Zaštěrkovávání vyhybek

Také se vám někdy něco nepovedlo? Podělte se s ostatními a napište o tom.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Zaštěrkovávání vyhybek

Příspěvekod Tomáš » stř 24 čer, 2009 6:35 pm

Zrovna předevčírem mi došly konečně poslední 2 angličani a tak jsem se vrhl konečně na stavbu nádraží.Tedy přesněji jeho vjezdové zhlaví.
To se skládá ze dvou vyhybek jednoho malého křížení a dvou angličanů.
Vše jsem si pečlivě rozvrhl nakreslil na podložku,a připravil na samotnou pokládku.Propájel všechny spoje co by mohly být později na obtíž,nainstaloval odzkoušené přestavníkyA celý to napojil na trať.Mám tento celý vyhybkový komplex na jedné plastové desce,tak aby se dala v případě nouze celá vybrat a opravit.
Vše se tedy po cca 6-8h práce povedlo vše se podařilo pěkně zapojit a fungovalo.Přišlo tedy na řady zaštěrkování.Pěkně jemným štěrkem jsem zasypával opatrně jednu vyhybku po druhé pak velmi pečlivě urovnával taky aby štěrk nezůstal tam kde být nemá.Nakonec klasicky zakapat herkulesem s vodou a jarem.Po cca 2h kdy už štěrk celkem stuhl přišlo na řadu finální zkoušení... :evil: :evil: nejela ani jedna vyhybka.Prostě to lepidlo s vodou se dostalo i tam kde být nemělo.A to jsem se s tím tak sr..l a soustředil aby se lepidlo nedostalo tak kde nemělo.Takže to dopadlo tak že celý vyhybkový komplex šel pod sprchu aby se vše znovu očistlilo.Nejhůř to odnesly právě ti angláni...No voda to pochopitelně vyřešila,ale vše šlo pěkně do kanálů..přestavníky do koše...
Takže bacha na lepidlo..asi to nakonec zasypávat nebudu a nechám bez štěrku zasypu jen okraje a část vyhybek.Pokud má někdo nějakej typ sem s ním :D


http://tauvec.rajce.idnes.cz/krizeni/#P6240001.JPG
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod boy.rough » stř 24 čer, 2009 6:43 pm

No, já mám vyhybky štěrkované také a šlapou. Štěrk a lepidlo (herkules)ale nekapu tam, kde se něco hýbe. Mám i angličany, ale ty mám štěrkovaný jen tam kde to nevadí. Tam kde jsou táhla tak tam nedávám nic, jen pod kolejema (vyhybkama) nabarvím tmavší barvou takový flek. Pak to vypadá jako šmír okolo vyhybek. Někde ve skutečnosti se na to koukni jak je to špinavý a udělej to jako je to někde v nádraží.
Jezdím na účkách (poslední mohykán???) a nemám s nimi problém. Vždy si s nimi nějak poradím.
boy.rough
 
Příspěvky: 616
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Příspěvekod HonzaK » stř 24 čer, 2009 8:18 pm

Jeste by se nabizela moznost pouzit (alespon pod ty anglicany pokud ne i jinde) jiz hotova sterkova loze (treba STYROSTONE od Tilliga - myslim, ze mas TT, ze...) - do toho se koleje jen zatlaci, nic se nemusi lepit a jdou z nej bez vetsich nasledku i vyndat v pripade orpavy/vymeny.
Pokud uz mas ale koleje k podkladu napevno pridelane, tak uz to samozrejme nepujde, ale stalo by to za uvahu treba pro priste na jine casti kolejiste - ja jsem takhle "sterkoval" celou stanici a bez problemu, barevne se samozrejme da loze upravit podle potreby pomoco pigmentu apod.
Jen cena je asi o neci vyssi nez u "rucniho" sterkovani, ale pokud se jedna o kratsi usek, kde mnozstvi sterkoveho loze neni moc velke a naopak koleje jsou citlive na zalivani lepidlem, tak to za usporenou namahu a nervy stoji - loze se delaji predpripravena prave i pod vyhybky a snad by se dala sehnat i pod ty anglicany...
HonzaK
 
Příspěvky: 59
Registrován: úte 05 úno, 2008 8:25 am
Bydliště: S Cechy

Re: Zaštěrkovávání vyhybek

Příspěvekod Miloš_P » čtv 25 čer, 2009 9:41 pm

Tomáš píše:No voda to pochopitelně vyřešila,ale vše šlo pěkně do kanálů..přestavníky do koše...

Taky jsem si u dvou výhybek takhle zavařil, ale přestavníky jsem taky pořádně propláchnul a pak prostříkal kontaktolem a i po 6 letech běhaj jak po másle. Herkules se dá vodou vypláchnout, horší je to s vteřiňákem...
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Naolejované klouby výhybek

Příspěvekod Horymir » ned 12 črc, 2009 9:01 am

Před štěrkováním výhybek je potřeba všechny čepy a kluzné plochy líznout štětečkem olejem, nebo vazelínou. Pak zaštěrkovat do půlky výšky pražců (proto vykrajuji a vyhazuji nemodelové spojky mezi pražci) postříkat Alpou z rozprašovače a zakapat ředěným Herkulesem (nebo kdo si co oblíbil).
Některá lepidla na Alpě zbělejí. Alterantiva k Alpě je destilka s kapkou detergentu. (osobne 1-3 jaru kapky na 20ml vody)
Zababov H0e
Uživatelský avatar
Horymir
 
Příspěvky: 27
Registrován: ned 12 črc, 2009 12:52 am
Bydliště: Konec Berounky


Zpět na Naše chyby, omyly a nerealizované projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků