Drát a kapalina na nerez

Také se vám někdy něco nepovedlo? Podělte se s ostatními a napište o tom.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod Fox » úte 17 črc, 2018 11:12 am

Onehdá jsem kanibalizoval cosi ze starého kolejiště. Přitom jsem narazil na drát (přesněji "slaněný Cu vodič 1mm3") přívodu DCC ke koleji, částečně sežraný kapalinou na nerez. Kapalinu jsem ze začátku používal podle "rad" na webu i možná zde na fóru... (konkrétní důkaz už nemám :D ). Stav cca po 2 letech je vidět na fotce. Úplně vpravo je to uštíplé cca 1 cm pod úrovní koleje. Zajímalo mne, kam až koroze postoupila a tak jsem drát znovu přeštípl cca 2,5 cm níže - a ejhle: je to tam!

Po aplikaci jsem koleje samozřejmě omyl isopropylem, nicméně kapilárním efektem se to stejně dostalo pod izolaci, odkud se to už odstranit nedá... Závěr: tuto kapalinu pouze na klempířinu, případně na věci, které lze celé dokonale omýt. Jinak do koše (resp. do nebezpečného odpadu :D ).
drat a kapalina.JPG
TT, domácí kolejiště (dosud ve výstavbě), DR5000, iTrain...
Fox

Re: Drát a kapalina na nerez

Příspěvekod dudlifuk » úte 17 črc, 2018 11:49 am

Fox píše:Onehdá jsem kanibalizoval cosi ze starého kolejiště. Přitom jsem narazil na drát (přesněji "slaněný Cu vodič 1mm3") přívodu DCC ke koleji, částečně sežraný kapalinou na nerez. Kapalinu jsem ze začátku používal podle "rad" na webu i možná zde na fóru... (konkrétní důkaz už nemám :D ). Stav cca po 2 letech je vidět na fotce. Úplně vpravo je to uštíplé cca 1 cm pod úrovní koleje. Zajímalo mne, kam až koroze postoupila a tak jsem drát znovu přeštípl cca 2,5 cm níže - a ejhle: je to tam!

Po aplikaci jsem koleje samozřejmě omyl isopropylem, nicméně kapilárním efektem se to stejně dostalo pod izolaci, odkud se to už odstranit nedá... Závěr: tuto kapalinu pouze na klempířinu, případně na věci, které lze celé dokonale omýt. Jinak do koše (resp. do nebezpečného odpadu :D )

a aky bol skutocny dovod pouzit na medeny drat kvapalinu na nerez? na to predsa staci kalafuna
dudlifuk

Příspěvekod Fox » úte 17 črc, 2018 11:54 am

Jasně, ale krááásně se s tím pájí :D . Jak jsem psal, neodolal jsem různým radám a poradám.
Fox

Příspěvekod Dan Buchtela » stř 18 črc, 2018 10:17 am

Netýkaly se ty rady spíše pájení leptů?
Dan Buchtela

Příspěvekod Fox » stř 18 črc, 2018 10:32 am

nene, nechci nikoho uvádět do rozpaků a dávat sem odkazy, ale jednoznačně se to týkalo pájení kolejnic včetně přívodů k nim. Nechal jsem se prostě zblbnout a nepřemýšlel jsem. I u těch samotných kolejnic a úpravy výhybek to už nepoužívám, nelze vyloučit, že kapalina zateče kam nemá. Nyní na všechno používám pájecí kapalinu pro SMD (konkrétně tohle: https://www.tme.eu/cz/details/rf800_100 ... 800-100ml/) a je to bez problémů.
Fox

Příspěvekod amirinda » stř 18 črc, 2018 5:09 pm

estli to neni tím, že ta kapalina nějak oxidovala ve spojení právě s mědí.
popojedem bo zme v utlumu...
amirinda

Zpět na Naše chyby, omyly a nerealizované projekty