RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod michal.kubista » ned 20 úno, 2011 11:22 am

to male zvire
Díky, je to pěkné, jednoduché a výstižné. Myslím, že to ještě dnes testnu. :D
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: RocRail S88

Příspěvekod kraljiri » sob 05 bře, 2011 10:36 am

male zvire píše:RocRail a H-centrála fungují dobře. Zatím mi funguje téměř vše co jsem zkoušel. Jedinou věc, kterou jsem nedokázal rozchodit je zpětná vazba S-88n, ale věřím že problém je jenom ve špatném nastavení...

Mně se zpětná vazba ukazuje pod číslem 512, 513, 514 atd, je to vidět v okně serveru. Chtělo by to upravit v ini soubor v serveru, kde definice (xpressnet adres=1) na definici (xpressnet adres=1) *8+port , pak by to mělo být podle zvyklostí 65.1......8, 66.1.....8, atd. Nemám vyzkoušeno, protože nevím kde se nachází.
Jirka
Jiří Král, www.dccdoma.cz
Uživatelský avatar
kraljiri
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 23 pro, 2010 7:16 pm
Bydliště: Brno

Re: RocRail

Příspěvekod male zvire » sob 05 bře, 2011 12:06 pm

kraljiri: díky za info. Hned jak budu moc tak to prozkoumám...

EDIT: tak jsem se v tom konečně pořádně pohrabal a opravdu to funguje :) Sice se místo 65.1,65.2,... musí používat adresy 512, 513,... ale to mi zatím až tak moc nevadí. Od teď používám pouze RocRail a na kupování TrainControlleru se můžu. 8)
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: RocRail

Příspěvekod male zvire » pát 25 bře, 2011 10:07 pm

Byl jsem dotázán jak v RocRailu rozběhat zpětnou vazbu skrz H-centrálu a S88. Říkám si, že než odpovídat emailem kde to ocení jenom jeden člověk, tak tady na fóru by to mohlo využít víc lidí. Takže:
1) připravil jsem jednoduchou ukázku se dvěma úseky. Zapojení je sice známé, ale opakování matka moudrosti:
Obrázek

*) aby se to nepletlo, tak se pokusím používat následující pojmenování: Rocrail - server [služba] který obsatarává vlastní komunikaci s digitálním systémem a Rocview - grafická nástavba Rocrailu kde si člověk může naklikat mašinky, koleje,...
Dále by bylo ideální mít úseky volné, aby v tom nebyl bordel.

2) zapneme centrálu, pustíme Rocrail (pouze pokud není spuštěný jako služba), spustíme Rocview, zapneme proud do kolejí (symbol žárovky v horním panelu)
Pokud má někdo Rocrail nainstalovaný jako službu, tak některé následující obrázky neuvidí - není to na závadu, jenom mi bude muset o to víc věřit. Pokud by to přesto někdo chtěl vidět na vlastní oči, tak pozor na to, jaké konfigurační soubory Rocrail použije - aby jste se potom nedivili...
:idea: Ti, co mi důvěřují a mají Rocrail spuštěný jako službu mohou přeskočit na bod č.5 :wink:

3) Rocrail teď ukazuje něco jako tohle:
Obrázek
Pro běžného uživatele prakticky zbytečné informace o tom že se spustilo tohle, načetlo támhleto atd. Momentálně tam pro nás není nic zajímavého.
Nyní vezmeme nějakou mašinu a položíme jí na první úsek, čímž skrz něj začne procházet minimální proud. Já jsem místo lokomotivy použil svůj vlastní prst položený přes koleje a detektor to rozpoznal.
Nedoporučuji koleje zkratovat sponkami, šroubovákem, dráty ani jinými kovovými předměty. I když je výstup DCC na centrále chráněný a v případě zkratu se odpojí, tak proč zbytečně pokoušet nohu bosým hadem?

4) Naše akce se hned objevila ve výpisu Rocrailu:
Obrázek
V podstatě nás zajímají jenom ty řádky kde je napsáno toto:
Kód: Vybrat vše
20110325.202629.234 r9999I transact OXpressN 0782 Sensor 512=on
20110325.202630.171 r9999I transact OXpressN 0782 Sensor 512=off

To nám říká, že senzor s adresou 512 byl změněn na on (lokomotiva v úseku) a poté na off (prázdný úsek)
V TrainControlleru to funguje tak, že první detektor má adresu 65 a výstupy 1-8, druhý má 66 a 1-8 atd, atd,... V Rocrailu je to číslováno jinak - výstupy jsou postupně číslovány jako 512, 513, 514,...

5) Takže teď se přepneme do Rocview, nakreslíme si tam kousek trati a do něj dva senzory. Ty pojmenujeme třeba S1 a S2. Na senzor S1 klikneme pravým tlačítkem myši a zvolíme možnost Properties...
Obrázek

6) tím se nám otevřelo okno s vlastnostmi senzoru. Přepneme se na záložku Interface, kde do políčka Address zadáme adresu prvního senzoru - tedy 512 a potvrdíme OK:
Obrázek
To samé provedeme i se senzorem S2, jenom do adresy zadáme 513.

7) Nyní opět vezmeme lokomotivu (případně vodivý prst :D ) a položíme jí do prvního úseku. Senzor reprezentovaný zeleným puntíkem se změní na červený:
Obrázek
Pokus s lokomotivou přejedeme na rozhraní obou úseků, tak zčervenají oba:
Obrázek
a při přejetí do druhého úseku zůstane červený pouze tento:
Obrázek
No prostě klasika...

Je mi jasné že nejsem zrovna ideální co se výroby návodů týká, ale snad to bude srozumitelné a pokud to pomůže alespoň několika lidem, tak budu rád.
Veškeré dotazy se pokusím zodpovědět a připomínky rád zapracuji.

T.

PS: kontaktoval jsem vývojáře Rocrailu jestli je možné zásahem do konfigurace změnit adresování výstupů zpětné vazby po vzoru TC... a prý není.
Naposledy upravil male zvire dne sob 26 bře, 2011 11:34 am, celkově upraveno 2
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: RocRail

Příspěvekod michal.kubista » sob 26 bře, 2011 6:52 am

Pěkná práce, díky. :D :shock: :idea:
A srozumitelné to je, alespoň pro mě. :D
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: RocRail

Příspěvekod Lasoft » sob 26 bře, 2011 5:26 pm

Bezva práce určitě to využiju. :D
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: RocRail

Příspěvekod Houmr » ned 27 bře, 2011 10:59 am

Taky děkuju, hlavně již nemám problém s programováním vysokých CV, s tímto programem je to bez problémů. Takže díky.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: RocRail

Příspěvekod michal.kubista » úte 12 dub, 2011 9:03 pm

To male zvire:
Konečně jsem se dostal k testům RocRail. Mam k tobě dotaz. Který převodník používáš na propojení s PC. Já mám ten USB s S88, což možná je chyba, jelikož jedno S88 je na centrále a druhé na převodníku. No a dělá mi to takouvou divnou věc. Detekce obsazení reaguje na vjezd loko, ale po opuštění úseku se nerozepne. A teď je otázka, zda je to závada v SW nebo v HW. Jo a taky se mi stává, že vázne komunikace PC s H-Centrálou a zpráva se opakuje do vyřešení chyby. Nyní studuju, zda můža do USB převodníku nahrát SW bez S88 a tím mít jen jedenou S88 v systému. Snad se to zlepší.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: RocRail

Příspěvekod male zvire » úte 12 dub, 2011 9:28 pm

Já používám verzi bez S88. Pokud si maje halva sklerotická pamatuje správně, tak stejný problém se kdysi dávno řešil na fóru DCCkolejí. Podle toho, co se tam probíralo tak firmware z "obyčejné" verze funguje i ve tvém převodníku a problém to prý vyřešilo. Ale osobně vyzkoušeno nemám...
K problémům s komunikací: zkus do centrály nahrát poslední firmware z webu Paca: http://usuaris.tinet.cat/fmco/wud/download/ . To co je k dispozici na webu DCCKolejí je hodně stará a taky hodně zabugovaná verze. Nějaké problémy s komunikací centrály s PC jsem řešil loni, když jsem se obrátil na Paca tak to vyřešil vydáním nového firmware, tak to třeba pomůže i tobě :)

T.

PS: před nějakou dobou jsem taky řešil problémy s S88: koleje jsem měl zkušebně položené na stole u PC a testoval jsem jak to funguje a jak to komunikuje s PC. Dlouho jsem se snažil přijít na to, proč se mi některé úseky náhodně aktivovaly a potom zase samy uvolňovaly a a po několika hodinách rozebírání, přehazování a kontrolování jsem zjistil že mám přes koleje položené ruce a ty mrchy detektory jsou tak citlivý, že i ten mizivý proud který skrz ně procházel dokázaly detekovat... :oops: :lol:
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: RocRail

Příspěvekod michal.kubista » úte 12 dub, 2011 9:45 pm

OK,
zítra vyzkouším změnu SW v převodníku. Taky prověřím svojí verzi SW v centrále, ale rozhodně tam už nemám tu z dcckolejí, jelikož ta měla problémy s Roco dekodérama do lokomotiv a ještě nějaké mouchy. Poslední upgrade jsem dělal někdy napodzim, tak uvidím. Já mám trochu podezření na max485, jelikož nikde nejsou terminátorové rezistory a já mám i problém s TCO ovladačem, a vlastní sběrnice je společnej bod. No chtělo by to trochu víc času na vlastní testy.
Zatím moc dík za rady, pak dám vědět, jak jsem dopadl.
Michal
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: RocRail

Příspěvekod Lasoft » stř 13 dub, 2011 11:49 am

Pánové když to tu čtu tak mám dotaz. Chci si H- centrálu a připojení na PC a S88 a další komponenty objednat u kluků z DCC koleje. Tak by mě zajímalo co teda mám objednat, když je několik verzí s S88. Jde mi o to, abych nemusel někde honit SW a chodilo mi to s ROCRAIL :? .
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: RocRail

Příspěvekod male zvire » stř 13 dub, 2011 12:13 pm

Základ je H-centrála. Pro propojení s PC potřebuješ GenLI - pokud máš starší PC se sériovým portem tak ti stačí to obyčejné, pokud ne tak verzi s USB konektorem. Pro detekci obsazení kolejových úseků potřebuješ S88.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Lasoft » úte 05 črc, 2011 8:26 pm

Tak se mi povedlo otestovat jízdu pomocí PC a pohyb serva. No ale dnes e my asi povedlo odpálit všechny USB porty na PC :( . NEreagují na nic ani na flashku. TUdíž jsem s testama v koncích zrovna když jsem šel provádět test zpětné vazby. Buď musím koupit nový nějaký starý PC a pak pokračovat neob zkusit jestli do stávajícího nekjde přidat deska s USB porty. Je otázka zda by vůbec fungovala :? .

Nedá se to celý nějak chránit? Něco strčit mězi zdroj a centrálu a mezi GEnli a PC? Nejsem elektrikář a tak vím prd. POradte někdo eventualně nějakej pláneček by bodl. Pak už bych něco jednoduchýho snad zdrátoval.
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: RocRail

Příspěvekod michal.kubista » úte 05 črc, 2011 8:41 pm

O oddělovači na USB nic nevím. Navíc je mi divné, že ti odešly všechny porty USB. To asi nebude mít nic společného s tvojima testama, spíš skrytá závada v PC. Jinak bych si zkontroloval BIOS, zda se USB nějak nevypnulo?!
A do PC se dá přidat PCI deska s USB portama.
A jinak pro ty tesky by asi byl zajímaví projekt, který se tady v diskusi objevil - Bluetoot GenLi. U tohoto projektu máš kolejiště a PC elektricky oddělené, přenos je bezdrátový!
http://www.nanomaus.cz/
Asi se do toho bezdrátu vrhnu, když tak vidím tvoje výsledky :?
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: RocRail

Příspěvekod Lasoft » úte 05 črc, 2011 9:25 pm

No snad půjde koupit další porty a pojede to. Bios jsem kontroloval a vše bylo zapnuto bohužel. Naštěstí Centrála podle všeho funguje dál (po zapnutí se rozjela. TeĎ je otázka zda jede i Genli to nemám jak momentálně testnout. NA nový PC se to neodvážím narvat po zkušenostech co mám. ASi někde koupím buˇ%D tu desku nebo další starou popelnici co bude mít USB porty funkční :D . A pak zase vzhůru do testů. Mezitím aspoň člověk něco udělá konečně snad na kolejišti se kterým začínám.

Ale mám dotaz jde alespoň nějak oddělit zdroj od centrály. Nějakou pojistkou a třeba tam vrazit nějakou ledku aby bylo vidět že to jede? Nejsem v tom moc zběhlej. :(
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků