tisk výkresu v měřítku

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

tisk výkresu v měřítku

Příspěvekod root » pon 09 bře, 2009 8:58 am

zdravím,
nějakou (delšííí) dobu se snažím vytisknout výkres v měřítku (1:87, přičemž ten obrázek z kterého to chci vypreparovat je v neurčitelném měřítku), ale už si nevím rady :cry: , mohl bych se zeptat jaké používáte programy a formáty Vy?
Sice používám linux, ale spokojím se i s programem na win. - určitě by to mělo jít v Corelu, ale nevím... Bohužel nemám momentálně funkční tiskárnu :oops: . Budu vděčný za každé rady :roll: , ale výstupní formát musí být obrázek či pdf
root
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát 28 bře, 2008 6:55 pm

Re: tisk výkresu v měřítku

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 09 bře, 2009 9:31 am

root píše:zdravím,
nějakou (delšííí) dobu se snažím vytisknout výkres v měřítku (1:87, přičemž ten obrázek z kterého to chci vypreparovat je v neurčitelném měřítku), ale už si nevím rady :cry: , mohl bych se zeptat jaké používáte programy a formáty Vy?
Sice používám linux, ale spokojím se i s programem na win. - určitě by to mělo jít v Corelu, ale nevím... Bohužel nemám momentálně funkční tiskárnu :oops: . Budu vděčný za každé rady :roll: , ale výstupní formát musí být obrázek či pdf


No a co použít nějaký CAD ?
Na linuxu snad taky nějaký bude.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Houmr » pon 09 bře, 2009 9:32 am

No já to dělal tak, že oskenovaný výkres jsem zvětšoval v Corelu, prostě jsem si zvolil nějaký rozměr, ten přepočítal do měřítka a pak v Corelu nastavil tu vypočítanou hodnotu a nastavil si pravítka a do toho rozměru jsem to natáhl, či zmenšil. Ale není to super přesné, protože i předloha není přesná, třeba usadíš vodorovný rozměr, ale když si zkusíš změřit rozměr svyslý, tak ho taky většinou musíš upravit.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod konopaslik » pon 09 bře, 2009 1:12 pm

Já jsem původně stylem pokus/omyl vytvořil nějaký vzorový objekt, průběžně jej tisknul a upravoval velikost, až byl po vytisknutí správně velký. Ten jsem následně uložil jako mustr a rozměry všech dalších věcí přepočítávám na velikost vzhledek k tomu mustru. Není to taky úplně nejpřesnější a technici by mne asi zastřelili, ale na cedule a podobné věci to stačí. Na věci technického rázu to holt není.
Uživatelský avatar
konopaslik
 
Příspěvky: 384
Registrován: pon 28 dub, 2008 6:17 pm
Bydliště: Praha - Čimice (dřív Letňany)(dřív Holešovice)(dřív Kobylisy)(dřív Prosek) - prostě Praha-sever :)

Příspěvekod root » pon 09 bře, 2009 7:27 pm

rád bych to upřesnil, mám CAD, ale spíš v něm neumím ten obrázek přesně zmenšit/zvětšit tak jak potřebuji, určitě na to musí existovat nějaký fígl. Už jsem se dostal drobet dál (v tom cadu), ale stále to není ono, no holt budu muset experimentovat...
to Konopaslik, ono to sice funguje, ale jenom když máš výkresy v jednom měřítku, pokud budeš mít každý výkres jiný, tak to nepůjde
root
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát 28 bře, 2008 6:55 pm

Příspěvekod JBr » pon 09 bře, 2009 7:47 pm

Sezen si vektorovy kreslici programek Inkscape. Je ke stazeni zdarma (open source), je jak pro win tak pro linux.

Predpokladam, ze znas nejakou miru na ono nakresu (napr. delku lokomotivy). Prepocti si ji do 1:87, udelej si caru nebo obdelnik dane delky, pak vloz na stranku onen nakres a zvetsi/zmensi si ho se zachovanim stejneho pomeru velikosti stran tak, aby se onen rozmer na vykresu presne shodoval s delkou nakresleneho obdelniku/cary. Pak uz jen staci pomocny objekt odmazat a vyexportovat si bud bitmapu nebo mozna dokonce i PDF (ted si nejsem jisty a nemam ho zrovna po ruce).

Kreslim v nem obtisky a tiskne se to pekne v meritku, muzu jen doporucit.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod root » úte 10 bře, 2009 7:37 pm

Tak všem děkuji, povedlo se, inkscape už jsem měl nainstalovaný dávno, ale nenapadlo mě ho použít, super nápad :wink:
root
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát 28 bře, 2008 6:55 pm


Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků