Elektrické přívody do kolejí

Také se vám někdy něco nepovedlo? Podělte se s ostatními a napište o tom.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Elektrické přívody do kolejí

Příspěvekod HonzaM » pon 18 lis, 2019 12:21 pm

Když jsem po vstupu do Zababova stavěl svůj první modul, řídil jsem se požadavkem že se nesmí spoléhat na elektrické spojení zprostředkovaném kovovými spojkami a každá kolej musí mít připájené samostatné přívody. A vyplatilo se mi to - na právě skončeném modulovém setkání nejezdily mašiny přes jednu výhybku. Každou výhybku mám detekovanou samostatně, tak jsem chybu hledal v detekci, ale přívod k detektoru obsazení byl v pořádku, tak mne napadlo zkoumat nedetekovanou kolej, nejprve jsem tahal za drát vedoucí od kolejnice, ale ten se zdál být v pořádku. Vlaky tam dříve jezdily, jenže teď ne, tak jsem šel po tom drátu a zjistil jsem, že byl ve svazku, nebyl ale zapojen na rozvaděč. Po připájení to bylo v pořádku. Protože tam vlaky po postavení kolejiště normálně jezdily, zjevně díky kovovým spojkám na nedetekované kolejnici vlivem času a vlhkosti při štěrkování došlo k oxidaci a spojky přestaly vést. Doporučuji proto nespoléhat na to že vodivé spojky opravdu vedou jsou a povedou i nadále, a přivádět proud připájenými vodiči ke každé kolejnici a pokud to někde není možné, spoj propájet, ne jen samotným cínem, ale připájenými kouskem licny. Ušetříte si tak starosti v budoucnosti, což může být i několik let.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 18 lis, 2019 10:30 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Elektrocké přívody do kolejí

Příspěvekod Ivan » pon 18 lis, 2019 9:30 pm

Mohu se zeptat, proč by nemělo postačovat proletování spojek cínem? Přijde mi, že se vše slilo v celek a neměl by tedy být do budoucna problém.
(i tak budu mít spojek relativně málo, stavím z 1m flexi prutů a kolejiště je mini, takže tam stejně asi ke každé části přivedu kablík)
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Elektrocké přívody do kolejí

Příspěvekod HonzaM » pon 18 lis, 2019 10:34 pm

Ivan píše:Mohu se zeptat, proč by nemělo postačovat proletování spojek cínem? Přijde mi, že se vše slilo v celek a neměl by tedy být do budoucna problém.
(i tak budu mít spojek relativně málo, stavím z 1m flexi prutů a kolejiště je mini, takže tam stejně asi ke každé části přivedu kablík)

Cín je sice vodivý, ale ne pevný a může povolit, proto je bezpečnější ta připájená licna.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Elektrické přívody do kolejí

Příspěvekod Kajinek11 » úte 19 lis, 2019 6:58 am

Ano souhlasím, také mi spoje i spodní přestavájí vodit a odpádavají. Přikláním se k několikanásobnému a spolehlivému připájení vodičů, včetně propájení spojek.
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Elektrocké přívody do kolejí

Příspěvekod BohousP » úte 19 lis, 2019 8:39 am

HonzaM píše:
Ivan píše:Mohu se zeptat, proč by nemělo postačovat proletování spojek cínem? Přijde mi, že se vše slilo v celek a neměl by tedy být do budoucna problém.
(i tak budu mít spojek relativně málo, stavím z 1m flexi prutů a kolejiště je mini, takže tam stejně asi ke každé části přivedu kablík)

Cín je sice vodivý, ale ne pevný a může povolit, proto je bezpečnější ta připájená licna.

Kromě toho cín časem degraduje, zejména pokud byl při pájení ohřátý na vyšší teplotu, než je nutné. A také má podstatně horší elektrickou vodivost než měď.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Elektrické přívody do kolejí

Příspěvekod Ivan » stř 20 lis, 2019 8:31 pm

Díky všem za rady, asi přidám více přívodů. Sice nemám kolejiště na modulové ježdění, je však umístěno ve skříni a tudíž se s ním bude pokaždé manipulovat před ježděním, takže si raději to ještě pojistím.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Elektrické přívody do kolejí

Příspěvekod HonzaM » stř 20 lis, 2019 8:43 pm

Větším počtem přívodů určitě chybu neuděláš.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha


Zpět na Naše chyby, omyly a nerealizované projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník