RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod michal.kubista » stř 06 črc, 2011 6:30 am

Nejprve k BLGenli, dle popisu je to RS232 GenLi, jen drát je nahrazený radiovým modulem. Již jsem požádal autora o tišťák (kvůli anténě ho nebudu dělat sám) a zkusím to postavit, pak bych dal vědět.

A k tomu zdroji. Jak to myslíš oddělit centrálu od zdroje?
1. Na vstup se dá dát pojistka, která by chránila zdroj s centrálou proti přetížení. Ale centrála sama má elektronickou pojistku na DCC výstupu nastavenou na cca3,5A. Co není chráněno jsou zařízení na X-PressNet, kde je pouze stabilizátor 12V. Pokud by zde došlo k přetížení, odnesl by to ten stabilizátor.
2. Asi zajímavější by byla ochrana proti přepětí. Pak je opět otázka, co by jsi chtěl chránit. Ta by se musela udělat elektronická, ale nevidím závažnější důvod, proč to udělat. Snad jen na tom propojení s PC, ale USB GenLi by ji již měl mít v sobě, dle výrobce.

Jestli to myslíš ještě jinak, tak dej vědě a případně to doladíme.
Jo a ještě mě napadá, tohle už asi není do sekce SW, ale elektronika.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: RocRail

Příspěvekod male zvire » stř 06 črc, 2011 8:57 am

Sice je to spíš do sekce HW, ale zkdyž už je to tady...

Lasoft: pokud jsi odpálil USB porty tak bych nejprve začal pátrat po tom, co je příčinou. Jestli máš problém v GenLi, tak je blbost kupovat nové PC, protože ti shoří znovu.
Jinak "nové" USB porty se samozřejmě koupit dají.

Galvanické oddělení USB existuje také, ale jeho cena je ... slušně řečeno ... přemrštěná.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Lasoft » stř 06 črc, 2011 3:48 pm

No nějaký problém asi mám. Vše normálka makalo až do včerejška. A po zapojení a spuštění PC a centrály mě prostě nenaběhl port COM4 a tak jsem začal pátrat co se děje. A zjistil že prostě nemakají porty. Snad to Genli odpálený není a jede. Stejně nevím jak bych zjistil jestli funguje a přitom ho nenapojil na PC.
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: RocRail

Příspěvekod mlha » stř 06 črc, 2011 4:18 pm

tak zkus ve správě počítače zadat další port nebo nainstaluj znovu ovladače
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: RocRail

Příspěvekod michal.kubista » stř 06 črc, 2011 8:24 pm

Lasoft píše:No nějaký problém asi mám. Vše normálka makalo až do včerejška. A po zapojení a spuštění PC a centrály mě prostě nenaběhl port COM4 a tak jsem začal pátrat co se děje. A zjistil že prostě nemakají porty. Snad to Genli odpálený není a jede. Stejně nevím jak bych zjistil jestli funguje a přitom ho nenapojil na PC.


Ještě mě napadla taková věc. Jak starou základní desku zhruba máš a s kolika porty. Co si pamatuju, tak jen nejstarší desky se dělaly s jedním kořenovým řadičem USB, ty novější mají dva i více. Zpravidla platí, pokud má deska více než 4 USB porty, pak jsou alespoň dva kořenové řadiče. Pokud jsi neodpráskl zdroj 5V pro USB (jiné než pro základní desku a disky), pak je téměř nemožné při jednom pokusu odprásknout všechny porty, tedy závada by byla spíše SW, než HW. Jo a těch 5V je samostatně chráněno proti přetížení a zkratu, tak snad je to taky vpořádku.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: RocRail

Příspěvekod Lasoft » sob 09 črc, 2011 9:33 am

Je to stará deska. cca 7-8 let. Je to moje první P IV ještě s Celeronem. takže tam byli 4 IUSB +2 vytažený dopředu. Nevadí koupím desku za 250 Kč s USB a prubnu to znovu :D . Musela to být hodně velká smůla. Uvidíme.
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: RocRail

Příspěvekod grexx » stř 23 lis, 2011 8:26 pm

Zdravím všechny, už se v tom začínám ztrácet. Pokud se chci připojit na Pc a mám set Roco multimaus, potřebuji H centrálu, nebo mi stačí li-usb? viz odkaz níže
http://www.steelectronic.cz/inpage/025-li-usb/
Uživatelský avatar
grexx
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 22 pro, 2008 7:02 pm
Bydliště: Kolín

Re: RocRail

Příspěvekod Lasoft » stř 23 lis, 2011 8:38 pm

H - centrálu teoreticky podle mě nepotřebuješ pokud má tvoje Roco připojení na tento modul. Ale třeba to co mám já nemělo konektor na propojení s PC. Tak jak to je na obrázku a H- centrála toho podle mě umí o fous víc a tak jsem radši investoval do centrály a z sady používám jen multimaus. Víc neporadím to spíš zkušenější zde z fora :D
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: RocRail

Příspěvekod romino » čtv 24 lis, 2011 2:42 am

grexx píše:Zdravím všechny, už se v tom začínám ztrácet. Pokud se chci připojit na Pc a mám set Roco multimaus, potřebuji H centrálu, nebo mi stačí li-usb? viz odkaz níže
http://www.steelectronic.cz/inpage/025-li-usb/


H-centralu nepotrebujes. Zapojenie MM mas nakreslne aj priamo v tom odkaze dole oznacene ako "Pripojeni do systemu Roco". Jedine matuce je tam to, ze je tam nakresleny aj obvod pre sledovanie obsadenia kolaji (ten druhy plosak)
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 238
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: RocRail

Příspěvekod grexx » čtv 24 lis, 2011 4:19 pm

Díky všem za odpověď, já si to myslel mátlo mě že tu každý říká že základ je H centrála. Ještě bych se chtěl zeptat stáhnul jsem si program Rocrail pokud budu chtít mít funkční blok a senzor před blokem tak k tomu potřebuji taky nějaký plošňák na kolejišti nebo vše zařídí softwer v počítači? Dík za info
Uživatelský avatar
grexx
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 22 pro, 2008 7:02 pm
Bydliště: Kolín

Re: RocRail

Příspěvekod fulda » čtv 24 lis, 2011 4:49 pm

Počítač pochopitelně sám od sebe nemá šanci poznat kde stojí lokomotiva.
Potřebuješ nějakou zpětnou vazbu. Třeba něco z tohoto: http://www.fucik.name/masinky/zv/
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4889
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: RocRail

Příspěvekod grexx » čtv 24 lis, 2011 5:58 pm

Dík, ještě jedna amatérská otázečka, pokud budu chtít naprogramovat aby mi vlak vyjel z bloku A a sám zastavil v bloku B k tomu je taky zapotřebí nějaký plošňák konkrétně jaký?
Uživatelský avatar
grexx
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 22 pro, 2008 7:02 pm
Bydliště: Kolín

Re: RocRail

Příspěvekod Lasoft » čtv 24 lis, 2011 6:53 pm

K tomu musíš naštudovat ROcrail a ten by to měl umět. Já sám se na toto studium chystám na jaře. Pokud máš detekci úšeku tak by to měl být aspoň podle mě už schopen zařídit software.
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: RocRail

Příspěvekod grexx » čtv 24 lis, 2011 7:47 pm

Jojo pomalu študuju ale čím víc študuju tím víc se do toho nějak zamotávám a tím víc je otázek. Dekodéry vyhybek a semaforů jsou mi jasný ale zpětné hlášení a detekce obsazení úseků plus připojení na Pc v tom se nějak motám, chtělo by to nějaký jednoduchý schéma co a jak sčím propojit a jaký přesný komponenty k tomu budu potřebovat. Když teď mám set Roco s centrálou 10764. http://www.steelectronic.cz/inpage/025-li-usb/ to první schéma nahoře bych ještě chápal ale není mi jasný kam bych připojil zpětné hlášení. A co přesně použít k tomu aby byly funkční senzory před blokem a co použít na bloky aby ukazovaly který vlak tam stojí. Tím myslím na staniční koleji odizoluji jednu kelej tam připojím modul zpětného hlášení jaký? v programu budu mít kolej kde je blok a před ním a zaním senzor. Blok i senzory budou reagovat na projíždějící vlak přes jeden modul?
Uživatelský avatar
grexx
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 22 pro, 2008 7:02 pm
Bydliště: Kolín

Re: RocRail

Příspěvekod Lasoft » čtv 24 lis, 2011 8:20 pm

No tak to se chystám pozjišťovat i já. Já si pořídil H-centrálu a jeden detektor obsazení od stejných autorů. A začal procházet manuálk Rocrailu. Vypadá to tak že vše jde řídit právě jen pomocí těch detektorů co sbírají informace o poloze vlaku. Umí to i opačně podle mě v tom úseku vypnout proud a zařídit i spomalení vlaku. Jde jen o to kolik těch senzorů musíš mít. Něco je opravdu v manuálu a jsou tam mtomu i obrázky. DOkud to nezkusím fyzicky tak ani já neznám přesně co a jak maká. Jen se dohaduji :x .
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků