RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » úte 11 říj, 2022 7:12 pm

hopeter píše:Zdravím zkušenější kolegy. Po celkem dlouhé době jsem se samostudiem a pokusy dobral k první automatické jízdě.
https://www.youtube.com/watch?v=Id8xcQZBioc Našel by se někdo ochotný pomoci s dalším vývojem. Nechci přímo vodit za ručičku ale jen občas pošťouchnout jak co udělat aby to co si vymyslím fungovalo. Díky. :)


Rád pomůžu, když budu vědět :wink:
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » úte 11 říj, 2022 8:02 pm

Díky a ještě pochvala za tvoje videa , bez nich bych se do toho ani nepustil. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » sob 15 říj, 2022 5:43 pm

Nezkoušel jste někdo v Rocrailu točnu nebo přesuvnu ? Našel jsem , že ta možnost je ale nejsem z toho moc moudrý...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Pater » ned 16 říj, 2022 6:16 am

Točnu lze vytvořit tak, že klikneš pravým tlačítkem do plánu. Objeví se rozbalovací nabídka "přidat položku", zvolíš "točna".
Ta se dá přesunout na libovolné místo.
Pokud klikneš pravým tlačítkem na točnu a zvolíš "vlastnosti" dostaneš se na kartu nastavení "hlavní". Další nastavení je v ostatních záložkách: rozhraní, multiport, koleje
Na kartě "hlavní" pak můžeš točnu změnit na přesuvnu.
Měl by jsi upřesnit, co potřebuješ nastavit.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » ned 16 říj, 2022 2:44 pm

Díky za nakopnutí , až se oklepu z momentálního moribundusu tak to zkusím. Konkrétně mě jde o přesuvnu ve skrytém nádraží. Představa je ,že vlak vjede do přesuvny , podle vlakové cesty se přesuvna přestaví a jiný vlak odjede z přesuvny.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Pater » pon 17 říj, 2022 10:32 am

Mám točnu a to prozatím pouze v ručním režimu. Pro automatický režim bych totiž potřeboval na mostu detekovat obsazení a to nejlépe na třech místech. Při délce koleje na mostě 15cm jsem to vzdal.
Abych řekl pravdu, z přesuvny taky moudrý nejsem. U točny se totiž nepočítá s tím, že by na ní mohl být víc jak jeden vlak. V RR to mám to nastaveno tak, že točna je nastavena jako blok a tak se i chová. Postavit cestu do obsazeného bloku nelze. Nedokážu si proto představit jízdu do obsazené přesuvny.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: RocRail

Příspěvekod hank61 » pon 17 říj, 2022 12:22 pm

Pater píše:Abych řekl pravdu, z přesuvny taky moudrý nejsem. U točny se totiž nepočítá s tím, že by na ní mohl být víc jak jeden vlak. V RR to mám to nastaveno tak, že točna je nastavena jako blok a tak se i chová. Postavit cestu do obsazeného bloku nelze. Nedokážu si proto představit jízdu do obsazené přesuvny.


A co kdyby každá kolej v přesuvně tvořila samostatný blok a byla tedy samostatně detekována? :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » pon 17 říj, 2022 12:26 pm

Postavit cestu do obsazeného bloku nelze. Nedokážu si proto představit jízdu do obsazené přesuvny.

Uvažoval jsem každou kolej přesuvny jako samostatný blok. Po obsazení koleje by z bloku šel příkaz pro posuv točny na další polohu a z té by odjel vlak nebo byla nastavena prázdná kolej pro vjezd. Bohužel zatím mám v DCC přesuvnu v algoritmu přesun o jednu kolej vlevo nebo vpravo ( dvě adresy přes arduino ) Musím to předělat na systém nultá (výchozí) kolej a další podle adresy.
EDIT: Koukám ,že mě Honza předběhl... :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Zlámalík » pon 17 říj, 2022 4:57 pm

Každá kolej samostatně, jasně. A v dalším kroku budeš řešit to co teď já - detekovat, zda nějaké spřáhlo nepřesahuje přes dělicí rovinu přesuvny, abych si neorval vozidla na odstavných kolejích vedle... Zkoušel jsem různé, zatím nejlepší je laserová dioda a papsek přesně v rovině hlavy spřáhla. Cokoliv většího nemá šanci, světlo se rozptýlí a překážka se nedetekuje.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » úte 18 říj, 2022 7:50 pm

Nějak jsem se zamotal do tvorby bloků. :(
Nudle.jpg

Pokouším se řídit jedno z mých kolejišť Rocrailem. Fyzicky to mám zapojené podle obrázku výše. Sensory bloků jsou nastavené na "enter" a "in". Koncové bloky zadané jako koncové stanice. Vlakové cesty vygenerované směrovačem. Po přepnutí do automatu jde lokomotiva postavit na výchozí blok a přetažením myší zadat cestu do zvoleného bloku. Až potud je vše v pořádku ale lokomotiva se nerozjede ( zapnout lokomotivy nezapomínám ). Rozjede se jen ručním zásahem ovladače ale zvolenou cestu ctí. Něco je špatně a já nevím co.
Potřeboval bych vědět jestli nemám detekovat i kolejnici v bloku a používat ji jako sensor pro událost "enter" a pro událost "in" použít přilehlý sensor podle směru ?
Od kud a kam je fyzicky délka bloku. Je hranicí úsek mezi sensory nebo se bere blok včetně sensorů ?
Díky za nakopnutí.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » úte 18 říj, 2022 8:28 pm

Zapojené to je správně. Pokud se lokomotiva nerozjede, pak důvodů může být mnoho a někdy úplně banálních.
Detekce středních částí není nutná. Já to používám úplně stejně. Pouze krajní úseky bloků jako ENTER a IN.
Délku bloku zadávám mezi senzory, tedy v případě dělěných kolejí od jednoho přerušení k druhému. Je to jistota.

Pokud zadáš tu trasu ručně - přetažením lokomotivy z výchozího do cílového bloku, naskočí u lokomotivy ukazatel rychlosti na nějakou rychlost nebo zůstane na nule (v tabulce vlaků vlevo je to sloupec V___).

Asi by to chtělo poslat pracovní prostor, abych se na to kouknul. Chyba může být v nastavení délky vlaku, typu vlaku apod. Takto těžko radit.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod workous » úte 18 říj, 2022 8:31 pm

Honzo já myslím, že to zhlaví máš špatně zapojené ....jen pro příklad blok bk4 je vlastně staniční kolej, kterou rozdělíš v tvém případě na dvě části a každá je detekováná jedním senzorem pravým a levým, které přiřadíš do bloku bk4 na oranžové úseky zapoměň.

P.S. tak to jsem to testoval na mnoha pokusech a vždy to fungovalo správně
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » úte 18 říj, 2022 8:52 pm

workous píše:Honzo já myslím, že to zhlaví máš špatně zapojené ....jen pro příklad blok bk4 je vlastně staniční kolej, kterou rozdělíš v tvém případě na dvě části a každá je detekováná jedním senzorem pravým a levým, které přiřadíš do bloku bk4 na oranžové úseky zapoměň.

P.S. tak to jsem to testoval na mnoha pokusech a vždy to fungovalo správně


To bych rád viděl to rozdělení koleji, aby to fungovalo správně. Šlo by to sem nějak schematicky načrtnout?
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod workous » úte 18 říj, 2022 9:52 pm

Rosik píše:
workous píše:Honzo já myslím, že to zhlaví máš špatně zapojené ....jen pro příklad blok bk4 je vlastně staniční kolej, kterou rozdělíš v tvém případě na dvě části a každá je detekováná jedním senzorem pravým a levým, které přiřadíš do bloku bk4 na oranžové úseky zapoměň.

P.S. tak to jsem to testoval na mnoha pokusech a vždy to fungovalo správně


To bych rád viděl to rozdělení koleji, aby to fungovalo správně. Šlo by to sem nějak schematicky načrtnout?


Nechci tu rozpoutat diskuzi co a jak se má dělat správně jen píšu jak jsem to měl zapojené já při testech na žádném ostrém kolejišti jsem to nasazené neměl....dle tvých stránek a projektů kolejišť budeš mít více zkušeností než já... píšeš, že to má Honza zapojené správně, že to děláš taky tak.... pokud ti pošle zálohu plánu třeba najdeš chybu.
Zdeněk

P.S. přidal jsem schematicky,ale tohle asi každý zná.....první možnost hodně používaná, druhá co uvádí Honza a Rosík a třetí udávaná jako ideální varinta - bohužel náročná na zpětnou vazbu více modulů...
Přílohy
Úseky.png
Úseky.png (8.21 KiB) Zobrazeno 1912 krát
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » stř 19 říj, 2022 10:22 am

Znovu jsem prošel všechna nastavení. Přidal jsem do vlastností bloků délku. První políčko jsem zadal délku včetně sensorů a to vedlejší délku napájeného úseku mezi sensory. Dále jsem do lokomotiv přidal jejich délky ( zatím vše zkouším bez vagonů ). Pak jsem smazal všechny vlakové cesty a znovu vygeroval směrovačem. No a pak jsem si hrál s menu lokomotiv ( na pravé tlačítko ) a najednou to začalo fungovat... :) Zatím tedy jen pojíždění s jednou lokomotivou z bloku do bloku přetažením myší jak je prezentováno ve videích.
Co se týká rozřezání kolejí, je uděláno podle obrázku výše ( řez jedné kolejnice ) a zapojeno na detekci podle varianty č.2 tj.střed napájen přímo a krajní úseky přes detektor obsazení. Blok BK4 je vlastně přesuvna , která je prozatím nastavena jen na jednu kolej , protože zatím nevím jak ji přidat do programu. Na to je ještě čas jelikož se plácám i v běžných nastaveních... :wink: BK1 je jen prodloužený šturc co imituje koncovou stanici stejně jako BK4.

Při ladění se mě dost často stává , že z různých důvodů nedokončí lokomotiva úkol. Nevím jak správně řešit reset úlohy. Zrušit úlohu lokomotivy v blocích nestačí a tak třeba reset výhybek řeším otevřením vlakových cest a resetuju cestu ,která blokuje výhybku. Není nějaká možnost jak vrátit úlohu do výchozího stavu ?

Dále bych rád naprogramoval nějaký smysluplný pohyb dvou vlaků ( časem třeba i více ) Příklad: Výchozí postavení BK1 sólo motorák , BK4 manipulák loko+2vozy. Úloha - manipulák z BK4 do BK3 , motorák z BK1 do BK2 , manipulák z BK3 do BK1 , motorák z BK2 do BK4 , manipulák z BK1 do BK2 , motorák z BK4 do BK3 , manipulák z BK2 do BK4 , motorák z BK3 do BK1 a tak pořád dokola... Předpokládám použití funkce jízdní řád nebo se to dělá jinak ? Zkusím to samozřejmě sám ale třeba se zase do toho zamotám a budu loudit o rady.
Zatím tedy díky všem za poskytnuté informace. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků