Evidence sbírky

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Evidence sbírky

Příspěvekod JBr » pon 31 říj, 2011 3:16 pm

Osobne bych na to sel formou editovatelnych ciselniku. Tzn. na zacatek si rict, ktere zaznamenavane informace mohou spadat do tehle kategorie, pripravit pro ne ciselniky a hodnoty do dropdownu na formulari nacitat z tech ciselniku. Kazdy takovy ciselnik by pak sel upravovat podle libosti.

Proste jako kdyz se dela klasicka databaze a normalizuje se - to co se v zaznamech opakuje (vyrobci, spravy, typy vozu atp.) se vyhodi do samostatnych tabulek a s "hlavnim" zaznamem se to spoji klici.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Evidence sbírky

Příspěvekod mizl » pon 31 říj, 2011 3:39 pm

Pracuji teď na Úvodním okně. Zatím je nefunkční a pouze si hraju se vzhledem. Jen takový postřeh, možná to není podstatné, ale co kdyby. Rozdělil jsem modely do 5 skupin. Tím si myslím, že se omezí výběr na hledání ve sbírce.
1. skupina - motorové loko
2. skupina - elektrické loko
3. skupina - parní loko
4. skupina - nákladní vozy
5. skupina - osobní vozy

Jen pro představu : do jedné skupiny (čili sloupce) se vleze cca 15 viditelných řádků. Pokud by jich bylo třeba 30 tak by to fungovalo jako rolování.

Je otázkou, zda by to nebylo zbytečné ? ale zase na druhou stranu pokud budu chtít rychle vědět z jaké epochy či od koho je model. Nevím v tom nemám jasno. Bylo dobrý nějaké nakopnutí

Pro představu přidám náhled

Edit : jsem zapomněl dát ten skrýn :oops:
Přílohy
Úvodní_okno.jpg
Úvodní_okno.jpg (39.93 KiB) Zobrazeno 5825 krát
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Evidence sbírky

Příspěvekod vmucha » pon 31 říj, 2011 4:01 pm

přidal bych šestou skupinu: Technické kolejové prostředky - drezíny, jeřáby
sedmou skupinu: Ostatní - tady mě napadá jen obrněný vlak :-)
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 643
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Evidence sbírky

Příspěvekod Zx1974 » pon 31 říj, 2011 4:26 pm

A taky bych tam přidal funkci "Celkem za sbírku utraceno", zvláště vhodné pro přítelkyně a manželky :lol: .
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Evidence sbírky

Příspěvekod vojtas » pon 31 říj, 2011 4:54 pm

Ještě jsem zapoměl,chybí mi tam kolonka stav modelu,jakože provozní,neprovozní,pojizdný cizí silou(u loko),atp.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Evidence sbírky

Příspěvekod Ferda » pon 31 říj, 2011 4:58 pm

Jestli to pomůže tak já to mám nějak takto a bohatě si vystačím. Přidat jakoukoli položku je otázka deseti sekund.
Ceny a původ jsem z pochopitelných bůvodů vymazal.
Přílohy
Náhled katalogu.JPG
Náhled katalogu.JPG (127.95 KiB) Zobrazeno 5805 krát
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Evidence sbírky

Příspěvekod vvitty » pon 31 říj, 2011 5:03 pm

Ještě tam dej možnost celkovou cenu pro manželku pronásobit vhodným koeficientem :lol:


Píše se Sbírky

A pridej si tam jeste specialni vozidla... a motorove vozy.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Evidence sbírky

Příspěvekod Myšpulín » pon 31 říj, 2011 5:50 pm

Taky přispěji svou troškou. Plno lidí používá myš a na ní vybírá loko (a tudíž adresu) pomocí krátkého názvu. Toho jsem si zatím nikde nevšiml (možná že jen neumím číst) a tudíž bych takovouto položku někam k DCC přidal.

Osobně mám o DCC dekodéru v loko tyto kolonky:
Výrobce
Katalog. číslo
Název
Adresa
Název na myši
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Evidence sbírky

Příspěvekod dejv » úte 01 lis, 2011 10:33 am

to mizl: Omlouvám se, ale jako programátor taky cítím potřebu přispět svojí troškou do mlýna :)

Proč nenapíšeš ten program obecně? Něco v tom duchu, co navrhoval nahoře JBr - úplně obecnou databázi, založenou na párech klíč / hodnota. S tím, že by si uživatel pro každý klíč mohl definovat i typ hodnoty, což by mohlo být pro něco třeba "číslo" (např. cena modelu, počet hnaných dvojkolí, atd.), pro něco "text" (např. jméno modelu), pro něco "výčet" (výrobce, žel. správa), atd. Pro inspiraci se stačí kouknout třeba na "regedit" ve Windows.

Výhod je oproti tomu, co jsi už začal tvořit poměrně dost, a jsou celkem zásadní:

1) Evidovatelné položky nejsou limitované tím, co jsi na kartu zapomněl nebo nezapomněl dát. Každý si tam může evidovat co chce, někdo třeba jen jméno (řadu) lokomotivy, a rok nákupu (a nebude mu na evid. kartě strašit tisíc pro něj úplně nepotřebných věcí), někdo toho bude mít zase třeba podstatně víc, ale jako na potvoru, dvě z těch věcí, které chtěl evidovat, Tebe při vývoji nenapadly, a tak má prostě smůlu.

1a) Z bodu 1) vyplývá, že bys vůbec nemusel řešit, co tam kdo chce mít - to si každý vyřeší pak úplně jednoduše sám za sebe, přesně na svou míru, a Tobě tahle starost úplně odpadne.

2) Takový systém by byl úplně univerzální. To znamená, že kdo by chtěl, mohl by s ním evidovat i svou sbírku bonzají, známek, nebo drahých italských aut. Tj. mnohem větší užitek ze stejné práce

3) Na vývoj to bude mnohem jednodušší - budeš to mít hotovo rychleji, a taky se to zákonitě bude mnohem míň sr.. eh .. prostě tam nebude tolik chyb :)

V podstatě bys pak měl hlavní okno, na kterém bys vybral už existující databázi, nebo mohl vytvořit novou. Struktura databáze by se tvořila tlačítkem "přidat sloupec", pro každý bys vybral název (klíč), a typ hodnoty. Vlastní databázi bys pak plnil zadáváním hodnot, buď psaním textu, nebo výběrem z comboboxu. Jednoduché, účelné a nejpozději za dva - tři dni hotové.

Říkám si, jestli ses do toho vývoje nepustil trochu moc hrrr, aniž sis to napřed pořádně rozmyslel? (zcela bez urážky...)

P.S. Když nad tím tak přemýšlím, tak bych se docela vsadil, že něco takového už je určitě dávno hotovo - tuhle potřebu už jistě někdy někde řešila hromada lidí. Možná by stačilo chvíli Googlovat, a zjistil bys, že si můžeš tu práci ušetřit úplně? Tohle doopravdy nevím - jen hádám, ale za trochu toho hledání by to možná opravdu stálo? Přeci jen, času nemáme nikdo nekonečně...
Nko - zatím si jen tak experimentuji a učím se
dejv
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 07 zář, 2011 7:27 am

Re: Evidence sbírky

Příspěvekod dejv » úte 01 lis, 2011 10:59 am

Tak mi to nedalo, chvíli jsem hledal, a našel jsem tohle:

http://wiki.gcstar.org/

Funguje to přesně na tom principu, jak jsem jej popisoval, a je to dotažené prakticky k dokonalosti. Je možné tím evidovat sbírku čehokoliv, co si kdo zamane. Pro spoustu věcí jsou tam už předdefinované šablony, pro vláčky sice ne, ale taková šablona jde jednoduše vytvořit, na vlas přesně tím systémem, který jsem zmiňoval v předchozím příspěvku.

A to jsem si celkem jistý, že kdybych hledal ještě chvilku, najdu něco takového i v online podobě, pro ty, kdo mají svá data radši někde v cloudu...
Nko - zatím si jen tak experimentuji a učím se
dejv
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 07 zář, 2011 7:27 am

Re: Evidence sbírky

Příspěvekod radekkrupka » úte 01 lis, 2011 12:34 pm

dejv píše:1) Evidovatelné položky nejsou limitované tím, co jsi na kartu zapomněl nebo nezapomněl dát. Každý si tam může evidovat co chce, někdo třeba jen jméno (řadu) lokomotivy, a rok nákupu (a nebude mu na evid. kartě strašit tisíc pro něj úplně nepotřebných věcí), někdo toho bude mít zase třeba podstatně víc, ale jako na potvoru, dvě z těch věcí, které chtěl evidovat, Tebe při vývoji nenapadly, a tak má prostě smůlu.

To je určitě pravda. Analogisti se určitě obejdnou bez mnoha údajů pro digitál, například...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Evidence sbírky

Příspěvekod mizl » úte 01 lis, 2011 9:46 pm

Pokusit se o to můžu jak bylo uvedeno viz výše. Poukážu jen na to, že nejsem žádný profesionální programátor a do žádné školy, kde se to učí, nechodím. Programovat se učím sám soukromě, Něco jsem si již sám naprogramoval, ale žádný složitý programy to nebyli. Proto jsem poukazoval na to, že mi to bude déle trvat a možná se vývoj nepovede dokončit. To jen pro upřesnění. Nicméně vaše náměty i připomínky beru v potaz. do budoucna se mi to bude určitě hodit jako zkušenost a poučení.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Evidence sbírky

Příspěvekod Donatelli » stř 02 lis, 2011 1:02 am

Teda jestli se mohu zapojit do diskuze.
Jinak mě by se líbilo používání symbolů jak je to běžné v katalogu. Je zřejmé, že někde se psaným údajům nevyhneme, ale čím víc se jich převede do symbolů tím to dle mě bude srozumitelnější. Jinak např. pro minimální průjezdný oblouk je symbol R min . Pro osvětlení v závislosti´na směru jízdy jsou ty kolečka oddělená svislou čarou... Je toho víc.
Jinak já mám svou sbírku rozdělenou podle typů vozidel. Lokomotivy parní, diesel a elektrické. Modely mám ve velkých bednách pro archivování dokumentů. A když naplním bednu tak prostě přidám číslo a dávám do další.Takže mám LP 1 - lokomotivy parní 1, LD 1, LD 2 LD 3.... a u vozů je to stejné. Taky podle druhů a zde ještě navíc podle typu krabice, páč se mě povedlo sehnat několik dost krabic po klávesnicích tak za označení přidávám ještě m. V každý škatuli a v počítači mám exel tabulku s obsahem co v těch jednotlivých bednách je a pak mám ještě jeden seznámek když valím někam na výstavu burzu, setkání apod abych vůbec věděl co už mám nasysleno. Než jsem tohle založil párkrát se mě stalo, že jsem někde sehnal něco o čem jsem se domníval, že ještě nemám a šiklo by se, načež jsem doma zjistil že šedivou dvounápravovou cisternu Shell už doma jednu mám :x , no nic no. A zase opačně poznám kam který model přijde tak, že v krabičce je taková samolepka a na ni je napsáno kam to přide. Je teda fakt, že teď už tolik nehledám jako dřív
Donatelli
 
Příspěvky: 355
Registrován: sob 17 kvě, 2008 6:50 pm

Re: Evidence sbírky

Příspěvekod mizl » ned 06 lis, 2011 12:07 pm

Díky za typy. Teď jedna otázka pro digitalisty : Co vše evidujete o digitální mašině či vozu ? čím bude popis podrobnější tím líp.
Předpokládám např.: Adresa dekodéru
Výrobce (případně typ)
Zvukový dekodér
Kouřový dekodér


Evidenční kartu jsem již předělal. vypadá jinak než původní návrh. Ovšem dostal jsem se do bodu, kdy nevím co evidovat u digi. U evidenční karty je víc rozbalovacích nabídek než přímého psaní textu. Co se týče symbolů tak to není problém dodat, ale neznám všechny, které se používají. Navíc všem by nemuseli být symboly hned jasné co znamenají. Proto si myslím, že není nad psaným textem. Dalo by se třeba udělat, aby se zobrazil jak text, tak i symbol.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Evidence sbírky

Příspěvekod dnovy » pon 14 lis, 2011 1:54 pm

Tak jsem vyzkoušel program MiTrains. Podle mě plně vyhovuje, má jen jednu nevýhodu..Ke každé položce můžeš dát jen jednu fotku. Jinak doporučuji. I když to počáteční nastavení mi dalo:-) Na co číst návod že?:-)
dnovy
 
Příspěvky: 269
Registrován: ned 29 lis, 2009 12:13 pm
Bydliště: Prostějov

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků