RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod workous » čtv 22 pro, 2022 6:46 pm

hopeter píše:Koukám , že budu muset oprášit prkýnko a doplnit si znalosti... To napájení přes diody je pro mě novina. Blok na tři detektory znám ale zatím jsem ho nezkusil. Rosík má na videu dva sensory a funguje mu to , někde něco musíme mít blbě když to nejde jako u něho. :?

Honzo, diody jen srovnají napětí - pokud máš úsek přes detektor a další přímo z DCC je tam rozdíl v napětí což v provozu působí zrychlením loko - je možné, že pokud máte střední část bloku napájenou přímo, že dojde je zrychlení a pak to zastavuje všelijak :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: RocRail

Příspěvekod workous » čtv 22 pro, 2022 7:02 pm

Jirka1984 píše:To me prave vrta hlavou ze kolegovi Rosikovi to maka-me teda taky ale zastavuje az je cela masina v useku in a ne moc presne.
Jdu jeste laborovat a pak natocim video.
Zkusim i ty dyody zapojit.


https://wiki.rocrail.net/doku.php?id=loc-bbt-en - díval jsi na toto doporučení v nastavení loko?
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 22 pro, 2022 7:34 pm

Ahoj tak posilam zkusebni video.
Je v nem blok o trech senzorech,nasledne misto prostredniho senzoru diodovy mustek.-Zastavovani totozne.
Blok od dvou senzorech a uprostred dcc-zastavovani je u kazde masiny jinde ale pokazde na stejnem miste.

Zlamalikovo doporuceni s diodama funguje ted otazka: Muzu z dcc treba z K dat jeden diodovy mustek a pak rozvetvit do useku na stinicni koleji. Nebo musi mit kazdy privod svuj diodovy mustek?

Honzo prkynko me na tohle nestacilo. Co je platne ze jsem na prkynku se naucil Jizdni rady kdyz ve skutecnosti nevim kde me to zastavi:)))

Manual sem cetl a zarazi me jedna z poslednich rad : BBT potřebuje další výkon procesoru, takže zakažte BBT, pokud není potřeba.?????
Jirka
https://youtu.be/zzDlR67SzPc
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod workous » čtv 22 pro, 2022 7:57 pm

Jirka1984 píše:Ahoj tak posilam zkusebni video.
Je v nem blok o trech senzorech,nasledne misto prostredniho senzoru diodovy mustek.-Zastavovani totozne.
Blok od dvou senzorech a uprostred dcc-zastavovani je u kazde masiny jinde ale pokazde na stejnem miste.

Zlamalikovo doporuceni s diodama funguje ted otazka: Muzu z dcc treba z K dat jeden diodovy mustek a pak rozvetvit do useku na stinicni koleji. Nebo musi mit kazdy privod svuj diodovy mustek?

Honzo prkynko me na tohle nestacilo. Co je platne ze jsem na prkynku se naucil Jizdni rady kdyz ve skutecnosti nevim kde me to zastavi:)))

Manual sem cetl a zarazi me jedna z poslednich rad : BBT potřebuje další výkon procesoru, takže zakažte BBT, pokud není potřeba.?????
Jirka
https://youtu.be/zzDlR67SzPc


Já bych dal na každý úsek diody.... jsou okolo toho velké diskuze, ale když vezmu doporučení Martina P. rozdělit kolejiště na bloky dle potřeby a napájet je z detektorů kde není detektor použít diody...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 22 pro, 2022 8:06 pm

Nejspis ano,budu brat doporuceni znalejsich a dam diody vsude.
Zarazi me ze i kdyz sem precetl cele tohle vlakno(jen jednou) nikde se o takovych problemech nepise co resim ja:)
Sem ale rad za zdejsi forum kde jsou hodni lidi a cloveku neznalemu pomuzou.
Ja si ted muzu zase zalest pod panel s pajkou a vse prepajet a predelat....Asi ale az po Vanocich...
Myslim ze tohle dnesni video je konecne ohledne zastavovani v blocich...aspon u me. Ted sem to projel jeste Sergeje a Motoraka a oboum ten didovy mustek vyhovuje a zastavuji presne za preziznutou kolejnici...
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » čtv 22 pro, 2022 8:25 pm

Tak to vypadá , že je vyřešeno. Jen k tomu můstku , jaké diody jsi použil ? Na videu to vypadá na řadu 1N4007 apod.
Na skutečnost , že BBT má větší nároky na počítač Rosík ve videu upozorňuje. Je tím myšleno aby se používalo jen na viditelných částech.
Prkýnko je užitečná věc. Mě se moc osvědčilo. Můžu si tam v pohodlí přepojovat úseky podle potřeby a na kolejiště pak jdu již s odladěnou věcí.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod workous » čtv 22 pro, 2022 8:37 pm

Od Martina z webu doufám, že se nebude zlobit... http://lokopin.wz.cz/body.php zde bible modeláře :D

Napájení kolejového systému.

Základem napájení kolejového systému při softwarovém ovládání, je předchozí obrázek. Shrnutě řečeno, buď DO nebo diody. Žádný úsek přímo. Důvodem je přesnější výpočet dráhy zastavení. A to se vyplatí !!!

P.S. v blocích bych použil stejné diody jako jsou v detektorech, aby byl úbytek napětí všude stejný..škoda, že někdo nepřidá praktickou zkušenost. Já měl vše napájené přes detektory pouze výhybky s vestavěným dekodérem jsem komplet musel izolovat neb generují odběr a ty jsem napájel stejným typem diod jako jsem měl v detektorech.
Naposledy upravil workous dne čtv 22 pro, 2022 8:46 pm, celkově upraveno 1
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 22 pro, 2022 8:41 pm

Na diody se ti podívám zítra. Objednával jsem je na Dccdoma...Teď už sem sel za manželkou.
Prkynko určitě dobrá věc. Jen na tohle jsem tam neprisel- člověk byl vyjeveny že to samo jezdí a neřeší jak přesně to zastavuje:)
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 22 pro, 2022 9:00 pm

Na lokopina jsem občas zabrousil...před dvouma lety když jsem to četl jsem ani nevěděl co který vyznam znamená. Dnes jsem o hodně dále ale ve skutečnosti stále na začátku;)
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Zlámalík » čtv 22 pro, 2022 9:01 pm

Diody... Samože by nejlepší byly Schottkyho rychlé diody, aby neku..., ehm, pardon, nedeformovaly signál DCC. Ovšem, když se podíváte, co máte v detektorech obsazení, kde jsou nejčastěji ty nejobyčejnější můstky B250... a funguje to, tak bych si dal klid a dal tam 1N4004 nebo něco podobného, co vydrží cca 3 ampéry a 50 voltů.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: RocRail

Příspěvekod Zlámalík » čtv 22 pro, 2022 9:14 pm

Jirka1984 píše:Zlamalikovo doporuceni s diodama funguje ted otazka: Muzu z dcc treba z K dat jeden diodovy mustek a pak rozvetvit do useku na stinicni koleji. Nebo musi mit kazdy privod svuj diodovy mustek?

Stačí jeden, jasně. Jeden přívod od centrály, jeden můstek (dal bych ale takový, co má povolený proud stejný nebo vyšší jako centrála) a od něj teprve rozvést všechny přímo napájené úseky. Proč ne. Diody mají celkem konstantní úbytek, do velké míry nezávislý na proudu, tedy když bude na kolejišti jedna nebo deset mašin, pojede to stejně. Rozdíly nějaké drobné budou, ale menší než co dokážou spáchat nečistoty na kolech, úbytky na drátech pod kolejištěm atd. Samozřejmě, že napájecí vodiče musí být vhodně dimenzované, ale to musí být i bez diod, takže to beru za samozřejmé.

Nevím, jestli nebořím dogmata, ale v mládí jsme prožívali HiFi techniku a byl krásný rozdíl mezi hifisty - maniaky, kteří nepřipustili v signálové cestě jediný konektor, vše muselo být pájené, stíněné postříbřenou mědí nebo ve zlatě a pak člověk otevřel studiový magnetofon Tascam, kde bylo všechno na výměnných destičkách se stovkou konektorových spojů a hrálo to jak z praku. Takže se omlouvám, jestli na to jdu moc prakticky :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pát 23 pro, 2022 9:00 am

Ahoj tak ta dioda je 1N4007.
Jen Lokopin je má zapojené jinak než sem to udělal já podle Zlamalika.
Jelikož v tomhle se nevyznám tak nevím zda to nevadí...?
Přílohy
20221223_095858.jpg
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod fulda » pát 23 pro, 2022 9:27 am

Já bych k této opakující se problematice připomněl několik drobností. Tady na fóru j to popsané asi milionkrát, tak jen stručně.
Je dobré si uvědomit, že detekce je založená na úbytku napětí, takže větev za diodama má o 1,5V menší napětí, než větev bez diod. Pokud například okolky spojí dohromady tyto dvě větve, vyhrává ta, která má větší napětí, takže se lokomotiva začne napájet z té přímé a přes detektor neprotéká žádný proud. Proto nedetekuje lokomotivu.
A pak poznámka, kterou už tady naznačil Zlámalík. DCC signál je obdélníkový a "normální" diody jej nestíhají správně kopírovat, proto se používají rychlé diody (v případě detektorů ne Schotky, protože mají malý úbytek napětí a to není žádoucí). Proto místo 1N4007 používej například UF4007. Použití normální diody vede k tomu, že lokomotiva potom hůř detekuje signál. Když je na kolejišti jedna, tak se to moc nepozná, ale když jich přibývá, tak začnou podivně zlobit a tak.

Veselé Vánoce!
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pát 23 pro, 2022 9:44 am

Díky za osvětu, ale vyplývá z to co? Radši úseky ktere nepotřebuji detekci napajet přes detektory nebo přes diody (ty správné)
Omlouvám se za neznalost ale v elektrotechnice se nevyznám...
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaM » pát 23 pro, 2022 10:17 am

Na domácím kolejišti mám detekovány veškeré úseky včetně zhlaví, vyhovuje mi mít přehled kde se vlak právě nachází. Na větším kolejišti je to užitečné. Zatím bez zobrazení adresy lokomotivy, v době stavby kolejiště nebyly k dispozici dekodéry s funkcí RailCom. Problém s rozdílem napětí tedy nexistuje, znamená to ovšem větší počet vstupů dekodérů obsazení. Řešení zde diskutované s napájením nedetekovaných úseků přes diodový můstek ale nepřichází v úvahu u stanic na modulovce. Řešením jsou detektory na indukčním principu, u nichž přívod k detekovanému úseku prochází jádrem cívky. Takovými detektory mám řešenu detekci obsazení na modulové stanici. Na obrázku je detektor pro pět úseků.
Obrázek occupancy 5.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků