WinTrack 8 CZ

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod radekkrupka » ned 20 bře, 2011 8:52 am

alda22 píše:chci se zeptat nemuzu porad příjít na to jak máim ohýbat flexi kolej.Poradte prosim

Vložit -> Flexi kolej -> Parametry, případně CTRL+R nebo tlačítkem z lišty. Určíš pak délku a poloměr koleje. Druhá možnost vkládání flexi ze stejného menu flexi kolej vloží flexi mezi 2 existující konce koleje.
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod fulda » ned 20 bře, 2011 9:27 am

... a pokud jí vložíš mezi koleje a chceš nějak "z ruky" měnit její zakroucení, tak si jí označíš a v menu na pravém tlačítku je v anglické verzi druhá položka "change flexi track" - ta ti kolej znovu zprůhlední, pomocí dvojkliku do prostředka přidáš další body které jí drží a můžeš jí kroutit. Trochu si pohraj s tím co dělá dvojklik na prostředek, co dělá levej-pravej klik na kolej, mimo koleje, drak/drop a tak. Podle mého názoru je to málo intuitivní, ale po chvíli experimentování se s tím naučíš manipulovat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod harmi » ned 20 bře, 2011 2:57 pm

Pri ukladani druheho bodu podrzat shift a behat mysou hore okolo, to sposobi zastavenie natahovania flexikolaje a zaroven natacanie koncoveho bodu. Iny pripad - po ulozeni flexi medzi dvoma bodmi este pred zaverecnym dvojklikom tocit koleckom na mysi a dole v stavovom riadku citat aktualny polomer.
TT moduly, Wintrack (aj cz).
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod Ossi » ned 26 čer, 2011 3:39 pm

Pánové, měl bych dva dotazy:
Za prvé, zda se dá přeznačit objekt v tovární sbírce (např. nádraží Kling.-Colmnitz je fy Auhagen je označeno Au11346 ve skutečnosti je značeno Au13220). Stavědlo Au13234 je ve sbírce značeno jako Au14450 pro velikost N. Na plánu kolejiště TT velikost odpovídá skutečnosti.
Za druhé, jak dostat do seznamu továrně vyráběné objekty, které chybí (např. jednokolejná výtopna Au13286, závorářské stanoviště Au13243 nebo obě trafostanice Au12261) Chybějící kolejivo jsem si do WT doplnil, to nečinilo problém. Uvažoval jsem o oskenování půdorysných nákresů z krabic ve formátu BMP a tyto použít. Nevím ovšem,jak formát převést do formátu "tra" a jak udržet měřítko. Díky Ossi.
Ossi
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned 26 čer, 2011 1:16 pm
Bydliště: Kochánky, Mladoboleslavsko

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod harmi » ned 26 čer, 2011 6:33 pm

1. Ano. Tieto objekty sa nachadzaju v general.trl, cize odlozit si povodny general.trl niekam, bokom a experimentalne menit kolko hrdlo raci. Stanica Klingenberg- Colmnitz ma vsak rozlicne cisla pre rozlicne mierky, aspon podla general.trl - (H0:Au11346) (TT:Au13220), tento popis sa nachadza vo stvrtom riadku udajov Klingenberg- Colmnitz, cize malo by stacit zmenit len to.

2. Asi este nikto (aspon teda som nevidel) nevyrobil elegantny konvertor 2D/3D objektov do wintrackoveho jazyka. Akykolvek objekt pre wintrack treba napisat ako subor *.te3 sice jednoduchym, ale pracnym jazykom, v ktorom sa definuju ciary, obdlzniky, kruhy, ich sklony, farby atd., editorom na tento jazyk je TEDIT3D alebo aj notepad, TEDIT3D vsak pridava nejake interne veci a navyse umoznuje 2D/3D nahlad, ponuka napovedu atd. Te3 subory su ulozene vo foldri models a models2. Ak si teda spustis TEDIT3D a otvoris v nom nejaky subor TE3 (na uvod radsej nejaky mensi a jednoduchy), tak zvycajne na zaciatku uvidis prikazy ako rechteck2d, linie2d a mozno este color. Cela sekcia je zvycajne pre prehladnost nazvana //2D. Anfasser nie je kriticky. Pokial ti netreba 3D reprezentaciu objektu a staci ti namalovat nejake obdlzniky vedla seba akoze podorys stanice ci inych budov, tak skus napriklad prikaz rechteck2d x1,y1,x2,y2,vypln

cize napriklad skuska.te3 moze mat obsah:

faktor 1,1
color 1,0,0
rechteck2d -50,-20,50,20,1

a namaluje to v mierke 1:1 s farbou cervena vyplneny obdlznik s rozmermi 10x4 cm. Teda aspon dufam ;-)
TT moduly, Wintrack (aj cz).
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod Ossi » ned 26 čer, 2011 9:03 pm

Veliký dík za rady, myslel jsem si, že to půjde jednodušeji. Soubory te3 jsem si přetáhl na flešku, abych náhodou něco nezvojtil v nainstalované knihovně. Data z flešky poslouží k experimentování, není to žádná legrace. Zároveň připojuji poděkování za CZ verzi, protože jsem poděkování všem, kdo pracovali na CZ verzi odpoledne omylem poslal pouze martinovi40 . Ossi
Ossi
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned 26 čer, 2011 1:16 pm
Bydliště: Kochánky, Mladoboleslavsko

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod milan ferdián » pon 27 čer, 2011 12:21 pm

Zdravím kluci,já zde málokdy zabrousím,ale mám dotaz.Jak jistě víte navrhuji kolejiště dle svých získaných podkladů nebo oficiální verze od výrobců.
Já při svých výpočtech používám čtyřmístné desetinné číslo.Protože matematiku a geometrii neošidíte,tak se stává ,že modelář se kolejiště přepisuje do WINTRACKU,no a někdy mu prostě kolejová figura mu nesedne dle tohoto programu ,ikdyž podklady ode mne má a já mam vše v pořádku.Největším problémem jsou právě kolejivo PECO nemluvě o obloukových výhybkach (to je kapitola sama pro sebe),nezáleží na modelové velikosti.Jsou skutečně data kolejiva ve WINTRACKU absolutně přesná nebo jen zaokrouhlená :?:
A proč jsou problémy jen u kolejiva PECO :?: :?: :?: :?:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod harmi » úte 28 čer, 2011 7:18 pm

Milane, wintrack som sice trocha studoval, ale nie az do tej miery, ze viem citat syntax TRL objektov od piateho riadku, ktore definuju samotne krivky kolaji. Pozrel som namatkovo zopar objektov a veru maximalne tam boli dve desatinne miesta. Takze ak ma Peco rozmery vyjadritelne len cez nejake "skarede" zlomky, je mozne, ze postupnym skladanim narasta chyba nad prijatelnu mieru a potom to nepasuje. Na wintrack.de sa daju stiahnut servisne packy k jednotlivym verziam, ale ziadnu opravu k peco kolajam tam clovek neuverejnil uz celkom dlho, naposledy pre verziu 5 a aj to nesuvisi s nepresnostou.

Ak sa vam chce, tak sa mozete pozriet do suboru napriklad PECO_N55.TRL alebo PECO_N80.TRL, najst tam sekciu napriklad pre Tr14958, co je 30 stupnova krizovatka a skusit najst suvis medzi vam znamymi rozmermi a tym, co sa tam pise od piateho riadku - vidim tam napriklad cisla ako 52.1, 104.2, 186.6. Mozno namiesto 52.1 ma byt pre lepsiu presnost az 52.153. Podobne pre 15 stupnovu vyhybku HN8018 tam su rozmery 430, 438, 55.5, 422, 111.
TT moduly, Wintrack (aj cz).
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod MarekD » pon 04 črc, 2011 3:07 pm

Zdravím.
Začínám s wintrackem a pokouším se v něm namalovat plánek pro své budoucí kolejiště, konkrétně tenhle a udělat na něm pár úprav.
Obrázek
Oblouky jsou v plánku zapsané a bez problému jsem si ty úhly našel, jen ten R310/60° mi nějak nejde do hlavy ten úhel takový oblouk jsem tam nikde nenašel a kolejivo mám nastavené správně Tillig/PILZ TT Modelové kolejivo.
Dále nevím jaké použít rovné koleje na sestavení toho samotného nádraží, aby nebyli moc dlouhé nebo naopak krátké a to samé výhybky.
Návod studuji poctivě, ale s tímhle bych potřeboval pomoci.
Děkuji za odpověď
Zdraví Marek D.
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod radekkrupka » pon 04 črc, 2011 3:13 pm

MarekD píše:Oblouky jsou v plánku zapsané a bez problému jsem si ty úhly našel, jen ten R310/60° mi nějak nejde do hlavy ten úhel takový oblouk jsem tam nikde nenašel a kolejivo mám nastavené správně Tillig/PILZ TT Modelové kolejivo.
Dále nevím jaké použít rovné koleje na sestavení toho samotného nádraží, aby nebyli moc dlouhé nebo naopak krátké a to samé výhybky.

Milan ve svých pláncích nepopisuje konkrétní kusové kolejivo, mimo jiné proto, že daleko lepší je stavět z flexi kolejí. R310/60° znamená, že celý oblouk mezi výhybkami je poloměru 310 mm a středový úhel 60 stupňů. Chceš-li, ve wintracku se dá taková kolej položit z flexi (resp. kolej libovolné geometrie). A to už v návodu najdeš. Je na to čudlík vlevo...

To samé platí o kolejích ve stanici - musís to zkoušet...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod MarekD » pon 04 črc, 2011 4:08 pm

Díky za radu!
A zeptám se jaké nejmenší oblouky mám použít aby byla trať vždy hezky průjezdná?
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod vojtas » pon 04 črc, 2011 4:09 pm

r310
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod radekkrupka » pon 04 črc, 2011 4:13 pm

MarekD píše:Díky za radu!
A zeptám se jaké nejmenší oblouky mám použít aby byla trať vždy hezky průjezdná?

Tak to vždy záleží na použitém vozovém parku. Na tomto kolejišti by bylo dobré držet 310. To projede skoro všechno. Vidím, že milan má ve skryté stanici jednu kole R267. Na té by se odstavoval třeba motorák nebo rosnička s manipulákem z dvounápravových vagonů. Na trati má však všude min. 310.

Tohle ovšem není moc diskuze k wintracku.... nýbrž ke geometrii kolejiva.
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod hektor732 » stř 13 črc, 2011 6:20 pm

Dobrý den, stáhnul jsem si Win track 8 cz a jsem s ním spokojen, chtěl bych se ale zeptat jestli se někde do něj nedá sehnat další kolejivo jako například Piko nebo Peco. :?:
Uživatelský avatar
hektor732
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08 kvě, 2009 7:01 pm
Bydliště: Světlá nad Sázavou

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod Vladimír » stř 13 črc, 2011 6:41 pm

Ahoj, co chceš do něj ještě importovat? Když si rozbalíš výběr kolejiva, tak oboje je tam...
HO, DCC
Vladimír
 
Příspěvky: 129
Registrován: pon 04 úno, 2008 6:47 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků