Realizace Zhlavíků

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Realizace Zhlavíků

Příspěvekod brejsak » sob 18 črc, 2015 7:20 pm

Chtěl bych poprosit o informaci, kdo používáte Zhlavíky od p.Báni a máte s nějakými problém, bylo by potřeba se dát dohromady a začít to nějak řešit.
Nejdřív něco vyvine a servis nic, to je sice dnes normální, ale už toho je nějak moc.
Navíc nikdo neví, kolik nás vlastně je. Je hezké, že vyrábí hnací vozidla, to je věc chválitelná, ale ať to tedy někomu předá, kdo v tom bude pokračovat.
Navíc já zařízení od něj koupil pro školní děti na kroužek žel. modelářů a už tři roky nemáme nic,ať si to zkusí třeba někdo vysvětlit rodičům, proč když je to zaplaceno, tak to nemáme, o opravě vadných součástek také nemluvě! jen sliby snad příští rok!!!

Proto se mi ozvěte klidně na e-mail : brejsak1@seznam.cz
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: Realizace Zhlavíků

Příspěvekod HonzaM » ned 19 črc, 2015 6:05 am

brejsak píše:Chtěl bych poprosit o informaci, kdo používáte Zhlavíky od p.Báni a máte s nějakými problém, bylo by potřeba se dát dohromady a začít to nějak řešit.
Nejdřív něco vyvine a servis nic, to je sice dnes normální, ale už toho je nějak moc.
Navíc nikdo neví, kolik nás vlastně je. Je hezké, že vyrábí hnací vozidla, to je věc chválitelná, ale ať to tedy někomu předá, kdo v tom bude pokračovat.
Navíc já zařízení od něj koupil pro školní děti na kroužek žel. modelářů a už tři roky nemáme nic,ať si to zkusí třeba někdo vysvětlit rodičům, proč když je to zaplaceno, tak to nemáme, o opravě vadných součástek také nemluvě! jen sliby snad příští rok!!!

Proto se mi ozvěte klidně na e-mail : brejsak1@seznam.cz

Návěstní dekodér ND4 i Zhlavík jsou zajímavé produkty, škoda že jejich autor, Víťa Báňa, v jejich vývoji dál nepokračoval. ND4 je na tom o něco lépe, až na výjimky (viz dále) funguje a navíc se výroby ujal pan Němeček (http://www.navestidla.cz), nějaký problém tam ale je, na jedné centrále mi nefungují, pŕitom na téže centrále jiné komponenty ovládané z DCC signálu normálně bez problému fungují. Zajímalo by mne, zda se s tímto problémem setkal již někdo jiný. A zajímal by mne názor nějakého odborníka (třeba Jindry Fučíka) čím to může být způsobeno.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Realizace Zhlavíků

Příspěvekod pepiknemecek » ned 19 črc, 2015 10:01 am

Upřesnění. Veškerou elektroniku kterou p.Báňa vymyslel a vyrobil vyrábí nadále sám (nebo jeho firma pokud se ten který modul vyrábí) My jsem od něho převzali pouze výrobu senzorů SN1C, které vyrábíme s jeho svolením a za určitý poplatek. Také jsme kompletně odkoupili od MTB výrobu návěstidel AŽD v H0. V jejich výrobě nadále pokračujeme a jsme na MTB závislí při výrobě návěstidel v provedení s Scom dekodérem.
K ND4. Je potřeba upřesnit s jakou centrálou fungují a s jakou ne.
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: Realizace Zhlavíků

Příspěvekod petr.machy » čtv 26 kvě, 2016 8:13 am

Vážení kolegové modeláři, měl bych pár dotazů k modulu zhlavík ZHL23 a rozšíření EXP23.

Po předlouhých úvahách jak zabezpečit návěstidla ve stanici mi asi stejně nejlíp vychází zhlavík. Měl jsem to sice vymyšlené v CMOS nebo TTL logice, ale zdaleka by to funkčností a nesahalo ani po kotníky tomu, co umí zhlavík, nehledě na množství drátů a pracnost s výrobou velkého množství DPS. :-).
Omluvte moje dotazy, které se nejspíše dají vyčíst z dokumentace, ale přesto se zeptám zde.

Takže k dotazům:
- Pokud uvažuji propojení modulu ZHL23 a rozšíření EXP23, získám možnost ovládání až 16 vyhýbek. Zbydou mi tedy 4 přestavníkové výstupy a spoustu reléových výstupů, které by se daly použít třeba pro řízení skryťáku. Myslím si, že by to šlo realizovat.
- Situace číslo 2: Mám 2 další nácestné na sobě naprosto nezávislé nádraží. Podobná situace jako v předchozím dotazu. Pro úsporu peněz jsem uvažoval, že bych pro řízení návěstidel a stavění vlakových cest použil jeden modul zhlavíka ZHL23 a rozšíření EXP23. Počet vstupů

Nejspíše mi dva vlaky zároveň pojedou zřídkakdy, co jsem pochopil tak zhlavík umožní max. 2 na sobě nezávislé vlakové cesty.
Machy
Uživatelský avatar
petr.machy
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte 29 lis, 2011 2:30 pm
Bydliště: Tábor

Re: Realizace Zhlavíků

Příspěvekod brejsak » čtv 26 kvě, 2016 10:56 am

To všechno je realizovatelné jak popisuješ, vyzkoušel jsem to a jde to, jen to neřeší stávající problém nedostatku Zhlavíků. Podle posledních zpráv od p.Báni však již svítá na lepší časy a ve výrobě už jsou snad i zmodernizované verze stávajících zhlavíků, které půjdou používat i s PC a SW pro ovládání nádraží, jen musíme asi ještě chvíli vydržet, protože se rfozeběhla výroba lokomotiv i v eN-ku a tá má zatím přednost.
Karel
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: Realizace Zhlavíků

Příspěvekod martin-tt » čtv 26 kvě, 2016 11:20 am

Ahoj, modul "Zhlavik 2.3" používám od roku 2012 a bez jediného problému. Modul mám jen jeden a z využitím relé výstupů ovládám celkem 10 motorických přestavníků (Tillig).Relé č.13,14 spínají ihned a dají se tak využít pro dvě výhybky navíc. Relé výstupy č.1-12 používám pro spínání izolovaných úseků před návěstidlem (se zpožděním). Správný chod modulu je podmíněn stejnosměrným
stabilizovaným zdrojem 10-14V.Pro modul MOT4 (pro ovládání motorických přestavníků; zasune se do Zhlavika) se musí použít jiný stejnosměrný zdroj 10-14V, oddělený od napájení pro Zhlavika.
martin-tt
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: Realizace Zhlavíků

Příspěvekod petr.machy » čtv 26 kvě, 2016 12:58 pm

Děkuji za ohlasy. Čím víc jsem studoval dokumentaci k zhlavíkovi, tím víc mě napadá možností a roste potenciál jeho použití. Doufejme tedy, že půjdou tyto moduly v budoucnu bez problému sehnat, až přijde stavba na řadu :-). Děkuju za ohlasy a odpovědi.
Machy
Uživatelský avatar
petr.machy
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte 29 lis, 2011 2:30 pm
Bydliště: Tábor

Re: Realizace Zhlavíků

Příspěvekod brejsak » čtv 26 kvě, 2016 1:33 pm

Tak se připojím ještě jednou. Zhlavíků mám na kolejišti 6 ks a ve čtyřech případech i rozšiřující moduly. (V 2,4)
Celé to pracuje od r. 2014 bez problémů, jak píše kolega výše, celé je to závislé na stabilizovaném stejnosměrném napětí pro jejich napájení.
Jelikož je kolejiště školní a provoz je někdy 3 dny za sebou po 8 hod, stávalo se mi jenom, že napájení stejnosměrným napětím pro cívky výhybek přestávalo fungovat. (docházelo k zmagnetizování cívek).
Nyní jsem od p.Němečka koupil nové přídavné moduly pro napájení cívek i střídavým napětím ( jde přes konektor připojit také ke zhlavíku) a tento problém jsem myslím definitivně odstranil.
Cívky se přestavují i s větší razancí a dochází tak i k lepšímu kontaktu mezi jazykem výhybky a kolejnicí, prostě provoz bez problémů. Ovládám Zhlavíky 48 výhybek,8 angličanů, světelná návěstidla, detektory obsazení v nádraží i optické snímače, prostě vše funguje k mé naprosté spokojenosti.
Pokud by jsi měl zájem, ozvi se na e-mail: brejsak1@seznam.cz a pošlu nějaké foto.
Karel
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: Realizace Zhlavíků

Příspěvekod smekac » stř 29 čer, 2016 11:50 am

Taky zhlavíky používám a to 4x + na dvou kusech mám rozšíření, řídím tím celkem 3 stanice. Používám snad všechny typy periferií co zhlavík má, přestavníky releové, detektory obsazení, snímače, relé .... propojené moduly mezi sebou a vše funguje jak má. Mohu jen doporučit, ovšem dostupnost opravdu není optimální, bohužel spoustu lidí odradí cena......
Psi štěkají, karavana jede dál ...
smekac
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned 21 bře, 2010 4:12 pm
Bydliště: Praha

Re: Realizace Zhlavíků

Příspěvekod brejsak » stř 29 čer, 2016 1:20 pm

Dle posledních informací od výrobce se asi opravdu začíná blýskat na lepší časy, v dohledné době by opravdu už měli být normálně dostupné, údajně se na tom už pracuje.
Karel
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: Realizace Zhlavíků

Příspěvekod pepiknemecek » sob 22 dub, 2017 8:53 pm

Dobrý den
Snad dobrá zpráva. Dnes jsem navštívil p.Báňu a ten mi umožnil pokračovat ve výrobě Zhlavíků zapůjčením potřebného vybavení a dodáním DPS pro Zhlavík a modul EXP. Teď se ještě musím prokousat potřebným výrobním postupem, objednat součástky a zkušebně osadit první desky. Snad vše klapne a zakázková výroba se konečně rozjede. Případní zájemci o další info pište do SZ. Děkuji.
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: Realizace Zhlavíků

Příspěvekod brejsak » ned 23 dub, 2017 7:40 pm

Tak to je opravdu potěšující zpráva! Už se těším!
Karel
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L


Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků