WinTrack 8 CZ

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod CalebIII » čtv 04 led, 2024 6:57 pm

ok,super
Vidím,že převážně na délku je velké.
Sednu k tomu po večerech,co se týče marodění,nějak to neznám.
To je mimo téma.Zkusím to celé překreslit.A co ty flexi koleje?Jdou použít třeba místo zatáček 83111 a 83106 a celé to nakroutit?
Použít držáky a šablony na flexi?
Díky Bob
CalebIII
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 17 pro, 2023 9:41 am

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod Zlámalík » čtv 04 led, 2024 7:59 pm

Jujky! Zašmodrchaly se vám niti a podle toho jste to namaloval.
Já bych tedy... jestli mohu... doporučil sehnat knížku Milana Ferdiána "Plány kolejišť", případně se podívat tady na fóru do sekce "Modelové kolejiště" a dal bych tomu nějak fazónu typu hlavní trať - lokálka. Tohle nedává smysl ani provozně, ani asi nijak, sorry, že to tak říkám.
Zkuste tady kolejiště kolegy Feryse, na podobné ploše: viewtopic.php?f=1&t=12246

Z flexi ohnete co chcete, já ji stočil na rádius 150 mm. Některé loko a vozy to zvládnou. Ale pod R=310 mm standardně nechoďte, pokud nemusíte. Větší je lepší :D
Držáky nepotřeba, plánek si vytisknete 1:1 na pár listů A4 a koleje podle toho našpendlíte.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod JaroHo » čtv 04 led, 2024 8:01 pm

já TT nedělám ale flexi se dá nějako zakroutit, jde o to co projede model a dá se přednastavit a pak vložit a nebo někam fláknout kole a kolej a je propojit flexi kolejí taženou ale lepší je si kolej nastavit a pak pokud nevychází nebo se nelíbí tak dát zpět a vložit s pozměněnými parametry. Tak jsem to dělal já. No a šablony jsem neměl, kreslil jsem si kraje udělaným kružidlem a k tomu přikládal a fixoval kolej, prostě k čáře. Začínal jsem rovným kusem výhybkou nebo křížením...a hrál jsem si s tím tak aby se mě to líbilo a bylo to rozumně průjezdný
edit: Zlámalík byl rychlejší a líp to popsal :mrgreen:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod Zlámalík » čtv 04 led, 2024 8:07 pm

Doporučuju si to prvně nakreslit rukou na papír. Wintrack není k navrhování, Wintrackem ten váš návrh pak nakreslíte v realizovatelné podobě.
Ale nápady - kudy koleje, kde kopec, voda, cesta - musí jít volně z hlavy. Wintrack je skládačka a omezuje vás v navrhování na to, co máte v menu. Ověřeno.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod CalebIII » pát 05 led, 2024 5:27 am

Děkuji všem za rady a pomoc,jdu studovat dál a zkusím nakreslit nový plán.
Děkuji Bob
CalebIII
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 17 pro, 2023 9:41 am

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod sidlo » pát 05 led, 2024 7:59 am

Zlámalík píše:Doporučuju si to prvně nakreslit rukou na papír. Wintrack není k navrhování, Wintrackem ten váš návrh pak nakreslíte v realizovatelné podobě.
Ale nápady - kudy koleje, kde kopec, voda, cesta - musí jít volně z hlavy. Wintrack je skládačka a omezuje vás v navrhování na to, co máte v menu. Ověřeno.

Sice používám jiný sw XTrackCAD, ale můj názor je opačný. Začít hned navrhovat programem. Papír totiž snese úplně všechno, hlavně tedy to co není realizovatelné. A program právě těmto nesmyslům účinně zabrání.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod JaroHo » pát 05 led, 2024 8:03 am

já to mám taky tak, protože se nastaví kolejivo a to mě nepustí do nesmyslů
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod chphoto » pát 05 led, 2024 9:22 am

Při návrhu bych taky postupoval tak, že to rovnou budu kreslit do počítače. Na návrh používám XTrackCAD a tam si nastavím mezní podmínky (velikost měřítko a hlavně minimální oblouk) a když pak něco navrhnu, tak vidím i barevně, jestli to jde, nebo už je to nesmysl. A při návrhu bych asi začínal nádražím, počet kolejí, délky kolejí a z toho vyjde potřebná velikost (koleje v nádraží nejsou nikdy dost dlouhé). Ale záleží na uvažovaném provozu a epoše. Ono něco jiného je celý RailJet, nebo nákladní vlak s desítkou vozů a proti tomu nějaká Regionova.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod Zlámalík » pát 05 led, 2024 9:48 am

Nesouhlasím. Když mám panel dané velikosti, udělám si na boku náčrtku čísla, nebo rysky po půlmetru a hned vidím, jestli jsem to stočil moc nebo ne. V hlavě si představuju krajinu a do ní prokládám trať. Samotný koleje zakroucený na desce, byť podle šablonky k ničemu nejsou, tak pěkné kolejiště nevznikne. To okolí musí jít hned s tím - odkud kam je převažující sklon, kde jsou kopce, kam teče voda. Na dráze jsou tratě taky tvarované různě, jak prostupují terénem a kopírují vrstevnice. A až to má nějaký smysl, proženu to strojem, abych upřesnil poloměry, klesání atd. Ale možná mám jen štěstí na to, že to hned v hlavně vidím a můžu si tento postup dovolit, nevím.

Jeden ze starších návrhů Malé a Velké Paky
2022-09-11 22.12.29.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod jipol57 » pát 05 led, 2024 11:31 am

Ne každý má takové kreslící nadání a představivost, Zlámalíku. Myšleno s úctou a obdivem. Takže každému co vyhovuje. Já jsem například desítky let měl svůj návrh v hlavě, dokonce jsem zhlaví kdysi postavil z plecháčů a obkreslil reálně na papír. A až došlo na sklonku života k realizaci, tak jsem rovnou skládal ve Wintracku.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod HonzaM » pát 05 led, 2024 11:54 am

Zlámalík: Můžeš to tvořit úplně stejně, představit si krajinu a do ní vkládat trať, protože XTrackCAD ti umožní vkládat trať tvořenou přímo z kolejiva. Ten program umožňuje například vložit výhybku a volně s ní posouvat i otáčet. Při tvorbě zhlaví vložíš další výhybku a ta se ti automaticky připojí v patřičné poloze. Takto vytvořené zhlaví nebo celé nádraží můžeš vzít a posouvat jím. Mezi zvolenými body můžeš zadat volbu flexi koleje a tu můžeš různě ohýbat. V případě navázání oblouku se automaticky vytvoří přechodnice. Když budeš mít třeba dvě místa (třeba nádraží) spojené tratí z flexi kolejí a jedním nádraží pohneš ( třeba ho posuneš nebo natočíš), spojující trať se ti přizpůsobí. Tohle bys musel řešit vygumováním a musel bys třeba to nádraží tvořit úplně znovu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod JaroHo » pát 05 led, 2024 12:14 pm

mě vyhovuje počítač protože si tam nakreslim panel a čmárám koleje přeci do programu a voko vidí
a nemám takovou představivost a cit jako Zlámalík i když myslím, že malovat umím :mrgreen:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod Zlámalík » pát 05 led, 2024 2:12 pm

HonzaM píše:Zlámalík: Můžeš to tvořit úplně stejně, představit si krajinu a do ní vkládat trať, protože XTrackCAD ti umožní vkládat trať tvořenou přímo z kolejiva. Ten program umožňuje například vložit výhybku a volně s ní posouvat i otáčet. Při tvorbě zhlaví vložíš další výhybku a ta se ti automaticky připojí v patřičné poloze. Takto vytvořené zhlaví nebo celé nádraží můžeš vzít a posouvat jím. Mezi zvolenými body můžeš zadat volbu flexi koleje a tu můžeš různě ohýbat. V případě navázání oblouku se automaticky vytvoří přechodnice. Když budeš mít třeba dvě místa (třeba nádraží) spojené tratí z flexi kolejí a jedním nádraží pohneš ( třeba ho posuneš nebo natočíš), spojující trať se ti přizpůsobí. Tohle bys musel řešit vygumováním a musel bys třeba to nádraží tvořit úplně znovu.

To chápu a postupu rozumím, ale s dovolením zůstanu u svého. Nádraží pro tyto účely nahrazuje jeho silueta, resp. čára skrz, takže tolik práce s tím není. Mně by se líbilo, jak jsme řešili jinde, kdyby existoval nějaký lepší editor krajiny, pro takové ty líbivé obrázky pro veřejnost, ale stavět to v Train Simulátoru nebo čem a obětovat tomu tolik času nehodlám, za tu dobu bych to měl už i hotový na kolejišti :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod JaroHo » pát 05 led, 2024 3:18 pm

tak to je jasný. já jsem taky ve wintracku krajinu neřešil. Tu mám nějak v hlavě
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod radula63 » ned 07 led, 2024 9:03 pm

Další dočasný link na stažení:
https://www.uschovna.cz/zasilka/NU68WRPAYFNFNUBC-D5N
Dotaz. Kam se dá uložit na další stažení zdarma? Trvalé, ne dočasné.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1309
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků