RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » stř 07 dub, 2021 10:45 am

sidlo píše:
belgarat píše:Zajiste. To by ovsem nesmel mit stovky (jinych) chyb - pokud myslis JMRI.

Například jak jsem pochopil z textu http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=26&t=2573&start=435#p293933, tak RocRail funkci Odkud-Kam nemá, tak logicky v tom nemůže mít ani chybu.

Ne, mam za to ze opravdu nema, ackoliv nastroj na vyhledani a vytvoreni cest udajne ma - ale nemel jsem odvahu tuto automagii zatim zkouset: obvykle je to cesta do pekel, jakmile se v kolejovem schematu neco zmeni (napr. rozdeleni bloku, kterym si jeste nejsem 100% jisty). Stejny binec natropi v JMRI automaticky generovane pary cest odkud-kam, kdyz se nasledne zmeni schema.

Mimochodem - pokud se Ti zda logicke definovat ke kazdemu bloku 2 tlacitka, jen proto abych mohl (musel) urcit smer , tak neni: ... v mnoha pripadech je smer jasne dany (napr. ve tvem pripade bez zakruhovani neexistuje jiny zpusob jak jet B1 > B5) pouze beres nedodelany system jako hotovou vec "protoze to tak je". Ale je to tak jen proto, ze programator JMRI 'myslel kolenem' a proto potrebujeme dvojnasobek tlacitek.

sidlo píše:Z toho mi vychází subjektivní dojmologie, že ten kdo se bude snažit implementovat naši rychlostní návěstní soustavu ČSD/SŽ do RocRail si dost programátorsky zataví.

Dojmologie je v zasade spravna.

Porad ovsem nechapes zakladni vec: RocRail GUI naucim snad i deti. Je relativne primocare, byt jednoduche. Samozrejme ne asi staveni cest odkud-kam. Ale i ty nejjednodussi zaklady v JMRI jsou tak neuveritelne zprasene a chybove ze se clovek radsi snazi dosahnout cile jinak (napriklad i zaplacenim Freiwaldovi). Samozrejme je to zprasene z pohledu normalniho uzivatele - nekteri ty navrhove cunarny a hrube nedodelky, jako ze napriklad musime v panel editoru ctverecky-fragmenty kolejoveho schematu umistovat rucne na vypocitane X,Y souradnice, a nefunguje ani klasicky "priskok k mrizce", povazuji za naprosto zadouci. Ale souhlas nebo podrizeni takove perverzi zdaleka neni prevazujici postoj "bezneho uzivatete".
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » stř 07 dub, 2021 11:07 am

belgarat píše:Ne, mam za to ze opravdu nema, ackoliv nastroj na vyhledani a vytvoreni cest udajne ma - ale nemel jsem odvahu tuto automagii zatim zkouset: obvykle je to cesta do pekel, jakmile se v kolejovem schematu neco zmeni (napr. rozdeleni bloku, kterym si jeste nejsem 100% jisty). Stejny binec natropi v JMRI automaticky generovane pary cest odkud-kam, kdyz se nasledne zmeni schema.


Pánové, nechci Vám zasahovat do Vašeho srovnávání JMRI a RR, ale myslím, že to sem nepatří. Je na to extra téma - http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=26&t=12849. JMRI neznám, ale každý SW má výhody a nevýhody. Nejlépe je všechno si naprogramovat sám a nadávat pak jen sám sobě (tak to mám u svého e-shopu), což u takto rozsáhlého systému zvládne málokdo z nás.

Jinak zpět k RR. Automatické vytvoření cest funguje a mně fungovalo zatím dobře. Dokonce označí duplicitní cesty a ty je možné pak lehce smazat. Samozřejmě s každým zásahem do kolejového plánu se dost věcí rozhodí, ale při troše šikovnosti a přemýšlení se i tomu dá vyhnout.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » stř 07 dub, 2021 12:44 pm

Rosik: stale bys vsak potreboval tu dalsi "bizuterii" pro volbu odkud-kam: tlacitka (Vystupy), akce (pro kazdou cestu, aby se dala vubec nastavit/zamknout). Bohuzel nalezeni / vytvoreni cest je jen mala cast, (v tomhle treba ma JMRI navrch, ackoliv vyzaduje nesmyslne dublovani tlacitek)

Jinak diky za usmerneni; kazdy z tech SW ma "sve".
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » stř 07 dub, 2021 1:39 pm

Tak jistě. S nastavením tak, aby vše fungovalo, si člověk musí pohrát a stráví u toho pár hodin času. Ale cílem je, aby vše šlo udělat, šlapalo to, jak má a bylo to uživatelsky přívětivé. Pokud člověk postaví kolejiště, tak pak si vše nastaví jednou a je to.

Konkrétně to dvoutlačítkové ovládání mi zas tak složité na nastavení nepřišlo. S rychlostní návěstní soustavou to bude trochu složitější. Já chci třeba používat jen plně automatizovaný provoz a tam se ta návěstní soustava dá pěkně "obechcat". Teda zatím jsem to nezkoušel, ale v hlavě už řešení mám. Až dostavím kolejiště 3x1 metr, co teď stavím, tak tam bych to chtěl všechno vyzkoušet včetně např. i opakovacích návěstí a podobných kulišáren.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » sob 06 lis, 2021 1:11 pm

Zdravím, mám takový možná blbý dotaz: Jak se nejlépe znázorňuje spirála na schématu, pokud tam bude min. jeden blok.
Dík.
PS: zatím tápu mezi tímto nebo traicontrollen
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod rchlumecky » sob 06 lis, 2021 9:24 pm

Jestli myslíš spirálou - tobogán, tak ten nijak znázorňovat nemusíš - je to prostě kus tratě a na ní x bloků. Program nepotřebuje vědět, že se to točí dokolečka a klesá.


ondřej001 píše:Zdravím, mám takový možná blbý dotaz: Jak se nejlépe znázorňuje spirála na schématu, pokud tam bude min. jeden blok.
Dík.
PS: zatím tápu mezi tímto nebo traicontrollen
http://vlacky.jilove.net , H0, ČD i ČSD, GeoLine na koberci, Digitrax Loconet, DT402D - fakt dobrý !
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Re: RocRail

Příspěvekod Matěj » pon 08 lis, 2021 4:16 am

Zdravím vespolek. Neví někdo, jak nastavit v RocRailu, aby se v určitém čase něco stalo? Třeba v 17:00 spustl zvuk (F8) na určité lokomotivě? Díky moc
Matěj
 
Příspěvky: 221
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:40 pm

Re: RocRail

Příspěvekod ohruska » pon 08 lis, 2021 12:01 pm

Ahoj.
Neví proč ta akce má nastat v daný čas.
Já používám akci pro danou lokomotivu. Například, při odjezdu z nádraží, se rozsvítí světla, po asi dvou vteřinách zahouká a po dalších dvou vteřinách se rozjede z nádraží.
Při zastavení v nádraží se asi po pěti vteřinách zhasnou světla.
Mám to nastaveno ve vlastnostech lokomotivy.
Pro spuštění události, v závislosti na čase se používají jiné funkce. Třeba přechod na večerní osvětlení kolejiště, nebo odbíjení kostelních hodin.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Matěj » pon 08 lis, 2021 5:31 pm

ohruska píše:Ahoj.
Neví proč ta akce má nastat v daný čas.
Já používám akci pro danou lokomotivu. Například, při odjezdu z nádraží, se rozsvítí světla, po asi dvou vteřinách zahouká a po dalších dvou vteřinách se rozjede z nádraží.
Při zastavení v nádraží se asi po pěti vteřinách zhasnou světla.
Mám to nastaveno ve vlastnostech lokomotivy.
Pro spuštění události, v závislosti na čase se používají jiné funkce. Třeba přechod na večerní osvětlení kolejiště, nebo odbíjení kostelních hodin.
Ota


No a právě to spuštění události v zásislosti na čase bych potřeboval vědět jak nastavit. Třeba spuštění zvuku lokomotivy v 17:00, rozsvícení lamp v 17:30 atd.
Přem díky moc za stručný návod.
Matěj
 
Příspěvky: 221
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:40 pm

Re: RocRail

Příspěvekod ohruska » úte 09 lis, 2021 8:31 am

Jen jsem si to zkusil nasimulovat.
Udělal jsem to:
Seznamy->Tabulky akcí.
Nastaví se nová akce (NEW)
01.JPG

V Definici se nastaví požadovaná akce. Zapnuti funkce F1
02.JPG

Pro funkci světel F0 se musí přepsat par "Parametr" na 0
03.JPG
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Matěj » úte 09 lis, 2021 4:24 pm

Díky moc, už jsem to pochopil a chodí to. Je to docela jednoduché.
Matěj
 
Příspěvky: 221
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:40 pm

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » stř 10 lis, 2021 7:36 am

Mám dotaz.
Když mám stále ještě možnost dělení části nádražní koleje mezi vyhýbkami, stačí tedy jeden úsek na s88, nebo rozdělit na tři - senzor-blok-senzor - 3x s88. Jde mě o jistotu pro zastavení na určeném místě.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod ohruska » stř 10 lis, 2021 8:00 am

Zdravím.
Tři úseky mezi výhybkami je OK.
Dva úseky ještě nějak jdou, ale je třeba mít zapnuto BBT a provedenou kalibraci lokomotiv.
Jeden úsek jen pro krátkou vzdálenost mezi výhybkami, ale je třeba mít zapnuto BBT a provedenou kalibraci lokomotiv.
Popis je tady: https://wiki.rocrail.net/doku.php?id=sensors_and_blocks-en
Pokud se pletu, tak mě opravte.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » stř 10 lis, 2021 9:00 am

A co příklad, když bude nádraží kolej mezi vyhýbkami 1000mm s jedním úsekem s88 a jeden senzor přiřazen k bloku. Blok má tedy 1000mm. Když, vlak vjede do bloku přes senzor bloku tak dojde k odpočtu u BBT na zastavení. Jde o to, jaká může být přesnost kalibrace lokomotivou po připojení většího počtu vagonů.
Potřebuji tedy raději 3 ohlasy s88 a 1 senzor, blok, 2 senzor a mám jistotu neprojetí do vyhýbky?
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » stř 10 lis, 2021 9:24 am

Je to přesně jak píšeš. Ideální je mít v bloku více senzorů (detekovaných úseků). Pro kolej v nádraží, která se projíždí oběma směry, jsou ideální 3 senzory (detekované úseky). Samozřejmě se dá provozovat i jen jeden senzor (detekovaný úsek), ale i když se zkalibruje lokomotiva, nikdy není zaručeno přesné zastavení. Vstupuje do toho mnoho faktorů. Stačí drobné smítko prachu na převodech a vše už je jinak.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků