RocRail

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: RocRail

Příspěvekod Aleson » pát 04 úno, 2022 4:11 pm

To s tím zapojením diodového můstku je super nápad ! :idea: V jednoduchosti je krása :) Taky mě to mohlo napadnout samotnýho 8) ....
No, až si prohlédnu ty videonávody, asi nakonec udělám nějaký pokusný úsek, na kterém to vyzkouším. Ona je mi přece jen bližší ta praxe, než pouhá teorie.
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Aleson » pon 07 úno, 2022 12:50 am

To Rosik :
Tak jsem si "odposlouchal" všechny videonávody 1-8, to je skvele ! To tedy obdivuju. Věcné, srozumitelné, rozumně rychlé ... A muselo to zabrat fůru času. Ale je fakt, že nastavování návěstidel je tedy dost složité ... Zatím jsem se pustil do adresování (nastavování) výhybek včetně angličáka, což mám skoro hotovo. K jedné věci mně to ale moc nepomohlo - k vytváření těch izolovaných úseků. V celém tom povídání se vyskytuje několik podobných pojmů, o kterých si ale nejsem vůbec jistý, jestli vyjadřují totéž, nebo ne. Jsou to : ÚSEK, BLOK,SEKTOR, SENZOR (hlavně ten proudový). Taky jsem z toho moc nepochopil, jestli při ručním ježdění (pomocí Multimouse) by to stavění vlakových cest fungovalo stejně ? Měl jsem jakousi představu, že by se vlaková cesta stavěla pomocí tlačítek (snad používaných pro příslušenství ?) něco jako na réleovce.... Ale o tlačítkách a přepínačích tam byla jen letmá zmínka.

Nechci tě příliš zdržovat, ale zatím v tom dost tápu ... Nevím ,jestli to někoho dalšího příliš zajímá a jestli by nebylo vhodnější to řešit přes SZ a jestli můžu poprosit ještě o další rady ?
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » pon 07 úno, 2022 7:18 am

Nejsi první, kdo to řeší. Udělám na to extra video.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod jardaaa » pon 07 úno, 2022 9:58 am

Aleson píše:Nevím ,jestli to někoho dalšího příliš zajímá a jestli by nebylo vhodnější to řešit přes SZ a jestli můžu poprosit ještě o další rady ?


Třeba mě to zajímá, a i momentální povídání tady může pak někoho zajímat i v budoucnu.. Takže určitě tady a ne SZ..
jardaaa
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte 07 dub, 2020 5:28 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » pon 07 úno, 2022 10:17 am

I já coby úplný začátečník s RocRailem budu vděčný za informace zde. Díky.
Děkuji i za seriál videa na webu "Kolejiště na míru" bez kterých bych s RocRailem ani nezačal.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » pon 07 úno, 2022 9:53 pm

Aleson píše:To Rosik :
Tak jsem si "odposlouchal" všechny videonávody 1-8, to je skvele ! To tedy obdivuju. Věcné, srozumitelné, rozumně rychlé ... A muselo to zabrat fůru času. Ale je fakt, že nastavování návěstidel je tedy dost složité ... Zatím jsem se pustil do adresování (nastavování) výhybek včetně angličáka, což mám skoro hotovo. K jedné věci mně to ale moc nepomohlo - k vytváření těch izolovaných úseků. V celém tom povídání se vyskytuje několik podobných pojmů, o kterých si ale nejsem vůbec jistý, jestli vyjadřují totéž, nebo ne. Jsou to : ÚSEK, BLOK,SEKTOR, SENZOR (hlavně ten proudový). Taky jsem z toho moc nepochopil, jestli při ručním ježdění (pomocí Multimouse) by to stavění vlakových cest fungovalo stejně ? Měl jsem jakousi představu, že by se vlaková cesta stavěla pomocí tlačítek (snad používaných pro příslušenství ?) něco jako na réleovce.... Ale o tlačítkách a přepínačích tam byla jen letmá zmínka.

Nechci tě příliš zdržovat, ale zatím v tom dost tápu ... Nevím ,jestli to někoho dalšího příliš zajímá a jestli by nebylo vhodnější to řešit přes SZ a jestli můžu poprosit ještě o další rady ?


Video je hotové. Snad to z toho půjde pochopit:
https://www.youtube.com/watch?v=FB-1_lBHriE

Co se týče stavění cest tlačítky, tak na to mám video taky (pokud jsi tedy myslel tento způsob):
https://www.youtube.com/watch?v=o0R5YcEElM8
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod Aleson » čtv 10 úno, 2022 5:17 pm

To Rosik :
Ještě jsem si to nestihl celé prohlédnout (jen kousek, zbytek zase až o víkendu), ale moc děkuji za nevšední ochotu. :P
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Aleson » úte 15 úno, 2022 3:55 pm

Tak jsem si všechno vyposlechl, ale nevím jistě jestli taky přesně pochopil :oops: . Poprosím ještě o odezvu a odpověď na několik "doplňujících otázek :

1) Když jsou úseky rozděleny tak, jak je naznačeno ve videu (budu psát o staniční koleji), při automatickém provozu tedy slouží senzor (úsek připojený přes proudový snímač S88) projížděný lokomotivou při vjezdu na staniční kolej jako ENTER, pak následuje dlouhý úsek staniční koleje, který není připojen přes S88 (tam bude vlak v případě požadavku zastavení zpomalovat) a pak následuje druhý senzor IN(opět úsek připojený přes proudový snímač S88). Ten bude začínat kus před odjezdovým návěstidlem a lokomotiva na něm zastaví kdy ? Když na něj najede prvním vodivě propojeným dvojkolím a zastaví prakticky okamžitě ("na fleku") ? Pokud jsem to pochopil správně, stačí odpověď ANO :)

2) Dá se obsazení traťového úseku (při daném řešení zřejmě jen těch krátkých úseků připojených přes S88) zobrazovat na grafickém plánu na monitoru (bez ohledu na to, jestli je používán automatický provoz, nebo ne) ?

3)Dá se nastavit u výhybek základní postavení, do kterého se výhybky přehodí vždy po spuštění programu RocRail ? Zkoušel jsem zaškrtávat nějaká políčka nebo volit nastavení "rovně" i něco podobného (snad "zamčeno") v nastaveních výhybky, ale po restartování RocRailu se nic nestalo, ať byla výhybka přehozena kamkoliv. Pokud by to možné bylo, asi by se muselo dát nastavit nějaké zpoždění přehození, protože přehození většího počtu přestavníků současně by asi mohlo být vyhodnoceno jako zkrat.

Omlouvám se za další a další dotazy, ale myslím si, že už jsem dost věcí pochopil. Prosím ještě o pár odpovědí, snad už to bude na nějaký čas všechno.
Děkuji.
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Rosik » úte 15 úno, 2022 8:02 pm

Aleson píše:Tak jsem si všechno vyposlechl, ale nevím jistě jestli taky přesně pochopil :oops: . Poprosím ještě o odezvu a odpověď na několik "doplňujících otázek :

1) Když jsou úseky rozděleny tak, jak je naznačeno ve videu (budu psát o staniční koleji), při automatickém provozu tedy slouží senzor (úsek připojený přes proudový snímač S88) projížděný lokomotivou při vjezdu na staniční kolej jako ENTER, pak následuje dlouhý úsek staniční koleje, který není připojen přes S88 (tam bude vlak v případě požadavku zastavení zpomalovat) a pak následuje druhý senzor IN(opět úsek připojený přes proudový snímač S88). Ten bude začínat kus před odjezdovým návěstidlem a lokomotiva na něm zastaví kdy ? Když na něj najede prvním vodivě propojeným dvojkolím a zastaví prakticky okamžitě ("na fleku") ? Pokud jsem to pochopil správně, stačí odpověď ANO :)

ANO :)

Aleson píše:2) Dá se obsazení traťového úseku (při daném řešení zřejmě jen těch krátkých úseků připojených přes S88) zobrazovat na grafickém plánu na monitoru (bez ohledu na to, jestli je používán automatický provoz, nebo ne) ?

V automatickém režimu ano, RocRail bere úsek za obsazený až do doby, než bude dosaženo dalšího IN v následujícím úseku. V manuálním řízení si nejsem jistý, ale nejspíš ne. Řešit to lze připojením i toho středního úseku přes S88 a nastavit ho jako Pre2in. Když bychom šli ale do detailu, pak by bylo vhodné všechny nápravy na vagónech natřít odporovým lakem a dosáhnout tak odporu kolem 15 kOhm, aby se zajistilo obsazení i nápravami vagónů.

Aleson píše:3)Dá se nastavit u výhybek základní postavení, do kterého se výhybky přehodí vždy po spuštění programu RocRail ? Zkoušel jsem zaškrtávat nějaká políčka nebo volit nastavení "rovně" i něco podobného (snad "zamčeno") v nastaveních výhybky, ale po restartování RocRailu se nic nestalo, ať byla výhybka přehozena kamkoliv. Pokud by to možné bylo, asi by se muselo dát nastavit nějaké zpoždění přehození, protože přehození většího počtu přestavníků současně by asi mohlo být vyhodnoceno jako zkrat.

Určitě to lze řešit akcí. Možná, ale to jsem nezkoušel, by to mohlo jít ve vlastnostech výhybky - tam je položka - Ulož pozici. Je to špatně přeloženo. Anglicky "Safe switch position" správně znamená "Bezpečná poloha výhybky". V popisu je psáno, že by se výhybka v automatickém provozu měla vracet do zde nastavené polohy. Ale jak říkám, nikdy jsem to netestoval.

Ještě k tomu zpoždění. To lze samozřejmě nastavit. Spíš mě zarazilo, že napájíš přestavníky DCC signálem. To není úplně šťastné řešení. Zbytečně se tím zatěžuje centrála. Je lepší mít na přestavování extra zdroj. Aspoň já to tak vždy řeším.

Aleson píše:Omlouvám se za další a další dotazy, ale myslím si, že už jsem dost věcí pochopil. Prosím ještě o pár odpovědí, snad už to bude na nějaký čas všechno.
Děkuji.

Od toho je fórum ;-)
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: RocRail

Příspěvekod ohruska » úte 15 úno, 2022 8:55 pm

Jen k bodu 3.
v menu, zvolit "Ovládání", potom "Začátek dne" a potom "inicializace položky".
Na toto se nastaví všechny výhybky a semafory na kolejišti podle plánu na počítači.
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Aleson » stř 16 úno, 2022 12:03 pm

Rosik píše:.... Spíš mě zarazilo, že napájíš přestavníky DCC signálem. To není úplně šťastné řešení. Zbytečně se tím zatěžuje centrála. Je lepší mít na přestavování extra zdroj. Aspoň já to tak vždy řeším.

Někde na začátku této diskuse jsem to zmínil (ale nijak jsem to nerozváděl). Z důvodu nutné rozebiratelnosti kolejí jsem se v počátcích rozhodl, že použiju ke stavbě kolejiště sestávajícího z několika částí "volně ložené" kolejivo RocoGeoline, kde jsou dekodéry i přestavníky připojené přímo ke kolejím (takže k nim není potřeba tahat dráty, přestavníky pevně spojovat s deskou atd...) Tolik na vysvětlenou tohoto ne příliš ideálního řešení..

A děkuji moc za všechny odpovědi.
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: RocRail

Příspěvekod Kevan » pon 28 bře, 2022 6:30 pm

Dobrý večer všem. Prosím,mohl by mi někdo napsat kde dělám chybu? Mám z21 start plus wifi a nainstalovaný RR. Myslím,že už se to spojilo s centrálou,protože mi to ukazuje napětí a když zapnu a vypnu ,tak se mašinka rozjede a zastaví. Ale když začnu stavět plán,tak mi řídící jednotka nic nepíše a vRocRailu to nic nezapisuje. Vše mi zůstává šedivé.
Předem děkuji
Kevan
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob 29 led, 2022 7:54 am

Re: RocRail

Příspěvekod ohruska » úte 29 bře, 2022 5:38 am

Zdravím.
Nemám Z21.
Pro komunikaci s centrálou je třeba nastavit adresy zařízení, lokomotiv, výhybek, semaforů a zpětných hlášení.
Plán by měl jít ale normálně nakreslit.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: RocRail

Příspěvekod hopeter » úte 29 bře, 2022 8:42 am

Prověř jestli máš u konkrétního kolejiště (plánu ) přiřazenou řídící jednotku ( centrálu ) a lokomotivu.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: RocRail

Příspěvekod Kevan » úte 29 bře, 2022 2:44 pm

Plán mi stavět jde,ale to je vše....
Kevan
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob 29 led, 2022 7:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků