Malá vagónová točna Faller

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Malá vagónová točna Faller

Příspěvekod Kvěch Otomar » úte 30 pro, 2014 9:26 am

Dobrý den, rád bych se něco zeptal. Koupil jsem před časem Malou vagónovou točnu Faller FA 120276. V německém návodu píší, že se vodiče od servo pohonu mají zapojit do "Servosteurng"u. Nevíte, lze zapojit servo pohon i mimo toto zařízení? Ze serva vedou tři vodiče.Jak by se v případě možnosti připojit servo jinak přes Servosterung měly zapojit? A pokud bych použil zmiňvaný Servosteurung: Návod k němu nabízí jen 2 polohy zastavení, ale točna má při plné sestavě polohy 3. Toto je mi trochu záhadou. Nevíte něco o tom zapojení? Zdraví O.Kvěch
Kvěch Otomar
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 11 led, 2011 4:36 pm

Re: Malá vagónová točna Faller

Příspěvekod rawen » úte 30 pro, 2014 11:21 am

Zdravím.
Z dotazu usuzuji, že netušíš, jak servo funguje. Takže tři vodiče: krajní černý (hnědý) je zem, prostřední napájecí je +5V (rozsah cca 4.5 až 6V), krajní žlutý je datový. Na internetu je to vysvětleno statisíckrát, takže namátkou: http://robotika.cz/guide/servo/cs

A teď - z návodu a popisu usuzuji, že každé poloze serva přímo odpovídá určité natočení točny. Takže potřebuješ generátor servosignálu, který nastavíš na dané tři polohy kolejí. Bohužel, zde na fóru se častěji řeší dvoupolohové ovládání na přestavníky výhybek, ale principiálně jde stále o totéž. (Minimálně by jsi dostal ty dvě polohy kolejí a určitě za nižší cenu...)

Takže pohledej digitální či analogové servoovládání a ptej se dál.

Radek

P.S.: Skoro 1000Kč za servo kousky kolejí a dýhy bych asi nedal, tohle se dá postavit doma ze zbytků zdarma nebo do dvou stovek (plná cena materiálu).
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Malá vagónová točna Faller

Příspěvekod fulda » úte 30 pro, 2014 12:06 pm

Jakým způsobem jí chceš ovládat?
Pokud jen na ruku, tak si vygůgli slovo "servo tester", dostaneš schémata se součástkama tak za 15,- a jedním potenciometrem. Servo bude kopírovat polohu potenciometru.
Pokud třeba digitálem, tak jsem udělal hezkej servostelung kterému se říká dekodér pro serva. http://www.fucik.name/masinky/servo/
Je tam třeba varianta která má 4 nebo 8 poloh pro každé servo. To tě vyjde trochu dráž, někde mezi 100,- při vlastní výrobě a 350,- při dodávce z obchodu se zárukou.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Malá vagónová točna Faller

Příspěvekod sidlo » úte 30 pro, 2014 3:48 pm

Odkaz na vlastní výrobu ovladače serva je dost zavádějící. Za 100 Kč to pro začátečníka nebude. Musel by mít servo (to není zadarmo), musel by zvládnout výrobu plošného spoje (to není zadarmo), musel by mít vhodný program pro procesor (nevím zdali je na odkazovaných stránkách k dispozici), musel by umět nahrát ten program do procesoru (to zařízení k tomu potřebné také není zadarmo) a musel by to umět oživit. Když se to všechno sečte tak to bude dražší než ta točna. Preferoval bych nějaké hotové řešení.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Malá vagónová točna Faller

Příspěvekod fulda » úte 30 pro, 2014 7:25 pm

Ahi takhle - servo je to jediné co je v té stavebnici zajímavé, takže to má.
Ostatní - nedělej z lidí apriory tupce. Celá řada lidí ovládá technologii výroby plošných spojů.
Navíc právě tyhle plošňáky jsou často vyrobitelné pomocí fixky (NÁVOD) a nebo se dá dekodér osadit na univerzální desku.
A pokud to neovládá, tak má prostě smůlu a zařadí se do té druhé kategorie, která si ho bude muset koupit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Malá vagónová točna Faller

Příspěvekod workous » úte 30 pro, 2014 9:41 pm

Pokud to bude jen na ruku jak píše Fulda je ten obvod opravdu za láco a pokud se necíti si to postavit dá se koupit i hotový tester...a je to investice minimální a potenciometrem si nastaví točnu jak bude potřebovat.Není třeba se bát dá se to sletovat i jako hnízdo :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Malá vagónová točna Faller

Příspěvekod sidlo » stř 31 pro, 2014 7:15 am

Je pravda že nejsem na elektroniku odborník a patřím do té druhé kategorie. Někdy vidím věci zbytečně složité. To, že je možné udělat plošný spoj fixou, jsem nevěděl.

Na toto fórum chodím především pro radu. Přispívá sem hodně velmi zkušených modelářů. Pokud někdo z mého příspěvku dostal pocit, že ho považuji za tupce, tak prosím aby přijal moji omluvu.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Malá vagónová točna Faller

Příspěvekod Otomar Kvěch » stř 07 led, 2015 10:20 am

Dobrý den, děkuji za všechny odpovědi - pomohly mi. Dnes mi přišla odpověď (konečně!) z firmy Faller. Po jejím přečtení chci všechny varovat: Malá vagónová točna nabízí tři polohy kolejí - 0°,45°, 90° (je to jasně patrné i na obrázku na krabici v které výrobek kupujete). Ale její ovladač téže firmy umí "nastavit" jen polohy dvě, což mi připadá dosti podivné. Proto radím kromě přemrštěné ceny také proto toto výrobek nekupovat. Zdravím modeláře. O.Kvěch
Otomar Kvěch
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 07 led, 2015 9:55 am

Re: Malá vagónová točna Faller

Příspěvekod dmerhaut » stř 27 kvě, 2015 2:04 pm

Zdravím,
rád bych se zeptal, jak je točna ovládána? Díky Dan
Dan
http://www.1ku160.cz
N, FREMO, MGP, Digikeijs, Digitrax, TrainController 8 Gold, Tanvald-Kořenov
Uživatelský avatar
dmerhaut
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř 06 lis, 2013 10:39 pm

Re: Malá vagónová točna Faller

Příspěvekod fulda » stř 27 kvě, 2015 5:16 pm

Mno pokud se podíváš do NÁVODU, tak tam píšou, že máš připojit servoštelung 180725. To je normélní servo dekodér, jako každej jinej.
Nechtěl bych se opakovat, ale právě pro tento případ jsem na mém servoštelungu udělal možnosti pro několik pozic jednoho serva. Ten origo od fallera se zase dá použít pro analogovej režim provozu. Nebo třeba vezmi ten Zdenův, co je pro loconet, nebo QLN001. Nebo jiné. On v podstatě dneska dělá servo dekodér každej, kdo má do p**ele díru, totiž kdo má pájku v ruce.
On i ten servo tester založenej na 555 udělá spoustu zábavy.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Malá vagónová točna Faller

Příspěvekod fulda » pát 14 dub, 2017 8:02 pm

OK, protože nerad píšu více lidem to stejné, tak jsem napsal popis SEM.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves


Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků