Rozvrstvování materiálu laserovaných stavebnic

Také se vám někdy něco nepovedlo? Podělte se s ostatními a napište o tom.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Rozvrstvování materiálu laserovaných stavebnic

Příspěvekod hank » stř 17 dub, 2024 6:52 pm

Měl jsem teď v ruce několik laserovaných stavebnic od Igry ve velikosti N. Neskutečně jsem se s nimi trápil a tu poslední - budovu zastávky ÖNWB - jsem nakonec po půli stavby rovnou vyhodil. :evil:

O co tady jde?

Některé stavebnice od Igry obsahují cihelné ozdobné prvky fasád. Výrobce je dodává předbarvené - evidentně nikoli do hmoty, zřejmě jde o barevný nátěr nebo potisk - a pálí je z materiálu, který se snadno rozvrstvuje; vypálené drážky naznačující spáry mezi cihlami jdou tak hluboko, že už při vyřezávání z kartiček se naznačené cihly odlupují až do hloubky, kam už nátěr/potisk nezasahuje, zvlášť když jednotlivé dlouhé a úzké díly znázorňují třeba jenom dva šáry cihel. (Stává se to i s ostrým skalpelem.) Dá se to samozřejmě dobarvit, ale struktura povrchu už zůstane porušená. Nevím, jestli je tento problém způsobený volbou materiálu vhodného pro potisk/nátěr; faktem nicméně je, že s jinými stavebnicemi obsahujícími nepotištěné díly (KB model, Stav Model, WEPE, Modellbahn Union, MBZ) takové potíže nemám, a to ani v eNku.

Docela by mě zajímalo, jestli jste se s tím setkali taky a jestli/jak jste se to pokoušeli řešit.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Rozvrstvování materiálu laserovaných stavebnic

Příspěvekod Jirkátor » stř 17 dub, 2024 7:14 pm

Taky mne to potkalo. Třeba u stavědla ze Suchdola nad Lužnicí v eNku se kraje komínů celkem rozpadaly. Většinou se mi ten upadlý kousek - cihlu povedlo přilepit zpátky. Při detailním pohledu to je ale vidět.
Asi bude problém v měřítku. V 1:160 je ta cihla už opravdu maličká a ten kousíček kartonu pod ní ji tam prostě neudrží. Řešení mne nenapadlo. Respektive ano, ale nenašel jsem odvahu - naředit Herkules a ty hrany tím napustit a nechat uschnout. Bál jsem se ale zkroucení dílu.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1041
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Rozvrstvování materiálu laserovaných stavebnic

Příspěvekod marian_r » stř 17 dub, 2024 8:19 pm

Mám pár vecí v Z od MBZ a tiež sa kamene z múru občas odlomia, prelakoval som a budem farbiť, takže nie je to až taký problém.
marian_r
 
Příspěvky: 182
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm


Zpět na Naše chyby, omyly a nerealizované projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků