Elektrické zapojení - co nedělat!

Také se vám někdy něco nepovedlo? Podělte se s ostatními a napište o tom.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Elektrické zapojení - co nedělat!

Příspěvekod Houmr » čtv 28 úno, 2008 6:29 pm

Tak svojí hloupostí jsem si odpálil ledky v pískovací věži :cry: . Nechal jsem zapojené napájení kolejí a jak jsem si hrál s drátky od led diod tak došlo k náhodnému spojení drátků s kolejemi, jen to udělalo prsk a ledky jsou v troubě :roll: . Takže když něco zapojujete, vypněte si kolejiště a až po zapojení ho aktivujte :idea: Jo ještě k tomu dodám, pokud něco zmastíte jako já :oops: , jděte na kafe a nesnažte se hned o nápravu toho co jste zničili, protože uděláte víc škody, než užitku. Člověk je v takové chýli hrozně vynervovanej :twisted: . U kafíčka popřemýšlejte, jak to co nejlépe opravit a jít na to tak za hodinku, nervíčky se uklidní a většinou jde vše opravit :lol:
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Jirka1 » čtv 28 úno, 2008 6:55 pm

Ahoj Houmre,
nejsi sám, mám taky podobnou zkušenost.
Jednou jsem si podobně odpráskl LEDky v návěstidlech.
A když jsem oživoval kolejiště a poprvé ho zapnul, tak mi na ovládáku svítily všechny LEDky, které měly signalizovat postavení cesty zhlavím. Takže to bylo jako vánoční stromeček. Vytočilo mě to tak, že jsem chtěl kolejiště vyhodit z okna. :x Pak jsem to ale nechal být, protože jsem jel na tábor. Po návratu za 14 dní jsem už věděl, kde byl chyba (tetokrát ne soudruhů z NDR, ale moje). Po jejím odstranění to bylo už v pořádku... :)

Tak ať se nám to stává co nejméně. :D
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod richard0404 » čtv 28 úno, 2008 7:01 pm

Houmr v tom máš pravdu já jsem odpálil osvětlení autobusu 16 diod a vše bylo už zapojeno
A zkoušel jsem osvětlení ,ale zapomněl jsem si přepnout napájení a bylo to ….Diody jsem mněl už přilepené.Tak jsem šel štípat dříví.Budu muset najít něco čím odlepím ty diody. :evil:
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod Radek Mende » pát 29 úno, 2008 4:15 am

To já jsem montoval zvukový dekodér,a při zkoušce na koleji se mi dotkl vysící přívod k repráčku kolejnice,a bylo vymalováno,(náhlá smrt)a těch jmen co jsem si pro sebe vymyslel.
S diodama mám také problém,během montáže je průběžně zkouším 16V s předřadným odporem 1K a občas se mi v zápalu boje stane ,že na diodu sáhnu bez odporu a nastane ono známé prsknutí.
A u nalepené diody v modelu to zamrzí.Budu si muset udělat zkoušečku na 1,5V.
TT DCC , PC ovládání Model Jop+ FCS,v současné době i N moduly
http://www.radyme.websnadno.cz
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Příspěvekod Radek » pát 29 úno, 2008 8:09 pm

Ledek je škoda, ale tomu kafi by to slušelo na uplně jiném vláknu. :lol: Než sem omarodil touhle vláčkohorečkou a dělal sem papírovou architekturu, zachránilo kafe nejeden model ... :roll:
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod petrlanger@email.cz » čtv 06 bře, 2008 9:10 am

Pořád mám ještě v paměti, když jsem v roce 1985 za velmi drahé peníze sehnal pod rukou LED diody :-) a neznalý jsem si je doma chtěl vyzkoušet a připojil je na 16V, cele měsíční kapesné bylo v prdeli :-) a to se pořád otec chodil ptát jak mi ty nové diody svítí a kdy mu je ukážu :-)
petrlanger@email.cz
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 14 úno, 2008 8:27 pm

Příspěvekod Tomáš » čtv 06 bře, 2008 9:32 am

tak s tím souhlasím,i když dneska jsou ceny LEDdiod opravdu přijatelné a nevíc sortiment je opravdu bohatý...vzpomínám na dobu kdy jsem marně sháněl zrnkové žárovičky z NDR..a všude se na mě dívali jako kdybych chtěl bůh ví co :lol: :lol: ...pak jsem sehnal 4ks (přivezl je známý z NDR s velkou slávou) a dal jsem za 4ks jako dneska za pytel LEDdiod
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Pivrnec78 » sob 15 bře, 2008 8:53 am

Taky se přidám s historkou ... kdysi dávno jsem zapojoval známému návěstidla, co si sám dělal z LEDek a nějak jsem se utnul v předřadných odporech a po čase používání mi to omlátil o hlavu, protože mu tuším zelená ledka postupně zčervenala ...
Uživatelský avatar
Pivrnec78
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 10 říj, 2006 6:02 pm
Bydliště: Fulnek

LEDky

Příspěvekod jrtrain » úte 25 bře, 2008 7:08 pm

asi nemá cenu zde opakovat již napsané, asi se to talo každému, že si škrtl a prsk :idea:
ale co bych chtěl zmínit - pozor na střídavé napájení 16V - LEDka sice funguje jako usměrňovač, ale jen do určité výše závěrného napětí a tak doporučuji přiřadit jednu usměrňovací diodu. - např. ikdyž výrobci ledkových lampiček v návodech tvrdí, že je možné napájet i střídavým proudem, mám tu zkušenost že po nějakém čase (cca měsíc pravidelnéhoé provozu) zkrátka odešly :roll:
jrtrain
 
Příspěvky: 67
Registrován: sob 08 bře, 2008 11:30 pm
Bydliště: Kynšperk nad Ohří

Re: LEDky

Příspěvekod PetrL » stř 26 bře, 2008 9:01 am

jrtrain píše:asi nemá cenu zde opakovat již napsané, asi se to talo každému, že si škrtl a prsk :idea:
ale co bych chtěl zmínit - pozor na střídavé napájení 16V - LEDka sice funguje jako usměrňovač, ale jen do určité výše závěrného napětí a tak doporučuji přiřadit jednu usměrňovací diodu. - např. ikdyž výrobci ledkových lampiček v návodech tvrdí, že je možné napájet i střídavým proudem, mám tu zkušenost že po nějakém čase (cca měsíc pravidelnéhoé provozu) zkrátka odešly :roll:


Totéž platí i u stejnosměrného napětí, kde se mění jeho polarita a LEDka slouží vlastně jako kontrolka jednoho z obou stavů.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb


Zpět na Naše chyby, omyly a nerealizované projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků