RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » stř 19 říj, 2022 5:02 pm

Tlačítko resetu úloh jsem už našel a jízdním řádem se pomalu prokousávám. :wink:
Ještě jednou díky za pomoc.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Pater » stř 19 říj, 2022 6:09 pm

hopeter píše:Dále bych rád naprogramoval nějaký smysluplný pohyb dvou vlaků ( časem třeba i více ) ... Předpokládám použití funkce jízdní řád nebo se to dělá jinak ?

Ano, dělá se to pomocí jízdních řádů.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: RocRail

Příspěvekod workous » čtv 20 říj, 2022 8:33 am

Zajímavý odkaz pro tento program...
https://wiki.rocrail.net/doku.php?id=plan-f:mod7-en
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » čtv 20 říj, 2022 9:19 am

Určitě zajímavé řešení ale rád bych něco jednoduššího... :wink:
Jinak první co mě vyděsilo byl ten kravál co to dělá. :mrgreen:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » čtv 20 říj, 2022 1:09 pm

Tak nějak ty jízdní řády nechápu a mašiny si jezdí jak chtějí... :(
Pokud sestavím jízdní řád pro jednu lokomotivu a další na koleje nedám tak to celkem funguje. Pokud ale tu druhou přidám na koleje a nedám ji žádný jízdní řád tak se sama rozjede. Asi si jede podle automatu co jí najde volnou cestu....
Moje představa je , že postavím dva vlaky ( zatím dvě lokomotivy ) a každé určím jízdní řád tak aby se vyhýbaly ve stanici.
To bych chtěl zajistit časy odjezdů ale nevím jestli vybrat čas relativní nebo absolutní nebo tu třetí možnost.
Příklad: vlak1 vyjede z BK1 do BK2 minutu po spuštění úlohy(zapnutí lokomotiv) , vlak2 vyjede dvě minuty po spuštění z BK4 do BK3 , vlak1 vyjede tři minuty po spuštění z BK2 do BK4 , současně ve třetí minutě odjede vlak2 zBK3 do BK1....
Něco dělám zase blbě a nevím co.

EDIT1: Už vím co je blbě. Pro můj případ se hodí čas relativní tj.počítá se od spuštění úlohy. A lokomotivy mě neposlouchaly, protože jsem ve vlastnostech na kartě lokomotiv nezadal "použij harmonogram odjezdu". Bože jak je to snadné , když si to člověk pořádně přečte v návodu... :)

Marně ale hledám proč mě nefunguje jízdní řád z koncového BK1 do průjezdného BK2 a zpět do BK1. Lokomotiva dojede do BK2 a neotočí směr jízdy. Ve vlastnostech bloku je změna směru povolena a v jízdním řádu je strana odjezdu "+-".
To je doufám už poslední problém u jízdních řádů.

EDIT 2: Už jsem na to taky přišel. Stačilo u lokomotiv zaškrtnout "pendlující vlak"
Omlouvám se za zbytečně popsané místo ale třeba to někomu pomůže až se v tom bude plácat jako já. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod workous » čtv 20 říj, 2022 5:20 pm

Honzo super každá vyzkoušená zveřejněná rada dobrá....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: RocRail

Příspěvekod HonzaM » sob 22 říj, 2022 8:50 am

Rád bych vyvrátil přesvědčení, že je zařízení MGP možné používat jen kompletně, to znamená veškeré komponenty pouze z produkce MGP a nelze tyto komponenty použít třeba na kolejišti, které má být ovládáno z počítače, případně tabletu, pomocí softwaru RocRail, TrainController nebo JMRI. To je omyl, Petr Šídlo na svých stránkách vysvětluje použití MGP komponent ve spojení s počítačovým softwarem JMRI a vysvětluje, v čem jsou komponenty MGP vhodné. chphoto bude své kolejiště ovládat z počítače, použil ale servodekodéry MGP, protože se přesvědčil o jejich přednostech, zejména jejich všestrannosti a velmi snadném programování, ale použije detektory obsazení Digikeijs, protože umožňují přenos adresy lokomotivy. Na své modulové stanici Čachnov jsem vyzkoušel možnost ovládání z TrainControleru. V tom případě je možné použít s Panel dekodérem MGP mít možnost ovládání i tlačítkovým panelem. Volby uskutečněné z panelu MGP se zobrazí na obrazovce Traincontroleru, poloha výhybek přestavených z TrainControlleru se indikuje na tlačítkovém panelu. Možnost ovládání návěstního dekodéru MGP z obslužného programu (TrainController, RocRail, JMRI, iTrain) vyzkoušenu nemám, velmi pravděpodobně ale možná bude, jde jen o způsob zadání cest. Podmínkou je centrála, schopná komunikovat po LocoNetu (Digikejis DR5000, Uhlenbrock, "černá" Z21, Piko SmartControl Light) a kromě návěstního dekodéru MGP i panelový dekodér MGP.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » sob 22 říj, 2022 11:01 am

Asi trochu jiná kapitola než rocrail... Určitě si to někdo rád přečte až bude hledat nějaké info o rocrailu. :?
To je opravdu tak těžké dát informaci do správného vlákna ? !
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » úte 15 lis, 2022 10:51 pm

Dotaz k rocrailu.
Chci mit ke kolejisti nekolik planu - velikost planu je omezena cca na obrazovku 10" tabletu. Rekneme ze na planu "A" je posledni blok spojovaci trate "BL1" ... muzu nejak na planu "B", kde ta spojovaci trat pokracuje nejak zobrazovat take blok BL1 ? Aby obsluha planu "B" mela vcasnejsi vystrahu, ze se k ni neco blizi ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod ohruska » stř 16 lis, 2022 6:37 am

Plán kolejiště, může mít několik panelů, které se přepínají horní záložkou.
Výstřižek100.JPG
Výstřižek100.JPG (13.91 KiB) Zobrazeno 2180 krát

Volí se v menu "Plán kolejiště -> Přidej panel trati.."
Blok BL1 může být v obou záložkách.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » stř 16 lis, 2022 8:04 am

ohruska píše:Plán kolejiště, může mít několik panelů, které se přepínají horní záložkou.
Výstřižek100.JPG

Volí se v menu "Plán kolejiště -> Přidej panel trati.."
Blok BL1 může být v obou záložkách.
Ota


Jen pro upresneni: BL1 muze byt v obou - ale zatim se mi to povedlo "jen" jako blok s jinym ID, avsak nakonfigurovany se stejnym senzorem obsazeni (o ten mi jde primarne, kvuli indikaci pro obsluhu). Rad bych se ujistil ze takovy 'zdvojeny' blok nezmate RocRail pri tvorbe a praci s cestami a 'navigaci' vlaku pri automaticke jizde. Pripadne prosim o jiny, 'spravnejsi' postup.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod ohruska » stř 16 lis, 2022 9:59 am

Jasné, BL1 může být jen jednou ve všech schématech, ale ve druhém schématu může být třeba jako BL1-1 nebo BL1-KOPIE.
Ale objema musí být přiřazen stejný senzor.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » čtv 17 lis, 2022 12:53 pm

Dalsi dotaz: k cemu je ve skutecnosti zobrazeni objektu typu "Cesta" (route) ? Pozn.: standardne jsou cesty neviditelne, ale zviditelnit se daji v Properties.

Obrazek "cesty" jako by naznacoval, ze muze byt vlozen do koleji - ba dokonce i zobrazuje indikaci vybrano/zamceno/free - ale v takovem pripade router bere trat jako prerusenou a nevyrobi cesty mezi sousednimi bloky (ba dokonce existujici smaze). Zato kdyz do trasy koleji vlozim Output (tlacitko), tak router funguje (povazuje koleje s vlozenym tlacitkem) za propojene.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod belgarat » pát 18 lis, 2022 11:05 am

Drobne vylepseni pro Nastaveni odkud-kam pomoci akci
Rosik píše:
belgarat píše:Neporadil by nekdo jak na panelu RocRail u zhlavi s kolejovou spojkou zaridit volbu cesty typu "odkud-kam" ? U jednoducheho zhlavi pouzivam tlacitko "Trasa" umistene na stanicni kolej, ktere vybavim prikazy prepnuti vyhybek tak, aby vznikla cesta na danou kolej. Ale u kolejove spojky (nebo slozitejsiho zhlavi) bych potreboval uplne "odkud-kam", aby se prestavila cesta z trate pres spojky a zhlavi na pozadovanou stanicni kolej.

Diky.


Jde to řešit celkem snadno pomocí akcí. Mějme např. toto zhlaví z dvoukolejné tratě na 4 kolejné nádraží. Na každou kolej umístíme přepínač (červená tečka označená co1 až co6):


V uvedenem priklade je pro kazdou kolej (treba bk3) zapotrebi vytvorit akce pro cestu na obe tratove koleje zaustene do zhlavi - tzn. celkem 8 cest. V mem pripade, kdy jsou do zhlavi zaustene dokonce 3 trate (odbocka) a 8 koleji skryteho nadrazi by to bylo 8 * 3 = 24 cest, stejne mnozstvi akci "nastaveni cesty", pro kazde odjezdove tlacitko (co6 v obrazku viz vyse) 3 varianty cesty a pro kazde vjezdove tlacitko (co1 v puvodnim obrazku) 3 az 8 variant cest pro prijezd.

Zjednoduse spociva v zavedeni promennych, rekneme "VyberKoleje" a "VyberTrate". Tlacitka nastavi promenne a pusti vyhodnoceni, ktere neprve nastavi cestu skrz zhlavi (typicky jen tolik cest a akci, jako je koleji nadrazi) a pak nastavi cestu skrz kolejove spojky na zhlavi (typicky tolik cest kolik je trati). Z puvodnich 24 cest (a prislusnych akci) se pak dostaneme na cca 11 cest. Vic, pokud je v kolejove spojce anglican, ale porad to je vyrazne mene klikani.

Pak budeme potrebovat vystup "NastaveniCest" (ktery se nakonec schova - show: false), bude vsak uzitecny pro spusteni posloupnosti akci. Podobne pak vystup "ZrusCesty", ktery muze klidne byt videt, a uvede nastavovatka a promenne do vychoziho stavu. K obema "umelym" vystupum je zapotrebi akce, aby se daly programove 'zmacknout'.

Jak to funguje. Tlacitka co1 a co6 (z puvodniho obrazku)
- nastavi promennou "VyberKoleje" resp. "VyberTrate". Vychozi hodnota promennych je 0 (nic nevybrano).
- provede akci je-li promenna "protistrany" > 0, provest akci "NastaveniCest"
To znamena, ze napr. pro tlacitko nadrazni koleje c.1 se nastavi VyberKoleje na 1, a je-li VyberTrate > 0 (zalozka podminek), pusti akci NastaveniCest

Samotny vystup NastaveniCest pak postupne
- podle hodnoty VyberKoleje pusti akci, ktera nastavi cestu skrz zhlavi (az na posledni kolejovou spojku)
- podle hodnoty VyberTrate pusti akci, ktera nastavi kolejovou spojku
- pomoci akce "stiskne" vystup ZrusCesty
- pomoci odlozene akce (timer = 500) vystup ZrusCesty vymackne

Vystup ZrusCesty pak nastavi pomoci akci vsechna tlacitka na 'off', promenne VyberTrate a VyberKoleje na 0 (nic nevybrano)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: RocRail

Příspěvekod Jirka1984 » pon 28 lis, 2022 8:22 am

Ahoj,začínám se otrkavat s RR.
Povedlo se mi rozjet mašinu a přehazovatovat vyhybku na kolejisti, což je zatím vše.
Momentálně čekám až mi přijde detektor obsazení a tak zkouším podle návodu na YT bloky atd. Což mi nejde.Kdyz to nastavím podle pána z " Kolejiště na míru " zasekne se na vytvoření tras. Dva blok jako konečná a a 4senzory. V levou dole v Serveru mě to napíše něco ve smyslu layout nemocný...
Dále se chci zeptat jak je vedle Server políčko Řídící jednotka tak na videu YT je vidět jak tam běhají údaje a mě nic. Je to správně?
Mám připojeno přes WiFi do z21start.
Předem říkám že neumím anglicky ani se nevyznám v pc ale přesto to chci zkusit.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků