RailRoad & Co TrainController

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod BohousP » stř 03 čer, 2020 3:54 pm

Jakou verzi NanoX má? Standardní (Paco, Digi CZ, DCC koleje) nemá komunikační rozhraní k PC a musí se připojovat přes některou z verzí GenLi. To je nejdůležitější informace při nastavení TC. Typ komunikačního rozhraní a Com port.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod HonzaM » stř 03 čer, 2020 4:31 pm

BohousP píše:Jakou verzi NanoX má? Standardní (Paco, Digi CZ, DCC koleje) nemá komunikační rozhraní k PC a musí se připojovat přes některou z verzí GenLi. To je nejdůležitější informace při nastavení TC. Typ komunikačního rozhraní a Com port.

Má centrálu od Krále z DCC doma. Už jsem pana Krále požádal o příslušnou informaci, zatím se mi bohužel neozval. Před časem jsem se ho ptal, řekl mi tehdy jen, že se centrála připojí k PC přímo. Máš tušení co bych měl zadat jako typ připojení? Jedinou možnosti asi bude počkat až se Král ozve.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod sidlo » stř 03 čer, 2020 4:45 pm

LENZ - LI101
19200 baud
HW řízení toku dat
COMn -- port podle připojení v počítači
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod HonzaM » stř 03 čer, 2020 6:51 pm

Dík
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod PaMi » pon 15 čer, 2020 7:07 pm

Na svém domácím koůejišti jsem vyměnil centrálu LENZ LZV 100 za Digikeijs.
A teď mám dotaz, jestli jsi se s tím už ěkdo někde setkal. Na nové centrále mi nefunguje v Train Controlleru 8 Gold zpětné hlášení přes RS, kde používám komponenty zpětného hlášení LENZ LR101 . Když spustím program Digikeijs, tak tam zpětnou vazbu obsazení kolejí vidím vidím přesně na té adrese, kde by mělo být. Zkoušel jsem třeba jednu kolej, která se mi dřív v TrainControlleru hlásila na adrese 65, vstup 8. Když to monitoruju softwarem Digikeijs, tak vidím zpětný ohlas přes RS na adrese 520. To znamená, že by to mělo být vidět na adrese 64 vstup 8. Nicméně Traincontroller 8 Gold tu zpětnou vazbu vůbec nevidí. Zkoušel jsem různé varianty a nic. Zkoušel jsem i skenování a taky nic. Centrálu mám připojenou do TC jako LenzDigital/USB
Setkal jste se již někdo s tím? Už jste to někdo řešil?
Díky za tipy.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod PaMi » sob 20 čer, 2020 5:05 pm

Takže se nakonec podařilo. Připojení centrály do TrainControlleru mám nakonfigurované dvoje (viz. přiložený snímek): Lenz na COM6 a Loconet na COM7.
TC01.jpg
TC01.jpg (76.39 KiB) Zobrazeno 5097 krát

Lenz je používán na ovládání příslušenství přes JK a Loconet pro zpětnou vazbu viz. přiložený snímek.
TC02.jpg
TC02.jpg (83.93 KiB) Zobrazeno 5097 krát

Děkuji všem za rady.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod mpinta » stř 19 srp, 2020 8:16 am

Pro zájemce hlubšího využití TranControlleru verze 8 a hlavně verze 9 Gold jsem zveřejnil článek Programování.
Chápu, že zájemců mnoho nebude, přesto možnosti využití vzorců, proměnných, programových smyček jsou velmi zajímavé.
Článek obsahuje tvorbu proměnných, vzorců, jako příklady třeba zastavení vlaku za libovolným vagonem, výpis počtu vlaků v určeném nádraží, tvorba a použití programových smyček a pod.
Nemusím snad připomínat, že uvítám každého recenzenta, konzultanta, byť by se objevil i jen jediný.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod Ferys » sob 10 říj, 2020 10:04 am

Dobrý den, kolegové. Chtěl bych vás zkušenější poprosit o radu. Dnes jsem zapnul TC (Gold 7) a v layoutu kolejiště se tváří všechny úseky jako obsazené. Ve stavu odpojeného i připojeného kolejiště. Nevíte, v čem je zrada? Děkuji
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 291
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod Ferys » sob 10 říj, 2020 11:22 am

Ferys píše:Dobrý den, kolegové. Chtěl bych vás zkušenější poprosit o radu. Dnes jsem zapnul TC (Gold 7) a v layoutu kolejiště se tváří všechny úseky jako obsazené. Ve stavu odpojeného i připojeného kolejiště. Nevíte, v čem je zrada? Děkuji


Vypnutí/zapnutí kolejiště v TC, připojení/odpojení kolejiště, zavření/otevření programu TC - vše vyzkoušeno s fyzicky připojeným i odpojeným kolejištěm, ale stav je stále stejný. Nadefinované úseky se jeví jako obsazené. Zkontroloval jsem i nastavené parametry, vše ok...
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 291
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod Myšpulín » sob 10 říj, 2020 2:59 pm

Nevím co používáš za sběrnici pro čidla obsazení a jak ji máš připojenu k PC, ale závadu hledej nejspíš tam. Nefunkční sběrnice = obsazené úseky.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod Ferys » sob 10 říj, 2020 4:30 pm

Myšpulín píše:Nevím co používáš za sběrnici pro čidla obsazení a jak ji máš připojenu k PC, ale závadu hledej nejspíš tam. Nefunkční sběrnice = obsazené úseky.


Záhada rozluštěna, děkuji za "nakopnutí". Používám sběrnici S88 - přes GenLi do PC. Z kolejiště jsem demontoval SN, které obsahuje DO (DCCdoma pro 8 úseků) jako první v řadě. Pak jsem zapnul TC při propojení kolejiště s PC kabelem. Všechny již nadefinované úseky se projevily jako obsazené - a to i po odpojení kabelu mezi PC a kolejištěm a po různých restartech TC. Ten si prostě pamatoval, že sběrnice je mimo. Ještě jednou díky.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 291
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod Krolboys » sob 07 lis, 2020 3:23 pm

Zdravím všechny zkušenější uživatele tohoto programu. Měl bych dotaz ohledně modelového rozjezdu a dojezdu mašiny (zvukové) a přesněho zastavení v bloku. Testoval jsem ozvučeného brejlovce, který byl zkalibrovaný, nastavena kompenzace brzd i contact spot. CV3 i CV4 vypnuto přes funkci F4. Ani při nastavení maximálních hodnot akcelerace a decelerace v Traincontrolleru se nedostavil požadovaný pomalejší rozjezd dle zvuku a stejně tak i dojezd se skřípěním brzdy. Poté jsem vyskoušel vypnout akceleraci a deceleraci v TK a zapnout zpět originálně nastavené CV3=25 a CV4=13 a vše fungovalo perfektně. Dotaz zní, zda při zapnutí originálně nastavených hodnot akcelerace a decelerace CV3 a CV4 bude problém s přesným zastavováním v TK? Díky za postřehy.
Krolboys
 
Příspěvky: 37
Registrován: úte 26 říj, 2010 8:53 pm

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod mpinta » ned 08 lis, 2020 8:39 am

Krolboys píše:... Dotaz zní, zda při zapnutí originálně nastavených hodnot akcelerace a decelerace CV3 a CV4 bude problém s přesným zastavováním v TK?

Jednoduchá odpověď zní: ANO.

Detailnější odpověď by možná zabrala celodenní školení, případně mnohastránkový elaborát.
Toto není zrovna jednoduché téma a ve hře je příliš mnoho proměnlivých parametrů, které ovšem v dotazu většinou chybí. Jedná se např. o LokoDekodér (výrobce, typ), zvukový projekt (autor, označení), nastavení TC (uvedené informace jsou neúplné a nepřesné) atd.
Protože tento problém se v dotazech kolegů vyskytuje opakovaně, uvedu alespoň nějaké základní údaje.
Týká se LD Zimo a zvukových projektů Petra Smutka (Jacek).

1. Akcelerace a decelerace (AKC, DEC) je ovlivňována na více různých místech (TC i LD), a to různými způsoby, vzájemně závisejícími.
AKC v TC se nastaví s ohledem na rozjíždění loko samotné a s největší zátěží připojených vozů tak, aby byla vyhovující, požadovaná.
Nastavení DEC v TC má jen okrajový vliv (např. při určitém typu změny rychlosti loko/vlaku. Při zastavení v bloku je DEC řízena Markery/Rampou.
2. Je nutno správně nastavit všechny parametry lokomotivy v TC (druh, délku, váhu, výkon ...).
AKC a DEC v LD zůstane nastavena původní, ze zvukového projektu, je na tom závislý např. zvuk brzd.
3. Pomocí funkce (např. F4) se momenty (AKC, DEC) vypnou. V tomto stavu se jezdí.
4. V tomto stavu se také kalibruje. Kompenzace brzd se nastavuje při rychlosti, která je při vjezdu do bloku, v kterém se zastavuje, nejobvyklejší. To je sice někdy dost problém, ale rychlost bloků lze jednoduše sjednotit. Často je nutno nastavit rychlost v blocích a kompenzaci zkusmo, kompromisně.

To je v základu vše. Platí to ovšem jen pro LD Zimo a ZP Jacek (a to si ještě nejsem jist nějakými staršími verzemi LD i ZP). U jiných LD a jiných ZP se něco bude nejspíš lišit, to nemohu ověřit.

Rád bych pomohl více, ale toto je tématika opravdu spíš na osobní, ústní kontakt.
Snad to pomůže aspoň trochu.

Pokud jste přišli na nějaké další fígly, rád se s nimi seznámím.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod jamik22 » ned 08 lis, 2020 11:19 am

Martin to vzal z grutu a souhlasím, že to je problém i s jeho popisem. Uvedu jak to řeším já po určité době experimentů.
Vypínání CV3,CV4 přes F4 / projekty Jacek/ zvuk dost poničí, nelíbí se mi a nepoužívám.
Rozjezdové CV3 nechávám na původní hodnotě autora.
Dojezdové CV4 pro jízdu s TC a tedy i pro kalibraci v TC nastavuji zhruba na hodnotu 10, případně lehce přes. Hodnota se liší u každého modelu,nutno řešit individuálně. Při této hodnotě CV4 se ještě dá velikostí Brake / kalibrace v TC/ nastavit přesné zastavení pro jízdu pod kontrolou TC. To je u mne primární způsob jízdy.
Pokud si chci při jízdě na ruku vychutnat původní projekt v celé kráse, není problém dočasně nastavit CV 4 na původní hodnotu a pak zase vrátit zpět.
Tento způsob používám jak pro dekodéry ZIMO a projekty Jacek / projekty , které mají z hlediska TC extrémní hodnoty CV4/, tak i pro jiné zvukové projekty a dekodéry
jamik22
 
Příspěvky: 477
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod Krolboys » ned 08 lis, 2020 12:11 pm

Ahoj, ano, jedná se o LD Zimo a zvuk Jacek. Díky moc za užitečné info. Vyzkouším....
Krolboys
 
Příspěvky: 37
Registrován: úte 26 říj, 2010 8:53 pm

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků