Program na plánování kolejišť PC-RAIL 2810

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Program na plánování kolejišť PC-RAIL 2810

Příspěvekod Sandy » pon 02 bře, 2009 9:55 pm

Již delší dobu jsem uvažoval o tom, že si pořídím program na plánování kolejišť.
Ale demoverze mě neuspokojovaly, pirátské kopie mě nepřipadají tak úplně "košer" a dát přes dvatisíce za WinTrack (nebo podobné věci) se mi zdál zbytečný přepych.
A když jsem na burze zahlédl CD s tímto programem, tak jsem neváhal. No, nekupte to za 500.- ! :lol:
V návodu je anoncována spousta funkcí (s výjimkou 3D), ale zatím jsem se prokousal jen těmi základními. Návod je totiž v němčině, což je pro mne prakticky totéž jako čínština :oops:
Ale i to, co jsem si zatím "osahal", tak mi vcelku vyhovuje. Na hraní to bude stačit.
A kdyby měl někdo návod psaný v "lidské" řeči. :roll: , tak budu ještě spokojenější.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Sandy » čtv 23 dub, 2009 2:44 pm

Neuvěřitelné!
Zdá se, že jsem jediným vlastníkem výše uvedeného v Česku i na Slovensku. (Nebo se snad ti ostatní stydí?) :shock:
Sám sobě k tomuto unikátu blahopřeji a činím pamětní zápis černou křídou do komína. :lol:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Jaké máš s programem zkušenosti po půl roce?

Příspěvekod Honza168 » úte 17 lis, 2009 12:07 am

Hledal jsem, jestli někdo pracuje s PC-Rail a až přes googlovský vyhledávač a několik odkazů jsem se dostal zpátky, sem na diskusi Modelové železnice :) . Když jsem to tady hledal, asi jsem tento jediný příspěvek přehlédl...
Tak co, jak to funguje? Už jsi s ním něco narýsoval? Docela bych měl zájem o zkušenosti s program, pokud to není nějaká softwarová hloupost, jak to občas Němci umí.,. Dej vědět. Díky, Honza168
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Sandy » úte 17 lis, 2009 7:45 pm

No, kolejiště určitě naplánuješ.
Kvalita odpovídá ceně.
WinTrack to není - chybí 3D, možnost práce s flexikolejemi, volba výškové úrovně apod.
K některým funkcím si musíš pomoci "berličkami" - třeba k plynulému pootáčení kolejového schematu.
Některé věci anoncují, ale já je ještě neumím. Největší problém je němčina, tam se absolutně nechytám.
Nevím, v jaké velikosti jedeš, ale v HO je k dispozici kolejivo Peco, Tillig, Piko A-gleis, Roco, Fleischmann a další. Pokud znáš geometrii, tak si můžeš vytvořit jakýkoliv typ.
Při vytváření kolejiště si můžeš zvolit velikost základní desky a její tvar.
K dispozici je funkce zvětšení a zmenšení, takže si můžeš odměřit potřebné vzdálenosti v mm. Ale jen v osách X a Y.
Já jsem s tím vcelku spokojen. Co potřebuji, to si vytvořím.
Na burze jsem teď viděl nabízet WinTrack za 1250.- . Vypadalo to jako originální CD. Ale jaká to byla verze, to nevím.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Díky za analýzu.

Příspěvekod Honza168 » úte 17 lis, 2009 11:38 pm

Jestli jsem to nenapsal, tak se "trápím" v Nku a podle doporučení většiny lidí se chystám na kolejivo PECO (55). Start set mám sice od TRIXE (Minitrix), z hlouposti jsem k základu koupil pár dalších výhybek a k tomu přestavníků, ale naštěstí ne moc. Jednou budou využity ve skrytém nádraží. Tam nebudou vidět.
Je to dilema, jestli se trápit při stavbě kolejiště s novým SW, ať už takovým či makovým, stejně to zabere spoustu zkoušení, trápení a hlavně času, než se zvládne jeho ovládání alespoň základních funkcí. Je to tak s každým SW. Nebo vzít jako předlohu některý z funkčních modelů kolejišť, ať už publikovaných na webu, nebo v nějaké brožuře a event. je "tvůrčím způsobem" přizpůsobit svým představám kolejiště. Jsem puntičkář, tak jsem si říkal, že na to půjdu "vědecky", tedy přes soft. Už několikátý den po chvilkách zkouším DEMO verzi Win Tracku, ale furt je "chytřejší" a zdá se mi, že vymodelování kolejiště by zabralo moc času. Jeho ofiko cena (např. u Ben International) spadla na úroveň 2500 Kč, což už není moc, ale furt je to hodně při rozvaze, že budu dělat jedno, dvě, možná tři kolejiště - a hotovo... Navíc si říkám, že ohnout flexi kolej nevyžaduju software :) . Já měl představu, že načrtnu trasu (trasy) a soft mi nabídne řešení a hlavně statistiku dílů, které by se tam hodily, anebo mne upozorní na to, že moc řežu zatáčku, že mám velké stoupání, že ve skutečnosti jsem přehnal nějaký rozměr atd. Taky, že mne třeba upozorní, že jsem blízko skály, perónu aj. (tedy bude hlídat profil). No, ale to byly asi moc nadnesené představy, co by takový soft měl umět.
A do toho jsem se dočetl o údajně jednoduší verzi SW (PC-Rail), na kterou jsem se Tě ptal. Ještě jednou díky za Tvůj čas a názor. Honza168.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Re: Díky za analýzu.

Příspěvekod JBr » stř 18 lis, 2009 6:29 am

Honza168 píše:hlavně statistiku dílů, které by se tam hodily, anebo mne upozorní na to, že moc řežu zatáčku, že mám velké stoupání, že ve skutečnosti jsem přehnal nějaký rozměr atd. Taky, že mne třeba upozorní, že jsem blízko skály, perónu aj. (tedy bude hlídat profil). No, ale to byly asi moc nadnesené představy, co by takový soft měl umět.


Minimalne cast z toho WinTrack umi. Sice ne primo, jako nejake hlidace, ktere upozornuji hned pri praci, ale ma tam ruzne pomocniky na kontrolu stoupani, vzdalenosti koleji od sebe atp.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod Sandy » stř 18 lis, 2009 8:34 pm

To Honza168
Pokud nemáš geometrii kolejiva v malíčku, tak na plánování určitě SW.
Už jenom proto, že snadno zjistíš, jak dlouhé je zhlaví, co se ti líbí. Kolik místa zabere vratná smyčka apod.
Snadno si vytvoříš několik variant. Vybereš si tu nejvhodnější a předejdeš zbytečným nákupům.
PC-RAIL už mě vyvedl z několika ambiciozních projektů.
Když si program osaháš, tak je to hračka. Já se s ním bavím, když nemám co na práci nebo se mi nechce do "hračkárny". :roll:
Pokud jde o programy. Možná že existují takové, kde načrtneš trasu a on ti tam "nasype" zvolené kolejivo. Ale většinou je to tak, že trpělivě skládáš kolejničku ke kolejničce... :cry:
Všechny programy (tedy i PC-RAIL 2810) ti na konci dají přehled použitého kolejiva, v případě PC-RAIL i velikost potřebné plochy, celkovou délku všech kolejí apod.
Takže můžeš plánovat do prostoru, který máš k dispozici nebo si nakreslit kolejiště a následně zjistit, jak velkou základní desku potřebuješ.
I v PC-RAIL si můžeš zkontrolovat průjezdný profil.
Pokud jde o převýšení, tam stačí mít za sebou první stupeň základní školy :lol: a potřebné si dopočítáš.
Pokud jde o 3D zobrazení, tak si myslím, že je zbytečné. Podle ukázek tady ve foru, je to prakticky nepoužitelné.
Stejně nejvíce záleží na citu pro krajinu.
Pověstná kolejiště Milana F. nejsou ( s prominutím ) jedinečná pro svůj kolejový plán (z toho se stane časem koneckonců rutina), ale pro to, jak jsou zasazena do krajiny. Člověk má někdy pocit, že nejdříve byly kopečky, údolíčka, silnice a vesničky a do nich pak Milan implantoval koleje. :lol: V tomhle ti žádný program nepomůže.
Jestli jedeš v N-ku, tak program mj.nabízí kolejivo Minitrix, Roco, Peco a asi Fleischmann. (A některé další).
Je tam i pár vzorových kolejišť v dané velikosti.
I přes výrazné zjednodušení oproti WinTracku je možné vysněné kolejiště vyprojektovat smysluplně.
A pak ta cena...... :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice


Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků