RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod workous » sob 14 lis, 2020 10:09 pm

Zdravím, zkoušel jsem a stačí dva senzory v bloku pro oba směry.. Nastavujes ve vlakové cestě Enter a in ve směru jízdy.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Trixt » sob 14 lis, 2020 11:06 pm

No sice dva senzory stačí, problém je ale v tom, kde lokomotiva zastaví, viz obrázek pro dva i tři senzory. Lokomotiva totiž zastaví, jakmile je vygenerován signál IN. Pokud jsou použity dva senzory a lokomotiva má zastavit později, lze toho dostáhnout nastavením zpoždění pro událost IN, jiný způsob posunutí místa zastavení neznám. Máš nějakou myšlenku jak to pořešit lépe při použití dvou senzorů?

senzory01.jpg
senzory01.jpg (14.68 KiB) Zobrazeno 3760 krát
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Tomas Lebeda » ned 15 lis, 2020 10:10 am

Tak už mi došla jedna možná nevýhoda při použití časovačů pro zastavení v úseku.
Je v podstatě jedno zda jde o časovač události nastavitelný v rámci menu bloku, nebo o časovač generování události "in" s pomocí BBT, který se nastavuje v menu lokomotiva.
Generování "in" s pomocí BBT se zdá vhodnější, protože ho lze nastavit pro libovolnou rychlost lokomotivy a pro každou lokomotivu zvlášť, což časovač události v rámci bloku nelze.
Uvedu konkrétní příklad:
Mám vstupní blok, jehož součástí je i zhlaví pro více staničních kolejí. Na staniční koleji s s generování události "in" s pomocí BBT není problém a lokomotiva pro danou rychlost zastaví na správném místě. Problém je opačně, když chci z více staničních úseků vjíždět na společné zhlaví a navazující kolej.
Protože vzhledem k délce zhlaví se z každé staniční koleje začíná počítat událost v jiném místě, takže i lokomotiva zastaví v jiném místě.
Nepřišel jsem na to zda lze nastavit jiné časy individuálně pro párové dvojice bloků při vjezdu do bloku z jedné strany, zřejmě ne.

Jinak pro generování události "in" s pomocí BBT je potřeba postupovat dle
https://wiki.rocrail.net/doku.php?id=bbt-generate-in-en
A po prvotním nastavení přepnout blok (resp. senzor v bloku) z události enter2in na enter
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: RocRail

Příspěvekod ohruska » stř 02 pro, 2020 9:38 am

Zdravím.
Prosil bych o pomoc.
Používám ROCRAIL a centrálu DCCpp Arduino.
Po spuštění programu "Rocral Server" a programu "Rocview" se na centrále rozsvítí jen dvě ledky.
Vypadá to, že se centrála přepne na stejnosměrné řízení a na výstupu z centrály se objeví maximální stejnosměrné napětí.
Protože mám u dekodéru lokomotiv povoleno obojí řízení, tedy DCC tak i stejnosměrné. Stane se to, že všechny lokomotivy se rozjedou na maximální rychlost.
Pomůže jen reset arduina a spuštění provozu tlačítkem "Zapni" pro příkaz "Global power ON". Po tomto povelu se na centrále správně rozsvítí všechny čtyři ledky.
Nevíte, jak udělat to, aby se Rocrail Server nevyslal povel pro zapnutí centrály ve stejnosměrném režimu?
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Tomas Lebeda » stř 02 pro, 2020 1:09 pm

Podle mě nemůže Rocrail řídit kolejiště, které funguje ve stejnosměrném režimu, tedy v analogu.
Proč by tedy měl program dávat signál k jeho zapnutí?

A Digital Layout is assumed
You cannot just connect a traditional analog layout to a computer. If you have an analog layout you will first have to convert it to digital operation before you can use Rocrail to control it. This is usually more time and expense than simply building a new layout.

https://wiki.rocrail.net/doku.php?id=before-en
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: RocRail

Příspěvekod ohruska » stř 02 pro, 2020 1:26 pm

Zkusím novou čistou instalaci, a uvidím.
V začátcích jsem si toho jevu buď nevšiml nebo to fungovalo správně.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: RocRail

Příspěvekod ohruska » stř 02 pro, 2020 8:20 pm

Tak jsem znovu nainstaloval a nahrál poslední verzi a světe div se, ono to funguje...
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Jirkátor » úte 19 led, 2021 2:46 pm

Tak jsem to přečetl celé (klidně stačilo posledních 10 stránek) a RocRail mně zaujal. Jen zatím nerozumím jedné věci, proč je nutné porcovat přímo jednotlivé staniční koleje? Plánuji mít samostatně detekovanou každou kolej, pak zvlášť zhlaví, zvlášť záhlaví a zvlášť traťovou kolej, pokud budu tedy potřebovat zastavit vlak na koleji ve stanici, pak mám před ní tři úseky. To by nestačilo a fakt je potřeba jí nakrájet na tolik kousků?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: RocRail

Příspěvekod Trixt » úte 19 led, 2021 3:57 pm

Je to doporučení RocRail a i já to doporučuji. Ten krátký úsek na konci staniční koleje je tam proto, aby bylo přesně definováno nejzazší místo zastavení.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » úte 19 led, 2021 3:59 pm

@Jirkator: domnivam se ze nemusis vzdy rezat, staci "nejaky senzor" (opticka zavora, magnety + jazyckove rele, ...)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » úte 19 led, 2021 5:35 pm

Zhlaví se jako jeden ze vstupních úseků použít nedá. Zkoušel jsem to a dělá to binec. Pokud je zhlaví označeno např. pro 1.kolej jako Enter a a pro 2. kolej také, pak při automatickém režimu vyskočí chyba, protože systém neumí rozlišit, zda ten Enter je pro 1. nebo 2. kolej. Tak jsem od toho ustoupil, naporcoval koleje na 3 úseky a to funguje dobře. Jen je potřeba mít dostatečně dlouhý úsek pro "in - zastavení", aby se nestalo, že vlak tento úsek přejede až do zhlaví. Ale dá se to odladit. Teď zkouším BBT a funguje to fakt pěkně. Jen to chce hodně času, než se to samo odladí.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirkátor » úte 19 led, 2021 6:18 pm

Rosik píše:Zhlaví se jako jeden ze vstupních úseků použít nedá...

Tak to jsi mně moc nepotěšil. Asi budu na automat rezignovat. :cry:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: RocRail

Příspěvekod sidlo » úte 19 led, 2021 7:49 pm

Rosik píše:Zhlaví se jako jeden ze vstupních úseků použít nedá. Zkoušel jsem to a dělá to binec. Pokud je zhlaví označeno např. pro 1.kolej jako Enter a a pro 2. kolej také, pak při automatickém režimu vyskočí chyba, protože systém neumí rozlišit, zda ten Enter je pro 1. nebo 2. kolej. Tak jsem od toho ustoupil, naporcoval koleje na 3 úseky a to funguje dobře. Jen je potřeba mít dostatečně dlouhý úsek pro "in - zastavení", aby se nestalo, že vlak tento úsek přejede až do zhlaví. Ale dá se to odladit. Teď zkouším BBT a funguje to fakt pěkně. Jen to chce hodně času, než se to samo odladí.

Tak to je dost hloupé řešení. V JMRI může mít jeden blok obsazení (OBlock) libovolný počet navazujících Portálů (vstupů do jiných OBloků). V automatickém režimu je způsob projení takového OBloku řešen jednoznačně pomocí Cest, což je povolené propojení dvou Portálů (logicky ne všechny kombinace jsou povolené).
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » úte 19 led, 2021 8:32 pm

sidlo píše:Tak to je dost hloupé řešení. V JMRI může mít jeden blok obsazení (OBlock) libovolný počet navazujících Portálů (vstupů do jiných OBloků). V automatickém režimu je způsob projení takového OBloku řešen jednoznačně pomocí Cest, což je povolené propojení dvou Portálů (logicky ne všechny kombinace jsou povolené).


Nezkusil bys to pro vetsi nazornost nakreslit ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirkátor » úte 19 led, 2021 8:38 pm

Taky mne ta logika RoCRailu zarazila, vždyť by nemohlo být těžké to naprogramovat. Cesta je jednoznačně daná a SW ví, kde je vlak a že se blíží k úseku, ve kterém má zahájit brzdění. Řešil jsem dilema, zda JMRI nebo RocRail a asi je, pokud se tohle ještě nezmění, rozhodnuto. Ctěl jsem mít jasno o tom, jak naporcuju koleje, než za pár týdnů začnu stavět.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků