WinTrack 8 CZ

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod belgarat » úte 19 bře, 2024 9:50 am

OFF TOPIC - software

StandaR píše:Zajimavé je, že software se takhle prostě bere "Nemám na to, ale chci to. No Tak si to vezmu i tak!". Nevím o žádném jiném produktu k prodeji u kterého bych si mohl říct to stejné "Na tohle auto nemám, no ale i tak je teď už moje!".


Castecne to vychazi ze starych zvyku cca z 90. let ... dnes jsou "bezne" programy budto za hubicku (Office365), nebo zadarmo (LibreOffice), kdezto v davnoveku byly Office pekne mastne. A kradly se. A Microsoft to tak schvalne nechaval alespon v Cechach (oficialni potvrzeni ze zahranici nemam)- protoze kradenim se lide jeho produkty naucili pouzivat; sel jen po firmach / vetsich spolecnostech. Byl to svym zpusobem marketingovy tah. Neexistoval siroce uplatnovany koncept demoverzi, orezanych verzi (produktivita za priplatek) atd. Neco jako stahnu si IDE, protoze si potrebuju udelat maly programek pro osobni potrebu ... neexistovalo, nebo jen drevni (commandline prekladace a jazyky na Linuxu). Z tohohle pohledu byl nekdejsi Eagle, ktery umoznuje zadarmo 2vrstve plosnaky do nejake plochy jako zjeveni z jineho sveta. Na MFF (94-99) nevim o spolustudentech, kteri by software kupovali. Zadna rozumne nacenena studentska verze MSVC++ / Borland nebyla, Watcom C jsem mel ukradeny jeste na disketach, stejne jako nejruznejsi Corely, Photoshopy atd ... ale na brigadach a v praci se dusledne vyzadovaly licence. Skolni multilicence, kterou muzete pouzivat na vlastnim stroji ? Zapomente, nerealny sen tehdy. A dneska to jde. Dnes je situace i diky O/S projektum dost jina, a "vyderacsky" pristup, ze domaci obcasny uzivatel zaplati obrovsky balik za neco co potrebuje velmi obcas a "ne pro vydelek" je na ustupu, a to je dobre. Mozna i diky tlaku piratstva a volne siritelnych doslo k pochopeni, ze domaci uzivatel velke penize neprinese, vydirat ho je neefektivni, a spis se nasere a "zaridi to jinak".

Ted zase pro zmenu se kyvadlo vychyluje zpet - kazda blbost zacina mit aktivaci online .... a bez ni se nepusti, nebo funguje omezene. Dost mozna to skonci stejne 'blbe' jako kdysi nenazranost a vypalne i za "hlouposti", kradenim (ruzne activation key servery, proxy). Veskere pay-as-you-go a 'as a service', 'on demand' jsou jen pokusy, jak z jednorazoveho zisku vydrit zadarmo zisk permanentni ... a to i v pripade, kdy uzivatel nevyzaduje neustale aktualizace a "vylepsovani". Ale lide jsou vic "stado" a mene odbojni -- takze mozna ne a za nenazranost vyrobcu si budeme moct sami.

Zatim jsem sem nepsal, protoze "moralne" jsme prave my presne cilova skupina pro software typu WinTrack. Dalo by se namitnout "at vydelavaji na komercacich co stavi kolejiste" ... je to sice ekvivalent nekdejsiho studentskeho "v necem sakra tu seminarku napsat musim" ... ale nedokazu to pred sebou ciste moralne obhajit. Doba se zmenila, a i ja musim ze studentskeho pristupu ustoupit :)

A jo, licenci jsem nakonec koupil novejsi, a pouzivam stary WinTrack8CZ, protoze ;) jsem v tom zacal kolejiste kreslit jeste 2 roky pred zacatkem stavby (nakonec to stejne dopadlo jinak), chodi mi na starem virtualnim stroji s WinXP, a nemam duvod na te instalaci neco menit nebo vylepsovat....
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod prcek » úte 19 bře, 2024 11:42 am

belgarat píše:OFF TOPIC - software
...

Souhlas, jen jsem se nechtěl tolik rozepisovat. Za sebe to řeším tak, že se snažím za SW neplatit penězi a používat OSS. Ale není to vždy jednoduché a není to cesta pro každého. Platí se často časem.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod sidlo » úte 19 bře, 2024 11:58 am

Off Topic
prcek píše:Za sebe to řeším tak, že se snažím za SW neplatit penězi a používat OSS. Ale není to vždy jednoduché a není to cesta pro každého. Platí se často časem.

To je taková obecně rozšířená nepravda, že u placeného SW se ušetří čas. Například v tomto vlákně http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=14841 byl použit údajně uživatelsky intuitivní SW. Ve výsledku byl problém uživatele, který "nepochopil" význam položky menu Rocrail trasování - Informace, Automatický, Práva, Monitor, Výpočet a Najít, což tedy nechápu ani já (to bude asi tím že upřednostňuji OSS). A když mu to vysvětlili, tak okamžitě spadl do nových problémů a to s adresováním senzorů.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: WinTrack 8 CZ

Příspěvekod belgarat » úte 19 bře, 2024 12:23 pm

sidlo píše:Off Topic
To je taková obecně rozšířená nepravda, že u placeného SW se ušetří čas. Například v tomto vlákně viewtopic.php?f=6&t=14841 byl použit údajně uživatelsky intuitivní SW.


Falesna analogie ... RR jako takovy placeny neni; placena je android appka a web klient. Avsak tlusty klient je zadarmo a da se provozovat proti stejnemu serveru na vicero zarizenich (ne vsak mobilech). Nadto - jakykoliv UX Ti rekne, ze GUI RR je leccos, ale jako celek intuitivni fakt ne.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Předchozí

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků