdy se to dá opravit, někdy na odstranění barvy a nové přestříkání.
N/Nm-scale, DCC, domácí kolejiště
Uživatelský avatar
Zdeněk
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:52 am
Bydliště: Ostrava

Re: Baim k M296, aneb "..všeliké kvaltování...)

Příspěvekod ladino1 » pát 01 dub, 2011 4:42 pm

Z předchozích zkušeností z kitařiny bych doporučil Mr. Resin Primer, výrobek od firmy GSI (dříve Gunze). Měli by ho mít v prodejnách s plastikařinou /třeba MPM). Je to vlastně základovka na resin a na ni pak již barvy drží. Ale následně mám zkušenosti pouze s akryly.
ladino1
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte 13 led, 2009 5:12 pm
Bydliště: Fialková 450, 541 02 Trutnov


Zpět na Naše chyby, omyly a nerealizované projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků