RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod fulda » pon 01 led, 2024 5:49 pm

ondřej001 píše:Pozor, ale neřeší to detekci obsazení v té smyčce po jednotlivých co potřebuji 14 úsecích !!!!!
Modul detekce má jen 1 možnost k modulu vratné 1 smyčky. Nemůžete zapojit na jednu přepínací smyčku více adres detekce.

Mno nic proti, ale pokud si ho například položíš obráceně, tak má 7 přepínaných a jeden nepřepínaný. A takové vezmeme dva a máme tu 14 detekčních úseků. To nemůže být náhoda.
A nebo si koupíš moduly od DIGI-CZ, které umožňují libovolné dělící poměry až pro čtyři nezávislé smyčky na jednom modulu.
A nebo tam dáš celej modul a náš 16 vstupů, takže ti ještě dva zbydou.

Ale já jsem tu reprezentant těch, co tomu nerozumí, tak se na mne neohlížej.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » pon 01 led, 2024 6:17 pm

fulda píše:
ondřej001 píše:Pozor, ale neřeší to detekci obsazení v té smyčce po jednotlivých co potřebuji 14 úsecích !!!!!
Modul detekce má jen 1 možnost k modulu vratné 1 smyčky. Nemůžete zapojit na jednu přepínací smyčku více adres detekce.

Mno nic proti, ale pokud si ho například položíš obráceně, tak má 7 přepínaných a jeden nepřepínaný. A takové vezmeme dva a máme tu 14 detekčních úseků. To nemůže být náhoda.
A nebo si koupíš moduly od DIGI-CZ, které umožňují libovolné dělící poměry až pro čtyři nezávislé smyčky na jednom modulu.
A nebo tam dáš celej modul a náš 16 vstupů, takže ti ještě dva zbydou.

Ale já jsem tu reprezentant těch, co tomu nerozumí, tak se na mne neohlížej.


obráceně???? Znáte vůbec tento modul, kde je jenom jeden přepínací??? Proč tady matete??
Já tam vidím 1-7 spínací s klemou 8 a nebo 1-7 spínací a nebo bez klemi svorky 10,11 přepínací jako 8
svorka 1 dcc
svorka 9 dcc
asi jsem blbej a navrhuji ukončeme tento můj problém, kde má asi každý svojí pravdu
Přílohy
1638731763.jpg
1638731763.jpg (24.71 KiB) Zobrazeno 2009 krát
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 01 led, 2024 6:28 pm

ondřej001 píše:..........
Stále jsem čekal, kdo to napíše. Celá smyčka musí být napájena ze přepínání i s napájením vyhýbek 6 ks od relé závislé k 1 vyhýby vjezdové!

Ale o tom celou dobu hovoříme Mlho!

ondřej001 píše:Pozor, ale neřeší to detekci obsazení v té smyčce po jednotlivých co potřebuji 14 úsecích !!!!!
Modul detekce má jen 1 možnost k modulu vratné 1 smyčky. Nemůžete zapojit na jednu přepínací smyčku více adres detekce.

Ne budem to dále řešit.
Děkuji

PS: až, to budu mít v kupě na mém kolejišti, dám sem celkové zapojení i z detekcí a programování v Rocrailu pro další stavitelé, aby se to tady nemuselo stále dokola řešit a zamořovat všechna vlákna.

No a v čem je problém?
Detekci obsazení potřebuješ především pro stavění vlakové cesty ne?
Proč bys měl řešit za každou cenu smyčkovým modulem ke každé detekci?
V logice věci bys měl taky ošetřit aby se Ti dva vlaky na té přepínací vexli nepotkali ne?
Nebo chceš říci, že Tvoje detekce je závislá na polaritě fáze?
PAK BYS ALE STEJNĚ NEMOHL POUŽÍVAT SMYČKOVÝ MODUL.
Nerozumím Ti promiň.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » pon 01 led, 2024 7:05 pm

Zdenek Valter píše:
ondřej001 píše:..........
Stále jsem čekal, kdo to napíše. Celá smyčka musí být napájena ze přepínání i s napájením vyhýbek 6 ks od relé závislé k 1 vyhýby vjezdové!

Ale o tom celou dobu hovoříme Mlho!

ondřej001 píše:Pozor, ale neřeší to detekci obsazení v té smyčce po jednotlivých co potřebuji 14 úsecích !!!!!
Modul detekce má jen 1 možnost k modulu vratné 1 smyčky. Nemůžete zapojit na jednu přepínací smyčku více adres detekce.

Ne budem to dále řešit.
Děkuji

PS: až, to budu mít v kupě na mém kolejišti, dám sem celkové zapojení i z detekcí a programování v Rocrailu pro další stavitelé, aby se to tady nemuselo stále dokola řešit a zamořovat všechna vlákna.

No a v čem je problém?
Detekci obsazení potřebuješ především pro stavění vlakové cesty ne?
Proč bys měl řešit za každou cenu smyčkovým modulem ke každé detekci?
V logice věci bys měl taky ošetřit aby se Ti dva vlaky na té přepínací vexli nepotkali ne?
Nebo chceš říci, že Tvoje detekce je závislá na polaritě fáze?
PAK BYS ALE STEJNĚ NEMOHL POUŽÍVAT SMYČKOVÝ MODUL.
Nerozumím Ti promiň.


Hoši vážně, můžete číst i více článků v tomto vlákně

Kde jsme - rocrail - co to znamená? - řízení v provozu v tomto programu - jasné?

Zachování stávající možnosti provozu s MM - nebudu nic vymýšlet v přestavbě kolejiště- jasné?

Smyčka je skrytá - což znamená, když můžu, co nejvíce detekovaných úseků - tedy kde nebude blok, senzor tak budou detekovány i koleje ve schématu v programu.
Uvidím tedy celý průjezd zobrazený barevným značením. V případě nouze mám boční průhledy a ze spoda si tam sednu na zem a mám celou smyčku před sebou 360 stupňů. V případě nějakého problému rukou postrčím a MM vyjedu. Dělám to a funguje - nic neměním.

Blok bude na každé koleji- 4 bloky - blok nemusí mít detekci s88, ale může.- jasné?

Detekci obsazení s88 - typ nebudu měnit - jasné? kdo chce a čte, dočte se jaká.

Dotaz tady zazněl na možnosti rozdělení v bloku v rocrailu - enter, in, enter 2in, atd. a tím vyzní drátování- řezání kolejí k modulům detekce, modul vratné smyčky a zapsáním do SW. V mém případě mám tak rozřezáno do předu, že si můžu zvolit i jiný SW, ale jsme ve vlákně rockrailu

toto je úplně první dotaz k tomuto tématu str 52 - 5 dotaz:
Zdravím,
měl bych dotaz na možnost detekce obsazení v bloku pro smyčku se čtyřmi kolejemi a přepínání reverzním modulem u každé - jeden úsek mezi vyhýbkami - zatím modul 1x s88 dcc doma výstup reverz.
Kdyby náhodou, mohu ihned přepojit na tři úseky na každé koleji mezi vyhýbkami.
Nemá někdo takto kombinovaný skryťák??
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 01 led, 2024 8:24 pm

Ondro moc díky za Tvou snahu to vysvětlit.
Naše připomínky jsou k použití modulu vratné smyčky, který není v tomto kolejovém plánu podle mého názoru potřeba.
Je mi jasně, že detekce potřebuješ k řešení vlakové cesty a ovládání lokomotiv a RocRail je SW, který to vše řídí.
Nic z těch detekcí přeci měnit nemusíš, pokud jak jsem psal ve svém příspěvku nejsou závislé na fázi protože pokud tomu tak bylo tak to v té smyčce nemůžeš použít.
K celému modulu smyčky budeš chovat jako k jakékoliv části kolejiště napálené z jednoho boosteru.

ondřej001 píše:Hoši vážně, můžete číst i více článků v tomto vlákně

Kde jsme - rocrail - co to znamená? - řízení v provozu v tomto programu - jasné?


Ano to SW kterým to kolejiště řídíš.

ondřej001 píše:Zachování stávající možnosti provozu s MM - nebudu nic vymýšlet v přestavbě kolejiště- jasné?

Smyčka je skrytá - což znamená, když můžu, co nejvíce detekovaných úseků - tedy kde nebude blok, senzor tak budou detekovány i koleje ve schématu v programu.
Uvidím tedy celý průjezd zobrazený barevným značením. V případě nouze mám boční průhledy a ze spoda si tam sednu na zem a mám celou smyčku před sebou 360 stupňů. V případě nějakého problému rukou postrčím a MM vyjedu. Dělám to a funguje - nic neměním.


Ano tomu rozumím

ondřej001 píše:Blok bude na každé koleji- 4 bloky - blok nemusí mít detekci s88, ale může.- jasné?

No proč ne k tomu nikdo nic nenamítal.

ondřej001 píše:Detekci obsazení s88 - typ nebudu měnit - jasné? kdo chce a čte, dočte se jaká.

Tvoje volba jako tvůrce

ondřej001 píše:Dotaz tady zazněl na možnosti rozdělení v bloku v rocrailu - enter, in, enter 2in, atd. a tím vyzní drátování- řezání kolejí k modulům detekce, modul vratné smyčky a zapsáním do SW. V mém případě mám tak rozřezáno do předu, že si můžu zvolit i jiný SW, ale jsme ve vlákně rockrailu

toto je úplně první dotaz k tomuto tématu str 52 - 5 dotaz:
Zdravím,
měl bych dotaz na možnost detekce obsazení v bloku pro smyčku se čtyřmi kolejemi a přepínání reverzním modulem u každé - jeden úsek mezi vyhýbkami - zatím modul 1x s88 dcc doma výstup reverz.
Kdyby náhodou, mohu ihned přepojit na tři úseky na každé koleji mezi vyhýbkami.
Nemá někdo takto kombinovaný skryťák??

To je správné vrátit se k základům - počátku vlákna.
Nicméně tato část Tvého dotazu - věta měl bych dotaz na možnost detekce obsazení v bloku pro smyčku se čtyřmi kolejemi a přepínání reverzním modulem u každé - a následná diskuse přivedla fuldu a i mne k tomu, že opravdu ten modul zde není třeba protože celou smyčku bude přepínat poloha výhybky, kterou řídíš tak SW.
Pokud by ses bál zkratu při nesprávném najetí, který by mohl ovlivnit celou smyčku pak můžeš srdcovku této výhybky zapojit přes žárovku.
Podle mne si s tím ušetříš spoustu starostí.
Nicméně jak si to uděláš je opravu na Tobě je to přeci Tvoje kolejiště.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: RocRail

Příspěvekod fulda » pon 01 led, 2024 8:30 pm

ondřej001 píše:Modul detekce má jen 1 možnost k modulu vratné 1 smyčky. Nemůžete zapojit na jednu přepínací smyčku více adres detekce.

pro ty, kdo nechápou slovo obráceně. Teď mám 7 smyčkovejch a osmej normální. Jak prosté.
vratka_s88.jpg


----
edit: opravená citace, nějak se mi pomotala. Omlouvám se.
Naposledy upravil fulda dne pon 01 led, 2024 8:43 pm, celkově upraveno 2
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » pon 01 led, 2024 8:50 pm

fulda píše:
ondřej001 píše:Modul detekce má jen 1 možnost k modulu vratné 1 smyčky. Nemůžete zapojit na jednu přepínací smyčku více adres detekce.

pro ty, kdo nechápou slovo obráceně. Teď mám 7 smyčkovejch a osmej normální. Jak prosté.
vratka_s88.jpg


----
edit: opravená citace, nějak se mi pomotala.


Sorry jako, ale to je jako položené obráceně???
Je to prostě zapojení, kde zapojení adres pozice 1-7 je přes přepínání relé vyhýbky a smyčka je jenom spínací dle zapojení - viz schéma.
Tak a je to jasné na jasném vysvětlujícím schématu.
Děkuji
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » úte 23 led, 2024 8:50 am

Zdravím, začínám jezdit pomocí programu a nastavuji návěstidla. Nemáte někdo zkušenost s Viessmann a jeho pohonem v nastavení rocrailu.
Návěstidlo je jednoramenné, orig. pohon. Nastavení je na jednu adresu červená a zelená. Vše funguje jak má s přiřazením k blokům. Shazování na stůj po projetí loko je někde dalším blokem, nebo senzorem a pomocí s88 adresy. Centrála DR5000, DCC DR4018.
A teď problém:
Když, jede loko v druhém směru, nebo i přes nastavení shazování senzorem a né blokem dojde k provedení signálu do návěstidla na stůj i když ten je na stůj. Je to jako ve staré tel. rozvodně.
Při prvním zapnutí programu -automatická jízda -dojde k pohybu na všech návěstidlech - volno - stůj. Nastaveno základ na stůj. Chápu. Ale proč to dělá pořád při jízdě loko v automatickém režimu, když to nemá důvod a pořád se na úsecích pro shazování na stůj opakovaně snaží úkol provézt při stůj na stůj??
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » úte 23 led, 2024 1:36 pm

Tak je to zodpovězené v aktualizaci jako nové zatržítko :(
Má někdo osobní zkušenost s aktualizací?? Jaké soubory zálohovat oproti ztrátě a přepsání již mého nastavení?
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod TheJaro » pon 12 úno, 2024 5:05 pm

Zdravím kolegovia
Vie mi niekto poradiť že pri ručne vytvorenej vlakovej cesty u mňa z bloku " Srnie3 do Vjazd-SN cez blok Vyh2 " vlak prejde celú trasu a pri dosiahnutí bloku nepokračuje ďalej ale zastaví a smerová šípka sa zmení a musím ručne vo vlastnostiach Bloku zmeniť " Prehodiť vstupnú stranu bloku",potom vlak pokračuje ďalej
Ručná cesta je nastavená kvôli dĺžke vlaku
Přílohy
RR.jpg
V. cesta.jpg
Zmena sipky.jpg
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » pon 12 úno, 2024 5:52 pm

Zdar,
přesně tento problém přehození směru po přijetí vlaku do bloku jsem řešil také. Měl jsem špatně znaménka + a - z bloku do bloku.
Jenom technická: Proč jsou někde bloky s plusem vlevo a někde vpravo?
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod TheJaro » pon 12 úno, 2024 7:01 pm

K tým blokom - pokiaľ ide kratší vlak ktorý prechádza cez blok Vyh2,Vyh3 tak problém zo smerom nie je, pokiaľ ide dlhší vlak ktorý prechádza cez blok Vyh2 tak tam sa smer nezmení.

Keď som začal RocRailom išiel som zo skrytaku hore a bloky stával + na - a kde sú smycky tak sa spájajú a vychádza + na + a -na -.
Tak treba prehodiť bloky alebo ako si vyriešil tento problém?
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » pon 12 úno, 2024 8:03 pm

HM, tak tohle bude na odborníky.
V blocích je hodně podmínek co může dělat v návaznosti na jízdní trasy.
Délka vlaku v bloku pro vjetí do enter a in.
Znaménko + - z bloku do bloku.
Podmínka vjezdu typu vlaku - osobní,...
Rezervace bloku při kritickém úseku mezi bloky
Správné přiřazení senzorů k blokům enter a in, hlavně když jsou psány ručně - blok bez senzorů.
...
Snad se někdo schopný ozve. :wink:
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: RocRail

Příspěvekod TheJaro » ned 18 úno, 2024 5:40 pm

Zdar
Tak problém som vyriešil a to tým že blok Vyh2 som otočil aby + bolo na ľavej strane a - na pravej strane.
Vlaky prechádzajú blokmi a nezastavujú a nemusím ručne nič meniť.
Možno to niekomu pomôže..
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: RocRail

Příspěvekod ondřej001 » ned 25 úno, 2024 1:05 pm

Zdravím,
vyskytl se mě takový nešvar. První lokomotiva v nastavení v programu pro lokomotivu s funkcí F2 houkání na houkání při výjezdu z bloku a tratovém na akci při senzoru - s88. Vše funguje. Když, ale přidám další lokomotivu se stejnými úkoly houkání v daných místech a akcích dané lokomotivy se stává, že houkají i ty co nejsou vyzvány akcí.
Neřešil jste někdo tento problém?
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Předchozí

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků