RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod sidlo » pon 14 říj, 2019 5:04 am

Maikl píše:Zkoušel jsem přehazovat znaky přes MultiMaus, a tam najdu všechny které bych si přál 8)

Složitější problém je dobré rozmotávat z nějakého konce. Teď víme, že dekodér s návěstidlem fungují.

Zbývá správně nastavit Rocrail. Zběžně jsem se podíval do návodu https://wiki.rocrail.net/doku.php?id=signal-setup-en a nebyl jsem z toho vůbec moudrý. Tady je potřeba někdo, kdo Rocrail používá, dobře se v něm vyzná a poradí.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaM » pon 14 říj, 2019 11:04 am

sidlo píše:Zdravím, Rocrail neznám. Nevím zdali umí ovládat návěstidla způsobem MX - matrix. K tomu ať se vyjádří zkušenější uživatelé tohoto sw. Ještě existuje dekodér ARD-SCOM-TC-12V https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/30-ard-scom-tc-12v, který používá metodu TC - turnout control. Tato metoda je jednodušší na nastavování. Např. Train Controller jinou neumí.

Dekodér ARD-SCOM-MX-12V se nastavuje pomocí JMRI DecoderPro https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/29-ard-scom-mx/ard-scom-mx-12v-nastaveni-pomoci-jmri-decoderpro nebo přímo přes CV https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/29-ard-scom-mx/ard-scom-mx-12v-popis-cv.

V S-com kódu má každá návěst svoje číslo - kapitola Tabulka návěstí. Vybereme si návěsti které chceme použít a poznačíme si jejich čísla S-com.

Není možné jednotlivé návěsti aktivovat jejich DCC adresou? Předpokládám že to možné je, jestliže je Maikl nastavuje MultiMausem. Pak je možné totéž co jde s ND4. U TrainControlleru to řeším tak, že každé naprogramované cestě přiřadím adresu příslušné návěsti. Umožňuje mi to i programování závislosti vjezdové návěsti na odjezdové, závislost předvěsti řeší sama ND4, předvěst je připojena na společném Scom výstupu. To má asi sidluv dekodér řešeno podobně.
Mohl bych to použít na domácím kolejišti, řízeném TrainControllerem.
RocRail neznám, třeba by to na něm šlo řešit podobně jako to mám řešeno na TrainControlleru.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Support Key

Příspěvekod sidlo » stř 16 říj, 2019 5:03 am

belgarat píše:Prosim ozvete se vy kteri uz JMRI mate nasazene, ze to neni slepa ulicka. Diky za nadeji... po vcerejsku mam pocit, ze bych se mel radsi naucit C++, a nasadit RocRail :(


Pozor! Rocrail.net v tichosti změnil licenci:

Kód: Vybrat vše
Copyright (c) 2002-2019 Robert Jan Versluis, Rocrail.net
All rights reserved.


V tichosti též byly staženy zdrojáky z rocrail.net a github.com. Všechny nesouhlasné příspěvky na toto téma na forum.rocrail.net byly smazány.

Vy kdo používáte Rocrail v klubu nebo kroužku a pořádáte veřejné výstavy kde vybíráte vstupné pozor. Pokud nemáte uzavřenou smlouvu s Rocrail.net tak vaše počínání může být kvalifikované jako nelegální.

Nově bylo do Rocrail sever přidáno Support Key. Pokud nemáte zaplacený klíč, tak se k serveru s některými klienty nepřipojíte. Typy klientů a počet klientů kteří se k serveru připojují bez licenčního klíče se mohou v budoucnu změnit.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RocRail

Příspěvekod snowbear » stř 16 říj, 2019 7:24 am

To ale není nic nového. Stalo se tak již v září 2015...
TT, DR5000, Rocrail
snowbear
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 30 srp, 2018 11:42 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » stř 16 říj, 2019 8:36 am

Ano @sidlo - to vim, nasel jsem kdesi clanek od pana, ktery se tomuto velmi podivoval ... Support Key mam zaplaceny :)

Ale je to take duvod, proc fusuji do JMRI: dava vetsi potencial pro stabilitu ... ale kdyz si proctes jmri-developers ;) tak zjistis ze syndrom Not Invented Here je mocny :-) a JMRI UI je sice mozna uplne nanic, ale "nase" (tedy jejich).
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod Ferys » pát 20 pro, 2019 4:03 pm

Dobrý den, kolegové. Začínám s RocRailem a chtěl bych vás poprosit o radu. Instaloval jsem Win10 a poslední verzi RocRail, propojil NTB s centrálou Lenz 100 přes Interface GenLi od DCCdoma a dle instrikcí p. Krále nastavil parametry. Bohužel mi vždy naskočí hlášení "Nenalezen SVG motiv, Zkontrolujte nastavení SVG Rocwiew" a s programem nelze dále pracovat. Věděl by někdo? Děkuji.

Dnes přeinstalováno, běží.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: RocRail

Příspěvekod Ferys » úte 24 pro, 2019 8:56 am

Tak jsem o kousek dál, RocRail pracuje, loko ovládám přes PC. Abych se seznámil s funkčností, postavil jsem tři kolejové úseky a nastavil parametry viz tento článek:
http://www.zavavov.cz/cz/modelova-zelez ... trebujeme/
Mám centrálu Lenz (kompatibilita s Roco), modul DO S88 od DCC doma. Zkoušel jsem laborovat, četl stručný návod na wiki.rocrail, ale už si nevím rady. Poradil by někdo, prosím?
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: RocRail

Příspěvekod Trixt » úte 24 pro, 2019 9:59 am

A s čím si nevíš rady, v čem přesně spočívá tvůj problém? Předpokládám, že se jedná o modul zpětného hlášení. Dále předpokládám, že jsi jeho funkčnost ověřil v SW k centrále (doufám, že Lenz má podobný sw jako DR5000, což je moje centrála). Dej sem schéma kolejiště z RocRail, které sis zkušebně vytvořil, ať máme z čeho vycházet. Dále napiš, co ti vlastně nefunguje. Nereaguje senzor nebo něco jiného?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Ferys » úte 24 pro, 2019 11:26 am

Ahoj, mám úplně primitivní plánek, abych se s tím seznámil a naučil pracovat:
Rocplánek.gif
Rocplánek.gif (3.39 KiB) Zobrazeno 5939 krát

Postupuji dle návodu v článku zavavov: http://www.zavavov.cz/cz/modelova-zelez ... trebujeme/

Např. jako ID u senzoru 1 (prostřední) mám nastaveno S88-1, ID interface na kartě Rozhraní mám XNET. Adresu jsem dal 1, zkoušel jsem i 513 (ta je pro RocRail nastavena na tomto konkrétním výstupu od výrobce).

Asi dělám něco špatně, protože již v počátku mi nereagují senzory. Fyzicky mám kolej rozdělenou na tři úseky, modul DO je zapojený správně. Při ovládání loko přes PC i ovladač loko normálně pojíždí přes všechny úseky.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: RocRail

Příspěvekod Trixt » úte 24 pro, 2019 1:23 pm

Bohužel nemám zkušenosti ani s centrálou LENZ, ani se sběrnicí S88. Mám DR5000 a používám sběrnici Loconet. Chtěl jsem se ale zeptat, na centrále ti detekce obsazení funguje a jen v RocRail ne? Nebo ani na centrále se ti informace o obsazení úseku nezobrazuje?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Ferys » úte 24 pro, 2019 1:48 pm

Centrála Lenz má pouze jednu led pro signalizaci stavu zapnuto, zkrat - nouzové vzpnutí, nebo zahájení programování...
Bude to jen nějaká banalita, stejně jako při SW propojení RocRailu s centrálou. Laboroval jsem na tom dva dny, vše nastaveno správně. Nakonec stačilo zap a vyp centrálu, a chodilo to. To jsou věci, které se v žádném návodu, ani nápovědě neobjeví.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: RocRail

Příspěvekod Trixt » úte 24 pro, 2019 6:44 pm

No, pokud ti dokedér ve spojení s centrálou funguje, pak to bude jen v nastavení toho, co u senzoru napíšeš do pole Adresa a co do pole Port. Jak je to správně u S88 nevím. Možná zkus do Adresy napsat 0 a do Portu adresu dekodéru. Stejně bych si ale ověřil funkčnost dekodéru mimo RocRail. Lenz nedodává nějaký SW k centrále, kde by se dalo vše otestovat?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Ferys » stř 25 pro, 2019 1:38 pm

Tak jsem si v klidu prošel všechna nastavení od počátku práce s RR. Zjistil jsem odlišné ID Interfacu na kartě řídící jednotky v nastavení vlastností RR a na kartě rozhraní pro nastavení senzorů... Nyní po úpravě senzory reagují na jízdu loko a já se konečně můžu dále vzdělávat. Děkuji za konzultaci zde na fóru a přeji klidné svátky.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: RocRail

Příspěvekod model » sob 04 led, 2020 5:22 pm

Dobrý den, co dělám špatně, když mám dle nákresu 4 senzory obsazení. Dokud jsem jezdil jen z bloku A do bloku B, tak to chodilo normálně, výhyby se přehodily atd. V okamžiku, kdy přibyl nový blok C, tak je asi část té trasy (výhybky společná)
Vlak po projetí do druhého senzoru odmítá dál pokračovat, program hlásí ghost train a vypne v automatu elekřinu, ručně to projedu normálně. Kde je chyba prosím?

A ještě jeden problém...
Trasy jsem si nechal vygenerovat routes, z A do B (když nebylo C) projel normálně. Po vykonání příkazu svítil blok B červeně. Když jsem vlak poslal zase zpátky do A, napsal žlutě, že není definován cíl.
Přílohy
nastaveni2.png
nastaveni2.png (3.96 KiB) Zobrazeno 5666 krát
model
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 19 led, 2019 4:33 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Trixt » sob 04 led, 2020 6:27 pm

Aby bylo možno říct jednoznačně, kde je chyba, musel bys sem vložit, jak máš nadefinované bloky a to záložky "vlakové cesyty" pro směr minus (-) u bloku A a pro směr plus (+) u bloků B a C. Pravděpodobně zmíněný senzor je součástí definice obou bloků B a C a RocRail se pak domnívá, že vlak vjel do špatného bloku.

U druhého problému. První trasa, která ti fungovala byla z A- do B+. Pokud jsi měl správně definovánu i cestu z B+ do A- (mohl jsi mít špatně znaménka v definici), pak by by mohl být problém, že jsi chtěl jet z bloku B směrem plus (+), ale šípka ukazující směr odjezdu lokomotivy směřovala na stranu minus (-). Pak stačilo kliknout pravým tlačítkem myši na blok B a zvolit možnost "Prohodit umístění", čím se přesune šipka signalizující výjezd z bloku na stranu plus (+).
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků