RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » ned 31 pro, 2023 9:46 am

skalak píše:
ondřej001 píše:Ten úsek, co jste navrhl je od společné vyhýbky k první ze čtyř pouze 1000mm. Vyhýbky do přepínání se nazahrnují.

Nevidím důvod proč by nešla měnit polarita i u výhybek ve zhlaví. Pokud je zahrneš to reverzu, tak máš délku cca 1600 mm mezi první a poslední nápravou vlaku a to už by mohlo stačit...

Musím se optat, to, že jde přepínat polarita i s detekcí obsazení se zahrnutými vyhýbkami je příklad z vlastního kolejiště, nebo si to jen myslíte, že by to možná šlo.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » ned 31 pro, 2023 9:50 am

Rosik píše:Asi jsem nebyl pochopen se svým návrhem řešení. Můj návrh předpokládal, že pro každý střední úsek odstavné koleje bude mít samostatný modul smyčky - takže 4 odstavné koleje = 4 moduly smyčka. Sice dražší řešení, ale zase jednoduché a fungující.


Tak to mám zapojené 4 koleje 4 vratné moduly, 4 zpětné ohlasy z částí prostřední přepínací viz obrázek před. Točíme se v kruhu
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » ned 31 pro, 2023 9:56 am

Je vidět, že tento druh zapojení smyčky je pouze znám teoreticky. Budu muset začít sám zkoušet pokus omyl. Vše mám ve skryté části připravené na X možností.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » ned 31 pro, 2023 9:59 am

Rosik píše:Návrh řešení:

skrytá s88 2.jpg


Rozřezat koleje dle schématu - domaloval jsem řezy fialově. Tyto řezy musí být provedeny na obou kolejnicích.
Tím vzniknou na vjezdu i na výjezdu do bloku detekované úseky ENTER a IN. V opačném směru opačně.
Střední úsek bloku bude sloužit k přepínání polarity, může být bez detekce a bude na něm modul smyčka.

Toto řešení je jednoduché a funkční. Smyčka takto bude fungovat obousměrně - je možné do bloků najet z kterékoliv strany.


Optám se, to je myšlená teorie, nebo je to vyzkoušeno prakticky.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaM » ned 31 pro, 2023 6:16 pm

ondřej001 píše:Na zahraničních forech jsem zatím takto smyčku o více stání neviděl. Měli jednu kolej na vjezd a druhou na výjezd, jako klasické nádraží. Na vjezdu příjezd dvoukolejkou s dvojím křížením. Polaritu pravděpodobně přepínají v tom dvojím křížení, Pokud vlak pokračuje po koleji bez křížení, nic se nepřepíná - klasický ovál.

Myslím že se pro přepínání polarity u toho kolejiště využívá kolejový úsek mezi b06 a b07. Úsek musí být tak dlouhý, aby se tam vešel celý vlak.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail

Příspěvekod fulda » ned 31 pro, 2023 6:44 pm

skalak píše:Na obrázku jsem naznačil, kde bych přerušil koleje a měnil polaritu smyčkovým modulem...

Jestli je tohle obrázek je tvoje kolejiště, tak ti dobře radím - nedávej tam ten modul, nepotřebuješ ho.
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: RocRail

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 31 pro, 2023 6:51 pm

Přesně tak jak říká fulda:
Smycka.jpg


Polarita smyčky by se měla řídit polohou vyhýbky v červené elipse.
Stačí na to rychlé relé - využili jsme to na točně pomocí split ringu - v určité neutrální poloze se přepne polarita mostu.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaM » pon 01 led, 2024 12:32 am

Pro provoz s RocRailem stačí použít pro napájení celě smyčky reversační relé přepínané podle srdcovky vjezdové výhybky. Pro usnadnění bych použil detekční úseky v místě zelených puntíků zajišťující, že si lokomotiva vjezdovou výhybku automaticky přehodí do polohy, kdy nedojde k říznutí. Bonbonek navíc by mohla být detekce obsazení jednotlivých kolejí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » pon 01 led, 2024 12:07 pm

Koukám, co jméno to názor :D
Pořád slyším, že stačí přepínání srdcovky do smyčky.
Pánové a co se stane při najetí ze smyčky do znázorněného modrého oválu. Srdcovka je přepnutá. Není modul reverz.
Přílohy
vyhýbka smyčka.jpg
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaM » pon 01 led, 2024 12:35 pm

Polarita ve smyčce závisí na poloze výhybky, jakmile dojde k přestavení výhybky, dojde zároveň ke změně polarity smyčky. K tomu stačí jednoduché relé, které nastaví polaritu smyčky podle polohy výhybky. Mám to vyzkoušeno na svém testovacím modulu.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 01 led, 2024 1:22 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » pon 01 led, 2024 1:02 pm

HonzaM píše:Polarita ve smyčce závisí na poloze výhybky, jakmile dojde k přestavení výhybky, dojde ke změně polarity smyčky. K tomu stačí jedno relé, jehož polarita závisí na poloze výhybky.

Dobrá, tak jinak.
Polarita ve smyčce- bulina - binární relé - chápu .
Co, ale v mém případě udělá 4 kolejová smyčka, když se bude celá přepínat pořád i když tam budou stát 3 lokomotivy a 1 projíždí. Zapojení těch 6 vyhýbek. Nakonec se stejně dostanem k přepnutím na ty části kolejí označené zelenými body. Je pak jedno zda přepínat relé z vyhýbky nezkrat., nebo zkratové vratnou smyčkou.
Pořád to tady každý promílá, ale pořád to je jenom jedna bublina - smyčka a nikdo mě nepředved praktickou ukázku na mém uspořádání o 4 kolejích a 6 ks vyhýbek spojených do jedné vyhýbky s instalovanou s88 s možností průjezdu i bez PC.

Osobně bych tuto diskuzi o smyčce tady ukončil, nemá to cenu i pro toto téma o Rocrailu.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod michal.kubista » pon 01 led, 2024 1:45 pm

Koukám, že to relé přepímající bublinu smyčky asi nechápeš, i když píšeš něco jiného. To relé ti přepne polaritu v celé smyčce, tedy ne jen ty přilehlé úseky, ale i vtěch čtyřech kolejích. Jinak za oním relé se k jeho výstupu chováš jako k novému zdroji DCC a pracuješ s ním v celé smyčce samostatně, a pro změnu již nesmíš propojovat s původním DCC, protože by jsi ztratil to přepínání polarity.
Pokud originální vodiče DCC označím J a K, přepínané L a M, pak na výhybkách uvnitř smyčky na srdcovce nepřepínáš J a K, ale pracuješ jen s L a M, stejně tak na detekci pracuješ s L a M, atd. Já mám takto postavené hned dvě smyčky na svojem kolejišti a všechno pracuje úplně bez problémů.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: RocRail

Příspěvekod fulda » pon 01 led, 2024 2:17 pm

ondřej001 píše:Koukám, co jméno to názor :D
Mno, názorů, že se máš vy**na modul je celkem dost
ondřej001 píše:Pánové a co se stane při najetí ze smyčky do znázorněného modrého oválu. Srdcovka je přepnutá. Není modul reverz.
Nic se nestane, protože to by znamenalo, že řežeš výhybku a to v DCC končí zkratem tak jako tak. Je to stejně blbá otázka, jako co se stane, když do části řízené modulem vjede jeden vlak z pravé a druhej z levé strany.
Ale jinak je to tvoje kolejiště, takže si dělej co ti vyhovuje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: RocRail

Příspěvekod Ivan » pon 01 led, 2024 3:14 pm

michal.kubista píše:Koukám, že to relé přepímající bublinu smyčky asi nechápeš, i když píšeš něco jiného. To relé ti přepne polaritu v celé smyčce, tedy ne jen ty přilehlé úseky, ale i vtěch čtyřech kolejích. Jinak za oním relé se k jeho výstupu chováš jako k novému zdroji DCC a pracuješ s ním v celé smyčce samostatně, a pro změnu již nesmíš propojovat s původním DCC, protože by jsi ztratil to přepínání polarity.
Pokud originální vodiče DCC označím J a K, přepínané L a M, pak na výhybkách uvnitř smyčky na srdcovce nepřepínáš J a K, ale pracuješ jen s L a M, stejně tak na detekci pracuješ s L a M, atd. Já mám takto postavené hned dvě smyčky na svojem kolejišti a všechno pracuje úplně bez problémů.


Tohle je i dle mne ideální řešení.

Detailněji popsáno například i zde
https://www.modulybrno.cz/uprava-smycky-zajeci

Ondro, ovládání vlaků je přece jedno, jaká je tam polarita. Jde o to, aby nebyl zkrat kvůli elektrice jako takové.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » pon 01 led, 2024 3:25 pm

michal.kubista píše:Koukám, že to relé přepímající bublinu smyčky asi nechápeš, i když píšeš něco jiného. To relé ti přepne polaritu v celé smyčce, tedy ne jen ty přilehlé úseky, ale i vtěch čtyřech kolejích. Jinak za oním relé se k jeho výstupu chováš jako k novému zdroji DCC a pracuješ s ním v celé smyčce samostatně, a pro změnu již nesmíš propojovat s původním DCC, protože by jsi ztratil to přepínání polarity.
Pokud originální vodiče DCC označím J a K, přepínané L a M, pak na výhybkách uvnitř smyčky na srdcovce nepřepínáš J a K, ale pracuješ jen s L a M, stejně tak na detekci pracuješ s L a M, atd. Já mám takto postavené hned dvě smyčky na svojem kolejišti a všechno pracuje úplně bez problémů.


Stále jsem čekal, kdo to napíše. Celá smyčka musí být napájena ze přepínání i s napájením vyhýbek 6 ks od relé závislé k 1 vyhýby vjezdové!
Pozor, ale neřeší to detekci obsazení v té smyčce po jednotlivých co potřebuji 14 úsecích !!!!!
Modul detekce má jen 1 možnost k modulu vratné 1 smyčky. Nemůžete zapojit na jednu přepínací smyčku více adres detekce.

Ne budem to dále řešit.
Děkuji

PS: až, to budu mít v kupě na mém kolejišti, dám sem celkové zapojení i z detekcí a programování v Rocrailu pro další stavitelé, aby se to tady nemuselo stále dokola řešit a zamořovat všechna vlákna.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků