RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » ned 04 dub, 2021 4:12 pm

Trochu jsem s s tim hral ... no, v zasade ta stranka ve Wiki dela co bych chtel, akorat cesta pak skonci zamcena. To se da 'obejit' tak, ze se cesta po manualni aktivaci odemkne (tedy trochu problikne, ale zustane neprosvicena, stejne jako kdyz se stiskne manualne tlacitko "Vlakova cesta". Rad bych to dostal do stavu, kdy tlacitko 'vlakova cesta' i odkud-kam udelaji (opticky) totez :)

Pozn.: Automaticke rizeni bude jako doplnek. Potrebuji dat detem do rukou tablet se schematem nadrazi (nebo casti kolejiste), aby to ridily "skoro manualne".
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod snowbear » ned 04 dub, 2021 10:31 pm

Tak pak pomoci akci. Na tlacitkach se nastavi akce na postaveni cesty (pouze "Set") a na cestach se nastavi akce na resetovani odpovidajich tlacitek. Jedno z moznych reseni treba takhle...
https://drive.google.com/file/d/1drcCgF ... sp=sharing
TT, DR5000, Rocrail
snowbear
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 30 srp, 2018 11:42 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » pon 05 dub, 2021 6:28 am

Je nekde treba nejak slusneji popsano co znamenaji ty jednotlive 'prikazy' objektu Route ? locked bych asi chapal, ale open/close nebo class ? Lockset = set + lock ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod snowbear » pon 05 dub, 2021 9:45 am

Jo, v tom je trochu hokej. Nikde jsem nejaky uceleny prehled nenasel :(

Ja to vidim takhle:
- Open ~ vychozi stav, cesta je dostupna;
- Closed ~ cesta je vyloucena, neda se pouzit;
- Set ~ prestavi vyhybky podle toho jak jsou definovany v ceste;
- Lock ~ zamkne cestu a vsechny vyhybky v ni;
- Unlock ~ odemkne cestu a vsechny vyhybky v ni;
- Lockset = Set + Lock;
- Class ~ Tohle se nejakym zpusobem vaze ke classe definovane na lokomotivach. Jak se to pouziva nemam paru. V XmlScriptu jsou definovane prikazy "classset", "classadd" a "classdel";

Nevyluciji ale, ze ten vyznam muze byt odlisny :wink:
TT, DR5000, Rocrail
snowbear
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 30 srp, 2018 11:42 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » pon 05 dub, 2021 12:10 pm

Jinak: moje nadrazicko je takoveto:
sen-skrytak.jpg


(nektere cervene tlacitka pujdou pryc, ted jsou ta videt kvuli testovani - zbude jen jedno, na zruseni cest)

5x stanicni kolej krat 3x vyjezd plus 1x trat "L" x 2 vyjezdy. Kombinace prave zhlavi > trat "L" se bude vyuzivat minimalne, ale nevylucuji. Nadrazi se bude opoustet primarne trati "M" (spravna kolej dvojkolejky), nebo "L" (lokalka). Dokazal jsem to odkud-kam "zprevodovat" pomoci promennych tak, ze nemam pri M = <pocet-stanicnich-koleji>, N = <pocet-vyjezdu> celkem M*N pravidel a cest, ale jenom (M+N) cest, 2 promenne (vyber stanicni koleje, vyber vyjezdu) a nejake pomocne veci. Ale ve vysledku si nejsem jisty jestli by nebylo lepsi to M * N ...

- Netrval jsem na tom, ze opetovny stisk "Outputu" jej vypne: pak jde Outputum prisoudit Group ID, a chovaji se jako radio-buttony (tzn. stisknuti jednoho nejprve vypne vsechny ostatni ve skupine, vc. nasledku a akci). Cele zhlavi se resetuje tlacitkem "Vymazat cesty"
- Aby to vypadalo stejne, dodal jsem nove SVG pro Output - okopiroval jsem SVG "Route" pod spravnymi jmeny. Pomoci "SVG" jde volit obrazek, a muze byt ruzny v zavislosti na obsazeni a postavene ceste

Kdybych prisel na to, jak mam priradit v ramci action listu Outputu konkretni hodnotu do promenne, aniz bych na to prirazeni musel zavadet zvlastni akci, tak by se to notne zjednodusilo :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » pon 05 dub, 2021 12:43 pm

belgarat píše:- Aby to vypadalo stejne, dodal jsem nove SVG pro Output - okopiroval jsem SVG "Route" pod spravnymi jmeny. Pomoci "SVG" jde volit obrazek, a muze byt ruzny v zavislosti na obsazeni a postavene ceste

Kdybych prisel na to, jak mam priradit v ramci action listu Outputu konkretni hodnotu do promenne, aniz bych na to prirazeni musel zavadet zvlastni akci, tak by se to notne zjednodusilo :)


Já teď velmi řeším na RocRail fóru a s Digikeijs návěstní znaky české návěstní soustavy. Chci použít dekodér návěstí PeLi, který umí Extended Accesory DCC Packet a zobrazovat tak až 20 návěstních znaků s pomocí 1 adresy. Bohužel je problém s LocoNet u DR5000, který to prý snad neumí přenést. Každopádně, pokud se mi to podaří vyřešit s Digikeijs, pak bych chtěl pomocí SVG vytvořit i obrázky pro každou návěst. Tím bych se byl schopen velmi přiblížit realitě. Snad to dořeším, protože návěstní dekodéry považuji za současnou největší slabinu DCC. Teoreticky by mělo jít pomocí toho rozšířeného paketu zobrazit až 32 různých návěstních znaků. Bohužel není moc dekodérů, které by to uměly a když už jsou, pak jsou drahé s Arduinem a S-com. Myslím ale, že dekodér PeLi, je ideální. Jak cenově tak funkcemi je naprosto perfektní a víc jak 20 návěstních znaků snad potřebuje málokdo. Jediná nevýhoda je, že neumí víc jak 5 světel, takže např. zobrazovat rychlost 60 nebo 80 (100) by neuměl (resp. uměl, pokud by byla zovrazována např. jen 60 nebo jen 80 spolu se spodní žlutou). Ale to snad většinu modelářů netrápí.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirkátor » pon 05 dub, 2021 1:11 pm

Tak třeba návěstní dekodér MGP naší návěstní soustavu v pohodě zvládá. A není to zase tak drahé.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1033
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: RocRail

Příspěvekod sidlo » pon 05 dub, 2021 2:21 pm

Rosik píše:Já teď velmi řeším na RocRail fóru a s Digikeijs návěstní znaky české návěstní soustavy. Chci použít dekodér návěstí PeLi, který umí Extended Accesory DCC Packet a zobrazovat tak až 20 návěstních znaků s pomocí 1 adresy. Bohužel je problém s LocoNet u DR5000, který to prý snad neumí přenést. Každopádně, pokud se mi to podaří vyřešit s Digikeijs, pak bych chtěl pomocí SVG vytvořit i obrázky pro každou návěst.


Dekodér, který zvládá NMRA Extended Accessory Control Packet je UNI16ARD-NAV-EXT https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/26-uni16ard-nav-ext. Dekodér umí rychlostní návěstní soustavu ČSD včetně návěstí 60 km/h a 80 km/h, a není tedy omezen na 5 světel. Funguje to s centrálou DR5000, která je připojena k počítači protokolem LocoNet.

Ukázka toho jak to funguje je v odkazu uvedeném níže. Je tam i vidět dvoutlačítková volba Odkud-Kam, včetně rozlišení vlakových a posunových cest. Jsou vyloučené vjezdy na obsazenou kolej nebo podhození výhybky. Při přepnutí do tzv. manuálního režimu to umožňuje individuální stavění výměn a přivolávačku na hlavních návěstidlech. Řídící panel, který může běžet na počítači nebo tabletu, vzhledově i způsobem ovládání odpovídá standardu AŽD-71. Ale do takových detailů bych se v RocRail raději nepouštěl.

https://www.youtube.com/watch?v=2yM_s5HZbE8
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » pon 05 dub, 2021 2:55 pm

Ta podpora mobilni aplikace resp. Webu v RR na rozdil od JMRI (ktere neprenasi nektere dekorace, a ma ponekud potize s konzistenci web / model) docela funguje.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaM » pon 05 dub, 2021 3:00 pm

Jde o dva problémy, první je zobrazení návěstního znaku na návěstidle a druhé přiřazení návěstního znaku dané provozní situaci. Pokud vím, jediný sw který tohle v plném rozsahu zvládá je JMRI ve spojení s návěstními dekodéry postavenými na Arduinu, viz Petrův předchozí příspěvek. Já jsem kdysi používal dekodéry ND4, které jsem ovládal TrainControllerem, to ale pouze pro modulovou stanici ovládanou z obrazovky. Naprogramování všech závislostí bylo dost pracné a nedovedu si ho představit v automatickém provozu. Relativně jednoduché je zobrazit návěstní znak, složitější ale je aby odpovídal zvolené provozní situaci, konkrétně závislosti na nastavení cesty, obsazení a na následujícím návěstidle.
V mém zmíněném případě s ND4 a TrainConrollerem jsem musel vytvořit příslušný návěstní znak podle tabulky a přiřadit ho dané provozní situaci. Každý návěstní znak měl samostatnou adresu. Řešení MGP je jiné, návěst se nastaví automaticky podle postavení cesty, tedy postavení výhybek a obsazení v cestě, návěstidlo má jen jednu adresu. Návěst závisí i na stavu následujícího návěstidla a naprogramování u složitějšího nádraží není jednoduché, je nutné to řešit pomocí virtuálních návěstidel. Návěstidlo návěstního dekodéru MGP může mít až sedm světel, v současné době jsou k dispozici návěsti s nejvýše pěti světly.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail

Příspěvekod snowbear » úte 06 dub, 2021 5:51 pm

Tak nasi navestni soustavu zvlada jakykoliv dekoder prislusenstvi s dostatecnym poctem vystupu, ale programovat to po jednotlivych svetlech neni uplne efektivni :wink: Proto ten Extended Acessory Decoder Control Packet...

Vzdycky to bude o tom, ty zavislosti nejakym zpusobem pretavit do "programu". Muzeme pak diskutovat, ve kterem nastroji to jde lepe nebo hure, coz bude zavisle i na preferencich a zkusenostech kazdeho jednoho z nas, cimz se z toho stava idealni zabava k pivu nebo jinemu oblibenemu napoji :mrgreen:
TT, DR5000, Rocrail
snowbear
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 30 srp, 2018 11:42 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail

Příspěvekod sidlo » úte 06 dub, 2021 6:08 pm

snowbear píše:Vzdycky to bude o tom, ty zavislosti nejakym zpusobem pretavit do "programu".

No a není jednodušší, místo toho obtížného tavení, použít systém, který ty závislosti už v sobě obsahuje?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » úte 06 dub, 2021 8:10 pm

sidlo píše:
snowbear píše:Vzdycky to bude o tom, ty zavislosti nejakym zpusobem pretavit do "programu".

No a není jednodušší, místo toho obtížného tavení, použít systém, který ty závislosti už v sobě obsahuje?


Zajiste. To by ovsem nesmel mit stovky (jinych) chyb - pokud myslis JMRI.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod snowbear » úte 06 dub, 2021 8:54 pm

sidlo píše:
snowbear píše:Vzdycky to bude o tom, ty zavislosti nejakym zpusobem pretavit do "programu".

No a není jednodušší, místo toho obtížného tavení, použít systém, který ty závislosti už v sobě obsahuje?

A jsme u te subjektivni dojmologie... :mrgreen:
TT, DR5000, Rocrail
snowbear
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 30 srp, 2018 11:42 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail

Příspěvekod sidlo » stř 07 dub, 2021 7:40 am

belgarat píše:Zajiste. To by ovsem nesmel mit stovky (jinych) chyb - pokud myslis JMRI.


Rozumím tomu, že uživatel chce používat systém u kterého má dojem, že žádné chyby neobsahuje. Například jak jsem pochopil z textu http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=26&t=2573&start=435#p293933, tak RocRail funkci Odkud-Kam nemá, tak logicky v tom nemůže mít ani chybu. Přitom funkce Odkud-Kam je jinde běžná https://sites.google.com/site/sidloweb/jmri/14-layout-editor/05-testovani-nx-odkud-kam. Stačí všude kde chceme mít návěstidlo (jedno zdali fyzické nebo virtuální, jinými slovy místo zastavení) dát tlačítko, nechat programem vyhledat všechny možné (validní) cesty a začít používat, a to včetně funkcí variantních cest a ukládání cest do zásobníku v případě kolizním obsazení cesty dřívější volbou. Přitom nejsme nijak omezeni velikostí a složitostí zhlaví nebo kolejiště.

snowbear píše:A jsme u te subjektivni dojmologie... :mrgreen:


Pokud se podívám do manuálu JMRI https://www.jmri.org/help/en/html/tools/signaling/AspectSignaling.shtml tak mezi dostupnými (již hotovými) návěstními systémy vidím též systém ČSD/SŽ. Stačí vzít a používat. Pokud se podívám do manuálu RocRail https://wiki.rocrail.net/doku.php?id=signaling-en&s%5B%5D=signaling tak vidím Německý systém, který se velmi odlišuje od toho našeho. Pro znalé jedná se o rozdíl mezi směrovou návěstní soustavou a naší rychlostní návěstní soustavou. A ani ten Německý systém není dotažený do konce. Na konci odkazované stránky je ukázka xml skriptu, který se musí dopsat ke každému vjezdovému návěstidlu, pokud toto má současně být předvěstí návěstidla odjezdového (obecně to platí i pro návěstidla odjezdová, oddílová, cestová, ale to v manuálu není zmíněno). Z toho mi vychází subjektivní dojmologie, že ten kdo se bude snažit implementovat naši rychlostní návěstní soustavu ČSD/SŽ do RocRail si dost programátorsky zataví.

Takže vás pánové čeká hodně práce. Ale můžete se utěšovat faktem, že u funkcí které program nemá nejsou ani chyby. Přeji hodně zdaru.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků