RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaR68 » stř 10 lis, 2021 9:40 am

Tady bych ještě doplnil osobní zkušenost s vjezdem do detekovaného úseku a s tím souvisejícím zastavením lokomotivy v koncovém úseku....
Je třeba si dát také pozor na to, která kola lokomotivy způsobí ohlas senzoru. Vše jsem měl odladěno, zkalibrované lokomotivy, nařezané délky koncových úseků... A pak jsem zdigitalizoval páru a bylo vše jinak, neboť měla první dvě dvojkolí s bandážemi. Tato bandážovaná dvojkolí nezpůsobí ohlas a senzor tak zareaguje až na přejetí třetího dvojkolí (což je u páry bratru několik centimetrů navíc...) a lokomotiva přejižděla až téměř do výhybky. Dá se to sice ošetřit nastavením buď CV lokomotivy (brzdící rychlost), ale už do dobrždění není tak plynulé, nebo třeba výměnou dvojkolí - ale u parní loko se do toho raději nepouštím...
TT, 2000x950, IV. ČSD, přechod na DCC -> DR5000, Rocrail
Uživatelský avatar
HonzaR68
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 15 lis, 2020 10:42 am
Bydliště: Zlínsko

Re: RocRail

Příspěvekod ohruska » stř 10 lis, 2021 9:57 am

Jen je třeba odzkoušet si délku krajních úseků, z důvodu přesného zastavení.
12.JPG
12.JPG (22.76 KiB) Zobrazeno 3929 krát
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » stř 10 lis, 2021 10:02 am

Dá se tedy říct, že je lepší dát krátký úsek za vyhýbku cca délku nejdelší lokomotivy k bloku a mám jistotu nepřejetí z bloku do vyhýbky.
Přílohy
úseky.jpg
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » ned 05 pro, 2021 3:17 pm

Dotaz - chtel bych umistit na plan prepinac, ktere by provadelo STOP / pokracovat podobne jako STOP tlacitko na MultiMaus - a zaroven aby ale reagovalo na "cizi" stop/pokracovat (napr. z MM nebo z jineho ovladace/dotykace). Snazil jsem se k te reakci na 'cizi' operace pouzit tabulku Systemovych akci ... ale nejak mi to nefunguje. Poradite ;) ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod jardaaa » úte 11 led, 2022 4:15 pm

Kdo nezná tak VoVo zpracoval už druhej článek v pořadí ohledně Rocrailu, tentokrát jak na vlakový cesty.. Má to hezky zpracovaný, třeba to někomu kdo nezná pomůže..
jardaaa
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte 07 dub, 2020 5:28 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: RocRail

Příspěvekod workous » úte 11 led, 2022 5:19 pm

https://www.youtube.com/watch?v=Tyz9pLqBlRY zde také spoustu užitečných rad.....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Aleson » čtv 27 led, 2022 4:49 pm

Ahoj všem.Prosím o radu.
Stavím kolejiště a potřebuji rozřezat koleje, vytvořit izolované úseky a natahat dráty. Vytvořil jsem si nějakou vlastní představu, ale nevím, jestli je reálná, protože zatím toho nevím o fungování programu RocRail příliš mnoho.
Mám propojený mini počítač s dotykovou obrazovkou a Win7, Roco černou kostkou s Multimouse a moduly zpětného hlášení S88. Mám nainstalovaný RocRail, dokážu přehazovat z dotykové obrazovky výhybky a snad i přestavovat návěstidla. Nechci používat žádný automatický provoz, chci pomocí počítače přehazovat výhybky a jezdit ručně s Multimouse podle postavených návěstidel ! To je to, co mě baví. Pomocí modulů zpětného hlášení chci "shazovat" návěstidla na stůj po projetí lokomotivy (čela vlaku) za návěstidlo.
Moje myšlenka je tedy taková, že bych vytvořil vždy pouze krátký izolovaný úsek za každým návěstidlem o délce max 10cm, tak jak je naznačeno na obrázku "A" níže.

koleje-A-u.jpg

Nevím ale několik věcí :
Bude na takto krátkých izolovaných úsecích vybaveno správně obsazení a "sepne" projíždějící vlak senzor v programu RocRail ?
Půjde vytvořit závislost pomocí Action v bloku nebo jinak, aby se po vybavení senzoru přepnulo přilehlé návěstidlo na stůj ?
Lze nastavit aktivaci senzoru směrově závisle ? ( tedy pokud by vlak přijel z jedné strany, senzor se vybaví , ale při příjezdu z opačné strany bude vybavení ignorováno ?

Pokud by nešlo použít takto krátké izolované úseky ( třeba kvůli větší délce vozidel) - v nějakém návodu k RocRail jsem četl, že snad při použití vozidla delšího, než izolovaný úsek, nedojde kvůli propojení přes vodivě svázané podvozky se sousedícím úskem trati k vybavení senzoru (?), bylo by řešením toto ? ( viz obrázek "B") :

koleje-B-u.jpg

Tady by ale musel program umožňovat vytvořit "akci" (shození návěstidla na stůj), po opuštění izolovaného úseku končícího u odjezdového návěstidla. Je to možné v programu nastavit ?

Na obrázcích jsem načrtl situaci na staniční koleji. Potřeboval bych ale shazovat na stůj i návěstidla na širé trati. Proto by se mně zdálo lepší řešení z obrázku "A" (tedy krátký izolovaný "snímací" úseka za jakýmkoliv návěstidlem - např. vjezdovým). Ale nevím, jestli logika programu a krátké izolované úseky něco takového vůbec umožní.

Zasekl jsem se na těchto nejasnostech a nemůžu pokračovat ve stavbě kolejí :oops:

Poradí mi prosím někdo ?
Naposledy upravil Aleson dne čtv 27 led, 2022 5:14 pm, celkově upraveno 1
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » čtv 27 led, 2022 4:59 pm

Pokud nebudete používat automatický provoz, ale jen to shazování na stůj, pak je to takto OK.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod rchlumecky » čtv 27 led, 2022 5:15 pm

Sice to asi fungovat bude, ale nevidím jediný důvod proč neudělat isolovanej a detekovanej celej úsek až k další stanici (výhybce, nádraží) apod. Co když Ti pojede vlak z druhý strany ? Tak by Ti návěstidlo neshodil, že ?
Na "projetí" se používají infra čidla nebo nájezdové kontakty.
Určitě bych udělal detekci úseků dle nějakého rozumného návrhu bloků - mysli do budoucna ! Radši teď udělej něco navíc, vyplatí se Ti to za chvíli :-)



Aleson píše:Ahoj všem.Prosím o radu.
Stavím kolejiště a potřebuji rozřezat koleje, vytvořit izolované úseky a natahat dráty. Vytvořil jsem si nějakou vlastní představu, ale nevím, jestli je reálná, protože zatím toho nevím o fungování programu RocRail příliš mnoho.
Mám propojený mini počítač s dotykovou obrazovkou a Win7, Roco černou kostkou s Multimouse a moduly zpětného hlášení S88. Mám nainstalovaný RocRail, dokážu přehazovat z dotykové obrazovky výhybky a snad i přestavovat návěstidla. Nechci používat žádný automatický provoz, chci pomocí počítače přehazovat výhybky a jezdit ručně s Multimouse podle postavených návěstidel ! To je to, co mě baví. Pomocí modulů zpětného hlášení chci "shazovat" návěstidla na stůj po projetí lokomotivy (čela vlaku) za návěstidlo.
Moje myšlenka je tedy taková, že bych vytvořil vždy pouze krátký izolovaný úsek za každým návěstidlem, tak jak je naznačeno na obrázku "A" níže.

http://vlacky.jilove.net , H0, ČD i ČSD, GeoLine na koberci, Digitrax Loconet, DT402D - fakt dobrý !
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Re: RocRail

Příspěvekod Aleson » čtv 27 led, 2022 5:41 pm

Děkuji za rychlé odpovědi.
Možná to bude trochu podivnost, ale z nějakých složitěji vysvětlitelných důvodů jsem se rozhodl použít na kolejišti kolejivo Roco Geoline (kde jsou přestavníky připojeny ke kolejím ve výhybkách). Jak mi bylo vysvětleno, každým přestavníkem (zřejmě jeho dekodérem) i v klidovém stavu protéká malý proud, který by ale stačil na trvalé vybavení S88. Musel bych tedy vytvářet izolované úseky mimo všechny výhybky a každou z nich samostatně napájet. To by asi o dost zvýšilo počet úseků ( další snímače, další dráty ....) Při jízdě ze staniční koleje ( nebo průjezdu touto kolejí) směrem k návěstidlu postavenému na volno by došlo k jeho shození na stůj po přejetí izolovaného úseku za tímto návěstidlem. Při jízdě opačným směrem (tedy od zhlaví tomuto návěstidlu "do zad"), by sice vlak napřed projel ten izolovaný úsek a pak teprve minul návěstidlo, ale (aspoň doufám) by na takovém návěstidle neměl co shazovat, protože by nemohlo být v protisměru jízdy vlaku na volno .... Říkám to dobře, nebo jsem něco nedomyslel ? Možná jsem tu "jízdu z druhé strany" špatně pochopil ?
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: RocRail

Příspěvekod rchlumecky » čtv 27 led, 2022 7:11 pm

Geoline křehne po pár letech a láme se (mám stovky ks a všechny začínají být skoro na nic)
Nenapájel bych dekodéry a přestavníky z DC kolejového rozvodu.

Při jízdě opačným směrem by se tohle návěstidlo mělo přece shodit už v tu chvíli, kdy vjede vlak na "úsek", kde se již nelze vyhnout. Takže to zase odpovídá tomu "správnému" detekování celé koleje až k dalšímu nádraží (výhybce, úseku).

Tak sem dej plánek a pár zkušenějších lidí (než já) Ti určitě navrhne rozdělení na úseky. (v podstatě celé kolejiště jsou jednotlivé izolované úseky)



Aleson píše:Děkuji za rychlé odpovědi.
Možná to bude trochu podivnost, ale z nějakých složitěji vysvětlitelných důvodů jsem se rozhodl použít na kolejišti kolejivo Roco Geoline (kde jsou přestavníky připojeny ke kolejím ve výhybkách). Jak mi bylo vysvětleno, každým přestavníkem (zřejmě jeho dekodérem) i v klidovém stavu protéká malý proud, který by ale stačil na trvalé vybavení S88. Musel bych tedy vytvářet izolované úseky mimo všechny výhybky a každou z nich samostatně napájet. To by asi o dost zvýšilo počet úseků ( další snímače, další dráty ....) Při jízdě ze staniční koleje ( nebo průjezdu touto kolejí) směrem k návěstidlu postavenému na volno by došlo k jeho shození na stůj po přejetí izolovaného úseku za tímto návěstidlem. Při jízdě opačným směrem (tedy od zhlaví tomuto návěstidlu "do zad"), by sice vlak napřed projel ten izolovaný úsek a pak teprve minul návěstidlo, ale (aspoň doufám) by na takovém návěstidle neměl co shazovat, protože by nemohlo být v protisměru jízdy vlaku na volno .... Říkám to dobře, nebo jsem něco nedomyslel ? Možná jsem tu "jízdu z druhé strany" špatně pochopil ?
http://vlacky.jilove.net , H0, ČD i ČSD, GeoLine na koberci, Digitrax Loconet, DT402D - fakt dobrý !
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » čtv 27 led, 2022 9:46 pm

O víkendu asi udělám videonávod na použití návěstidel v RocRailu, tak tam bude vysvětleno, jak to standardně funguje.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod sidlo » pát 28 led, 2022 7:11 am

Aleson píše:Stavím kolejiště a potřebuji rozřezat koleje, vytvořit izolované úseky a natahat dráty. Vytvořil jsem si nějakou vlastní představu, ale nevím, jestli je reálná...
Mám propojený mini počítač s dotykovou obrazovkou a Win7, Roco černou kostkou s Multimouse a moduly zpětného hlášení S88...
Nechci používat žádný automatický provoz, chci pomocí počítače přehazovat výhybky a jezdit ručně s Multimouse podle postavených návěstidel ! To je to, co mě baví. Pomocí modulů zpětného hlášení chci "shazovat" návěstidla na stůj po projetí lokomotivy (čela vlaku) za návěstidlo...

Něco pro inspiraci. JMRI a Logika návěstidel https://sites.google.com/site/sidloweb/logika-n%C3%A1v%C4%9Bstidel.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RocRail

Příspěvekod Aleson » pát 28 led, 2022 8:27 am

Děkuji všem za odpovědi.

To Rosik : Za videonávod bych byl moc rád, pokud se to podaří v brzké době. Díky.

Plánek kolejiště sem dám, ale dostanu se k tomu až dnes večer, nebo zítra ( v sobotu).
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Aleson » ned 30 led, 2022 12:48 am

Plán kolejiště vypadá následovně (jízda na jednokolejné trati bude probíhat v obou směrech) :

RocRail-plan.jpg


Jistě se dají použít i jiné typy snímačů (optické, magnetické ....), ale mně se z důvodu možnosti přímého propojení s počítačem zdálo řešení pomocí modulů S88 jako poměrně jednoduché a použitelné. Připojení dekodérů výhybek přímo ke kolejím jistě není úplně optimální, ale opět, považuji ho za použitelné a jednoduché. Snažím se maximálně omezit počet tahaných drátů ... Vlastním momentálně 2 moduly S88 ( které umožňují snímat celkem 16 úseků) a uvažuji ještě max. o jednom.
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků