RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaM » sob 25 bře, 2023 10:23 am

skalak píše:Plánek kolejiště neobsahuje česká návěstidla, :

To je v plánku zbytečné, stačí mít volno a stůj, skutečné návěstní znaky jsou na návěstidlech kolejišti a vycházejí z nastavené cesty.
skalak píše:Před a za každým blokem bych nechával více prostoru pro dodatečné přidávání prvků trati. Například: návěstidla, dalšího senzoru nebo tlačítka pro odjezd z koleje.

Rozhodně se vyplatí mít kolejiště pro detekci rozdělené raději na více úseků a mít je zatím třeba vyvedené na svorkovnici a zatím propojené, umožňuje to následné doplnění detekcí.
[quote="skalak"]Kolejiště je dost velké, proto bych ho pro přehlednost rozdělil na více listů. Třeba: skryté nádraží, hlavní nádraží, pravá část s horním nádražím.
[//quote]
O tom bych dost pochyboval, spíš by vedlo k nepřehlednosti. Samozřejmě by to předpokládalo více obrazovek. Pokud by mělo být kolejiště ovládáno manuálně, pak by určitě bylo výhodné mít možnost vidět co ovládám, ale pak by bylo lepší mít externí tlačítkové ovládací panely. Osvědčilo se mi to doma, je praktičtější mít ovládací panel, kde jednoduše postavím dvěma tlačítky cestu odkud-kam, než to dělat touchpadem nebo myší.
Z vlastní praxe je užitečné mít na obrazovce "tlačítka", jimiž lze stavět cesty, než to řešit klikáním na všechny výhybky v požadované cestě. Občas si člověk chce zajezdit jen s nějakým vlakem a pak je dobré mít možnost si postavit cestu a vlak ovládat ovladačem. Je to věc názoru, ale připadá mi otrava mít jako jedinou možnost jen pasivně koukat na automaticky jezdící vlaky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » ned 26 bře, 2023 7:33 pm

to skalak: díky za informaci a tvůj názor. Ještě to trochu poupravim. Navestidla zatím nemám ani na kolejisti tak ani v RR. Doufám že se budou moct přidat dodatečně.

To HonzaM:Honzo já to budu mít řízené jak přes PC tak pomoci aplikace Z21 kde si můžu nastavit trasu jedním cudlikem a pomocí MM jezdit vlakem.

Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pon 03 dub, 2023 9:24 am

Ahoj,
přemýšlím jak se bude chovat vratná smyčka v RR?
Na obrázku je podtrzena vjezdové vyhybka VS ovládaná MP6. Smyčka je jednosměrná. Vlak do ní vjede ,uprostřed je kontakt který prehodi vyhybku na výjezd z VS a zároveň bipolární relé prehodi polaritu.
Když je vlak celý že smyčky projede další kontak který vrátí vyhybku do vjezdové polohy.
Když udělám trasu přes podtrzeny blok bk6 a dám trasu se šipkami jako jednosmernou bude to makat?
Jedná se mi ze ta vyhybka je nakreslena v RR ale RR o ní nebude vedet-bude asi muset byt" virtuální "..nejaka smyslena adresa.???
Nechce se mi používat zkratovy modul.
Zatím dopojuji DO s88 a následně bude testování.
Díky Jirka
Přílohy
Snímek obrazovky (6).png
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » pon 03 dub, 2023 10:54 am

Koukni na stránky Lokopin , kapitola Traincontroller , článek reverz programově. Pak ještě článek smyčky a triangly.
Třeba tam něco najdeš co použiješ. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » stř 05 dub, 2023 7:10 pm

Ahoj,začínám zadávat údaje do PC a zkoušky jízd pomoci RR. Zatím jen SN,bez jakéhokoliv nastavení délek bloku atd. Ale jezdí to.
Stalo se mi to samé co Honzovi- Hopeter. Při resetu z horní listy se mě zrušili směry jízd vlaků. Musel jsem znova invertovat.
Jinak je to paráda.
Když jsem testoval RR na Horním nádraží tak tam vlaky jezdili stylem že jeden brzdil a druhý se už rozjíždět z jiné koleje. Tady mi to nedělá. Vždy jeden vlak zastaví a další se rozjede po chvilce.
Jde to nastavit nebo to je náhoda?
Díky Jirka
Video:
https://youtu.be/mjAlSZZimno
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » stř 05 dub, 2023 7:49 pm

Jirka1984 píše:Ahoj,začínám zadávat údaje do PC a zkoušky jízd pomoci RR. Zatím jen SN,bez jakéhokoliv nastavení délek bloku atd. Ale jezdí to.
Stalo se mi to samé co Honzovi- Hopeter. Při resetu z horní listy se mě zrušili směry jízd vlaků. Musel jsem znova invertovat.
Jinak je to paráda.
Když jsem testoval RR na Horním nádraží tak tam vlaky jezdili stylem že jeden brzdil a druhý se už rozjíždět z jiné koleje. Tady mi to nedělá. Vždy jeden vlak zastaví a další se rozjede po chvilce.
Jde to nastavit nebo to je náhoda?
Díky Jirka
Video:
https://youtu.be/mjAlSZZimno


Ten druhý vlak se nemůže rozjet do stejného zhlaví, které blokuje ten přijíždějící vlak. K uvolnění zhlaví resp. jeho výměn dojde až ve chvíli, kdy přijíždějící vlak dosáhne IN, čímž se zruší jeho vlaková cesta a uvolní se výměny pro jinou vlakovou cestu. Obejít by to asi šlo, ale bylo by to velmi složité.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 06 dub, 2023 10:26 am

Na moji testovacím nádraží pro RR mi to dělalo. Jeden vlak prijizdel a brzdil,přitom druhý ve stejným směru z vedlejší koleje se začal rozjíždět. Ale měl sem aktivní BBT což tady teď nemám. Nemůže to být tím že RR ví že vlak zastaví za 5s tak může dřív pustit jiný vlak a necekat na povel IN?
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » čtv 06 dub, 2023 10:36 am

To si nemyslím, že by to tak fungovalo. Pokud znám principy RocRailu, tak takto jednoduše by to nešlo. BBT na tuto funkci také nemá vliv. Není možné, že ten vlak, co vyjížděl, měl volný průjezd přes zhlaví (jel přes jiné výhybky) než ten vlak, který přijížděl. Pak by toto možné bylo.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaM » čtv 06 dub, 2023 11:02 am

RocRail neznám, ale nemělo by se stát, že by byl odjezd vlaku vázán na příjezd jiného, kteý přijíždí na sousední kolej, na níž je odjezdová návěst na “stůj” a nemůže tedy dojít ke kolizi. Přijíždějící vlak nemá důvod ovlivňovat nebo jakkoli ovlivňovat“ odjezdové” zhlaví, pokud má naprogramováno zastavení.
Naposledy upravil HonzaM dne čtv 06 dub, 2023 11:10 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 06 dub, 2023 11:03 am

No tomhle mem videu je ta situace párkrát vidět. Jak rozjezd na opačný směr tak i ze jeden vlak brzdí a druhý se rozjíždí..
https://youtu.be/dq4OrumqXSo
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 06 dub, 2023 11:06 am

Musím to otestovat s funkcí BBT. Připadá mi ze když RR zná dobu dosažení useku IN může pustit jiný vlak dřív.
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaM » čtv 06 dub, 2023 11:24 am

Jirka1984 píše:Musím to otestovat s funkcí BBT. Připadá mi ze když RR zná dobu dosažení useku IN může pustit jiný vlak dřív.

Pokud jde o odjezd do opačného směru, musí odjíždějící vlak čekat na zastavení přijíždějícího vlaku, jinak není jistota, zda již zhlaví opustila celá souprava. Ty jsi to zkoušel se samotnými lokomotivami. Nevím co je funkce BBT a zda nějak zjišťuje, zda je zhlaví již volné.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » čtv 06 dub, 2023 11:50 am

Asi jsme se špatně pochopili. Na videu je vidět, že vlak odjíždí přes opačné zhlaví, než vlak který přijíždí. Pak je to v pořádku. To zhlaví je volné, cesta tedy může být vytvořena a není problém, aby lokomotiva odjížděla zároveň s přijíždějícím vlakem. Pokud by ale vlak měl odjíždět do stejného směru, ze kterého přijíždí vlak, pak nastává ta situace, kterou jsem popisoval, a to, že k uvolnění závěru výměn na zhlaví dojde až v momentě dosažení IN, tedy v podstatě až při zastavení přijíždějícího vlaku, a to bez ohledu na jeho délku. Ano, v reálu to je jinak a v momentě kdy přijíždějící vlak opustí oblast zhlaví, závěr výměn se odblokuje a je možné postavit další vlakovou cestu. V RocRailu by to asi šlo taky udělat, ale bylo by to velmi složité. Znamenalo by to mimo jiné mít všechny nápravy na soupravě opatřeny rezistorem nebo natřené odporovým lakem, aby byla proudově detekována každá náprava. Pak by šlo zaznamenat opuštění oblasti zhlaví. Standardně to ale RR neodhaduje. Mohlo by to způsobovat mnoho komplikací včetně podhození výměny apod.

A pro HonzaM - BBT je samoučící funkce plynulého dobržďování do detekčního bodu IN.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 06 dub, 2023 12:18 pm

Dobrá,díky za vysvětlení. Dal to nebudu zkoumat. Sem rád ze to jezdí.
Jinak díky za radu s bloky. Dal jsem ty druhé jak si říkal a k tomu ty senzory podle jména a hezký se pracovalo.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » čtv 06 dub, 2023 6:09 pm

V RR jde plynule zastavit na jeden sensor s funkcí enter2in. Viz. moje dvě videa na minulé stránce. V tom prvním taky odjíždí vlak stejným směrem dřív než druhý zastaví. Nevím jak jsem to dokázal ale funguje to... :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků