RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod model » sob 04 led, 2020 6:58 pm

Ano, máte pravdu, skutečně byl jeden senzor definován ve dvou cestách, nemohl by sem někdo znalý prosím dát nebo trošku vysvětlit výrokovou logiku v části bloky - vlakové cesty?
Co ty slova znamenají a jak se to chová?
Děkuji
model
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 19 led, 2019 4:33 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Trixt » ned 05 led, 2020 4:32 pm

No, já ti sice asi nepopíši veškeré možné varianty, ale mohu ti popsat, jak to využívám já:

Mějme následující jednoduché schéma. Na trati jsou dva bloky, kde každý blok používá tři detekované úseky. Dva krátké na krajích pro přesnější zastavení a jeden delší uprostřed:

rocrail-schema01.jpg

S blokem Blok1 jsou svázány senzory S0, S1 a S2
S blokem Blok2 jsou svázány senzory S3, S4 a S5

Předpokládejme, že chceš pendlovat jen mezi těmito místy. Pak budeš potřebovat dvě trasy (pozor na znaménka + a -):

Trasa1-2+: z Blok1(-) do Blok2(+)
Trasa2+1-: z Blok2(+) do Blok1(-)

Osobně si zadávám raději trasy ručně, abych je měl pod kontrolou. Do pojmenovávání trasy zahrnu i čísla koncových bloků a směry. Dále budeš muset u bloků nedefinovat níže uvedené údaje na záložce "Vlakové cesty":

U "Blok1":
- U pojmenovaných tras nebude nastaveno nic (lepší je definovat obecné trasy)
- U "all enter +" pokud tímto směrem nemá nic jezdit nebude nastaveno nic
- U "all enter -" budou nastaveny následující řádky (senzor - událost):
  • S2 - enter - lokomotiva vstoupila do bloku
  • S1 - pre2in - lokomotiva zpomalí, blíží se k cíli
  • S0 - in - lokomotiva zastaví, dorazila do cíle
  • S1 - free - lokomotiva uvolnila blok
U "Blok2":
- U pojmenovaných tras nebude nastaveno nic (lepší je definovat obecné trasy)
- U "all enter -" pokud tímto směrem nemá nic jezdit nebude nastaveno nic
- U "all enter +" budou nastaveny následující řádky (senzor - událost):
  • S3 - enter - lokomotiva vstoupila do bloku
  • S4 - pre2in - lokomotiva zpomalí, blíží se k cíli
  • S5 - in - lokomotiva zastaví, dorazila do cíle
  • S5 - free - lokomotiva uvolnila blok
Pokud by jsi v bloku měl jen jeden senzor, například S1 v Blok1 a S4 v Blok2 pak bys definoval u těchto bloků jen dvě události:

Blok1: S1 - enter2in a S1 - free
Blok2: S4 - enter2in a S4 - free
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Ferys » úte 07 led, 2020 8:04 pm

Stačí pro ovládání v automatice pouze jeden senzor na každé straně bloku s tím, že je nějak nadefinovaná délka koleje či nakalibrovaná loko a tím i místo, kde vlak zastaví? Chtěl bych se vyhnout dělení staničních kolejí na víc úseků, než je nutné - znamená to pro mě 30 úseků a 4 dekodéry DO navíc...
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: RocRail

Příspěvekod Trixt » úte 07 led, 2020 8:24 pm

Určitě je možno zastavit, po nastavení lokomotivy, na základě délky koleje na konkrétním místě. Lze zastavovat i uprostřed bloku (vhodné pro motorové jednotky). Bohužel já jsem se tím ještě neprokousal. Jediné co jsem zkoušel je využít časovač T2, zadávaný u bloku na záložce vlakové cesty, kde je možno nastavit, po jaké době lokomotiva po vjezdu do bloku zastaví. To funguje dobře, pokud lokomotivy mají podobné brzdící křivky a stejnou minimální rychlost. Třeba se ale tím někdo v RocRail již prokousal a podělí se o zkušenosti.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RocRail

Příspěvekod model » sob 11 led, 2020 7:25 pm

Děkuji za odpovědi. Další dotaz, na který se raději ptám, nejsem ochoten to zkusit v praxi. Jak se chová více vlaků v autorežimu.... Jde mi o to, že když budu mít společný úsek pro dvě cesty, tak jak ty vlaky čekají?
model
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 19 led, 2019 4:33 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Trixt » sob 11 led, 2020 8:13 pm

Pokud jezdíš v automatickém režimu a pošleš dva vlaky do jiného bloku, kdy oba projíždějí stejný úsek, pak samozřejmě druhý vlak se rozjede až po uvolnění cesty prvním vlakem. To platí i když spustíš všechny vlaky v náhodném režimu nebo když vlaky jezdí dle jízdního řádu. Systém žádný vlak nerozjede, dokud se neuvolní celá vlaková cesta, kterou má tento vlak absolvovat.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RocRail

Příspěvekod model » sob 18 led, 2020 11:15 am

Třetí dotaz na toto téma, dá se někde nastavit, aby vlak rozsvítil světla, zahoukal... při projetí senzoru? Našel jsem záložku akce, ale to jsou nějaké akce obecně, chybí mi tam roletka na výběr F1... Fx..Děkuji.
model
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 19 led, 2019 4:33 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Trixt » sob 18 led, 2020 12:49 pm

Odpověď lze rozdělit na dvě části:

Automatický režim kdy vlaky přetahuješ z bloku do bloku nebo je řídí Rocrail:
V tomto režimu lze zajistit, aby vlak při najetí do nějakého detekovaného úseku zahoukal, bez ohledu na to, jaký dekodér obsazení použiješ. Já k tomu využívám pomocný blok spojený s daným senzorem, který je na vlakové cestě nastaven jako blok, přes který lokomotiva projíždí. Na senzoru spojeným s tímto blokem pak mám definovánu akci zahoukání. Pokud ale máš zahoukání lokomotiv nastaveno u různých lokomotiv na různé funkce, pak musíš definovat akcí více a ty podmínit konkrétními lokomotivami.

Ruční režim kdy vlak řídí uživatel ručně pomocí nějakého ovladače:
Zde je to složitější. Jelikož vlak neřídí Rocrail, ale řídí ho člověk sám, nemůže RocRail vědět, která lokomotiva do detekovaného úseku najela. Jedinou možností je využít detektor obsazení podporující RailCom např. Digikeijs DR5088RC (možná existují i jiné principy detekce konkrétní lokomotivy). V tomto případě systém bude vědět, která lokomotiva najela do úseku a může tedy rozsvítit a zahoukat automaticky.

Jinak pokud jezdíš přes RocRail, a je jedno, zda ručně nebo v automatickém režimu, lze nastavit, aby při rozjetí vlaku se rozsvítila světla a zapnul zvuk, a aby třeba 30 sekund po zastavení světla zhasla a zvuk se vypnul. Nefunguje to ale v ručním režimu, pokud k ovládání lokomotivy používáš například aplikaci Z21 na mobilu. Zde musíš zvuky i světla zapínat a vypínat sám.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RocRail

Příspěvekod model » sob 18 led, 2020 2:48 pm

Ano, to je přesně ono. Chtěl bych definovat, že po projetí senzoru vlak zahouká a v automatickém režimu, že nastartuje (roco F1) , rozsvítí světla... když dojede do bloku kam má, vypne motor, zhasne světla. Jak se to dělá? Mohu poprosit o screen z programu, kde se akce definují...
model
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 19 led, 2019 4:33 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Trixt » ned 19 led, 2020 1:08 pm

Nevím, zda to dělám nejlépe, ale můj postup, na který jsem přišel, je následující (při použití RailCom by to bylo asi jednodušší):

1) Mám následující úsek tratě s blokem B-KP a senzorem S193, kde chci, aby vlak při průjezdu například zahoukal:

Obrázek

2) Senzor musí být zadán u bloku:

Obrázek

3) Musí být definována akce pro zahoukání v seznamu "Tabulka akcí". Její definice vypadá následovně (akce F9-HOUK):

Obrázek

Pokud lokomotivy houkají na různé funkce F, musíš mít akcí více.

4) U senzoru S193 pak definuji novou akci, kde využiji akci F9-HOUK:

Obrázek

5) Pokud se tato akce má provést jen u některých lokomotiv a třeba jen při průjezdu z jedné strany, musíš zadefinovat podmínky, např.:

Obrázek

Já mám nastaveno, že houkání se provede pouze pro lokomotivu 6

6) Pokud dodefinuješ blok a vedou přes něj nějaké již existující cesty, je nutno ho do nich zadat jako blok křížení:

Obrázek

Možností je asi spousta, já se v tom orientuji zatím jen trochu. Snad ti to pomůže.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RocRail

Příspěvekod TheJaro » stř 01 dub, 2020 5:55 pm

Dobrý deň
Mám otázku ohľadom ovládania cez RocRail.
Je možné nastavenie cesty len medzi blokom jeden a dva ? Bez použitia senzoru v strede? Tak ako je ma obrázku dole
Přílohy
Bez názvu.jpg
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: RocRail

Příspěvekod Trixt » stř 01 dub, 2020 9:09 pm

Ahoj, ano, nemusíš mít senzor uprostřed. Každý blok bude vázán právě na jeden senzor. U bloku B4 budeš mít u cest ze strany '-' nastaven levý senzor a u něj nastavenu událost enter2in a doporučuji do časovače pro událost 1 nastavit nějakou hodnotu, např. 1000. Záleží na délce bloku. U bloku B4 u cest ze strany "+" se nastaví pravý senzor a u něj opět událost entar2in a zase nějaké zpoždění. Pokud budeš mít správně nastaveny vlakové cesty, můžeš pak pendlovat mezi těmito dvěma bloky.

P.S: Je to ale neobvyklé uspořádání. Jde ti jen o testování?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RocRail

Příspěvekod TheJaro » stř 01 dub, 2020 9:32 pm

Trixt - supeeer, takže sa to dá. Zajtra skúsim a hodím foto prečo som to chcel. Teraz skúsim o niečo viac času venovať RocRail u.
Ps: mam modulovku kde mám len stanicu a momentálne sú ďalšie moduly pase kvôli viru, viac info pridám v priebehu týždňa
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: RocRail

Příspěvekod Trixt » čtv 02 dub, 2020 10:11 am

Jelikož jsem si koupil motorovou jednotku řady 850, kterou chci provozovat bez přípojného vozu, přemýšlel jsem jak na to, aby mi zastavila spíše uprostřed bloku než na jeho konci.

Při té příležitosti jsem se dostal ke zkoumání funkce BBT. Nejdříve jsem u lokomotivy musel funkci BBT povolit. Viz obrázek.

rocrail-bbt1.jpg

Jakmile jsem ji povolil, RocRail začal automaticky sbírat informace o tom jak lokomotiva v blocích zastavuje. Učí se postupně, takže je nutné v bloku zastavit v automatickém režimu alespoň destkrát, aby byl efekt správný. Podstatou je, že Rocrail upravuje zpomalení v bloku tak, aby lokomotiva zastavila plynule mezi signálem ENTER a signálem IN. Pokud funkce není povolena a nemáme nastaveny žádné časovače, lokomotiva ihned po signálu ENTER zpomalí a pak se vleče dlouho pomalou rychlostí k senzoru IN. Po povolení BBT lokomotiva v zastavuje mnohem plynuleji a tedy i reálněji.

BBT se dá využít i k zastavení lokomotivy dříve než po dosžení signálu IN. Já tedy přišel jen na jeden způsob. U daného bloku jsem musel zatrhnout volbu "Generovat událost in" a poté asi na polovinu snížit hodnotu "Doba zpomalení". Pozor, toto ale lze udělat až po minimálně 10 zastavení bez zatržené volby, tedy až si RocRail vyladí dobu zpomalení sám.

rocrail-bbt2.jpg

Samozřejmě je potřeba vyzkoušet a případně hodnotu "Doba zpomalení" doladit jejím zvětšením (lokomotiva zastaví později) nebo zmenšením (lokomotiva zastaví dřív).

TheJaro: Sice pro tvůj případ to není podstatné, zastavení v bloku pro jednu lokomotivu se dá dořešit pomocí časovačů u bloků, ale teoreticky by se BBT mohlo hodit i tobě. Podle manuálu by mělo jít naladit přesné zastavení konkrétní lokomotivy i u bloků s jedním senzorem. Já to ale netestoval, já mám u každého bloku 3 senzory.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RocRail

Příspěvekod TheJaro » čtv 02 dub, 2020 10:29 am

Trixt - Zrovna som to rozchodil a mašina jazdí,doplnil som čas a všetko. Videl som tvoje príspevky na FB a pozerám že si ich vložil aj sem,idem to skúsiť

Ps: Tak aj BBT funguje :)
Ešte sa dá nastaviť aj čas odkedy sa má začať brzdiť
Přílohy
RR.jpg
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků