odmašťováni

Také se vám někdy něco nepovedlo? Podělte se s ostatními a napište o tom.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

odmašťováni

Příspěvekod PetrL » pon 11 úno, 2008 12:14 pm

např. Tomáš píše:...Na čištění kolejí používám klasický benzín NAT95 :lol: ..sice to páchne,ale zato dokonale vyčistí a případně odmastí,a momentálně je levnější jak technickej benzín

Tak to je příklad jednoho z obecných omylů. Benzin funguje spíš jako jakési ředilo mastnot. Umyje, ale ve skutečnosti neodmastí - zanechává takový slabý mléčný a mastný film. U zmíněného čištění kolejí to vcelku nevadí. Ale jako příprava podkladu pro nanášení barev může mít benzin fatální následky. Myslím, že velká většina modelářů to ví, ale je asi dobré na to upozornit méně zkušené. Spousty návodů totiž stále tvdošíjně nabádají k dokonalému odmaštění podkladu, např. benzínem :wink: . Z těch nejlevnějších a snesitelně "vonících" odmašťovačů pro práci doma lze doporučit např. etanol (obyčejný technický líh).
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod dan » pon 11 úno, 2008 1:42 pm

Benzín očistí já ho používám např. když rozeberu loko k přestavbě ponořím do něj např. ozubená kola převodů, pokud mám model na stříkání většinou ho pokud to jde omyju vodoudou s jarem a těsně před stříkáním barvy ještě větším nožstvím benzínu. Pokud však benzín namatláme na zamazaný model jen štětečkem opravdu model neodmastíme ale jen špínu naředíme.
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod sco_27 » pon 11 úno, 2008 2:24 pm

A cim je teda dobre odmastnit povrch napr. odliatku konkretne od P.Ciza ?
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod PetrL » pon 11 úno, 2008 3:01 pm

dan píše:Benzín očistí já ho používám např. když rozeberu loko k přestavbě ponořím do něj např. ozubená kola převodů, pokud mám model na stříkání většinou ho pokud to jde omyju vodoudou s jarem a těsně před stříkáním barvy ještě větším nožstvím benzínu. Pokud však benzín namatláme na zamazaný model jen štětečkem opravdu model neodmastíme ale jen špínu naředíme.

Dane, to, že benzín je obsahuje mastnotu, je prostě fakt. To není moje domněnka. Asi před půl rokem běžela v rozhlase nějaká technická poradna na téma nových technologií povrchových úprav a právě tohle tam rozebírali. Byl tam někdo z výzkumu, nebo z technické poradny výrobce, to už si nepamatuji. Poukazoval také na to, že je tento omyl tak zakořeněný, že ze zkušenosti může říct, že tomu stejně nikdo nechce věřit...
Fakt ale také je, že když "odmastíš" benzinem lesklý černý polystyren (např z nového obalu CD, které jistě nebylo umaštěné, tak na něm zůstanou šedé šmouhy- tedy vrstvička "čehosi".
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod JM » pon 11 úno, 2008 3:19 pm

PetrL píše:
dan píše:Benzín očistí já ho používám např. když rozeberu loko k přestavbě ponořím do něj např. ozubená kola převodů, pokud mám model na stříkání většinou ho pokud to jde omyju vodoudou s jarem a těsně před stříkáním barvy ještě větším nožstvím benzínu. Pokud však benzín namatláme na zamazaný model jen štětečkem opravdu model neodmastíme ale jen špínu naředíme.

Dane, to, že benzín je obsahuje mastnotu, je prostě fakt. To není moje domněnka. Asi před půl rokem běžela v rozhlase nějaká technická poradna na téma nových technologií povrchových úprav a právě tohle tam rozebírali. Byl tam někdo z výzkumu, nebo z technické poradny výrobce, to už si nepamatuji. Poukazoval také na to, že je tento omyl tak zakořeněný, že ze zkušenosti může říct, že tomu stejně nikdo nechce věřit...
Fakt ale také je, že když "odmastíš" benzinem lesklý černý polystyren (např z nového obalu CD, které jistě nebylo umaštěné, tak na něm zůstanou šedé šmouhy- tedy vrstvička "čehosi".

No já mám takovej pocit, že ta vrstvička "čehosi" není mastnota, ale naleptaný plast..vždyt' žádnýmy prostředky s obsahem organických rozpouštědel a benzínu se nesmí čistit např. plastové světlomety, LCD panely atdatd...Ikdyž souhlasím, že Natural95 určitě není ideální čistič (místo olova obsahuje jiné aditivum, které nahrazuje mazací schopnost olova, takže nějaké "zamaštění" asi opravdu hrozí). Ale u technického benzinu by snad neměl být problém...
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvekod sco_27 » pon 11 úno, 2008 3:21 pm

Ano, u technickeho benzinu asi problem nebude, daval som s nim dole lepidlo z PVC dosky a ziadne leptanie, ziadne mastnoty...
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Houmr » pon 11 úno, 2008 5:25 pm

Ano PetrL má naprostou pravdu. Benzín jako odmašťovadlo nebrat. Vlastní zkušenost z práce. Doporučuju speciální odmašťovací spreje. Např. Cleaner 1000. Používáme ho ve strojírenství a já doma :lol:
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Dusan » pon 11 úno, 2008 7:50 pm

Houmr píše:Ano PetrL má naprostou pravdu. Benzín jako odmašťovadlo nebrat. Vlastní zkušenost z práce. Doporučuju speciální odmašťovací spreje. Např. Cleaner 1000. Používáme ho ve strojírenství a já doma :lol:

Na odmaštění s úspěchem používám letecký benzin. Jeho dostupnost je ale trochu omezená.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod Tomáš » pon 11 úno, 2008 10:15 pm

tak to je opravdu zajímavý,tohle by mě ani ve snu nenapadlo,vždycky jsem měl za to že benzín dokonale odmašťuje...jako je jasný že líh je lepší,uplně nej je asi aceton,ale ten zase může rozleptat plasty...jinak co se týče natu95 a technickýho benzínu..kdysi dávno sme na střední v chemii dělali rozbor těchto produktů a markantní rozdíl v tom zase až takovej nebyl...jinak a tom vím určitě nat95 neobsahuje žádný složky,naharzující adetiva a ani olovo,jedinej benzín,kterej obsahuje složky nahrazující mastnotu olova je speciál91..v tom je jedinej rozdíl mezi NAT91 a speciálem91
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Tomáš » pon 11 úno, 2008 10:18 pm

sco_27 píše:A cim je teda dobre odmastnit povrch napr. odliatku konkretne od P.Ciza ?


po skončení prací na odlitku(broušení atd.),než začnu aplikovat barvu,ho důkladně umyju v jarové vodě,teda spíš víc v jaru.zatím jsem neměl problém,že by barva nechytla,nebo se loupala
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod sco_27 » úte 12 úno, 2008 6:32 am

Tomasi Dik, ja na to hodim este plnic na auta a Mr.Surfacer 1000 :D
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Michal Dalecký » úte 12 úno, 2008 7:35 am

Take ja se pridam do debaty. Jak pro odlitky, tak i pro plast vermu zubni kartacek a model dukladne "vydrhnu" cistym jarem a pak oplachnu teplou vodou. Zatim jsem pri maskovani nemel problem. Pak uz zalezi na zakladove barve. Benzin jsem pouzivaj drive a jak bylo uvedeno, tak byly problemy s mastnymi skvrnami. Ted uz benzin pouzivam jen na myti prevodu meho bika, tam je to idealni :) Mozna by stalo za to zalozit nove forum s negativnimi postrehy i pro zakladove barvy. Kdo se toho ujme?
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Isopropylalkohol

Příspěvekod petrlanger@email.cz » čtv 14 úno, 2008 8:31 pm

Jako nejlepší pro odmašťování se mi jeví isopropylalkohol, nezanechá žadný film, dokonale odmastí, dokonce s nim lze bezproblému opakovaně čistit čočku v CD nebo DVD přehrávači,
což po přeleštění lihem má destruktivná výsledek
beru ho od známeho co má lékárnu, litr strojí cca 1000kč, ale vžycky mi tak deci odlije :-)
petrlanger@email.cz
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 14 úno, 2008 8:27 pm

Příspěvekod Houmr » pát 15 úno, 2008 5:07 am

No já ho kupuju v drogérii a stojí 150kč litr, tak nevím, ale funguje perfektně. Oplachuju s ním desky plošných spojů.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod petrlanger@email.cz » pát 15 úno, 2008 1:51 pm

je to možné, ten co kupuje ten lékárník je snad nějaký super čistý či co :-) pro použití v analyzátorech či podobných nesmyslech

u nás v drogerii mají sotva denaturák, se máte že máte dobře vybavenou drogerku

dneska to je samá Nivea a podobně a pořádnou chemii aby jsi sháněl jak za komančů
petrlanger@email.cz
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 14 úno, 2008 8:27 pm

Další

Zpět na Naše chyby, omyly a nerealizované projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník