TrainController (nejen) a kompatibilita

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TrainController (nejen) a kompatibilita

Příspěvekod BohousP » ned 10 led, 2016 1:03 pm

HonzaM píše:... bude interface přmo v centrále DR5000 a výrobce uvádí, že je s TrainControllerem kompatibilní. Počítač se tedy připojí přímo k centrále...

Podle zakladatele tohoto vlákna se zde mají publikovat ověřené poznatky, tedy ne marketing výrobců. A mimochodem, přímé připojení centrály k PC není nic nového (viz Z21, kde to lze pomocí ethernetu nebo wifi, jistě bychom našli i další příklady).

Martine, díky za výborný nápad s tabulkou.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: TrainController (nejen) a kompatibilita

Příspěvekod mpinta » pon 19 črc, 2021 6:07 am

Čas pokročil, nové technologie bují. Dochází ke mně spousty dotazů na téma, co, jak, s čím atd. Já nejsem schopen informovat o konfiguracích, které nevlastním. Chtělo by to opět trochu doplnit (Digikeijs DR5000, Lenz LZV200, LocoNet atd.).
Článek s tabulkou: http://lokopin.wz.cz/body.php/digital/kompatibilita.htm
Poslední záznam jsem doplnil nyní, další bych rád doplňoval podle vašich informací.
Neúplné, nejasné nebo matoucí údaje prezentovat nehodlám.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: TrainController (nejen) a kompatibilita

Příspěvekod belgarat » pon 19 črc, 2021 5:24 pm

Hlasim, ze TC 7G a 9G/demo jde uspesne pouzivat v kombinaci:
- Linux Ubuntu 19.04
- VirtualBox 6.0
- Windows XP, 10
- NanoX
- GenLi-S88 (by DigiCZ), GenLI+S88 by DCCKoleje

S hardwarovym klicem jsem nezkousel - nevlastnim, ale VirtualBox dokaze pomerne transparentne zpristupnit USB zarizeni podle vendorId:deviceId - tohle by bylo vhodne vyzkouset, prece jen penez za ten HW klic je nemalo :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: TrainController (nejen) a kompatibilita

Příspěvekod sidlo » pon 19 črc, 2021 9:10 pm

Není to už příliš technokratické?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: TrainController (nejen) a kompatibilita

Příspěvekod belgarat » pon 19 črc, 2021 10:29 pm

sidlo píše:Není to už příliš technokratické?


JIsteze :) ale kdyz ja ty Windows tak strasne nemam rad...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: TrainController (nejen) a kompatibilita

Příspěvekod HonzaM » úte 20 črc, 2021 5:15 am

belgarat píše:
sidlo píše:Není to už příliš technokratické?


JIsteze :) ale kdyz ja ty Windows tak strasne nemam rad...

A co OS-X (někdy zvaný MacOS)? JMRI ho používat umožňuje a ovládání mi připadá logičtější. Na Windows mi vadí že potřebuješ kupovat nové verze a nové programy na starších verzích nefungují a naopak nové nefungují na starších. Jak je to u Linuxu a dalších které jmenuješ a jak si poradí s diakritikou? Jde Ti o o snadnost programování vlastních funkcí, ale kolik modelářů to potřebuje? Řekl bych že většině Windows stačí, vadí ale ta omezená kompatibilita verzí 7 a 10.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: TrainController (nejen) a kompatibilita

Příspěvekod belgarat » úte 20 črc, 2021 6:07 am

HonzaM píše:A co OS-X (někdy zvaný MacOS)? JMRI ho používat umožňuje a ovládání mi připadá logičtější.

OS-X jako takovy ma ovladani mozna logictejsi (nez Win/Lin). JMRI je ale psane v Jazve, jeho ovladani je totozne na vsech OS. Na OS-X jeste vice vynikne (v porovnani s beznym standardem) neznalost / neschopnost tvurcu JMRI cilit na vetsinoveho uzivatele. Ruzne vyloucene skupiny (barvoslepi, technokrati, programatori) jsoiu vsak podporovani pomerne dobre.

HonzaM píše:Na Windows mi vadí že potřebuješ kupovat nové verze a nové programy na starších verzích nefungují a naopak nové nefungují na starších.

To neni problem JMRI (na zadnem OS), ktere je zpetne (!) kompatibilni (z novejsi verze vsak do starsi mozna prenest definice nepujde). A domnivam se ze ani RocRailu: i kdyby mel mirne nekompatibility, pro ukladani pouziva textovy XML format - v nejhorsim pripade jde napsat transformaci.

Je to problem pouze TrainControlleru protoze prenos do novejsich verzi nepodporuje a jeho bbinarni format souboru neni dokumentovany.

HonzaM píše:Jak je to u Linuxu a dalších které jmenuješ a jak si poradí s diakritikou?

Vubec nerozumim. Muj puvodni prispevek hovori o pouziti ve VirtualBoxu - v nem pak nainstalovane Windows, a v nich bezici TrainController. Jak souvisi hostitelsky operacni system s diakritikou TC ve Windows ? Pokud neco nefunguje je to snad problem prave tech Windows ? O tom, co je VirtualBox se muzes docist tady


Pripominam, ze tema je o TC, ne o JMRI.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: TrainController (nejen) a kompatibilita

Příspěvekod mpinta » úte 20 črc, 2021 6:46 am

Pro VŠECHNY připomínám, že téma je o tom, v jaké konfiguraci funguje TrainController. Tedy pod jakým operačním systémem, s jakými centrálami, interfejsi, ovladači ...
Protože jsem do názvu napsal NEJEN, zveřejnil jsem i informace o dalším ovládacím SW, a to o JMRI, protože ho pokládám za také hodně používaný.
Zdvořile všechny žádám, aby si další doplňkové informace vyměňovali např. přes soukromé zprávy (SZ) a nedegradovali vlákno, které má sloužit těm, co potřebují vědět, co, s čím a jak funguje, a ne k tomu, jaký SW nebo OS je lepší a pod.

Takže shrnutě ... uvádějte pouze sestavení, které vám ověřeně funguje.

P.S. Nedostal jsem ještě ani jednu informaci o použití centrály Digikeijs DR5000.

A nechvátejte, doplnění informací do tabulky v článku taky chvilku trvá ... :)
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: TrainController (nejen) a kompatibilita

Příspěvekod HonzaM » ned 25 črc, 2021 7:36 am

Nové zjištění: Je-li kolejiště osazeno komponentami ovládanými LocoNetem (například Digitrax, Uhlenbrock, MGP) a v TrainControlleru je zvoleno připojení LocoNet, je možné komponenty kolejiště (Výhybky, návěstidla) ovládat adresami LocoNetu, produkovanými například z tabletu nebo mobilu prostřednictvím aplikace "LocoNet Decoder Programmer" (Android) a rozhraní "LocoNet-BlueTooth". Je tak samozřejmě možné pomocí této aplikace kolejiště ovládané TrainControllerem ovládat také z ovládacího panelu MGP. Komunikace je obousměrná, obsazení i poloha výhybky zobrazené na obrazovce TrainControleru se zobrazí i na panelu MGP, a naopak, výhybku lze přehodit tlačítky na panelu MGP a změněná poloha se zobrazí na obrazovce TrainControlleru. Z panelu MGP lze ovládat i návěstidla, tohle mám zatím vyzkoušeno jen s jednoduchým návěstním dekodérem Digitrax, který nabízí jen čtyři návěsti (volno, stůj, klidná žlutá, blikající žlutá) pomocí dvou adres. Možnost ovládání dekodéru MGP který umožňuje rychlostní návěstní soustavu z TrainControlleru nemám vyzkoušenu, pravděpodobně to možné nebude, protože TrainController není schopen dekodér MGP ovládat. Není to ale vyloučeno, protože návěstní dekodér MGP vytváří návěstní znak automaticky podle postavení výhybek a obsazení ve zvolené cestě.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: TrainController (nejen) a kompatibilita

Příspěvekod HonzaM » ned 25 črc, 2021 8:06 am

Podle mého názoru je tabulka velmi užitečná, ale měla by se týkat pouze kompatibility TrainControlleru. Kompatibilita JMRI by měla být spíše na stránkách a ve vláknu JMRI. U JMRI by pak mělo být jasné rozlišení, zda jde pouze o DecoderPro, nebo i o další produkty JMRI. Pravděpodobně bude většina uživatelů JMRI používat pouze DecoderPro, počet uživatelů aplikací JMRI pro ovládaní kolejiště zřejmě nebude v ČR dosud mnoho. Petr pro to dělá velmi užitečnou práci a počet uživatelů JMRI pro ovládání kolejiště určitě poroste.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: TrainController (nejen) a kompatibilita

Příspěvekod HonzaM » ned 25 črc, 2021 8:17 am

mpinta píše:
P.S. Nedostal jsem ještě ani jednu informaci o použití centrály Digikeijs DR5000.


Já TrainConroller používám pro řízení kolejiště vybaveného pouze komponentami používajícími ke své činnosti LocoNet, proto mám LocoNet použit i pro spojení s TrainControllerem.

Snad se najde nějaký uživatel TrainControlleru a centrály DR5000, který ji používá s kolejištěm, vybaveným komponentami pracujícími s ovládáním DCC. Je potřeba aby uvedl způsob propojení centrály s TrainControllerem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: TrainController (nejen) a kompatibilita

Příspěvekod mpinta » ned 25 črc, 2021 8:39 am

Jak je víceméně každému jasné, prezentuji na svých stránkách především to, o čem se domnívám, že bude pomáhat dalším kolegům. Přesto jsem velmi nakloněn kritice (konstruktivní), poznatkům jiných a mnoha připomínkám, takže své informace často upravuji a doplňuji. Protože obsah stránek LokoPin je čistě moje věc, dále to komentovat nehodlám.

Tebe, Honzo, jako už mnohokrát, prosím:
Odpusť si předpoklady typu "pravděpodobně" "nemám vyzkoušeno" "asi to nebude fungovat" ... a pod. To je informace jen na dvě věci. Navíc je zřejmé, že právě tvoje domněnky jsou velmi často mylné.
Předem upozorňuji, že ti to rozhodně nebudu dokazovat pracným vyhledáváním v příspěvcích a další komunikaci.

Každopádně od všech vítám info o nejrůznějších vyzkoušených variantách připojení HW k TrainControlleru.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: TrainController (nejen) a kompatibilita

Příspěvekod motyn » úte 03 srp, 2021 9:20 pm

Ahoj,
Mám sestavu:
Win 8.1
DR5000
TrainController 7.G
Spojeni PC a DR5000 přes USB vše funguje.
Uživatelský avatar
motyn
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 28 dub, 2015 4:50 pm
Bydliště: Brno

Re: TrainController (nejen) a kompatibilita

Příspěvekod Tomas Lebeda » pát 03 zář, 2021 12:51 pm

Já mám na svém kolejišti otestovanou sestavu:
TC 8.0 G (demo)
Windows 10 Home
centrála z21(bílá) - odemčená - připojená k domácí LAN
PC připojené přes Wifi k domácí síti
detekce: S88-N + převod S88-N na R-bus (digi-cz 033)
výhybkové dekodéry Digikejs DR 4018
v kolejišti mám ještě modul pro přepínání polarity smyčky Lenz LK200
nezaznamenal jsem žádný problém.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Předchozí

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků