WinTrack

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Houmr » pon 02 bře, 2009 5:26 pm

Já myslím že je to v pořádku, nabídlo ti to jedno z možných spojení, pokud by to nešlo, vyskočilo by jiné okno, aspoň co jsem koukal do návodu.
http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Progra ... manual.pdf
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Bzz » pon 02 bře, 2009 5:44 pm

Houmr píše:Já myslím že je to v pořádku, nabídlo ti to jedno z možných spojení, pokud by to nešlo, vyskočilo by jiné okno, aspoň co jsem koukal do návodu.
http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Progra ... manual.pdf


Vypadá to, že by to tak mělo být v pořádku, akorát mám pořád trochu obavy, když budu mít v modelu více takhle nepřesně napojených kolejí, abych neměl problém při realizaci.
Uživatelský avatar
Bzz
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 02 bře, 2009 4:44 pm
Bydliště: Nezamyslice

Příspěvekod Houmr » pon 02 bře, 2009 5:57 pm

Já myslím, že to nehlásí nepřesnost, nevím co to přesně znamená, ale nepřesnost to nebude. Popřípadě to tedy napoj flexi kolejí.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Nomed » pon 02 bře, 2009 6:23 pm

Ahoj, není to chybová hláška. WT Ti pouze nabídl možnost spojení s udáním posunu jednotlivých spojovaných kolejí. Je jen na Tobě, zda návrh posunu kolejí WT akceptuješ. Zároveň nabízí pokračování další nabídkou možného spojení (Continue search) nebo ukončení zrušením (Cancel).
Nomed
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte 06 led, 2009 1:01 pm
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Bzz » pon 02 bře, 2009 6:37 pm

Nomed píše:Ahoj, není to chybová hláška. WT Ti pouze nabídl možnost spojení s udáním posunu jednotlivých spojovaných kolejí. Je jen na Tobě, zda návrh posunu kolejí WT akceptuješ. Zároveň nabízí pokračování další nabídkou možného spojení (Continue search) nebo ukončení zrušením (Cancel).


Ano, chápu, že to není chybová hláška, ale jak velký posun a kolik takových posunů v celém modelu je přijatelných, aby šel model postavit? Nebo to WT hlídá a kombinaci více posunů v jednom modelu, které by vedly k nemožnosti model postavit, by WT nedovolil?
Uživatelský avatar
Bzz
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 02 bře, 2009 4:44 pm
Bydliště: Nezamyslice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 02 bře, 2009 9:05 pm

Ten Wintrack ti nabízí jen možné kombinace spojení v rámci tebou zvoleného kolejiva. Pokud se pro daný návrh rozhodneš, potvrdíš OK a máš to spojené. Že ti to nebude v reálu vycházet bych se moc nebál - vždy můžeš v reálu místo těch kolejí co ti vybral počítač použít "flexi" kolej a tu si přizpůsobit tak jak to potřebuješ. Já to ve wintracku taky tak dělám - když mi tratˇněkde nevychází, nechám to tom programu co mi sám nabídne v automatice. Daný úsek si pak označím do vrstvy (EBENE- když máš tu něm. verzi) abych věděl který z úseků na mém plánu je "problematický". Na těchto úsecích pak už počítám jen s flexi kolejí.

We witnracku se dá kolej flexi taky udělat - ale zatím jsem to nezkoušel a tak ti neporadím. Rychlejší a srozumitelnější je pro mě vycházet při tvorbě plánku z geometrie kolejiva co je ve witracku.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Nomed » úte 03 bře, 2009 9:14 pm

Bzz píše:
Nomed píše:Ahoj, není to chybová hláška. WT Ti pouze nabídl možnost spojení s udáním posunu jednotlivých spojovaných kolejí. Je jen na Tobě, zda návrh posunu kolejí WT akceptuješ. Zároveň nabízí pokračování další nabídkou možného spojení (Continue search) nebo ukončení zrušením (Cancel).


Ano, chápu, že to není chybová hláška, ale jak velký posun a kolik takových posunů v celém modelu je přijatelných, aby šel model postavit? Nebo to WT hlídá a kombinaci více posunů v jednom modelu, které by vedly k nemožnosti model postavit, by WT nedovolil?


Myslím, že vím, o co Ti jde. Řeknu to takhle: Pokud máš předchozí úseky kolejí dobře pospojované, tak Ti to WT navrženým posunem upraví - NE rozhází.
Ty ale spíš musíš hlídat, jestli se pokračováním kolejí dostáváš tam, kam chceš nebo jestli se vejdeš do určeného prostoru. Když zjistíš, že ne, tak musíš kus kolejí předělat - upravit (v podstatě vzít v úvahu jiný další návrh WT z předchozích úseků).
Přitom plně platí to, co píše Petr o flexi kolejích. Neboj se těch "posunů", jen si označ problematická místa. Ono, až to nakreslíš celé, tak se znova zamyslíš a upravíš příslušné části tratí.
Nomed
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte 06 led, 2009 1:01 pm
Bydliště: Hradec Králové

Flexi

Příspěvekod harmi » pon 09 bře, 2009 10:55 pm

Flexi nie je tazke pouzivat. Tento popis je sice asi dost dlhy na citanie, ale podla neho si to raz vyskusate a lahko zapamatate.

Wintrack vie kreslit flexikolaje viacerymi sposobmi. Prvym je kolaj odniekial niekam, cize mam dve kolaje a chcem ich prepojit. Da sa to samozrejme doplnenim kolaji z geometrie, ale v skutocnosti to mozeme jednoduchsie zvladnut cez flexi, najskor aj v skutocnosti to tak budeme robit. Kliknem na zlty koniec kolaje, z ktorej chcem pokracovat, potom kliknem na prvu ikonku zvisleho menu (alebo Insert-Flex track-input via mouse). To nakresli priamu flexikolaj s ciernym stvorcekom na konci. Ten stvorcek chytim mysou a bez kliknutia len polozim na zlty koniec tej druhej kolajnice. Natocenie kolaje sa chyta same podla ich vzajomneho uhla. Este neklikam, kurzor ma este po polozeni tvar kriza. Otacanim kolieska mysi alebo (na klavesnici sipkami hore-dole) menim polomer toho obluka. V status liste vpravo dole sa mi zobrazuje najhorsi polomer daneho obluka, otacanim mysoveho kolieska nastavim co najlepsi polomer, lebo ten automaticky ponuknuty nemusi byt najlepsi/najvacsi/vhodny. Ak to s oblukom prezeniem do velmi maleho polomeru/ostrej zakruty, tak v tej ostrej casti obluka sa mi zobrazuje akasi cierno hviezdickova vypln kolaji ako varovanie. Na finalne potvrdenie dvakrat kliknem na zltom koncovom pripojeni novej flexikolaje.

Ak mi nevyhovuje trasa takto navrhnutej kolaje (napriklad cast by mala byt este priama a az neskor zacat obluk), tak po polozeni konca flexikolaje este pred finalnym dvojklikom mozem dvojkliknut niekde vo flexikolaji. Vtedy sa mi v strede vytvori cierny stvorcek, ktory chytim a tym kolaj posuvam na vhodnejsie miesto. Osobne som to skoro nikdy nepouzil, lebo mi to nikdy kolaj nejako nevylepsilo.

Omnoho castejsie som pouzival kreslenie flexi kolaje odniekial, ale druhy koniec som este nemal nikam napojeny. Je to vhodne na rucnu tvorbu tiahlych oblukov alebo predbezne nacrtnutie zakladnej situacie (stanica versus vyjazd z tunela alebo stanica versus depo), ktoru potom neskor mozeme detailnejsie pomenit po doladeni uhlov alebo ich vzajomnych vzdialenosti. Cize najprv zlta gulicka, potom ikonka a teraz uchopim cierny stvorcek na konci flexikolaje a stlacim shift, to mi koniec kolaje priklincuje na mieste, ale ak mysou budem kruzit okolo tohoto miesta, pricom stale drzim shift, tak mozem menit uhol natocenia konca flexikolaje. Aj vtedy mozem vidiet v status liste na spodu okna najhorsi polomer vytvaranej flexikolaje. Nesmiem vtedy pustit shift pocas natacania, inak mi koniec flexikolaje skoci na aktualnu poziciu kurzora, co zvycajne nechcem, pokial nechcem koniec kolaje presunut inde. Ak som s vysledkom spokojny, dvojklik urobim aj mimo kolaje, pricom stale drzim shift. Pochopitelne toto sa da kombinovat s predchadzajucim klikom do stredu kolaje na ovplyvnenie tvaru obluka, teraz vsak mozem posuvat aj stred kolaje, aj jej koniec a po stlaceni shiftu aj menit natocenie.

Horeuvedene mysou vytvarane obluky su vsak zvycajne nesymetricke, prva cast je napriklad pomerne rovna a az na konci je oblejsia alebo naopak. Ak to vadi a potrebujeme napriklad pravidelny polkruh nestandardneho polomeru, ci akukolvek inu vysec, tak najlepsou cestou je Flexi s dialogom - druha ikonka zhora vo zvislom menu (Insert-Flex track-Angle-radius input) (toto pouzivam napriklad aj na kruhovy tobogan s viacerymi vrstvami, aby konce kruhu neboli presne nad sebou, lebo potom ich neviem rozumne napojit ak neurobim tobogan kompletne naraz). Zadava sa tu uhol, polomer obluka a smer (lavy/pravy). Mimochodom, ak zadame nulovy uhol, utvori nam to rovnu kolaj v dlzke, ktoru sme zadali do polomeru. Ak idem odniekial niekam (spajam dve kolaje), tak postupujeme tak, ze najprv hladame ich uhol (zadame nejaky rozumny polomer) a sledujeme, ci sa blizime k rovnobezke. [doplnenie: Jednoduchsia cesta je to vypocitat: ak klikneme mysou na zltu gulicku ukoncenia kolaje, v stavovom riadku vpravo dole vidime jej uhol natocenia. Klikneme aj na druhu kolaj a oba uhly odcitame od 180. Cize 180 minus uhol1 minus uhol2. Znamienko vysledku udava ci doprava alebo dolava, ale to si pamatat nemusime, lebo zo situacie je jasne, ci je to vlavo alebo vpravo]. Ked uz mame vysledok rovnobezny s pozadovanou cielovou kolajou, tak skusobne menime polomer a postupne sa k tomu dopracujeme. Ten polomer skusam okolo toho, ktory mi povie flexikolaj urobena mysou, nech nehadam uplne od veci. Je to sice tazkopadnejsia metoda nez mys, ale vysledny obluk je potom pravidelny.

Najlepsie je asi flexikolaje si vyskusat na cistom plane s jednou alebo dvoma rovnymi kolajami. Vyuzivat flexikolaje s rucnymi oblukami je mimochodom velmi vhodne aj na cesty a chodniky (Lanes), najma dedinske ci medzimestske cesty nie su priame.

A uz len na zaver o informaciach o flexikolajach: po kliknuti (vycerveneni) mysou na hotovu flexikolaj vidime v dolnej status (stavovej) liste jej dlzku, po dvojkliku na vlastnosti v track/symbol description vidime jej najmensi polomer. Pripadne si zapneme zobrazovanie dlzky flexikolaji rovno v planiku cez Options-Screen-ItemNo-LengthInsteadOf....

Dufam, ze to niekomu pomoze.
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

Příspěvekod PatMat55 » čtv 09 črc, 2009 10:53 am

Odkaz na návod který poslal Houmr nejede, nemáte někdo nějaký jiný návod an anglickou verzi WT 8?? Dost bojuji se stoupáním a tunely, předem děkuji
PatMat55
 
Příspěvky: 66
Registrován: sob 14 bře, 2009 8:44 pm

Příspěvekod ondras » čtv 09 črc, 2009 11:56 am

PatMat55 píše:Odkaz na návod který poslal Houmr nejede, nemáte někdo nějaký jiný návod an anglickou verzi WT 8?? Dost bojuji se stoupáním a tunely, předem děkuji


Zkus tento odkaz: http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galeri ... -navod.htm
H0 , DCC , III. a IV. ep. , ČSD , Segmentovka
1:8 - SDŽ, o.s. 310.017 a 275.021
Uživatelský avatar
ondras
 
Příspěvky: 735
Registrován: ned 15 čer, 2008 1:03 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod harmi » čtv 09 črc, 2009 3:48 pm

9. juna/cervna to tam este bolo funkcne, takze zober si z http://www. harmady.eu/Vlak/13/Wintrack%208%20manual.pdf. Hned na prvej strane su spomenuti autori, takze dufam, ze nemam problem s copyrightom.
TT moduly, Wintrack (aj cz).
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

Nabídka pro kohokoliv ...

Příspěvekod Michal Vaniš » pát 10 črc, 2009 4:59 pm

PatMat55 píše:Odkaz na návod který poslal Houmr nejede, nemáte někdo nějaký jiný návod an anglickou verzi WT 8?? Dost bojuji se stoupáním a tunely, předem děkuji

to:PatMat55: pošli mi kontakt na email- český návod na anglický wintrack8 Ti zašlu :idea:
TT+TTe,III-IV ep,ČSD-DR,autor manuálu pro EN Wintrack
Každé vylepšení generuje nové nedostatky :P
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Příspěvekod Michal Vaniš » sob 11 črc, 2009 5:00 pm

Odkaz na manuál pro anglickou verzi wintrack u Houmra opět funkční
TT+TTe,III-IV ep,ČSD-DR,autor manuálu pro EN Wintrack
Každé vylepšení generuje nové nedostatky :P
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Příspěvekod PatMat55 » čtv 16 črc, 2009 10:38 am

Mohu se zeptat zda je ve WT nějaká možnost nechat si vypsat typ a počet použitých kolejí na plánku??
PatMat55
 
Příspěvky: 66
Registrován: sob 14 bře, 2009 8:44 pm

Příspěvekod JBr » čtv 16 črc, 2009 10:50 am

Bud nahore na liste je ikonka Items list, nebo v menu File je polozka stejneho jmena. Oboje otevira stejny dialog. Je tam soupis vsech pouzitych soucasti, vcetne moznosti si ke kazde nadefinovat cenu a pripadne pripsat i aktualni vlastni skladovou zasobu. WinTrack pak primo vypocita castku, kterou bude cela ta nakreslena sranda stat (a bere v potaz i skladove zasoby, takze koleje ktere uz jsou nakoupene do toho nezapocitava).
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků