RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » úte 20 pro, 2022 9:22 am

Jo bandáže mám až na 2 nebo třetí nápravě ale událost IN se rozsvítí až jsou všechny nápravy v IN. Jak to psal Myšpulín že to asi převádí kolečka z dcc.
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaR68 » úte 20 pro, 2022 9:57 am

Jirka1984 píše:Mám detekci digikejs dr 4088rb, jiný detektor zatím nemám.
Možná příčina bude ta že nemam zkalibrovane lokomotivy . Nevím jak?
V záložce Lokomotivy nahoře v pravo Kalibrace? Tam nastavit ty hodnoty jak je psané? Nebo musí byt nějaký usek k tomu vhodný?
A možná příčina že mám špatné zadané délky bloku.
Blok se bere ten DCC mezi řezem enter a in nebo za řezy enter a in.
Myslel sem ze po zhlédnutí všech videii dokola a čtení to bude jednodušší:)


Ke kalibraci je český návod třeba zde:
https://modelwiki.klfree.net/w/index.ph ... _-_RocRail

Na video mrkni třebau tu:
https://www.youtube.com/watch?v=Rt1oQBvLxr8
TT, 2000x950, IV. ČSD, přechod na DCC -> DR5000, Rocrail
Uživatelský avatar
HonzaR68
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 15 lis, 2020 10:42 am
Bydliště: Zlínsko

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » úte 20 pro, 2022 10:19 am

Díky za návod. Opět mám co dělat:) až to naladim,ozvu se.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » úte 20 pro, 2022 7:34 pm

Ahoj,vytvoril jsem video s postupem jak jsem kalibroval masinu a nastavoval BBT. Prosim kolegove o zpetnou vazbu zda to je vse ok...
Diky Jirka
https://youtu.be/dWH41-2U4dM
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » úte 20 pro, 2022 8:23 pm

Jirka1984 píše:Ahoj,vytvoril jsem video s postupem jak jsem kalibroval masinu a nastavoval BBT. Prosim kolegove o zpetnou vazbu zda to je vse ok...
Diky Jirka
https://youtu.be/dWH41-2U4dM


Pořád mi přijde, že po Enter mašina moc nezpomaluje a do In vlítne moc rychle. Zkusil bych snížit v nastavení lokomotivy V_Cru. Zastavení by mělo vždy probíhat tak, jak v posledním případě na videu.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 22 pro, 2022 11:34 am

Ahoj,tak jsem ukončil bádání a zkoušení.
U bloku enter/in - DCC - in/enter mi mašiny zastavovali i po kalibraci jedním směrem za prvním podvozkem a při opačném smeru( otočení mašiny) vjela celá do IN.

Při bloku že tři senzoru enter/in- senzor- in/enter mi mašiny zastaví při projetí první nápravy. V opačném směru ( otočení masiny) kvůli bandáže na poslední ose u Brejlovce o osu dále.

Verdikt: bude to stát o něco víc ale dám na prujezdne bloky tři senzory. Se dvouma každá mašina zastaví jinak. I když pokaždé stejně. Třeba Sergej zajede celý do IN a Kocour do půlky. A to už je 6-8cm rozdíl v délce useku IN.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » čtv 22 pro, 2022 4:23 pm

Já bych to prosil ještě upřesnit. Znamená to tedy , že přidáním drátu vedeného přes detektor obsazení na střední část úseku co byla dříve napájena přímo z DCC je to vyřešeno ? Nebo má ta střední část ( sensor ) přiřazenou nějakou další funkci ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 22 pro, 2022 5:01 pm

Honzo jak to píšeš.
Když sem střední usek napajel jen DCC ze " řádu " vlaky zastavovali až za poslední nápravou a nebylo to přesné.
Jakmile ten střední usek napajim z detektoru obsazení je zastavení přesné. Hned za první nápravou max druhou u sergeje.
Nevýhoda- že si zbytečně uberu míst na připojení na detektoru.
Napadlo mě jestli by z jednoho výstupu na detektoru nešli napájet třeba 2-3 střední úseky.
Nevím k čemu by se využil ten střední senzor když brzdění BBT stačí dva senzory.
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod workous » čtv 22 pro, 2022 5:40 pm

Rocrail to popisuje jako metodu přesnějšího zastavení na tři senzory, obecně se tu psalo, že každý úsek v DCC by měl být připojen přes detektor nebo přes diody.Na druhou stranu Rosíkova videa na přesné zastavení v bloku používají detektory dva je to holt věda a kde je ta pravda?
Přílohy
v-3-sensor-block-en.png
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Zlámalík » čtv 22 pro, 2022 5:41 pm

No to se tady někde zmiňovalo, myslím Fulda to psal, nevím, že je potřeba napájet vše před diody, protože pokud mašina má možnost odebírat proud přímo a ne přes detektor, tak to taky udělá a detektor se vlastně neaktivuje?
Tedy není potřeba si ubírat pozice, stačí do napájení daného středního úseku vést napětí přes stejně zapojené diody, jako jsou v detektoru (tipuju dvě diody za sebou tam a dvě zpět).
diody.jpg
diody.jpg (10.13 KiB) Zobrazeno 1549 krát
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaR68 » čtv 22 pro, 2022 5:55 pm

Ahojte,
já mám "nádražní" bloky na tři úseky - enter - pre2in - in a v protisměru naopak a vše funguje perfektně. Kolejiště má detekované prakticky celé (dlouhé úseky na jeden senzor...), takže čistě DCC úsek nemám. Ale mám nastudované od M. Pinty (http://lokopin.wz.cz/), že tyto čisté DCC úseky musí být vybaveny diodovým můstkem. Nevím tedy jak takový DCC úsek vložený mezi enter a in pak funguje při použití BBT...
TT, 2000x950, IV. ČSD, přechod na DCC -> DR5000, Rocrail
Uživatelský avatar
HonzaR68
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 15 lis, 2020 10:42 am
Bydliště: Zlínsko

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 22 pro, 2022 6:15 pm

To me prave vrta hlavou ze kolegovi Rosikovi to maka-me teda taky ale zastavuje az je cela masina v useku in a ne moc presne.
Jdu jeste laborovat a pak natocim video.
Zkusim i ty dyody zapojit.
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod workous » čtv 22 pro, 2022 6:24 pm

HonzaR68 píše:Ahojte,
já mám "nádražní" bloky na tři úseky - enter - pre2in - in a v protisměru naopak a vše funguje perfektně. Kolejiště má detekované prakticky celé (dlouhé úseky na jeden senzor...), takže čistě DCC úsek nemám. Ale mám nastudované od M. Pinty (http://lokopin.wz.cz/), že tyto čisté DCC úseky musí být vybaveny diodovým můstkem. Nevím tedy jak takový DCC úsek vložený mezi enter a in pak funguje při použití BBT...


Jakým poměrem dělíš staniční kolej na tři zmiňované úseky - když jsem zkoušel měl jsem úseky stejně dlouhé jen by mne zajímalo jak je to u tebe
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaR68 » čtv 22 pro, 2022 6:37 pm

workous píše:
HonzaR68 píše:Ahojte,
já mám "nádražní" bloky na tři úseky - enter - pre2in - in a v protisměru naopak a vše funguje perfektně. Kolejiště má detekované prakticky celé (dlouhé úseky na jeden senzor...), takže čistě DCC úsek nemám. Ale mám nastudované od M. Pinty (http://lokopin.wz.cz/), že tyto čisté DCC úseky musí být vybaveny diodovým můstkem. Nevím tedy jak takový DCC úsek vložený mezi enter a in pak funguje při použití BBT...


Jakým poměrem dělíš staniční kolej na tři zmiňované úseky - když jsem zkoušel měl jsem úseky stejně dlouhé jen by mne zajímalo jak je to u tebe


Krajní úseky mně stačí poměrně krátké - mám je cca 8 cm dlouhé. Ty slouží pouze pro vyvolání události "enter" resp. "in" v protisměru. No a mezi něma mám délku "jak to vyjde". Jak píši výše, je však třeba dát pozor i s těmi 8 cm, některým loko by to nemuselo stačit k zastavení - viz delší páry a pod. Taky jsem třeba musel trošku dýl ladit Krokodýla od MTB... Původně jsem je měl 5 cm a radši jsem pak přidal, naštěstí ve skrytém nádraží, takže nové řezání tak nebolelo. Ve viditelné stanici jsem se již poučil :-)))
Jo a mám to v TT...
TT, 2000x950, IV. ČSD, přechod na DCC -> DR5000, Rocrail
Uživatelský avatar
HonzaR68
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 15 lis, 2020 10:42 am
Bydliště: Zlínsko

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » čtv 22 pro, 2022 6:38 pm

Koukám , že budu muset oprášit prkýnko a doplnit si znalosti... To napájení přes diody je pro mě novina. Blok na tři detektory znám ale zatím jsem ho nezkusil. Rosík má na videu dva sensory a funguje mu to , někde něco musíme mít blbě když to nejde jako u něho. :?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků