RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » ned 18 pro, 2022 1:21 pm

Taky bych potřeboval postrčit... Mám udělaný blok zastávky a chci aby tam zastavoval jen motoráček a ostatní vlaky projížděli bez zastavení. Kudy tudy k nastavení ? Díky.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » ned 18 pro, 2022 1:33 pm

Já zatím délky bloku nezadaval. Na prkynku sem si tohohle nevšiml. Budu dál testovat a dám vědět.
To co potřebuješ ty řešil kolega Rosik v jednom ze svých videí ale z hlavy ti to neřeknu. Myslím 5.dil skupiny bloku....
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod ohruska » ned 18 pro, 2022 1:54 pm

Zkus si pustit video z mého příspěvku na předchozí stránce. Na konci videa se řeší zastavení uprostřed nástupiště.
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Pater » ned 18 pro, 2022 5:52 pm

hopeter píše:Taky bych potřeboval postrčit... Mám udělaný blok zastávky a chci aby tam zastavoval jen motoráček a ostatní vlaky projížděli bez zastavení. Kudy tudy k nastavení ? Díky.

Myslím, že se to řeší pomocí typů vlaků a bloků, ale nedělal jsem to. Nápovědu k oprávnění bloku najdeš tady.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » ned 18 pro, 2022 6:22 pm

Ahoj. Tak po dalsim testovani jsem prisel na tyhle poznatky...

1. Blok koncova stanice bez BBT dcc-enter-in Vlak zastavi skoro za mistem preziznuti kolejnice.
2. Prujezdny blok s BBT enter/in-dcc-in/enter Vlak zastavi cca 3cm za mistem rezu kolejnice.
3.Prujezdny blok bez BBT enter/in-dcc-in/enter Vlak zastavi o hodne dale nez je rez kolejnice.
Dojezd zaleci na nasteveni cv4.

Poznatek: Na 2m prkne sem to nedokazal vyzkouset. Tudis delsi prkno a zkouset aby se vychytali delky brzd useku.
Prikladam video kde to je videt. Cerne cary jsou rezy a useky oznacene.
Jirka
https://youtu.be/SEsRJ58wWJU
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Myšpulín » pon 19 pro, 2022 1:02 pm

Jirka1984 píše:... Dojezd zaleci na nasteveni cv4.

Nevím jak v RocRail, ale v TC musí být všechny tyto "fíčurinky" vypnuty a TC si to všechno řídí sám.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » pon 19 pro, 2022 1:35 pm

Myšpulín píše:
Jirka1984 píše:... Dojezd zaleci na nasteveni cv4.

Nevím jak v RocRail, ale v TC musí být všechny tyto "fíčurinky" vypnuty a TC si to všechno řídí sám.


Ano, v RR je to stejné. CV4 je při zapnutém BBT potřeba nastavit na co nejnižší hodnotu.

Jirka1984 píše:Ahoj. Tak po dalsim testovani jsem prisel na tyhle poznatky...

1. Blok koncova stanice bez BBT dcc-enter-in Vlak zastavi skoro za mistem preziznuti kolejnice.
2. Prujezdny blok s BBT enter/in-dcc-in/enter Vlak zastavi cca 3cm za mistem rezu kolejnice.
3.Prujezdny blok bez BBT enter/in-dcc-in/enter Vlak zastavi o hodne dale nez je rez kolejnice.
Dojezd zaleci na nasteveni cv4.

Poznatek: Na 2m prkne sem to nedokazal vyzkouset. Tudis delsi prkno a zkouset aby se vychytali delky brzd useku.
Prikladam video kde to je videt. Cerne cary jsou rezy a useky oznacene.
Jirka
https://youtu.be/SEsRJ58wWJU


Já používám většinou systém ENTER/IN - DCC - ENTER/IN a na delších blocích např. na volné trati ENTER - DCC - IN - DCC - ENTER a funguje to vše v pohodě a to i bez diodového můstku, i když uznávám, že je jeho použití vhodnější. Vždy mně ale zastaví lokomotiva +- 1 cm.

Podle videa bych to viděl spíš na špatné nastavení BBT. Ta lokomotiva po vjezdu do ENTER příliš spomalovat nezačne a prudce zpomalí až na IN, což v té vysoké rychlosti má za následek přejíždění zastavovacího bodu.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

OT

Příspěvekod sidlo » pon 19 pro, 2022 1:45 pm

Myšpulín píše:
Jirka1984 píše:... Dojezd zaleci na nasteveni cv4.

Nevím jak v RocRail, ale v TC musí být všechny tyto "fíčurinky" vypnuty a TC si to všechno řídí sám.

Navím jak v RocRail a v TC, ale JMRI mohou být všechny tyto "fíčurky" zapnuty, PanelPro si to přečte v DecoderPro a podle nastavení si hodnoty přepočítá.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » pon 19 pro, 2022 2:33 pm

Já měl podobný problém s Brejlákem , taky mě pořád přejížděl. Laborování nebo vypínání CV4 nepomohlo tak jsem snížil rychlosti Vmax. a Vmid. pak už to fungovalo. Na tom videu opravdu není moc znatelné zpomalování. Taky používám enter/in-DCC-enter/in. Na kusé mám enter-in a chová se to stejně , jako by bylo mezi DCC. Některé mašiny mají prostě dost velkou vlastní setrvačnost a elektronika s tím nic nenadělá... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » úte 20 pro, 2022 6:48 am

Ahoj,ještě se jedkou zeptam na zastavovani než začnu řezat koleje ve stanici.
Když sem zapl BBT v bloku i masine X-krat sem projel blok enter/in - DCC - enter/in dosáhl jsem toho že mašina mi +/- 2cm zastavila za řezem v kolejnici( posledni dvojkolí- celá mašina v IN)
Taky vám to takhle zastavuje nebo dříve?
Omlouvám se že pořád otravuji ale nechci zbytečně řezat koleje ve stanici kde to bude vidět a třeba to pomůže někomu dalšímu.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » úte 20 pro, 2022 7:32 am

Jirka1984 píše:Ahoj,ještě se jedkou zeptam na zastavovani než začnu řezat koleje ve stanici.
Když sem zapl BBT v bloku i masine X-krat sem projel blok enter/in - DCC - enter/in dosáhl jsem toho že mašina mi +/- 2cm zastavila za řezem v kolejnici( posledni dvojkolí- celá mašina v IN)
Taky vám to takhle zastavuje nebo dříve?
Omlouvám se že pořád otravuji ale nechci zbytečně řezat koleje ve stanici kde to bude vidět a třeba to pomůže někomu dalšímu.
Jirka


Je to zase o CV. Je potřeba nastavit jednak zpomalování na co nejnižší hodnotu, ale také Vmin na přiměřeně nízkou hodnotu tak, aby při jízdě Vmin lokomotiva jela plynule (necukala), ale zase nejela úplně pomalu. Když se totiž BBT netrefí (může se stát při učení nebo když lokomotiva zatím není zahřátá na provozní teplotu), tak to funguje takto:
1) Pokud zabrzdí dřív, než dostane signál IN, jede touto Vmin rychlostí dokud nedosáhne signálu IN. Pokud se tedy BBT netrefí třeba 3 cm, určitě nebudeme chtít, aby tyto 3 cm jela lokomotiva týden.
2) Pokud naopak dosáhne IN dříve než BBT sníží rychlost na Vmin, pak RR vyšle lokomotivě signál pro okamžité zastavení a tam pak už záleží na nasatvení CV pro zpomalení.

Snad jsem to vysvětlil pochopitelně. :wink:
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » úte 20 pro, 2022 7:51 am

Docela rozumně:)
Zatím vlastním 4 lokomotivy a jeden motorak. Všem jsem dal cv4 na hodnotu 5, Vmin na 20% a dosáhl jsem toho že všechny zastaví stejně cca 1-2cm za řezem kolejnice posledním dvojkolí. A brzdění přes BBT je plynulé žádné cukani.
Jediný motorak zastaví po projetí řezu hned . Takže má řez mezi napravama. Ten ale neřeším- bude zastavovat uprostřed.
Moje otázka měla vyznat jestli vám to zastavuje taky až je celá mašina v úseku IN ( za řezem jako mě) nebo je to všechno náhodně podle nastavení jak píšete v předchozím příspěvků.
Má horní stanice má krátké staniční koleje tak se snažím o co nejpřesnější rozdělení ať buďto nedorazím za nameznik nebo naopak nezustanu stát moc brzo.
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » úte 20 pro, 2022 8:02 am

Jirka1984 píše:Docela rozumně:)
Zatím vlastním 4 lokomotivy a jeden motorak. Všem jsem dal cv4 na hodnotu 5, Vmin na 20% a dosáhl jsem toho že všechny zastaví stejně cca 1-2cm za řezem kolejnice posledním dvojkolí. A brzdění přes BBT je plynulé žádné cukani.
Jediný motorak zastaví po projetí řezu hned . Takže má řez mezi napravama. Ten ale neřeším- bude zastavovat uprostřed.
Moje otázka měla vyznat jestli vám to zastavuje taky až je celá mašina v úseku IN ( za řezem jako mě) nebo je to všechno náhodně podle nastavení jak píšete v předchozím příspěvků.
Má horní stanice má krátké staniční koleje tak se snažím o co nejpřesnější rozdělení ať buďto nedorazím za nameznik nebo naopak nezustanu stát moc brzo.


Mně vždy zastavují lokomotivy normálně - tedy ihned jakmile se první náprava dostane do sektoru IN. Mám malé kolejiště N s velmi krátkým nádražím, kde taky potřebuji velmi precizní zastavení. Dělal jsem ale i 2 kolejiště TT. Jedno řízené Z21 a jedno DR5000. Obojí také bez problémů. Netuším, co by mohlo způsobovat Váš problém. Co konkrétně používáte pro proudovou detekci?
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaR68 » úte 20 pro, 2022 8:04 am

Ahoj, už jsem to tady jednou psal....
Ještě bych doplnil osobní zkušenost s vjezdem do detekovaného úseku a s tím souvisejícím zastavením lokomotivy v koncovém úseku.
Je třeba si dát také pozor na to, která kola lokomotivy způsobí ohlas senzoru (a spustí tak událost IN). Vše jsem měl odladěno, zkalibrované lokomotivy, nařezané délky koncových úseků... A pak jsem zdigitalizoval páru a bylo vše jinak, neboť měla první dvě dvojkolí s bandážemi. Tato bandážovaná dvojkolí nezpůsobí ohlas a senzor tak zareaguje až na přejetí třetího dvojkolí (což je u páry bratru několik centimetrů navíc...) a lokomotiva přejižděla až téměř do výhybky. Dá se to sice ošetřit nastavením buď CV lokomotivy (brzdící rychlost), ale už do dobrždění není tak plynulé, nebo třeba výměnou dvojkolí - ale u parní loko se do toho raději nepouštím. A ještě jedna věc - kalibrování lokomotiv před používáním BBT je základem úspěchu.
Jinak se s Rocrailem také pasuji a jsem rád za tuto diskusi....
TT, 2000x950, IV. ČSD, přechod na DCC -> DR5000, Rocrail
Uživatelský avatar
HonzaR68
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 15 lis, 2020 10:42 am
Bydliště: Zlínsko

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » úte 20 pro, 2022 9:20 am

Mám detekci digikejs dr 4088rb, jiný detektor zatím nemám.
Možná příčina bude ta že nemam zkalibrovane lokomotivy . Nevím jak?
V záložce Lokomotivy nahoře v pravo Kalibrace? Tam nastavit ty hodnoty jak je psané? Nebo musí byt nějaký usek k tomu vhodný?
A možná příčina že mám špatné zadané délky bloku.
Blok se bere ten DCC mezi řezem enter a in nebo za řezy enter a in.
Myslel sem ze po zhlédnutí všech videii dokola a čtení to bude jednodušší:)
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků