Windows 7

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Windows 7

Příspěvekod mpinta » čtv 10 dub, 2014 7:54 am

Konec XPéček v Čechách...
Kdo nemá "mašinkový" počítač připojen k internetu, nemusí si se zabezpečením nějak moc lámat hlavu. Ale pozor, rizika vznikají třeba i kopírováním z jiných zdrojů (flashka, CD...).
Pokud je však pro softwarové ovládání modelové železnice používán PC, který slouží i k jiným činnostem, a je na něm nainstalován OS Windows XP, bude to chtít asi přechod na vyšší OS.
Taková změna někdy přináší nečekané potíže. Nebude asi na škodu, podělit se o nabyté poznatky.
U mne se jedná o změnu z Windows XP na Windows 7 u 32-bitového stroje.

Zjištěné problémy.
1. Neexistující ovladač (driver) pro myš Genius Net Scroll Optical. Nutná výměna myši.
2. Neexistující ovladač (driver) pro grafickou kartu ATI Radeon 9200. Nutná výměna grafiky.

A jak jste na tom vy?
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Windows 7

Příspěvekod fulda » čtv 10 dub, 2014 8:36 am

ha ha, je milé, jak podléháš marketingu.
Nebyla jedna z propagovaných "nutností" taky podpora ovladačů? koukám, že zafungovala a tak jsu upgradnul ovladače i s hardwarem :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Windows 7

Příspěvekod BohousP » čtv 10 dub, 2014 10:54 am

Já bych to až tak nehrotil. Windows XP skončila podpora, to znamená, že již nebudou dodávány bezpečnostní záplaty na zjištěné "díry". Ale to neznamená, že XP budou padat. Pokud má člověk kvalitní bezpečnostní program - pravidelně aktualizovaný (obvykle je to nějaká internet security, nestačí jen čistý antivirus), může být relativně klidný. Celá tato kampaň je samozřejmě inicializovaná Microsoftem z obchodních důvodů (Windows 8 - obchodní propadák) a živena přihlouplými pisálky v novinách.
Já na Win 7 přešel před 2,5 rokem se zakoupením nového notebooku, také kvůli ovladačům - pro XP již nebyly dodávané. Učinil jsem pokus (po roce) o přechod na Win 8, což jsem trpce olitoval a stálo mne to mnoho hodin zbytečné práce s návratem k Win 7. (Hold, jak jsem starý, tak jsem blbý, kdybych to neznal ...). Na starších počítačích, které mám, ponechávám stále Windows XP.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Windows 7

Příspěvekod mpinta » čtv 10 dub, 2014 11:43 am

Rozebírat, zda je nutno přestat používat XPéčka, je zbytečné. Záleží na okolnostech a na každém uživateli. Pokud si někdo nechá XPéčka na PC, kde používá internetbanking, podle mne velice riskuje. Ale to je každého věc.
Na druhou stranu je jasné, že provoz XPéček na čistě mašinkovém PC, kde není internet, bude bez problémů. Zvláště když se dodrží i další, obecně platné bezpečnostní zásady.

BohousP píše:...to neznamená, že XP budou padat. Pokud má člověk kvalitní bezpečnostní program - pravidelně aktualizovaný (obvykle je to nějaká internet security, nestačí jen čistý antivirus), může být relativně klidný.
O padání nebyla řeč.

BohousP píše:Pokud má člověk kvalitní bezpečnostní program - pravidelně aktualizovaný (obvykle je to nějaká internet security, nestačí jen čistý antivirus), může být relativně klidný.
Bohouši, tady rozhodně nesouhlasím. Pokud nebude tvůrce systému vydávat potřebné "záplaty", nepomůže sebelepší antivir.

Ale abych to vše upřesnil...
Založil jsem toto téma proto, aby se tu prezentovaly poznatky a zkušenosti v souvislosti s přechodem XP -->> W7. Rozhodně ne na to, aby se tu rozvíjely plané diskuze o marketingu, o tom na jaký OS přejít a pod.

Nepočítal jsem s tím, že mi na W7 nebude chodit myš a už vůbec ne, že budu muset vyměnit grafiku. Hledáním potřebných driverů jsem ztratil dva dny, než mi odborník potvrdil, že ty drivery prostě k dispozici nejsou. Je to ostatně starý trik, jak donutit uživatele k investicím.

Myslím, že tyto poznatky mohou jiným ušetřit čas.
Pokud tedy chcete teoretizovat nad ukončením XP, založte si téma "Konec XPéček v Čechách" a můžete to rozebírat do alelujá.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Windows 7

Příspěvekod Rudolf » čtv 10 dub, 2014 12:26 pm

Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Windows 7

Příspěvekod BohousP » čtv 10 dub, 2014 2:43 pm

Martine, omlouvám se, asi jsem to měl napsat trochu jináč. Samozřejmě, že tebe školit o počítačích nemá smysl. Ale za poslední dny jsem v novinách a televizi viděl tolik nesmyslů o konci XP, že jsem to napsal trochu obecněji. (Např. o padání se tam vysloveně mluvilo :lol: .)
Samozřejmě, internet banking je jiná ...
A s těmi drivery je to přesně tak, jak píšeš. Výrobci komponentů v družném spojení se sw giganty honí kšefty ... Na starý hw nejsou drivery pro W7, na nový hw zas nejsou pro XP. :mrgreen:
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Windows 7

Příspěvekod Ferda » čtv 10 dub, 2014 4:54 pm

mpinta píše:... aby se tu prezentovaly poznatky a zkušenosti v souvislosti s přechodem XP -->> W7...

Tak tohle budou jedny z mála hororů, které si rád přečtu! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
První vlaštovka je už tady:
mpinta píše:1. Neexistující ovladač (driver) pro myš Genius Net Scroll Optical. Nutná výměna myši.
2. Neexistující ovladač (driver) pro grafickou kartu ATI Radeon 9200. Nutná výměna grafiky.

Osobně zůstanu u XP ještě nejméně 10 let a pokud zvolím přechod, tak nejspíš k Linuxu.

BohousP píše:Samozřejmě, internet banking je jiná ...

Tak tohle mě taky nechává klidným. Přístupový kód mi chodí SMS-kou a né internetem. Vzhledem k tomu, že mám naštěstí ještě poctivý "nonClever" mobil, tak se mohu i nadále usmívat. :D
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Windows 7

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 11 dub, 2014 4:00 am

Zajímavá diskuze,zase jsem se trošku poučil.Řeším už taky pár týdnu co se svým noťasem a musím říct,že co člověk,to jiný názor. :roll: Chtěl jsem pořídit W7,ale můj stroj to neschroupe a jestliže něco funguje,tak nevidím důvod to vyhazovat. Nakonec jsem se zařídil dle odkazu od Rudolfa a děj se vůle páně. :D Nakonec si člověk otevře noviny a tam si přečte o "chybě krvácejícího srdce" :shock: Mně moje banka píše,že je vše OK tak uvidíme.Koneckonců mně nemají vysát co,protože já vzápětí po obdržení výplaty na můj palmární účet tento vyluxuji do sucha neb nemíním nechávat peníze bance na hraní za 0,01 %. :wink:
Pro Ferdu: Zase tak klidný bych nebyl,monitorovat mobily dovedli určití lidé už asi tak před 15-ti lety neli dříve. :D Útěchou pro nás může být,že jsem jen malé ryby i když i velký kýbl se pomalu na..re. :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Windows 7

Příspěvekod Jarda H. » pát 11 dub, 2014 8:37 am

Ferda píše: .... Tak tohle mě taky nechává klidným. Přístupový kód mi chodí SMS-kou a né internetem. :D


Já jsem konzerva a tyhle vymoženosti mně nechávají chladným. Co se týká zasílání SMS kolem bankovních převodů, na netu se opět psalo, že to jde prolomit (na druhou stranu ne všemu co se píše na netu věřím, jen se divím, proč je to neustále u rakušanů, u spořitelny). Nechávat si XP tam, kde mám i banku - nebezpečí to je, banky samy uživatele donutí ke změnám. viz třeba oznámení KB atd.
Já teď mám W7, ale protože jsem jen prostý uživatel, dělá mi to problémy pouze v obsluze souborů, podle rozdílů v ovládání XP a 7. Na starém NTB si nechávám XP a tenhle starej (milej) krám mi bude sloužit jako elektrický psací stroj s pamětí :lol: Už mám XP zažitý a při množství papírů, co dělám, nehodlám vnášet do toho změny !

Nátlak W na přechod uživatelů k 7 nebo 8 je jasný - prachy, prachy, prachy, ....

PS : W8 znám jen z doslechu, ale to prý je extra zcela něco jiného než všechno předchozí od W ?! Jestli jsou 7 aspoň trochu trošinku podobný, 8 je prý extra úlet. Ale změna je život ....
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Windows 7

Příspěvekod mpinta » pát 11 dub, 2014 10:12 am

K přechodu XP -> 7 mě vedly dvě věci.
1. Bezpečnost. Jsou jasné asi dvě základní věci. 100%ní zabezpečení neexistuje. W7 jsou bezpečnější, než XP. Další a detailní informace nejsou obsahem tohoto fóra.
2. Začal se chybně chovat nejen Internet Explorer 8, ale i Firefox.

První poznatky s W7 jsou dobré. Narazil jsem zatím na jediný problém, pokud to tak lze vůbec označit.
IE11: Při prohlížení tohoto fóra, se při prohlédnutí Nepřečteného příspěvku, při návratu Zpět, neobnoví stránka. Přečtený příspěvek zmizí teprve po Obnovení, Refresh, F5. Hledal jsem, měnil nastavení, zatím marně. Neví někdo?

Další "zážitky" jsou vesměs pozitivní.
Například:
1. U XP jsem po napsání článku na LokoPinu kontroloval zobrazení v IE8, Chrome, Firefox. Chrome jsem navíc používal tam, kde IE8 načítal pomalu nebo když byl potřebný překlad z cizích jazyků.
W7 a IE11: Načítání je rychlejší, překlad chodí perfektně, jako v Chrome, ne-li lépe.
2. Hledání: Velmi slušně funkční, na všech potřebných místech, prohledává kdeco...
3. Pošta: Ve W7 není Outlook Express, takže je nutno vybrat a zvolit něco jiného. Nainstaloval jsem eM Client. Zatím se chová dle požadavků, OE je dost podobný, aktualizace proběhly OK, prostě, jsem spokojen.

Další poznatky mohou následovat...
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Windows 7

Příspěvekod Trainmaniak » sob 12 dub, 2014 4:37 pm

Nástupce OE je Windows Live Mail (dále WLM), toho času asi verze 2012. Obsluha i vzhled není nepodobný OE. Nutno nainstalovat Windows Live Essential, čehož je WLM součástí. Při instalaci vybrat možnost "Zvolit programy, které chci nainstalovat" (nebo tak nějak) a zaškrtnout třeba právě jen ten WLM. Ti, kdož byli zvyklí na OE, nikterak nereptali a používají to bez problémů dál. Kontakty i zprávy lze z OE do WLM jednoduše naimportovat.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1460
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Windows 7

Příspěvekod mpinta » sob 12 dub, 2014 5:01 pm

Trainmaniak píše:Nástupce OE je Windows Live Mail (dále WLM)...
Ano, i tento emailový klient jsem nainstaloval, vyzkoušel. Pak jsem se ale přiklonil k eM Client.
Přidám ještě link http://cz.emclient.com/srovnani-s-konkurenci , kde je možno vidět určité srovnání (asi poněkud tendenční), ale je to určitá možnost, aby si každý vybral.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Windows 7

Příspěvekod Tomáš » pát 02 kvě, 2014 9:08 am

No já už od začátku používám k plné spokojenosti Win8. Teď jsem dával počítači nový disk a tak jsem byl nucen přeinstalovat win. Stáhl jsem si tak už poslední vydání Win 8.1 a to pak následně aktivoval původním win8.(složitěji už to nešlo :? ) Je pravdou že některé aplikace co Microsoft nabízí nepoužívám. Ihned po instalaci ruším Explorer, (čím vyšší číslo tím horší) nahrazuji Firefoxem. Jako mailového klienta už roky používám Mozilu Thunderbird k plné spokojenosti.
Protože nepatřím k notebook vyznavačům, nakoupil jsem hardware natolik silný abych s kompatibilitou svižností a ovladači problém neměl.

Co se týče XP. Souhlasím plně z názorem,že pokud někdo používá ke své spokojenosti staré železo s winXP bez internetu (nebo jen občas na něj jukne) není třeba panikařit. Já takhle měl dlouho starý noťas s win Me než naposledy vydechl. Né díky windows Me, ale prostě shořel.
Já si třeba pro tyto účely vytvořil instalační médium XP se všemi dostupnými balíky a aktualizacemi. ( Je zajímavě, že když si dnes v nové instalaci XP zadáte aktualizace, tak se vám normálně stáhnou :) )
Pokud ale používáte XP na práci s internetem obecně (banky, eshopy) byl bych opatrnější. Sebelepší antivir na děravém OS je k ničemu. Chce to přežít pár let a pak bude klid,ono to přestane bavit i ty hledače děr ....
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Windows 7

Příspěvekod Jiri Dvoracek » pát 02 kvě, 2014 12:34 pm

Ja jsem provedl zmenu xp na windows 7 podle tohoto navodu( http://windows.microsoft.com/cs-cz/wind ... 7#T1=tab01 ) a nezaznamenal jsem jediny problem. :wink: Teda krome toho, ze jsem si musel znova nainstalovat wintrack :lol: :mrgreen:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ


Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků