Drát a kapalina na nerez

Také se vám někdy něco nepovedlo? Podělte se s ostatními a napište o tom.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod Ove » úte 08 led, 2019 6:50 pm

jen pro upřesnění, cože jsem to použil za sajrat - takže toto, ale verze pro nerez...
Přílohy
97772B92-31D5-45D9-A8A5-5B9F35341B56.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod JenikPluto » stř 09 led, 2019 1:46 pm

Něco málo ke složení pájecích kapalin (podle dostupných bezpečnostních listů):

Nerez: směs chloridů (zinečnatý, cínatý, amonný) okořeněná kyselinou chlorovodíkovou (celkem zhruba 1%) - pokud se opravdu důkladně neomyje, pájený materiál zkoroduje velmi rychle

Neutrální: chlorid zinečnatý, chlorid amonný, ethanol, voda - opět třeba důkladně omýt, nežere tak rychle, jako předchozí, ale žere (koncentrovanější roztok ZnCl2 je poměrně kyselý a pokud se voda z roztoku na pájeném povrchu odpaří...).

Nikl: kyselina fosforečná s lihem (méně než 10% kyseliny). Vzhledem k omezené disociaci fosfátů oproti chloridům stačí lehce opláchnout vodou.

F-1: hlavní složkou (kromě vody) je triethanolamin, který by měl fungovat jako neutralizační činidlo na kyselé produkty oxidace kalafuny (druhá hlavní složka). V principu by to měla být pájecí kapalina pro 'prasata', resp. na pájení tam, kde spoj nelze umýt (ale nemám s ní zkušenosti, nikdy jsem ji nepoužil).

Ona problém obvykle ani tak nepředstavuje ta kapalina (kromě HCl), jako spíš rezidua, která po odpaření těkavých složek zbydou, a jejich vlastnosti. Já mám na pájení kalafunu, resp. kalafunu v lihu a když už to opravdu nejde, tak fosforečnou v lihu (ne v denaturovaném).

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Předchozí

Zpět na Naše chyby, omyly a nerealizované projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník