Výpočet předřadného odporu LED diod

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Výpočet předřadného odporu LED diod

Příspěvekod zdeno » ned 09 úno, 2014 5:21 pm

http://danyk.cz/otazky.html

ma nekdo podobny pocit ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Výpočet předřadného odporu LED diod

Příspěvekod mizl » ned 09 úno, 2014 6:37 pm

zdeno píše:http://danyk.cz/otazky.html

ma nekdo podobny pocit ??


Toto bych spíše směroval do vlákna Pro zasmání ....

I když věřím, že se mezi námi najdou někteří, kteří se takto ptají. (Myšleno celosvětově)

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Výpočet předřadného odporu LED diod

Příspěvekod Rudolf » ned 09 úno, 2014 7:32 pm

zdeno píše:http://danyk.cz/otazky.html

ma nekdo podobny pocit ??


Já jo, skoro denně :lol: :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Výpočet předřadného odporu LED diod

Příspěvekod zdeno » sob 15 úno, 2014 8:50 pm

koukam, ze jsem to tu useknul, takze zkusim trosku jinak. ;-)
---
LEDky jsou v zasade dva druhy, normalni a vysokosvitici. Normalni potrebujou 20mA a ty vysoko svitici potrebuji 2-4mA. proto s tim treba pocitat a podle toho vypocitat predradny odpor.
Je dost dulezite vedet, jakym napetim to budete napajet, protoze podle toho muzete zapojit LEDky do serie, teda za sebou. Kazda LEDka ma svoje napeti, pri kterem zacina svitit. Cervena 1,6 - 1,8 V, zelena a zluta 2,2 - 2,4 V a bila a modra od 3,2 do 3,5 V. Toto napeti odectete od napajeni a ziskate pracovni napeti (PN). Pokud date vic LEDek do serie tak jednotliva napeti musite secist.
Takze vypocet pro normalni LEDky je (PN x 1000) / 20 mA = vysledek je v Ohmech, napriklad cervena LEDka a napajeni 5V = (5 - 1,6) x 1000 = 3k4 / 20 mA = 170 to je asi 150 nebo 180 z rady E24.
Pro vysoko svitivou je to 3k4 / 2 = 1k5 nebo 1k8 odpor podle E24. Je lepsi davat tu vyssi hodnotu.
---
Problem jsou bila a modra LED dioda, ktere jsou z principu vysoko svitive. Mne osobne se nelibi, kdyz to sviti jak majak na pobrezi a tak kazdy odpor vynasobim 10 az 20. Zcela bezne pouzivam predradny odpor v hodnotach okolo 27k az 56k a presto modra nebo bila LED krasne sviti (indikuje).
---
Pokud vyuzivate maximalni svit LEDky, je dobre pajet s co nejkratsimi vyvody na plosak a tim se docela slusne odvadi teplo od LEDky do plosaku, na med. folii. Cim je LEDka chladnejsi, tim ma delsi zivotnost.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Výpočet předřadného odporu LED diod

Příspěvekod BohousP » sob 15 úno, 2014 10:38 pm

zdeno píše:koukam, ze jsem to tu useknul, takze zkusim trosku jinak. ;-)
---
LEDky jsou v zasade dva druhy, normalni a vysokosvitici. Normalni potrebujou 20mA a ty vysoko svitici potrebuji 2-4mA. proto s tim treba pocitat a podle toho vypocitat predradny odpor.
Je dost dulezite vedet, jakym napetim to budete napajet, protoze podle toho muzete zapojit LEDky do serie, teda za sebou. Kazda LEDka ma svoje napeti, pri kterem zacina svitit. Cervena 1,6 - 1,8 V, zelena a zluta 2,2 - 2,4 V a bila a modra od 3,2 do 3,5 V. Toto napeti odectete od napajeni a ziskate pracovni napeti (PN). Pokud date vic LEDek do serie tak jednotliva napeti musite secist.
Takze vypocet pro normalni LEDky je (PN x 1000) / 20 mA = vysledek je v Ohmech, napriklad cervena LEDka a napajeni 5V = (5 - 1,6) x 1000 = 3k4 / 20 mA = 170 to je asi 150 nebo 180 z rady E24.
Pro vysoko svitivou je to 3k4 / 2 = 1k5 nebo 1k8 odpor podle E24. Je lepsi davat tu vyssi hodnotu.
---
Problem jsou bila a modra LED dioda, ktere jsou z principu vysoko svitive. Mne osobne se nelibi, kdyz to sviti jak majak na pobrezi a tak kazdy odpor vynasobim 10 az 20. Zcela bezne pouzivam predradny odpor v hodnotach okolo 27k az 56k a presto modra nebo bila LED krasne sviti (indikuje).
---
Pokud vyuzivate maximalni svit LEDky, je dobre pajet s co nejkratsimi vyvody na plosak a tim se docela slusne odvadi teplo od LEDky do plosaku, na med. folii. Cim je LEDka chladnejsi, tim ma delsi zivotnost.


V zásadě máš pravdu. Až na jednu věc - nesouhlasím s tvým tvrzením, že normální LED potřebuje 20 mA. Ty staré ano, ale moderní ne. Nejlepší je LED si vyzkoušet a změřit si proud, při kterém svítí tak, jak chceme. A při té příležitosti si také změřit napětí na ni. Pak předřadný odpor určíme přesně pro naše podmínky. (O tom jsem psal výše - viz http://diskuze.modely.biz/posting.php?mode=quote&f=26&t=5590&p=145426#pr145033.) Ono je totiž někdy těžké rozlišit, co je ještě "normální" a co vysocesvítivé. Mám hromadu červených, které svítí ideálně při 7-10 mA.

A mimochodem, dobrá praxe je počítat ve voltech a miliampérech, výsledek je pak v kiloohmech. Žádné násobení 1000 už není potřebné :D
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Výpočet předřadného odporu LED diod

Příspěvekod zdeno » ned 16 úno, 2014 11:59 am

mne se podarilo koupit 500 ruznych 5 mm LEDek za vatikanskou menu ;-)
a ty opravdu potrebuji 20mA. Osazuji je tam, kde to nevadi, ze jsou pazrave.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Výpočet předřadného odporu LED diod

Příspěvekod BohousP » ned 16 úno, 2014 12:57 pm

zdeno píše:mne se podarilo koupit 500 ruznych 5 mm LEDek za vatikanskou menu ;-)
a ty opravdu potrebuji 20mA. Osazuji je tam, kde to nevadi, ze jsou pazrave.


Dobrý kauf ... :D .
Matematická úloha na nedělní odpoledne: Za kolik let provozu spotřebují tolik energie, že tento nákup přestane být výhodným? :lol:
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Výpočet předřadného odporu LED diod

Příspěvekod cíba » pon 12 říj, 2020 1:04 pm

Ahoj,
mám jeden dotaz ohledně předřadného odporu LED. Jak spočítat vím, ale mám dotaz na DCC systémy a dekodéry známých výrobců Zimo, Lenz, Roco, Piko, atd. DCC systémy asi dodávají do kolejí od 16 do 25V, ale jak je to s napětím na fčních výstupech F0...F8. Tedy je nějak toto napětí na fčních výstupech dekodérů závislé na napětí v kolejích a nebo to vždy dekodér nepustí nad nějakou úroveň?
Pokud nepustí, kolik je tedy prosím maximální napětí na fčních výstupech, ze kterého můžu spočítat předřadné odpory k LED, aby "neshořely"? Používám dekodéry Zimo.
Předem díky za info. :wink:
H0-DCC-III/IV
cíba
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 28 bře, 2008 10:50 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Výpočet předřadného odporu LED diod

Příspěvekod jipol57 » pon 12 říj, 2020 4:44 pm

Pokud vím, tak funkční výstupy přivádí na ledku mínus. Je tam zapojení tranzistoru s otevřeným kolektorem, a zaleží na tobě kde vezmeš plus.
Buď z dekodéru, a tam to záleží na typu a lepší je to změřit. Nebo připojením 2 diod, každou na kolej. Anody na koleje a katody spojit a je to plus v plném napětí z kolejí, jen usměrněné.
U MTB ho berou z kolejí, usměrněné graetzem a stabilizované na 5V zenerkou. Určitě je to lepší vždycky změřit. A dekodéru je to v podstatě jedno. Ten spíná jen mínusem.

Edit: Teď jsem se dočetl, že Zimo mají na výstupu +5V. Ale určitě je lepší si to změřit.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Předchozí

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků