RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pát 07 dub, 2023 5:37 am

Ahoj Honzo,večer jsem přidal další bloky a zkoušel jezdit mezi bloky. Dvakrát v jednom a tom samém bloku a u stejně loko se mi stalo že vlak zastavil, vyplo to centrálu,nahlásil duchtrain a při následném resetu mašiny se vlak rozjel naopak. Jako kdyby RR nezaznamenal enter.Asi tvá situace.
Ale podotýkám vše je nahrubo,nejsou stanoveny délky bloku,délky vlaků,BBT. Ani středy bloku přes diody.
Uvidím co to udělal až vše nastavím.
Nejspíš to bude v pohodě až to dotahnu do konce. Touha po ježdění byla ale větší:))
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » pát 07 dub, 2023 8:56 am

Ahoj Jirko. Co týká těch opačných rozjezdů tak se to u mě chovalo asi stejně. Šipka v počátečním bloku ukazovala správně , cestu to postavilo dle JŘ ale po spuštění jela mašina opačně a při dosažení prvního bloku v nechtěné cestě to stoplo centrálu ( pokud jsem to nestihl stopnout sám ). Zatím jsem to dál neřešil ale u mašin mám povolenou změnu směru ( kvůli sunutí a u sólo motoráku ) což u jízdních řádů je asi zbytečné. Dále jsem zkusil u bloků v jízdním řádu definovat stranu odjezdu a asi to pomohlo. Vše ale je vázáno na jízdní řády, v pouhé automatice je to pořád o náhodě. Asi je potřeba "sešněrovat" u bloků a mašin vše co se dá... :wink:
Přesné a plynulé zastavování jsem zatím vychytal pouze u bloků s jedním sensorem. V bloku mám událost "enter2in" a časovačem si nastavím kam má vlak dojet. Navíc k tomu nastavím zpomalení v CV4. U všech mašin taky nastavuji CV2 ,3,4,5 a 6 na hodnoty aby se chovaly přibližně stejně. Ladím to na prkýnku ovládaném z RR. CV nastavuji multimausem současně připojeným. Tady https://www.youtube.com/watch?v=FbOFqlX0NqE je vidět , že to opakovaně funguje na +- centimetr z obou směrů. BBT vůbec nepoužívám , plynulé zastavení řídím dekodérem v mašině. Tady jsem čerpal rozumy [url]https://wiki.rocrail.net/doku.php?id=sensors_and_blocks-en&s[]=enter[/url] Když si to otevřeš v google Chrome tak to jde celé přímo přiložit...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » pát 07 dub, 2023 9:17 am

Jirka1984 píše:Ahoj Honzo,večer jsem přidal další bloky a zkoušel jezdit mezi bloky. Dvakrát v jednom a tom samém bloku a u stejně loko se mi stalo že vlak zastavil, vyplo to centrálu,nahlásil duchtrain a při následném resetu mašiny se vlak rozjel naopak. Jako kdyby RR nezaznamenal enter.Asi tvá situace.
Ale podotýkám vše je nahrubo,nejsou stanoveny délky bloku,délky vlaků,BBT. Ani středy bloku přes diody.
Uvidím co to udělal až vše nastavím.
Nejspíš to bude v pohodě až to dotahnu do konce. Touha po ježdění byla ale větší:))
Jirka


Zkontroluj si, zda máš u vlakové cesty správně nastaveno (zašktnuto) znaménko plus u políčka "Z bloku" a "Do bloku" a také správné nastavení ve vlastnostech bloku ouško vlakové cesty, zda máš správné senzory přiřazené pro ENTER a pro IN. To by mohlo způsobovat toho ducha, protože při špatném nastavení vjedeš rovnou do IN, ale RR očekává nejdřív ENTER.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pát 07 dub, 2023 12:32 pm

Duch opraven, měl sem na usek IN dva drátky. Jeden do detektoru a druhý do řádu. Byl schován pod sterkem.
To je to dodělavani detekce:) teď ok.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » úte 11 dub, 2023 11:55 am

Ahoj,už mám 2/3 kolejiště "nastrkano" v RR a zjistuju první nedostatky a moje neznalosti.
Třeba když sjíždí z Horního nádraží na spodní Hlavní mám jeden blok staniční kolej a další až dole před zhlavim Hlavního nádraží.
Vlak nějakou dobu jede cca 6m a ten druhý co čeká až bude volný blok před zhlavim zbytečně stojí i když by mohl dávno jet. V sobotu jsem měl doma návštěvu a nejčastější otázka byla " kdy už pojede nějaký vlak"
Ano mám velké kolejiště a jen 5vlaku. Tak budu muset ještě přidat nějaké bloky.
A nebo a to je otázka:
jde třeba jen jedním senzorem dávat pokyn že trať je volná?
A další otazka:
Zkoušel jsem jízdní řády. Vše jde podle videa od Rosika ale i když nemám zaskrtlou pravidelnou zastávku vlak v bloku zastaví. Nezastaví jen v bloku kde nemám zaskrtle čekejte.
Nevíte co dělám špatně?
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » úte 11 dub, 2023 12:42 pm

Jirka1984 píše:Ahoj,už mám 2/3 kolejiště "nastrkano" v RR a zjistuju první nedostatky a moje neznalosti.
Třeba když sjíždí z Horního nádraží na spodní Hlavní mám jeden blok staniční kolej a další až dole před zhlavim Hlavního nádraží.
Vlak nějakou dobu jede cca 6m a ten druhý co čeká až bude volný blok před zhlavim zbytečně stojí i když by mohl dávno jet. V sobotu jsem měl doma návštěvu a nejčastější otázka byla " kdy už pojede nějaký vlak"
Ano mám velké kolejiště a jen 5vlaku. Tak budu muset ještě přidat nějaké bloky.
A nebo a to je otázka:
jde třeba jen jedním senzorem dávat pokyn že trať je volná?
A další otazka:
Zkoušel jsem jízdní řády. Vše jde podle videa od Rosika ale i když nemám zaskrtlou pravidelnou zastávku vlak v bloku zastaví. Nezastaví jen v bloku kde nemám zaskrtle čekejte.
Nevíte co dělám špatně?
Jirka


6 mertů je hodně. Tam už by to stálo rozdělit na více bloků (vytvořit autoblok) - 2-3 podle měřítka. Nezpapomeň pak ale vytvořit Skupinu bloků a kritický úsek, aby vlaky nemohly jet proti sobě.
Co se týče jízdního řádu, tak vlak by měl zastavit pouze v zastávkách nebo stanicích, kde mu to určíš zaškrtnutím Pravidelné zastávky. Zastaví ale také pokud nemá volnou cestu dál a nebo samozřejmě v kusých koolejích, kde dochází k otočení směru. U bloků je pak nutné nastavit zda a na jak dlouho zde má vlak zastavovat. Na širé trati se předpokládá, že vlak nezastavuje, takže zde se ve vlastnostech bloku v oušku Podrobnosti musí nastavit u Čekejte - Ne. Opět ale vlak zastaví, pokud nebudeme mít volnou cestu, kam pokračovat.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » stř 12 dub, 2023 12:20 pm

Dobře díky za radu,přidám jeden blok doprostřed. Na cca 3m sirou trať mezi dva tunely.
Ještě k tomu jízdnímu řadu. Když u toho bloku kde chci aby vlak nezastavil nezaskrtnu čekejte tak vlak projede. Jakmile zaskrtnu čekejte ,v jízdním řadu není pravidelná zastavka vlak zastaví. Tenhle týden už asi nebudu mít čas na pokusy:( takže příští týden budu zase badat.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » stř 12 dub, 2023 7:21 pm

Jirka1984 píše:Dobře díky za radu,přidám jeden blok doprostřed. Na cca 3m sirou trať mezi dva tunely.
Ještě k tomu jízdnímu řadu. Když u toho bloku kde chci aby vlak nezastavil nezaskrtnu čekejte tak vlak projede. Jakmile zaskrtnu čekejte ,v jízdním řadu není pravidelná zastavka vlak zastaví. Tenhle týden už asi nebudu mít čas na pokusy:( takže příští týden budu zase badat.
Jirka


Moc nerozumím tomu, kde zaškrtáváš to "Čekejte"? Chtělo by to nějak upřesnit. Nemyslíš tím zaškrtávací políčko "Pravidelná zastávka"?
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » stř 12 dub, 2023 8:07 pm

Čekejte zaskrtavam v podrobnostech bloku. Tam když to nezaskrtnu vlak projede ale když má zastavit( pravidelná zastávka) nezastavi- to je logické.
Když mám ale prázdné kolejiste( žádný obsazeny blok) vlak zastaví všude tam kde je políčko čekejte zaskrtle a pravidelná zastavka nezaskrtna. Vždy počká stanovenou dobu která je v nastaveni pro blok a jede dál. Úkol dokončí v pohodě.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » čtv 13 dub, 2023 4:19 am

V bloku je taky volba čekání "lokomotiva". Tou si můžeš určit která mašina tam zastaví a která projede. Musí se ale k tomu určit typ vlaku v menu lokomotivy a v menu bloku.
Použil jsem to třeba u zastávky aby nákladní vlak projel a motoráček zastavil.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod michal_d » čtv 13 dub, 2023 3:36 pm

Požadavek aby některý vlak blokem projížděl a jiný zastavoval jsem řešil dlouho. Řešení s definicí ve vlastnosti každé lokomotivy jsem nechtěl. Jedna lokomotiva může vozit různé typy vlaků. V mém případě jde o odbočku na širé trati, kde je navíc zastávka. Potřebuji tedy aby osobní vlak zastavil vždy a třeba nákladní nebo rychlík projel bez zastavení, ale s výjimkou případů, kdy je další cesta obsazená vlakem z/na druhou trať. Nakonec jsem to vyřešil pomocí dodatečných bloků. Dle návodu jsem to moc nepochopil, ale pokusy jsem dospěl k funkčímu řešení. Kdy blok Z1 je "zastavovací" s udanou hodnotou wait a blok Z1_no_stop je "průjezdný" s wait=no. Je akorát třeba nadefinovat cesty i pro blok Z1_no_stop. Ve vlastnostech bloku Z1 mám zašktnuto "virtual" a blok Z1_no_stop je definovaný jako jeho slave blok. Vlaky, které mají zastávkou projíždět jsem v schedule nasměroval přímo do bloku Z1_no_stop. Je to krkolomné, ale funguje to k mé spokojenosti.

Rocrail.png
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 13 dub, 2023 7:41 pm

Asi sem natvrdlej nebo blbej a nemuzu prijit kde je zakopany pes. Zkusil jsem dalsi jizdni rad a opet to same. At je nebo neni zaskrtla pravidelna zastavka vlak vzdy vjede do bloku kde nema zastavit, dokrouzi do useku in,udela si cestu a jede dal a takhle je to ve vsech blocich stejne az se zastavkou ci bez.
Nekde budu mit neco zaskrtle co nema byt. Ale co? :(
Schvalne prosim koknete do nastaveni,loko,blok a jizdni rad.
Diky jirka
Přílohy
Snímek obrazovky (9).png
Snímek obrazovky (8).png
Snímek obrazovky (7).png
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » čtv 13 dub, 2023 8:20 pm

Jirka1984 píše:Asi sem natvrdlej nebo blbej a nemuzu prijit kde je zakopany pes. Zkusil jsem dalsi jizdni rad a opet to same. At je nebo neni zaskrtla pravidelna zastavka vlak vzdy vjede do bloku kde nema zastavit, dokrouzi do useku in,udela si cestu a jede dal a takhle je to ve vsech blocich stejne az se zastavkou ci bez.
Nekde budu mit neco zaskrtle co nema byt. Ale co? :(
Schvalne prosim koknete do nastaveni,loko,blok a jizdni rad.
Diky jirka


To zaškrtávací políčko Čekejte se zaškrtne automaticky, pokud je na kartě bloku v podrobnostech u volby "Čekejte" zvolí cokoliv jíného než NE. Pokud se zde zvolí NE, tak i na kartě Podrobnosti se Čekejte odškrtne. Pokud není vyžadováno zastavení v daném bloku žádnou lokomotivou, pak stačí zvolit na kartě Podrobnosti to "NE".

Složitější je to ve stanici, kde chceme aby zastavoval jen nějaký typ vlaku. Pak opět ve vlastnostech bloku na kartě Podrobnosti jsou dole typy vlaků. Zde jsou tzv. 3stavová tlačítka. Běžné zaškrtnutí typu vlaku způsobí zastavení v bloku podle nastavené doby čekání v bloku, při druhém kliknutí se objeví čtvereček, který způsobí, že daný typ vlaku do bloku smí vjet, ale nebude zde zastavovat (opět pokud má možnost jet dál bez zastavení) a třetí stav - nezaškrtnuto znamená, že vlak daného typu vůbec do tohoto bloku nesmí vjet. Samozřejmě to předpokládá i správné nastavení typu vlaku ve vlastnostech lokomotivy. Má to ještě nějaká další úskalí, ale tím bych se nyní nezabýval.

Pokud ani tyto rady nepomohou, pošli mi mailem pracovní prostor a já na to mrknu, kde je zakopaný pes.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pát 14 dub, 2023 7:56 am

Opet díky za rady, v neděli vyzkouším a dám vědět.
Dekuju Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pát 21 dub, 2023 4:57 am

Ahoj,tak sem opět trochu testoval a opět pár poznatků.
Bloky s NE u cekejte při volném dalším bloku vlak projede.
Bloky s Lokomotiva vlak projede tam kde je čtvereček u druhů vlaku
Blok s Lokomotiva "odskrtlej" (fajfka)druh vlaků vlak zastaví i když neni v jizdním řadu zaskrtla pravidelná zastávka.
Takže zlepšení o 50% ale stále se nemohu kochat průjezdem vlaku přes nádraží.
Další poznatek, musím předělat vratnou smycku. Vjezdovou vyhybku mám ovládnou mimo RR a není to dobré. Ovládání je pomoci kontaktu v koleji. Vlak v VS si prehazuje sám vyhybku. Ale RR o tom neví. Takže to musím předělat na ovládání přes RR.
Další věc na předělání- ve VS je vyhybka do kuse koleje. Jenže ta výhybky je v prostředků bloku. Takže bych tam nedokázal zajet pomoci RR,jedině na ruku.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků