RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod jipol57 » pát 23 pro, 2022 10:38 am

Jirka1984 píše:Ahoj tak ta dioda je 1N4007.
Jen Lokopin je má zapojené jinak než sem to udělal já podle Zlamalika.
Jelikož v tomhle se nevyznám tak nevím zda to nevadí...?

Má to nahrazovat detektor. Tak tam použij takové diody a zapojení, jaké máš ve svých detektorech.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: RocRail

Příspěvekod sidlo » pát 23 pro, 2022 11:23 am

fulda píše:Proto místo 1N4007 používej například UF4007. Použití normální diody vede k tomu, že lokomotiva potom hůř detekuje signál.

Jaké diody používá detektor od digi-cz http://www.digi-cz.cz/obchod/?product=modul-detektoru-obsazeni-se-zpetnym-hlasenim-s88-n?

digi-cz-s88.png
digi-cz-s88.png (141.57 KiB) Zobrazeno 2312 krát
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » pát 23 pro, 2022 12:23 pm

No když to tak sleduji tak pro mě bude nejlepší řešení zapojit volné úseky DCC přes detektor. Sice to bude dražší ale nemusím zkoumat jaké diody použít. Zatím mám ještě dost výstupů volných a úseky můžu použít jako sensory na další věci. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaR68 » pát 23 pro, 2022 12:30 pm

Přesně to jsou ty důvody, proč mám celé kolejiště detekované... :-)
TT, 2000x950, IV. ČSD, přechod na DCC -> DR5000, Rocrail
Uživatelský avatar
HonzaR68
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 15 lis, 2020 10:42 am
Bydliště: Zlínsko

Re: RocRail

Příspěvekod workous » pát 23 pro, 2022 12:45 pm

Já bych měl spíše prosbu na Jirku pokud je ve stádiu výzkumu :D, ale na reálném kolejišti - jakých výsledků by dosáhnul s třemi senzory co popisuje HonzaR68...pokud se ti do toho nechce , tak nic. Já to zkoušel na oválu a docela to chodilo.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pát 23 pro, 2022 1:41 pm

Tak jedno z dalších zjištění:
mám 5bloku o třech úsecích. Těch 5 prostřednich useku sem svedl dohromady a přes jeden diodovy můstek napojit na větev K.
Co se stalo? Dojíždím ke konci bloku do IN a jak začínají převádět kolečka proud občas probliknou i jiné senzory.- nejspíš to co popisuje Fulda.
Takže další test bude jednotlivé prostřední úseky bloku napajet pres diod mustky.Pak už zbyde jen vše hnát přes detektor.
Zastavení teda na jedničku. Vše zastavuje vždy a všude stejně.
Pro Workouse: zkusil sem jen jeden blok na tři senzory
Vlak zastavoval uplne stejně jako když je ten usek napajen přes diodou můstek.
Pro funkci BBT je Prostřední senzor stejně k ničemu- využívá jen enter a in.
Přidávám video kde jsem rozhybal vše co mam:) občas se vlaky postavy nesmyslně a nemůžou dát. Zkoušel sem kryticky usek ale stejně. Pak sem dal pendlujici vlak a též občas na prd.
Ale to už je jiná situace tím se teď začnu prokousat.
Chci se to rady naučit jak to zapojit a nastavit aby až připojím detektory dole na hlavním nádraží už sem věděl co a jak.
Ps: na konci videa je nás pes co koukal taky na vláčky:) A opět ta kvalita....:(
Jirka
https://youtu.be/dq4OrumqXSo
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod workous » pát 23 pro, 2022 3:02 pm

Pěkný...myslím, že výraz tvého (pěkného) pesana přesně vystihuje co modelář a Rocrail :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » pát 23 pro, 2022 8:55 pm

Tak jsem dnes oživil prkýnko a zkoušel si hrát se sensory podle tohoto článku https://wiki.rocrail.net/doku.php?id=sensors_and_blocks-en. Celkem pět úseků. Oba krajní na jeden sensor a událost "enter2in" a střed dva krátké enter/in a mezi ně delší přes detektor. Zkusil jsem jak BBT ( střed jen zapojený na detektor bez události ) tak i na střed dát "pre2in" ( bez BBT ).
Zkusil jsem dvě mašiny , brejláka Kuehn s dekodérem PELI a M152 s dekodérem Kuehn. U brejláka jsem docílil nejlepšího výsledku přejezd o jeden podvozek a u M152 zastavení hned po dosažení sensoru první nápravou. Dost jsem si ale pomáhal úpravou Vmid a Vmin.
U BBT jsem zjistil , že po resetu automatu se musí učit znovu... :(
Takže po celovečerním bádání mě vyšlo , že nejpraktičtějším řešením bude udělat delší krajní úseky staničních kolejí aby nejtěžší lokomotivy měly čas zastavit a u lehčích dát delší brždění. :wink:

Jako bonus jsem přišel na to jak některý vlak nechat zastavit jiný aby blokem projel. Je to prosté , u lokomotivy se zaškrtne na kartě "podrobnosti" "druh vlaku" např. u m152 "lokální" a u brejláka "nákladní". No a v bloku na kartě "podrobnosti" se zaškrtne v okénku "čekejte" "lokomotiva" a dole se zaškrtne typ vlaku, který má zastavit. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Zlámalík » pát 23 pro, 2022 10:23 pm

Prvně se musím omluvit, Fulda má pravdu, Schottky diody jsou rychlé, ale s malým úbytkem. Takže je potřeba vzít rychlé, ale "klasické", jak psal.

Dále:
Jirka1984 - vyplývá z toho že úseky musí dostávat stejné napětí, jak psal Fulda, jinak si loko vezme proud z úseku bez diod. Čili nějaké diody (extra koupené či jako část detektoru) tam být musí.
Já bych tam dal diody, ušetříš pozice detektoru a peníze. Diody stojí pár šupů.
Zapojení - viz výše - je to jedno, kterou verzi použiješ (mezní případy z výkonové elektroniky nebudeme uvažovat). Moje verze předpokládá dvě diody v jedné bužírce za sebou, Lokopinovo zapojení je líp přizpůsobené využití koupeného diodového můstku. Ale výsledek je tentýž.
Sidlo - no podle těch vyčuhujících můstků jsou to diody klasické.
Hopeter - jak chceš, ale moc zkoumání to není ;-)
HonzaM - ano, přesně tohle je typ detektoru, který tyhle problémy řeší. Tady se párkrát provleče drát okem toroidu a zapojí k úseku. Úseky bez detekce se zapojí přímo. Žádné diody, žádné úbytky, žádné starosti.

Ještě poznámka - jak psal Fulda, pro jeden úsek nejsou asi klasické diody problémem. Ty rychlé diody se vyplatí tam, jak chtěl Jirka dávat jedny diody na celý zbytek kolejiště.
A druhá - kdo staví kolejiště, v elektrotechnice by se měl sakra vyznat. Teda nemusel, ale ono to dost pomůže. Tak jako se učíme o barvách, zeleni, patině, návěstních předpisech, tyhle základy elektrotechniky se znát vyplatí.
Naposledy upravil Zlámalík dne pát 23 pro, 2022 11:59 pm, celkově upraveno 1
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pát 23 pro, 2022 11:23 pm

Zlamalik: souhlas otče...Amen....není co doplnit ani přidat....jen jedine: Hezké Vánoce Všem!!!
JIRKA
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaM » sob 24 pro, 2022 8:10 am

hopeter píše:No když to tak sleduji tak pro mě bude nejlepší řešení zapojit volné úseky DCC přes detektor. Sice to bude dražší ale nemusím zkoumat jaké diody použít. Zatím mám ještě dost výstupů volných a úseky můžu použít jako sensory na další věci. :wink:

Podle mého názoru se to vyplatí, cena jednoho detekčního vstupu není nijak závratná. Kolejiště stavíme většinou na řadu let a šetření tady není na místě. Na jeden detekční vstup lze napojit celou trať mezi stanicemi, získám tím přehled o tom, zda je trať volná. U tak rozlehlého kolejiště s řadou úseků do nichž není vidět to není zbytečné.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail

Příspěvekod sidlo » sob 24 pro, 2022 8:15 am

fulda píše:A pak poznámka, kterou už tady naznačil Zlámalík. DCC signál je obdélníkový a "normální" diody jej nestíhají správně kopírovat, proto se používají rychlé diody (v případě detektorů ne Schotky, protože mají malý úbytek napětí a to není žádoucí). Proto místo 1N4007 používej například UF4007. Použití normální diody vede k tomu, že lokomotiva potom hůř detekuje signál. Když je na kolejišti jedna, tak se to moc nepozná, ale když jich přibývá, tak začnou podivně zlobit a tak.

Při antiparalelním zapojení diod, což je konstrukce použitá v detektoru obsazení, se doba zotavení diody prakticky neprojeví. Je zbytečně drahé dávat do detektoru obsazení rychlé diody, nic se tím nezíská.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RocRail

Příspěvekod zdeno » sob 24 pro, 2022 9:46 am

sidlo píše:Při antiparalelním zapojení diod, což je konstrukce použitá v detektoru obsazení, se doba zotavení diody prakticky neprojeví. Je zbytečně drahé dávat do detektoru obsazení rychlé diody, nic se tím nezíská.

nemas az tak pravdu, protoze cas zotaveni zpusobuje ruseni a zakmity.
Navic velka kapacita prechodu zplostuje hrany.
Kedysi jsem daval 1N4007 do dekoderu a jsem se strasne divil, proc se tak hreji ??
Po nahrazeni za BYV28 (30nS) je po problemu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: RocRail

Příspěvekod fulda » pon 26 pro, 2022 4:56 pm

Zlámalík píše:Sidlo - no podle těch vyčuhujících můstků jsou to diody klasické.

Nevím moc o jakých vyčuhujících můstcích mluvíš, ale pokud bych se mohl vyjádřit k DIGI-CZ, tak tam někdy kolem roku 2017 měl Bohouš takovou iniciativu, kdy se maximální množství produktů certifikovalo. Já jsem ty certifikáty víc vystavoval, Bohouš je asi skromnější, nebo ho to nebaví, takže je tak moc nepropaguje.

Každopádně komponenty zakoupené po roce 2018 prošly certifikací a například u můstků použitých na modulech S88 (ty s LEDkama) jsou rozhodně rychlého typu.
Tím pádem se pochopitelně nejedná o masovku, ale specializovaný produkt. To se negativně podepsalo na dostupnosti a ceně těch modulů. Tím pádem se z DIGI-CZ staly produkty spíše pro fajnšmekry a ne pro lovce nejmenší ceny.

Ale to je diskuze dost mimo téma skupiny Software, takže pokud má někdo ještě nějaké dotazy, tak bych poprosil o položení ve vhodnější skupině.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » ned 01 led, 2023 8:44 pm

Ahoj,tak už mi z toho hrabe. Na prkynku mi to šlo a teď nevím jak.?
Mám bl1-bl8. Směrovač udělal vlak cesty bl1>bl2,bl2>bl3.....
Já chci udělat trasu nepřímo bl1>bl8 bez zastavení. Do políčka průchozí bloky chci zadat bl2,bl3,bl4....bl7, ale nemůžu. Okno s bloky otevřu ale můžu přidat max jeden průjezdná blok. Dám další ten první se přepíše. V té tabulce je spodek šedivý a nereaguje...
Co sem mohl udělat špatně?
Jirka
Přílohy
20230101_212522.jpg
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků