Míchání barev

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Míchání barev

Příspěvekod mizl » stř 10 zář, 2014 4:44 pm

Možná se to bude někomu hodit a možná zakládám nové téma zcela zbytečně. Ti z vás kteří barví modely často, bude program asi k ničemu. Mne ovšem, pří mém občasném barvení, je velkým pomocníkem, jelikož s barvičkami si nerozumím :oops: . Brouzdal jsem na netu a hledal nějakou pomůcku pro míchání barev. Při mém hledání jsem narazil na tento prográmek. Celkově vypadá asi takto:
ColorMix.jpg


Je ho ovládání je velmi jednoduché. Stačí kliknout na čtvereček, nebo si vybrat barvu v rozbalovacím seznamu. Poté stačí kliknout na tlačítko "Výpočet výsledku" a zobrazí se výsledná barva.

Program se dá stáhnout zde: http://www.slunecnice.cz/sw/colormix/

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Míchání barev

Příspěvekod rawen » stř 10 zář, 2014 5:01 pm

Bohužel modelářské barvy nelze v RGB ani CMY(K) přesně vyjádřit, takže použití bude tímto omezeno.
Jinak zajímavá hračka :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Míchání barev

Příspěvekod mizl » stř 10 zář, 2014 5:25 pm

Tak pro základní míchání barev a pro představu jakou barvu použít je program dostačující. To že to nezná poměr ani modelářské barvi není až tak podstatné. Modelář si určitě poradí. Důležité je v tomto případě, že jej program navede tím správným směrem, jak barvu namíchat :wink:

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Míchání barev

Příspěvekod sidlo » stř 10 zář, 2014 7:54 pm

Míchání barev je velmi náročná disciplína. Např. systém barev Pantone používá 14 základních pigmentů a má stanovené přesné poměry jednotlivých základnách barev pro namíchání konkrétní barvy ze vzorníku (na obrázku jsou základní barvy jen v horním řádku).

Obrázek

Kontrola namíchané barvy se vzorníkem se provádí pomocí měřících přístrojů, které počítají souřadnice barev v Lab souřadnicích.

Obrázek

Uvedený prográmek počítá max. 3 vstupní složky a vše počítá v barvovém prostoru RGB a pouze v poměru 1:1:1. Celé je to hodně jednoduché a nedokonalé.

Obávám se, že praktická použitelnost bude velmi orientační. Problém bude už stanovit RGB souřadnice barev, které máme nakoupené. Běžný modelář nemá přístroj na změření barvy a odstíny uvedené na e-shopech jsou nepoužitelné (vlastní zkušenost).
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Míchání barev

Příspěvekod MirekTT » čtv 11 zář, 2014 6:53 am

Nejde ani tak o přesnost odstínů ale spíše o směr, kterým se k barvě dostat. Spíš by to mělo být naopak. Tedy zvolit si výsledný odstín a pak kliknout na "spočítej" a program by mi měl říct, alespoň přibližně z čeho barvu namíchat.
Na pravověrné odstíny vozidel je to na nic, ty stejně většinou už existují namíchané. Mě jde spíše o barvy betonu, cihel, tašek, asfaltu, prachu apod. Tyhle barvy bych si chtěl míchat a dle potřeby dolaďovat ze základních odstínů (bez ohledu na to že i tyto barvy už lze koupit namíchané, mně ale moc nevyhovují).
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Míchání barev

Příspěvekod vmucha » čtv 11 zář, 2014 9:01 am

Trochu off topic, ale třeba to někdo využijete.
Kdyby jste se chtěli pobavit o jakémkoliv problému souvisejícím s barvami (včetně míchání barev), tak podle mě není lepšího odborníka než pan Dener. http://www.bal.cz/poradna/2v
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Míchání barev

Příspěvekod mizl » čtv 11 zář, 2014 11:43 am

MirekTT: přesně to jsem měl na mysli, když jsem založil toto téma. Program je pouze orientační. Mne také chybí obrácený výpočet. Ale zase po několika pokusech míchání v programu se dá docílit nějakého uspokojivého výsledku. Myslím, že nemá cenu kupovat veškeré namíchané odstíny, když si je dokážu doma nemíchat sám. Nemusím při pokusech míchat celé tuby, nebo plechovky barev, ale třeba jen kapky. Pokud se doberu zdárného výsledku, tak si na kousek papíru můžu vytvořit vzorník, jak jsem daný odstín namíchal, případně si napsat poměr jednotlivých barev a ten v budoucnu použít. Takto to dělají i figurkáři. Na YouTube jsem viděl, maníka, jak si dal na papír z tuby trochu barvy a postupně je mezi sebou míchal párátkem. Dosáhl docela pestré palety různých barev a odstínů. Mám za to že použil pouze tři barvy, ale nevzpomínám si jaké to byli :oops: . Jo a byl to nějaký Čech a dělá WorkShopi, jak barvit figurky. Určitě se to dá najít na netu.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Míchání barev

Příspěvekod Ferda » čtv 11 zář, 2014 1:10 pm

mizl píše:... Mne také chybí obrácený výpočet...

A co takhle kouknout co mám v počítači zadarmo?
Vlastnosti plochy v XP pracují oběma směry. :wink:

Sytost "0" evokuje stupnici šedi a "240" pak zcela čisté kolory,
Světelnost by mohla dát představu o stupni naředění.
Obrázek
Né, že bych to někdy upotřebil.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Míchání barev

Příspěvekod mizl » čtv 11 zář, 2014 7:02 pm

Ferdo v pohodě, To jsi nám ukázal jak je možné si udělat představu o naředění barvy. Ale jak vytvoříš dle tvé ukázka například hnědou barvu ze základní palety barev. Podotýkám, že hnědá barva v základní paletě není.

Michal

Ps: Pro rychlou odpověď si i sám odpovím ; hnědá se vyrobí smícháním černé + žluté + červené. viz první příspěvek. Pokud budu chtít hnědou zesvětlit přimíchám do ní trochu bílé.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Míchání barev

Příspěvekod Ferda » čtv 11 zář, 2014 7:26 pm

Nechtěl jsi mě zkoušet? Že né?
Možná začínám chápat, k čemu to potřebuješ.

Černá a bílá se do kolorů míchají až nakonec jen pro zesvětlení či ztmavení.
Černá neobsahuje žádnou barvu a
Bílá obsahuje všechny.
Z toho plyne, že tyto dvě barvy neovlivní odstín, ale jen světelnost či sytost.

Základní hnědá je pak kombinací základních barev
3 díly červené
2 díly zelené
1díl žluté
Obrázek
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Míchání barev

Příspěvekod MirekTT » čtv 11 zář, 2014 7:37 pm

Míchání barev (barva ve smyslu probarvená tekutina) bych ještě pochopil, ale je opravdu míchání světel dle toho programu v XP ve formátu RGB totéž?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Míchání barev

Příspěvekod Ferda » čtv 11 zář, 2014 8:07 pm

MirekTT píše:Míchání barev (barva ve smyslu probarvená tekutina) bych ještě pochopil, ale je opravdu míchání světel dle toho programu v XP ve formátu RGB totéž?

Není a nikdy nebude. Podsvětlený displey není model.
U modelu se kolor může značně změnit jen použitím jiného podstřiku. Ti co stříkají, vědí. Možná proto se v tomto vláknu neangažují.

Hned v prvním příspěvku jsem psal: "Né, že bych to někdy upotřebil."

Jen mě pobavil ten zázračný prográmek na začátku, když jeho dorostlého bráchu máme v PC všichni. A pracuje obousměrně.
Dobré to může být snad jen pro člověka v začátcích, aby si uvědomil, že míchání kolorů není zrovna intuitivní záležitost.
V dobách pravěkých mého modelaření jsem taky vždycky míchal tak dlouho, až mi z toho nakonec vždy vyšel krásný khaki odstín. :D
Třeba modrá barva pokud se použije na doladění koloru, pak jedna kapka může způsobit obrovský posun.
Je to dáno tím, že modrá sama o sobě je už kombinací zelené a žluté.
Staříci vždycky říkali, že když přidáváš 4-tý kolor a není bílý nebo černý, tak jsi se cestou stratil :!:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Míchání barev

Příspěvekod chameleon » čtv 11 zář, 2014 10:08 pm

Ferda píše:Základní hnědá je pak kombinací základních barev
3 díly červené
2 díly zelené
1díl žluté

OT: :mrgreen: dostávat se ke hnědý přes zelenou by mě v životě nenapadlo. navíc když žlutá je součástí zelené :mrgreen: Věřím, že to tak může být, ale přijde mi o dost bližší 'Mizlovo' složení - jsem CMYKař
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Míchání barev

Příspěvekod mizl » pát 12 zář, 2014 3:02 am

To Ferda:
Nechci se pouštět do nějakých odborných diskuzí, jelikož s barvami bojuji již od dětství. Nicméně jsem zkoušel namíchat hnědou dle tvého poměru a vyšla mi hodně tmavě hnědá ( spíš do černa; takže spíš odstín hnědé ??). Zkusil jsem namíchat i hnědou tak jak jsem si odpověděl. Poměr míchání jsem provedl 1:1:1. Pro míchání jsem použil obyčejné tempery. Výsledek je čistá hnědá. Z toho usuzuji, že tvůj postup je pouze odvozená teorie z programu ve Windows. Důkaz je zde:
SAM_3542.JPG
SAM_3542.JPG (40.98 KiB) Zobrazeno 9120 krát


Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Míchání barev

Příspěvekod MirekTT » pát 12 zář, 2014 7:07 am

Ferda píše:..... prográmek .....máme v PC všichni. A pracuje obousměrně

Asi jsem nebyl zcela pochopen, tak tedy: Smícháním červené, modré a zelené tekutiny nikdy nezískám světle šedou tekutinu. Proto je tento prográmek hlásající poměry RGB naprosto k ničemu pro zmíněné účely. Program z Mizlova odkazu je v tomto smyslu mnohem účelnější, pouze nepracuje obráceně.
Nepotřebuju zjišťovat výsledný odstín, ten mám v hlavě, potřebuju zjistit, jak se k němu dobrat.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Další

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků