Trainz Railroad Simulator

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Trainz Railroad Simulator

Příspěvekod fofros » pon 07 bře, 2011 8:07 pm

Lasoft píše:OPravdu si s tím teda umíš vyhrát. Já postavil sice pár budov z trati Studenec - Velké Meziříčí a mám kus této trati postaven, ale není to nic moc.

Lasoft píše:Tady nějakej obrázek z mých pokusů s reálnou tratí Studenec -Velké Meziříčí.

http://www.rajce.net/a4574936


Co blázníš??? :o Vždyť to máš luxusní :wink:
Nejsem modelář, jsem jen mašinkář, snažící se znázornit železniční provoz ve velikosti H0.
fofros
 
Příspěvky: 172
Registrován: stř 17 lis, 2010 5:29 pm
Bydliště: Kopřivnice

Re: Trainz Railroad Simulator

Příspěvekod vojtas » úte 08 bře, 2011 7:01 am

Chybí mi tam jisté objekty nacházející se v balíčku frog.cdp...
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Trainz Railroad Simulator

Příspěvekod fruafru » čtv 31 bře, 2011 1:11 pm

Už dlouho se tu nic neděje tak alespoň přidám pár kousků
Přílohy
kiski (4).jpg
kiski (4).jpg (126.16 KiB) Zobrazeno 7810 krát
kiski (2).jpg
kiski (2).jpg (233.41 KiB) Zobrazeno 7810 krát
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Trainz Railroad Simulator

Příspěvekod fruafru » čtv 31 bře, 2011 1:14 pm

A ještě jednou
Přílohy
kviteckov3.jpg
kviteckov3.jpg (243.42 KiB) Zobrazeno 7811 krát
kviteckov5.jpg
kviteckov5.jpg (176.33 KiB) Zobrazeno 7811 krát
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Trainz Railroad Simulator

Příspěvekod VladikC » pát 01 dub, 2011 7:31 am

Tak jsem se včera stal majitelem TRS 2009. Na rozdíl od z internetu stažené verze funguje bez problémů... Chtěl jsem se zeptat jaké kolejivo použivá fruafru při tvorbě svých báječných kolejišť. Je tam toho nějak příliš moc a jako naprostý začátečník se v tom nevyznám. Díky.
N, Epocha I, K.P.E.V., plánování kolejiště ukončeno, nastává éra výstavby.
Uživatelský avatar
VladikC
 
Příspěvky: 233
Registrován: stř 03 úno, 2010 9:49 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Trainz Railroad Simulator

Příspěvekod Lasoft » pát 01 dub, 2011 11:01 am

Fruafru mám dotaz. Ty obrázky jsou v nějakým programu ještě upraveny a ne jen ořezány co? Jsou takový kreslený to aniv TRS takhle nevypadá. :D
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: Trainz Railroad Simulator

Příspěvekod fruafru » pát 01 dub, 2011 6:57 pm

VladikC píše:Chtěl jsem se zeptat jaké kolejivo

Hodně záleží na vlastním vkusu. Někdy používám koleje se světlejší barvou, jindy tmavší. Záleží hodně na odstínu okolí zkrátka aby byly přiměřeně výrazné. Světlé okolí tmavější koleje. Můžeš udělat takový malý pokus. Udělej pruh nějakou textůrou a do ni zkus položit různé koleje a uvidíš jestli ti to padne do oka nebo né. Koleje se dají libovolně napojovat.
Lasoft píše:Ty obrázky jsou v nějakým programu ještě upraveny a ne jen ořezány co?

Jo už jsem to psal dříve printscreen musíš ořezat odmazat pozadí, dodělat něco jako rám kolejiště upravit jas kontrast atd..
Nebo to udělat černobílé :lol:
Přílohy
čbpokus1a.jpg
čbpokus1a.jpg (248.26 KiB) Zobrazeno 7722 krát
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Trainz Railroad Simulator

Příspěvekod fruafru » úte 05 dub, 2011 7:20 pm

Taková malá fotoškola, pro ty co to chtějí zkusit a nedaří se jim.
Při vytvoření nové mapy se musí zadat velikost ve které bude mapa tvořená.
1/Pravítkem se nakótuje budoucí rozměr kolejiště. Plánek, pro přesnost je lepší vytvořit třeba v WT.
2/Ohraničený prostor vyzdvihneme z roviny, výšku nastavuji na 30, ale není to důležité, ten rozměr lze zadat libovolně. Jde především pro umístění staveb, pokud zůstane kolejiště v rovině po překrytí texturama se ztratí přehled kde končí a začíná rám.
3/Dle vlastního uvážení zvolíme druh kolejiva.
Přílohy
A01jpg.jpg
A01jpg.jpg (98.33 KiB) Zobrazeno 7655 krát
A02.jpg
A02.jpg (103.57 KiB) Zobrazeno 7655 krát
A03.jpg
A03.jpg (101.95 KiB) Zobrazeno 7655 krát
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Trainz Railroad Simulator

Příspěvekod fruafru » úte 05 dub, 2011 7:36 pm

4/Srovnáme koleje, jde to udělat pomocí pravítek. Nebo odhadem jde o náhled, nikoliv plánek. Tu jde o vytvoření krajiny, různých detailů atd.. Program ohraničuje jednotlivé úseky kolejí kroužky. Každý úsek kolejí má vlastní geometrii, stejné jako když se zkládá kolejiště z flexi kolejí. Pro změnu geometrie vkládám do úseků další body, které usnadňují korekce v geometrii kolejiva. Každý spoj kolejí na plánku je jeden "kruh" na plánku.
5,6/ Kolejivo položené od "ruky" a srovnané
Přílohy
A04.jpg
A04.jpg (95.04 KiB) Zobrazeno 7648 krát
A05.jpg
A05.jpg (102.71 KiB) Zobrazeno 7648 krát
A06.jpg
A06.jpg (98.77 KiB) Zobrazeno 7648 krát
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Trainz Railroad Simulator

Příspěvekod fruafru » úte 05 dub, 2011 7:45 pm

9-11/ Vyvýšenou plochu s kolejištěm opatříme texturama, dle uvážení, pořadí a jména textůr je patrná z obrázků.
Přílohy
A09.jpg
A09.jpg (109.71 KiB) Zobrazeno 7645 krát
A10.jpg
A10.jpg (109.74 KiB) Zobrazeno 7645 krát
A11.jpg
A11.jpg (112.25 KiB) Zobrazeno 7645 krát
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Trainz Railroad Simulator

Příspěvekod Lasoft » stř 06 dub, 2011 4:18 am

Hezká škola. Už si s tím hraju taky dost dlouho. Jen nevím jak udělat jednu věc a to zvednout tu plochu tak přesně a kolmo nahoru. vždy mi to zvedne ve vtším rozsahu a tam třeba nevím jak přidat kolmou zeĎ k trati a nad ní pěkně pokračovat v rovným terénu. :?:
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: Trainz Railroad Simulator

Příspěvekod VladikC » stř 06 dub, 2011 6:07 am

Jj. Díky moc. Včera jsem se již projížděl po svém prvním, byť opravdu strašně nedokonalém, kolejišti TT. :D Mám však problém nějaký problém se software, neboť s angličtinou pracuje bez problémů, ale v češtině padá zrovna ve chvíly kdy chci nastavit pravítkem rozměr kolejiště. Ještě bych se rád zeptal zda existuje fígl na stavění oblouků, nebo je to jenom o zkoušení a praxi? A dále se mi vůbec nepodařilo postavit tunel.... Díky.

P.S.: Po tomto prvním zkoušení opravdu v úctě smekám před "uměním" fruafru. Je to fuška a jeho návrhy jsou báječné. :)
N, Epocha I, K.P.E.V., plánování kolejiště ukončeno, nastává éra výstavby.
Uživatelský avatar
VladikC
 
Příspěvky: 233
Registrován: stř 03 úno, 2010 9:49 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Trainz Railroad Simulator

Příspěvekod fruafru » stř 06 dub, 2011 4:46 pm

Lasoft píše:Jen nevím jak udělat jednu věc a to zvednout tu plochu tak přesně a kolmo nahoru.

Zvednout terén kolmo nahoru NELZE. I k tomu se dostanu ale postupně.
Zkus se podívat na obr.A02, je tam menu TOPOLOGY. Používám ho následovně. Tři horní tlačítka určitě používáš, ty dva "potenciometry" slouží pro určení "jak velká plocha" a "jak rychle". Ty jsou většinou tak jak je na obrázku. Nás zajímají ty další tři tlačítka co je mezi něma mezera. První tlačítko sejme výšku z místa kde je na mapě umístěn střed pohledu. Výška se zobrazí číslem na řádku mezi tlačítky. To číslo lze zadat i z klávesnice (tak to praktikuju já) Zmáčknutím středního tlačítka se hodnota zadá jako maximální. Na mapě po zmáčknutí myšítka se terén zvýší nebo sníží na zadaný rozměr.
VladikC píše:Mám však problém nějaký problém se software, neboť s angličtinou pracuje bez problémů, ale v češtině padá zrovna ve chvíly kdy chci nastavit pravítkem rozměr kolejiště. Ještě bych se rád zeptal zda existuje fígl na stavění oblouků, nebo je to jenom o zkoušení a praxi? A dále se mi vůbec nepodařilo postavit tunel.... Díky.

Můj TRS česky ani nepípne, už jsem si zvykl. Zadej novou mapu, a na papír si opiš z nabidky co potřebuješ a tvoř v anglické verzi. Pro oblouky jsou šablony, bohužel pro modely jsou nepoužitelné, pokud zrovna nestavíš oblouk o poloměru 500m a větším. Jinak se dá použít známé pravítko. Jak jsem už psal není to plánek takže to valím od ruky. Pohled kolmo na plochu aby zkreslení bylo co nejmenší a snažím se oblouk začít na rastru a potom počítám. JÓ TUNELY ty do plánků dokresluju. V TRS do přibližného místa tunelu postavím nějakou stěnu a když se neproháníš po kolejišti jako fíra tak to zamaskuješ vegetací.
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Trainz Railroad Simulator

Příspěvekod fruafru » stř 13 dub, 2011 9:06 pm

Další pokračování:
B00 / Trasování kolejí do oblouku pomocí pravítka. Příklad je pro R 310 přibližně. Pro menší poloměry je dostatečné použití pravítka přibližně po 45 stupních. Pro větší rádiusy např. R 800 a více byde přesnější použít pravítko po 10- 15 stupních.
B01 / Podle pravítek položíme koleje. Přímou kolej ve středu dílu výškově zafixujeme, v tomto místě bude tunel. Výšková fixování se provádí stejně jako výškové polohování, stačí kliknout na kolej nemusí se vybírat kroužek na konci koleje.
B02 / Přibližné provedení terénu, to se ještě změní. Při vytváření opěrných zdí a tunelových portálů, bude třeba krajinu ještě upravit. Textury použijeme stejné jako byly na první části. Pro začátek postačuje pouze zelený základ, ten postupně doplníme.
Přílohy
B00.jpg
B00.jpg (91.35 KiB) Zobrazeno 7496 krát
B01.jpg
B01.jpg (110.27 KiB) Zobrazeno 7496 krát
B02.jpg
B02.jpg (93.38 KiB) Zobrazeno 7496 krát
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Trainz Railroad Simulator

Příspěvekod fruafru » stř 13 dub, 2011 9:27 pm

Tunel:
B03 / Příklad tvorby pomocí křivkových objektů. Opěrná stěna se umístí do předpokládaných míst. Výškovou a stranovou úpravou umístíme objekt na místo. Jako měřítko umístím do těsné blízkosti nějakou lokomotivu. Tento způsob je vhodnější pro tvoření tunelů v oblouku, křivka se nechá potáhnout přesně podle oblouku trati. Nevýhoda je terén spojený se stěnou, ten má vlastní texturu a špatně se maskuje rozdíl.
B04-05 / Druhým případem je použítí pevného objektu. Několik dílů umístíme a otáčením a změnou výšky tyto díly poskládáme do patřičného tvaru. Tento způsob používám v místech kde není nutné přesně kopírovat trať. Tím že nevytváří křivku se snadněji napojuje a lze je i výškově odstupňovat.
Přílohy
B03.jpg
B03.jpg (111.4 KiB) Zobrazeno 7493 krát
B04.jpg
B04.jpg (118.52 KiB) Zobrazeno 7493 krát
B05.jpg
B05.jpg (117.63 KiB) Zobrazeno 7493 krát
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků