RailRoad & Co TrainController

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod Trixt » sob 02 led, 2021 5:16 pm

Ve vlákně JMRI byl Petrem vložen příspěvek, který byl směřován na mě:
sidlo píše:tak by mě zajímalo, zdali jsi už postoupil nějak s tím zastavováním vlaku pomocí TrainControlleru před červenou v případě, že vlak je veden z multiMAUS?

Ahoj Petře, popravdě to nebyl můj cíl, já ani multiMAUS nemám a navíc preferuji automatický provoz. Tento problém navrhl někdo jiný. Přesto mi to nedalo a zkusil jsem udělat pokus, kdy lokomotivu jsem řídil přes mobil aplikací Z21 a nechal jsem ji projet blokem, kde byla na koci bloku chybně přehozena výhybka. Mým cílem bylo lokomotivu pomocí TC zastavit, aniž bych sáhl na ovladač. Jediné co mě napadlo jak toho dosáhnout bylo využít action marker v daném bloku, který při špatně přehozené výhybce vlak zastaví. To zafungovalo a vlak zastavil bez zásahu obsluhy. Samozřejmě to ale nezabrání opakovanému požadavku obsluhy na projetí vlaku chybně přehozenou výhybkou. Možná to jde řešit lépe, ale nechtělo se mi to příliš zkoumat. Navíc to nesouvisí s problematikou JMRI, ale s TC, tak jsem odpověď napsal do tohoto vlákna.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod sidlo » sob 02 led, 2021 6:01 pm

Máš můj obdiv, že ses tomu problému vůbec věnoval.
DCC má ten nešvar, že umožňuje kradení lokomotiv různými ovladači. A ty jsi to tvým experimentem pouze potvrdil. Ono to funguje i obráceně - pokud vlak v automatickém režimu zastaví na červenou tak ho můžeš jiným ovladačem zase rozjet. Tato úloha nemá čistě softwarové řešení a je jedno jestli to je TC, JMRI, RR nebo něco jiného.
Pokud se to má spolehlivě vyřešit, tak se musí organizačním příkazem zakázat použití běžných ovladačů. Proto je na modulech povoleno používat výhradně FREDi a jiné ovladače jsou zakázány. Proto má Friewald SmartHand systém a aby to fungovalo tak se jiné ovladače nesmí použít.
Přeju ti hodně radosti s tvým koníčkem.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod jamik22 » sob 02 led, 2021 9:42 pm

Ukázka dalšího ... nepřesného ... / abych byl slušný/ příspěvku, který může neznalé uvést v omyl. TC umožňuje spolupráci jízdy pod spuštěným plánem a ručního ovládání . Jak praví Murphy : " Když vše selže je čas otevřít návod ...."
Varianty možných řešení a situací jsou popsány na str 200 eng návodu verse 9G. Autor předchozího příspěvku jistě vládne eng jazykem a v případě zájmu si může nastudovat :D
jamik22
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod belgarat » sob 02 led, 2021 9:45 pm

jamik22 píše:Varianty možných řešení a situací jsou popsány na str 200 eng návodu verse 9G. Autor předchozího příspěvku jistě vládne eng jazykem a v případě zájmu si může nastudovat :D


Dotaz: nevis nahodou zda je takova podpora specificka (nova) pro verzi 9 nebo variantu Gold, nebo je i ve starsich verzich ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod jamik22 » sob 02 led, 2021 9:53 pm

je i ve starsich verzich ?

Našel jsem to stejné ještě v manuálu verse 8. Níž už nevím.
jamik22
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod sidlo » sob 02 led, 2021 10:05 pm

jamik22 píše:Ukázka dalšího ... nepřesného ... / abych byl slušný/ příspěvku, který může neznalé uvést v omyl. TC umožňuje spolupráci jízdy pod spuštěným plánem a ručního ovládání . Jak praví Murphy : " Když vše selže je čas otevřít návod ...."
Varianty možných řešení a situací jsou popsány na str 200 eng návodu verse 9G. Autor předchozího příspěvku jistě vládne eng jazykem a v případě zájmu si může nastudovat :D

Pane kolego, bez urážky, dostudujte si manuály k programu, který zřejmě používáte. K tomu, abyste mohl použít použít manuální režim s nouzovým zastavením, tak musíte použít SmartHand, na který jsem poukázal výše http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=26&t=4766&start=330#p286780. Manuální režim s nouzovým zastavením vám s multiMAUS nebude fungovat, viz příspěvek ještě o kousek výše http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=26&t=4766&start=330#p286773. Respektive možná zafunguje pouze jednou a když uživatel bude trvat na pokračování v jízdě, tak mu v tom ničím nezabráníte.
Je mi to trapné, když musím poskytovat rady uživatelům TC, když jsou zde povolanější kapacity.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod jamik22 » sob 02 led, 2021 10:51 pm

Je mi to trapné, když musím poskytovat rady uživatelům TC, když jsou zde povolanější kapacity.

Jak praví jeden klasik " Je to marný, je to marný......." :D a souhlas je to trapné. :(
Uvádíte zde kolegy v omyl. Žádný SmartHand není potřeba. Postačí jakékoliv ruční řízení centrály, přes mobil nebo třeba Lenz konzole LH100/101.
Odkaz na manuál jsem dal aby každý koho zajímá TC si mohl najít jak to fungoje a případně vyzkoušet zda mu to vyhovuje.. Tím končím.
BTW - Byla řeč o zastavení na červený signál a ne o opětovném rozjetí přes červenou. Ještě jednou trapné.
jamik22
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod Trixt » sob 02 led, 2021 11:30 pm

Já bych Vás Jamiku22 poprosil o radu. Moje angličtina bohužel není tak dobrá a i když jsem manuál od strany 202 již dříve četl, mám pocit, že mi to nefunguje tak, jak bych očekával. Asi jsem něco nepochopil. Sice jsem v mém příspěvku neřešil zastavení na červenou, ale zastavení při špatně přehozené výhybce, ale to je nepodstatné. Již dříve jsem zkoušel následující. I když mi v bloku na návěstidle ve výjezdu svítí červená, tak jak v automatickém, tak i v manuálním režimu se zastavením na červenou, pokud lokomotivu začnu ovládat ručně, mi lokomotiva po vjetí do bloku odjezdové návěstidlo projede a nezastaví. Ve všech blocích mám samozřejmě povoleno sledování vlaku, takže TC o lokomotivě ví. Neporadil byste co mám špatně nastaveno, nebo v čem dělám chybu?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod HonzaM » ned 03 led, 2021 10:02 am

@trixt: situace při ovládání aplikací Z21 není srovnatelná s ovládáním ovladačem u nějž je jízda ovládána mechanickým prvkem, jako je tomu třeba u Multimausu nebo FREDi.
Udělal jsem následující pokus: Nechal jsem jet vlak ovládaný FREDem, v TC jsem si otevřel okno pro ovládání tohoto vlaku a zkusil ho zastavit - vlak jel ale dál. Myslím že to je totéž jako by se ho pokusil zastavit program. Zda to bude totéž v případě Multimausu nevím, Multimaus nemám. Jiné je to v případě, kdy vlak ovládám ovladačem Digitrax DT402, u nějž se jízda vlaku neovládá potenciometrem, ale enkodérem. V tomto případě TrainController vlak zastaví. Obdobné to je v případě ovládání z mobilu aplikací Z21, WiThrottle, DigiTrains nebo podobnou. V tomto případě TC může vlak ovládat i zastavit, což se projeví na mobilu posunem ukazatele rychlosti na nulu. Jenže když se potom pokusím vlak z mobilu rozjet, vlak se rozjede. TC tedy dokáže vlak zastavit, ale neznemožní mu v jízdě pokračovat.
Uvítám když se k tomu pokusu vyjádří lokopin a když to vyzkouší někdo Multimausem.
Naposledy upravil HonzaM dne ned 03 led, 2021 10:13 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod belgarat » ned 03 led, 2021 10:05 am

HonzaM píše:Zda to bude totéž v případě Multimausu nevím

Tohle jsem si nechte vyzkousel pri automatizaci posunu, doufam ze to popisu spravne (pred 2 lety): Multimaus detekuje ze mu loko "sebral jiny ovladac"; dokud obsluha nehrabne na ovladani, neposila data, jen zobrazuje a indikuje "ma ji nekdo jiny". Pokud zmenis rychlost/funkce, opet prevezme rizeni. V pripade central "Lenz style" centrala vysle (XpressNet) informaci o prebrani rizeni jinym zarizenim; nevim zda toto dokaze TC zpracovat, kdyz mu nekdo 'ukradne' soupravu v potencialni kolizi - nezkousel jsem.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod HonzaM » ned 03 led, 2021 10:22 am

belgarat píše:
HonzaM píše:Zda to bude totéž v případě Multimausu nevím

Tohle jsem si nechte vyzkousel pri automatizaci posunu, doufam ze to popisu spravne (pred 2 lety): Multimaus detekuje ze mu loko "sebral jiny ovladac"; dokud obsluha nehrabne na ovladani, neposila data, jen zobrazuje a indikuje "ma ji nekdo jiny". Pokud zmenis rychlost/funkce, opet prevezme rizeni. V pripade central "Lenz style" centrala vysle (XpressNet) informaci o prebrani rizeni jinym zarizenim; nevim zda toto dokaze TC zpracovat, kdyz mu nekdo 'ukradne' soupravu v potencialni kolizi - nezkousel jsem.

Pak to bude asi podobné, TC sice vlak možná zastaví, ale neznemožní mu pokračovat v jízdě ovladačem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod belgarat » ned 03 led, 2021 10:39 am

HonzaM píše:
belgarat píše:
HonzaM píše:Zda to bude totéž v případě Multimausu nevím

Pak to bude asi podobné, TC sice vlak možná zastaví, ale neznemožní mu pokračovat v jízdě ovladačem.


Mohl bys, prosim, zkusit, co provede TC, kdyz ma narizeno (viz ta strana 202) ze ma delat emergency stop pred cervenou ? Mohlo by to mit jiny 'efekt' nez proste zastaveni oknem pro rizeni vlaku. Ja TC8-9 nemam.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod HonzaM » ned 03 led, 2021 11:07 am

belgarat píše:

Mohl bys, prosim, zkusit, co provede TC, kdyz ma narizeno (viz ta strana 202) ze ma delat emergency stop pred cervenou ? Mohlo by to mit jiny 'efekt' nez proste zastaveni oknem pro rizeni vlaku. Ja TC8-9 nemam.

Zařadím to mezi úkoly, momentálně ale mám jiné věci na práci a automatický provoz TC pro mne není nijak zajímavý. Navíc pro manuální ovládání používám většinou FREDy a s těmi to na 99 % nepůjde, protože si ovládání “nenechají vzít”.
Myslím že tuhle problematiku nejlépe objasní a vyzkouší lokopin.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod jamik22 » ned 03 led, 2021 3:08 pm

@trixt: Tabulka na str 200 manuálu, na kterou jsem doporučoval se podívat popisuje možnosti spolupráce ručního ovládání vlaku pod běžícím/spuštěným plánem. Standarně se plán spustí a o celý průběh plánu se postará TC - tedy plná automatika. Jsou ale také možnosti řídit vlak v aktivním plánu ručně a nechat jen některé kontroly na TC a to je právě popsáno v tabulce na str 200. Nastavení možností se provádí v editoru plánu na první záložce General.
Jinak pokud je TC připojený ke kolejišti a jede se na ruku/ tedy pod řízením centrály/, tak stav návěstí nemá žádný vliv na tento způsob jízdy. Zde jen při určitém nastavení je TC schopen "sledovat" takový způsob jízdy a synchronizovat si polohu vlaku a obsazení úseku.
Na závěr si dovolím citaci klasika Martina " Popisuji systém LENZ" :D
jamik22
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: RailRoad & Co TrainController

Příspěvekod Trixt » ned 03 led, 2021 7:20 pm

jamik22 píše:@trixt: Tabulka na str 200 manuálu, na kterou jsem doporučoval se podívat popisuje možnosti spolupráce ručního ovládání vlaku pod běžícím/spuštěným plánem. Standarně se plán spustí a o celý průběh plánu se postará TC - tedy plná automatika. Jsou ale také možnosti řídit vlak v aktivním plánu ručně a nechat jen některé kontroly na TC a to je právě popsáno v tabulce na str 200.

Ano, je to můj problém (a možná i dalších modelářů) v tom, co jsem vnímal pod pojmem "ruční řízení" já a co je pod tímto pojmem myšleno v TC. Pomohl mi to ujasnit Martin. Já si totiž původně myslel, že i když není nastaven žádný plán a já spustím nějakou lokomotivu pomocí externího ovladače, tak že TC lokomotivu zastaví při pokusu projetí na červenou. To ale nejde, TC v tomto případě lokomotivu neřídí a BreakMarkery a StopMarkery neinicializuje. TC sice lokomotivu sleduje, ale fungují jen ActionMarkery. Zde si ale mohu nastavit, že za určitých podmínek se lokomotiva zastaví nebo zpomalí apod.

Je to jak píšeš, v TC je pod pojmem manuální ovládání myšleno to, že pokud jedu pomocí AutoTrain nebo pomocí plánu a nastavím si u nich "Ruční řízení se zastavením na červenou", tak TC se stará o cestu a já řídím lokomotivu s tím, že respektuji návěstidla na trati. Pokud nerespektuji příkaz zastavit, TC to udělá za mě. Jsem vlastně ve funkci strojvůdce pod kontrolou. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků