RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » úte 13 pro, 2022 5:20 pm

Mám udělané obousměrné bloky na dva sensory a střed jen DCC přívod. Na kusé jsem zkusil dva sensory bez středu. Oboje funguje dobře. Ještě bych chtěl zkusit udělat blok na jeden sensor a zastavení vychytat na časovač , to ale ještě nemám probádané.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » úte 13 pro, 2022 6:20 pm

ja chci vyzkouset proudovy senzor + optocidlo pred nameznikem (navestidlem)... stejne na dost kolejich chci rozpojovac, tak pripadne u nej. Ve skrytaku mam naplanovanou takovou opicarnu - virtualni cidlo, postavene nad skutecnym cidlem u namezniku, ale pouzivane pro opacny smer: signalizuje _uvolneni_ opticke zavory (po prujezdu soupravy, ma nejakou prodlevu aby nebralo mezery mezi vagony). Ve skryte casti by to mohlo stacit a pokryje to hlavni pozadavek, ze souprava vypadne ze zhlavi.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod ohruska » úte 13 pro, 2022 6:26 pm

Vyzkoušej si kolej na tři části, podle doporučení v dokuentaci. Potom si nakalibruj mašinky a zapni v nastavení lokomotivy režim BBT. Pak nechej vlak jezdit a uvidíš jak vlak bude krásně zpomalovat celý prostřední úsek a zastaví přesně před návěstí.
ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=Rt1oQBvLxr8
Naposledy upravil ohruska dne stř 14 pro, 2022 2:01 pm, celkově upraveno 1
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » úte 13 pro, 2022 8:39 pm

Ahoj teď mám kolej na tři části ale na dva senzory,uprostřed DCC jako to má hopeter.

Dnes sem po 4h rozhybal jízdní řády.
Nechtělo mě to poslouchat a chyba byla že jsem měl jízdní řád: bk1-bk2-bk3-b1 a vždy dojel vlak jen do bk3 a nevrátil se zpět.
Díky příručce od hopetera sem zjistil ze rocrail neznal trasu bk3-bk1 tudíž se nemohl vrátit jízdním řádem zpět na start bk1.
Teď už vím první krůčky,zhruba i potřebné délky brzd useku tak začnu montovaná do kolejiště detekor hlášení.

PS: co jsem před dvouma lety nechtěl,teď mám a jsem nadšený z řízení PC kolejiště
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » stř 14 pro, 2022 9:00 am

Já jen upřesním. Ta příručka není moje , jedná se o překlad článku ze stránek RocRail wiki a článek v češtině je na stránkách kolegy Patera.
K těm optosnímačům a dalším ( jazýčkové relé atd.) bych se zeptal jak převést jejich výstupy do DCC pro počítač a nastavit je jako sensory ? Jsou na to nějaké dekodéry podobně jako na detekci obsazení S88 apod. ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » stř 14 pro, 2022 10:41 am

Jo aha, jiná pismenka ve jmene a co to udělá:)
Nicméně panu Paterovi dekuju že to přeložil a pánu Hopeterovi že zveřejnil odkaz:)
Díky Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » stř 14 pro, 2022 11:49 am

hopeter píše:K těm optosnímačům a dalším ( jazýčkové relé atd.) bych se zeptal jak převést jejich výstupy do DCC pro počítač a nastavit je jako sensory ? Jsou na to nějaké dekodéry podobně jako na detekci obsazení S88 apod. ?


Ad jazyckove rele: domnivam se, ze staci http://www.fucik.name/masinky/zv/#S88 a pripojis jazyckove rele na J1 / J2 proti GND. Optocidla (asi - nezkousel jsem) neco podobneho, pouzivas-li hotove moduly. Ja mam optocidla vedena do desky s Arduinem pro vyhodnoceni (vcetne vyroby tech virtualnich senzoru) a vystup je na S88. Jde o variantu desky co ma Sidlo https://sites.google.com/site/sidloweb1/s88-ir-detektor, akorat mam jinak vyresenou odolnost proti ruznemu osvetleni a vice nastavovani (hystereze, citlivost, ...) <nesouvisejici marketing>a jako bonus malou pridavnou desku, ktera pomoci rele a na zaklade vystupu z Arduina resi prepinani polarity ve smycce</nesouvisejici marketing>
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » stř 14 pro, 2022 12:31 pm

Díky za info ale chtěl jsem něco hotového. Pájení a programování mě jde čím dál hůř...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » stř 14 pro, 2022 4:06 pm

hopeter píše:Díky za info ale chtěl jsem něco hotového. Pájení a programování mě jde čím dál hůř...


Nojo, to mas pak tezky ... pro ty rele jde pripadne znasilnit S88N moduly z DCCDoma -- musel bys akorat obejit ty mustky.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » sob 17 pro, 2022 9:25 pm

Ahoj, opět dotaz. Připojil jsem detektor obsazení do kolejiste a udělal zatím jen dva bloky a na nich jeste dohadují přesný délky useku na brzdění.
Mám záhadu... na jednom senzoru in mi všechny mašiny zastaví hned za prvním podvozkem a na druhém senzoru in všechny mašiny zastaví až jsou celé ( oba podvozky) na úseku. Myšleno zastaveni za řezem v kolejnici. Dělá to i když je otočím fyzicky na koleji. Vodič je pripajen dobře a délka obou max 1m.
Čím to může být? Díky Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » ned 18 pro, 2022 9:48 am

Tak to by mě taky zajímalo... Máš před sensorem "in" úsek "enter"? Dále bych prošel nastavení bloků - údaje o délce bloku , volba BBT,případně jesli není zadán časovač atd. Vše porovnej s údaji v bloku co funguje dobře. Pokud se chvají všechny mašiny stejně tak bych to tipnul na nastavení bloku.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » ned 18 pro, 2022 10:14 am

Teď sem ještě laboroval. Změřil napětí v kolejích a vše stejné.
Jediný rozdíl je že ten IN ve kterém to zastavuje dal je Enter-DCC - IN. V tomto bloku se rozsvítí IN až když tam je celá mašina.
Ten druhý je vjezd před záhlaví kde je DCC- Enter- IN.
Tady se senzor IN rozsvítí hned po projetí prvního podvozku.
Možná bude chyba v tom že oba mám jako koncové bloky....
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Myšpulín » ned 18 pro, 2022 12:35 pm

Nevím jak to máte přesně zapojené, ale viděl bych problém v tom, jak jdou snímané i nesnímané úseky za sebou. Přitom soudím, že se ke snímání používá metody úbytku napětí na diodách. Pokud budu mít za sebou dva úseky, z nichž oba budou detekovány (tedy napájeny přes diody), pak je v obou stejné napětí a při jízdě lokomotivy z jednoho úseku do druhého hned po přejetí kola do druhého úseku dojde k jeho aktivaci, neboť proud poteče oběma čidly do obou náprav lokomotivy. Ovšem v případě, že lokomotiva pojede do snímaného úseku z úseku nesnímaného, bude sice jedna náprava již ve sledovaném úseku, ovšem proud jím nepoteče, protože je zde napětí o úbytek na diodách menší. Teprve až v okamžiku, kdy vjede celá lokomotiva do tohoto hlídaného úseku a přestane odebírat proud z úseku nehlídaného, dojde k detekci. Na tento problém se tu již v minulosti několikrát upozorňovalo. Zásadou je, že pokud používám ke snímání metodu s úbytkem napětí na diodách, tak mít všechny úseky přes tyto diody napájené, i když je nepotřebuji k detekci. To bývá většinou na zhlavích problém výhybek, které jsou mnohdy napájeny napřímo (což je právě chyba).
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » ned 18 pro, 2022 1:10 pm

To Myšpulín:
podle toho co píšete to bude tím. I me testování tomu odpovídá.
Když pozoruji kdy se rozsvítí senzor na který se jede přes usek DCC tak se rozsvítí až je celá loko(všechny kolečka) v úseku.
A když se jede na senzor který je vedle druhého senzoru tak dle cv4 zastaví hned po prvni-druhe nápravě.
Co s tím? Buď detekovat všechny tři úseky pro jeden blok nebo udělat delší koncové useky Enter/IN....
A teď mám zase v tom guláš:)
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » ned 18 pro, 2022 1:17 pm

Ještě bych zkusil projít znovu to nastavení , případně předrátovat jak radí Myšpulín. Zaměřil bych se na správnou funkci BBT ( musí být povoleno u mašiny i v bloku ) a prověřil správné zadání délky bloku i mašiny.https://kolejistenamiru.cz/rocrail-prakticke-priklady-bbt-v-praxi/
Tady je zase popis jak fungují sensory https://wiki.rocrail.net/doku.php?id=sensors_and_blocks-en Když si to otevřeš v prohlížeči Chrome tak je tam na pravé myšítko překlad do češtiny pokud neovládáš po americky.
Když přijdeš na to čím to je tak dej vědět ať nemusím laborovat na prkýnku. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků