Drát a kapalina na nerez

Také se vám někdy něco nepovedlo? Podělte se s ostatními a napište o tom.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod Fox » úte 17 črc, 2018 11:12 am

Onehdá jsem kanibalizoval cosi ze starého kolejiště. Přitom jsem narazil na drát (přesněji "slaněný Cu vodič 1mm3") přívodu DCC ke koleji, částečně sežraný kapalinou na nerez. Kapalinu jsem ze začátku používal podle "rad" na webu i možná zde na fóru... (konkrétní důkaz už nemám :D ). Stav cca po 2 letech je vidět na fotce. Úplně vpravo je to uštíplé cca 1 cm pod úrovní koleje. Zajímalo mne, kam až koroze postoupila a tak jsem drát znovu přeštípl cca 2,5 cm níže - a ejhle: je to tam!

Po aplikaci jsem koleje samozřejmě omyl isopropylem, nicméně kapilárním efektem se to stejně dostalo pod izolaci, odkud se to už odstranit nedá... Závěr: tuto kapalinu pouze na klempířinu, případně na věci, které lze celé dokonale omýt. Jinak do koše (resp. do nebezpečného odpadu :D ).
drat a kapalina.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod dudlifuk » úte 17 črc, 2018 11:49 am

Fox píše:Onehdá jsem kanibalizoval cosi ze starého kolejiště. Přitom jsem narazil na drát (přesněji "slaněný Cu vodič 1mm3") přívodu DCC ke koleji, částečně sežraný kapalinou na nerez. Kapalinu jsem ze začátku používal podle "rad" na webu i možná zde na fóru... (konkrétní důkaz už nemám :D ). Stav cca po 2 letech je vidět na fotce. Úplně vpravo je to uštíplé cca 1 cm pod úrovní koleje. Zajímalo mne, kam až koroze postoupila a tak jsem drát znovu přeštípl cca 2,5 cm níže - a ejhle: je to tam!

Po aplikaci jsem koleje samozřejmě omyl isopropylem, nicméně kapilárním efektem se to stejně dostalo pod izolaci, odkud se to už odstranit nedá... Závěr: tuto kapalinu pouze na klempířinu, případně na věci, které lze celé dokonale omýt. Jinak do koše (resp. do nebezpečného odpadu :D )

a aky bol skutocny dovod pouzit na medeny drat kvapalinu na nerez? na to predsa staci kalafuna
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod Fox » úte 17 črc, 2018 11:54 am

Jasně, ale krááásně se s tím pájí :D . Jak jsem psal, neodolal jsem různým radám a poradám.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod Dan Buchtela » stř 18 črc, 2018 10:17 am

Netýkaly se ty rady spíše pájení leptů?
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod Fox » stř 18 črc, 2018 10:32 am

nene, nechci nikoho uvádět do rozpaků a dávat sem odkazy, ale jednoznačně se to týkalo pájení kolejnic včetně přívodů k nim. Nechal jsem se prostě zblbnout a nepřemýšlel jsem. I u těch samotných kolejnic a úpravy výhybek to už nepoužívám, nelze vyloučit, že kapalina zateče kam nemá. Nyní na všechno používám pájecí kapalinu pro SMD (konkrétně tohle: https://www.tme.eu/cz/details/rf800_100 ... 800-100ml/) a je to bez problémů.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod amirinda » stř 18 črc, 2018 5:09 pm

estli to neni tím, že ta kapalina nějak oxidovala ve spojení právě s mědí.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod lajblt » pát 21 pro, 2018 12:23 pm

Můžu potvrdit, že na pájení mědi jedině roztok kalafuny v lihu. Jakékoli jiné pájecí kapaliny totiž obsahují chloridy, které věci obsahující měď postupně oxidují. Poznáte to po několika letech - většina spojů zčerná nebo zezelená (pokryjí se měděnkou). Pájí se s nimi sice jedna báseň, ale ty konce. Taky jsem byl "mladej a blbej"...
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod BohousP » pát 21 pro, 2018 2:40 pm

Ona i samotná kalafuna se při zahřátí rozkládá a uvolňuje kyseliny. To je důvod, proč se desky pl. spojů mají od zbytků kalafuny čistit.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod BohousP » pát 21 pro, 2018 2:42 pm

amirinda píše:estli to neni tím, že ta kapalina nějak oxidovala ve spojení právě s mědí.

Ta kapalina neoxiduje, spíš vyvolá oxidaci mědi.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod Ove » pon 07 led, 2019 5:40 pm

jak na zavolanou se tu zrovna řeší, jaký svinstvo je pájecí kapalina na nerez...
(bohužel) i já musím přispět do této sekce, páč stačily tři týdny a včera jsem musel rozebrat kolejivo a vyměnit osm úplně sežraných izolačních spojek :-(
Přílohy
99321227-0EA2-4CB0-B789-0AB2C3F95BC0.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod milan ferdián » pon 07 led, 2019 5:41 pm

Ty jsi pájel vodiče po uložení výhybek,že?
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod Dusan » pon 07 led, 2019 5:56 pm

To co sem dal OVE, to je celkem průser..... já to nepoužívám, bezproblémů je kalafunu, co ale dělám, tak pájené místo odmašťuji těsně před akcí, lihem. Pro Oveho, ten spoj přívodního káblíku je nic moc, to upadne. Já na code 55 používám kousek zvonkovýho drátu a pak teprve licnu. Drát lépe zapadane zvenčí mezi patu a hlavu kolejnice a líp se to pájí. A ty máš tuším code 80, tak to bude brnkačka.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod Ove » pon 07 led, 2019 7:30 pm

Mám kolejivo od FL i s podložím a kdybych tudle diskuzi četl dřív, tak jsem před každou výhybku strčil pár centimetrů flexi koleje a pájel na ní před zapojením a teprve pak ji “usadil” před výhybku.
Takže jsem včera strávil dopoledne s rotačním kartáčkem a všechny “sváry” očistil. Naštěstí drží (jak židovská víra), tak jen vydumat, čím to zakonzervuji, aby to vydrželo....
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod HonzaM » úte 08 led, 2019 6:23 am

Pro pájení přívodu ke kolejím (PECO Code 55) používám již několik let kapalinu Löthilfsmittel Phosphorsäure 25% od firmy HOfine (http://www.hofine.com/shop), V kapalině je podle názvu zřejmě kyselina fosforečná. Dodavatel doporučuje po pájení omytí, nepoužíval jsem ho ale a nepoužívám a dosud jsem se nesetkal s problémem následné koroze, používám ovšem jen malé množství nanášené štětečkem, který v lahvičce je. V nabídce firmy je i kapalina Lötholfsmittel aus natürlichen Fettsäuren, tu ale nemám a tak neznám její účinnost. Pro rozvody používám většinou licnu a pájené spoje na svorkovnicích se zlacenými svorkami. Výhodou je, že svorky mají dírky jimiž lze vodič prostrčít a zajistit tak spolehivějši spoj ( samozřejmě jej náležitě pŕipájim). Výhodná je i možnost pohodlného paralelního spojení několka sousedních svorek.
Šroubkové spoje používám výhradně tam kde jsou šroubové svorky na komponentách (dekoděry, přestavníky MP1 a podobně). Vodiče pod deskou vedu převážně v plastových rozvaděčových lištách, volně jen krátké úseky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod Sandy » úte 08 led, 2019 9:17 am

Univerzální kapalina : kyselina fosforečná - isopropylalkohol - destilovaná voda : 1 :1 :1.
Používám jí na pájení i na očišťování leptů před nástřikem. Je ji ale potřeba dobře opláchnout.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Další

Zpět na Naše chyby, omyly a nerealizované projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků